נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון קראון פלאזה, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at CROWNE PLAZA HOTEL, 111 Yefe Nof st., Haifa

04/07/2018 - 4.7.18 ישיבה ראשונה

4.7.18 ישיבה ראשונה

4.7.18 ישיבה ראשונה
צילם: יורם נאומן
פתיחת שנה – מפגש ראשון רוטרי חיפה 4.7.18

פגישה חגיגית לפתיחת שנת הנשיאות החדשה (2018-2019) בהנהגתו של הנשיא שחר שבו.


סכום הישיבה על ידי שולה קנטר

פתח את הישיבה נ"ל נחום לדר. ביקש מכולנו למלא את הגביעים ביין ובירך את הנשיא החדש בברכת הכוהנים:"יְבָרֶכְךָ ה' וְיִשְׁמְרֶךָ .יָאֵר ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ .יִשָּׂא ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם." ולכולנו איחל נחום שבשנה הבאה כעת חייה נרצה גם הוא וגם אנחנו שימשיך את כהונתו לשנה נוספת. מכאן העביר נחום את שרביט ניהול הישיבה לנשיא החדש.

כל חברי ההנהלה הצטרפו לשולחן והנשיא הנבחר נתן לנו סקירה רחבה ומקיפה על תכוניותיו לשנה הבאה באומרו: "נשיא אינו מושל, אינו שופט, אינו מחוקק, אבל מותר לו לחלום. להציב ערכים, לנהוג ביושר ובחוכמה, בעוז ובחסד..."

ערך עליון הוא הערך החברתי העיקרון כי עלינו להיות גורם משפיע ומוכר בקהילה. ברוח זו נקבעה סיסמת הנשיא העולמי BE THE INSPIRATION ותורגמה על ידנו כסיסמה לשנה הזו- "היו מקור להשראה" אנו צריכים לקחת אחריות ולפעול כי במעשינו אנחנו גם מהווים דוגמא ומעוררים השראה לאחרים. לכן בשנת הנשיאות הקרובה הדגשים יהיו על הנושאים הבאים:

1. להשיב את המועדון למרכז תשומת הלב של החברים בו. לחזק את החברות והרעות בין חברי המועדון ולשתף חברים רבים בעשייה חברתית. לדוגמא: מפגשי פיירסייד (השנה יהיו שניים) כדי לעודד הכרות בלתי אמצעית בין החברים. רחל הולצר יושבת ראש וועדת אירועים ואביבה רוטר לקחו על עצמם את הסדרה הראשונה של אירוח בבתים.
 
2. להחזיר לפעילות את הפרויקט "יוצאים יחד" שבו שלושה ארבעה חברים יצאו לבילוי משותף במסעדה, פאב ובית קפה למטרה של פגישת רעות אינטימית.
 
3. נקיים מפגש מועדוני אחד במקומות עבודה של חברים במטרה לעודד היכרות אישית ועסקית. רפי דנטס לקח על עצמו לארגן מפגשים אלה.
 
4. "חבר מספר על חבר" נזמין מדי פעם חבר שיספר על חבר אחר במועדון כדי לעודד הכרות אישית.
 
5. נחדש את פעילותה של הוועדה "פנינת ה-85"  בה יספרו לנו ותיקי המועדון סיפורים מעניינים מעברו העשיר של המועדון. את הוועדה ינהל נ"ל כרמל הכהן.
 
6. ישבות ומפגשים של וועדות. המטרה שחברים יתרמו לוועדות השונות מניסיונם האישי והמקצועי, האירוח בבתים יביא להיכרות נוספת וקרובה של חברי המועדון. על פגישות אלה אחראית שלומית קירשטיין.
 
7. הגעה למפגשים. ההשתתפות בישיבות המועדון היא חובה מוסרית של כולנו. נקשיב להרצאות מעניינות ומגוונות ונהנה ביחד. בראש וועדת התכוניות יעמוד אריה ברגמן ואנו בטוחים שיביא מרצים מעניינים.
 
הנשיא הדגיש שהוא מחויב למסורת המועדון ומסורת הרוטרי כפי שעשו החברים ב-85 השנים האחרונות, הוקמה וועדה חדשה וועדת סניוריטיס ששמה לה למטרה לסייע ולהוקיר את חברינו הוותיקים במועדון. זאב מטר לקח על עצמו את התפקיד החשוב לשמור על קשר עם כל החברים.

יחד עם זאת סיפר הנשיא שתנועת הרוטרי העולמית חווה קיפאון והוא לוקח על עצמו משימה לצרף השנה למועדון כשמונה רוטריונים חדשים ואיכותיים והוא מזמין את חברי המועדון לקחת חלק במשימה חשובה זו. עיקרון נוסף בפן החברתי הוא להפוך את מועדון רוטרי חיפה לגורם משמעותי ומשפיע בקהילה העסקית החיפאית. לשם כך יש לעודד פעילות פרסום ויחסי ציבור של המועדון במדיה החברתית ובעיתונות הכתובה והדיגיטלית. הנשיא הודה לשלומי פורמן שקידם רבות את יחסי הציבור והפרסום של המועדון ובירך את טובה גילת כראש אפיק הדוברות ויחסי הציבור שוודאי תדע להמשיך את העבודה ולהרחיב את ההישגים. את אתר המועדון יובילו יורם נאומן ושולה קנטר. חיבור המועדון שלנו עם מועדונים אחרים באזור יהיה באחריותו של שלומה אסיף.

הנשיא הגדיר ארבעה יעדים באפיק הקהילה:
1. העלאת המעורבת הפעילה של חברי המועדון בפרויקטים שהמועדון מוביל. בניהם פרויקט שמובילה וועדת קליטה ועלייה בה משתתפים עשרה חברים אשר במשך שנים נרתמים ותורמים לטובת עולים חדשים בשני אולפנים בחיפה. הפרויקט מובל ע"י אלחנן גרינברג שמנהל אותו בהצלחה מספר שנים.
 
2. מינוף המשאבים הכספיים לפרויקטים חשובים בעיר.
 
3. שיתוף פעולה בין הוועדות השונות ובין האפיקים השונים, לצורך מקסום הכוח שלנו בקהילה.  
 
4. ניצול הקשרים והכישורים של חברי המועדון. למשל הביקור המוצלח של המועדון בכפר גלים שאורגן בעזרתה האדיבה של חניתה מלכוב. התקיימה פגישה בין הנהלת הכבר עם כמה מחברי הנהלת הרוטרי ובה נדו לאפשרויות של שיתוף פעולה אמיתי וארוך טווח.
 
בתחום שירותי המקצוע ננסה לקדם רעיון חדש של פורום שולחנות עגולים ובמשך השנה נבקר במפעל אחד או שניים שבהם עובדים חברי המועדון. ליאור אטיאס ואיציק פדידה ירכזו פעילות זו.

נשתדל לקדם את האפיק הבינלאומי ולפתח קשרים עם מועדוניי רטורי ברחבי העולם. קובי גופר ירכז פילות זו. כמו כן שאול דאנג'לי ישתף אותנו במידע רוטריוני בינ"ל רלוונטי.

אפיק הנוער והצעירים ימשיך להוביל גם השנה את פרויקט הנואם הצעיר. פעילות זו תוביל נאוה וילבך.

הנשיא הודה לכל חברי המועדון שהגיעו לפגישה על שתמכו והקשיבו ועזרו בהכנת המפגש. תודה מיוחדת שלח הנשיא להוריו ולאישתו באומרו: " בזכותכם אני מי שאני" יחד עם המשפחה התרגשנו כולנו.

נברך את נשיאינו בשנה טובה, פעילה ומעניינת. נעבוד יחד להצלחת כל הפרויקטים שעליהם דיבר הנשיא.

בברכת סוף שבוע נעים, שולמית קנטר.  

כתבה על תחילת שנת הרוטרי במועדון רוטרי חיפה   https://newshaifakrayot.net/?p=105605


 נאום הפתיחה של הנשיא שחר שבו:


לפני כמה שבועות סיפרה לי יוכי פלר, כי אחת הבנות שלה מטיילת באפריקה ובחרה להתנדב בבית לילדים יתומים בכפר באוגנדה. עד כאן זה סיפור יפה על בחורה שמטיילת ומגלה עולם, ובדרך גם מתנדבת ותורמת לקהילה. באחד הימים הכפר לבש חג וציין את קיומו של פרויקט תרומה גדול. במקום נפרסו אוהלי ענק שבהם ניתן סיוע לתושבי האזור. בתמונות ששלחה, הדבר הראשון שמשך את העין היה הסמלים שעל האוהלים הגדולים. הבנתם כבר לבד, שמדובר בסמלי הרוטרי. מסתבר, שבאוגנדה קיימים לא מעט מועדוני רוטראקט, אשר לקחו על עצמם לשפר את תנאי הסניטציהוההגיינה הנמוכה בקרב התושבים המקומיים. במשך חמש שנים חילקו מתנדבים מטעם הרוטרי מוצרי הגיינה לאלפים מתושבי האזור. רוטרי תמך, רוטרי מימן, רוטרי ליווה לאורך כל הדרך, ובעיקר - רוטרי הביא לידי ביטוי את ההון האנושי האיכותי והקשרים שלו בקהילה.

בסיפור אחר, קרוב אלינו יותר בזמן ובמקום, סיפרה לי אחת החברות החדשות במועדון שלנו, כי היתה צריכה עצה מקצועית מחבר מועדון אחר. הם קבעו להפגש לקפה. שעתיים מאוחר יותר היא יצאה משם מוקסמת ומלאת השראה, עם דף מלא בעצות מועילות. החבר המייעץ לא ציפה כמובן לתמורה עבור זמנו, ויתרה מכך - שני החברים הרגישו שנתרמו מהעניין.

שני הסיפורים הקצרים האלה הם, על רגל אחת, הסיפור של רוטרי– חברי, מקצועי, קהילתי ובינלאומי. אני שמח וגאה להיות חלק מהארגון הזה, ולא פחות מזה, מהמועדון המיוחד של רוטרי חיפה. 

מכובדיי, נג"ל אליהו ברכה, נ"ל וחבר כבוד של המועדון מר מנחם חכים, שלמה דביר חבר כבוד של המועדון ורעייתו תרצה, נ"ל אורי ינובסקי, נ"ל אלי ליכטר, עוזר הנגיד לאשכול חיפה נ"ל גיורא ירדניורעייתו שרה, נשיאת האופן הפנימי חיפה הגב' שרה אגמון, מנהל מרכז בית מילר משה בכר, נשיאת מועדון קיסריה עדי קליין, נשיאים לשעבר, רעיי הרוטריונים, שרוני אשתי האהובה (מחר זה יום הנישואים שלנו), הוריי היקרים, אורחים נכבדים.

זכות גדולה נפלה בחלקי לעמוד כאן היום מולכם ולפתוח את ישיבת המועדון הראשונה לשנת 2018-9, שהיא גם המשך לשנת ה-85 למועדוננו. היום גם ניתנה לי ההזדמנות לשטוח בפני המועדון את ה"אני מאמין" שלי ..

אני מודה שאני מתרגש מאד. ומודה על האמון שנתתם בי. האמוןיקר לי, והוא מטיל עליי חובה גדולה, שאותה אני נושא ביראה ובתחושת שליחות עמוקה. אני מרשה לעצמי להשתמש בדבריו של שמעון פרס המנוח, שאמר כי "נשיא אינו מושל, אינו שופט, אינו מחוקק, אבל מותר לו לחלום. להציב ערכים, לנהוג ביושר ובחכמה, בעוז ובחסד..."

לפני 18 חודשים בדיוק, בשעה 20:00 בערב, "פלשו" למשרדי כמה נשיאים לשעבר של המועדון, ובישרו לי בחגיגיות לאקונית כי נבחרתי להיות נשיא המועדון. אני מודה שלא תכננתי להיות נשיא, ולכן גם המחשבה הראשונה שעלתה לי לראש – תסרב!! – אתה הרי אדם עסוק, עם עסק, משפחה ושלוש בנות קטנות. אבל מהר מאד אתה מבין שאינך יכול לסרב. איך אפשר לסרב למועדון שאתה שייך אליו? איך אפשר לסרב להיות חלק ממסורת של 85 שנים? איך אפשר לסרב למלא שליחות של שירות? איך תוכל לסרב לנשיאים לשעבר?

שאול דאנג'לי הגדיר את התקופה הזאת שבין ההכרזה לתחילת שנת הנשיאות כתקופת הריון. אני מתחבר מאד להגדרה הזאת. וכך התחילה תקופת ההריון שלי לקראת שנת הנשיאות. בתקופת ההריוןכידוע מתחילים ההורים להסתגל לעובדה, שחייהם עומדים להשתנות. ההתרגשות ואי הוודאות מביאים איתם תכנון וציפייה ליום הלידה. עם הזמן מצטרפות תחושות חדשות, וביניהן תחושת האחריות ובעיקר ההתלהבות!

ארגון והפקת ערב הגאלה היה השלב הראשון בהכנה המעשית לשנת הנשיאות שלי. מטרתו של הערב היתה כמובן לגייס כספים לטובת פעילות המועדון, אך לנגד עיניי עמדו גם ערכים נוספים –הראשון הוא הערך החברתי של הערב – גם כלפי החברים וגם כלפי האורחים והתורמים. ומעבר לכך – העיקרון כי עלינו להיות גורם משפיע ומוכר בקהילה. עלינו לחשוב כיצד נראית פעילות כזאת של המועדון מבחוץ, וכיצד היא משפיעה על המתבונן לרגע.

ברוח זו נקבעה סיסמת הנשיא העולמי - BE THE INSPIRATION. ברוח זו קבענו גם אנו את הסיסמא לשנה זו –"היו מקור להשראה". עלינו לזכור תמיד, כי אנו צריכים לקחת אחריות ולפעול, כי במעשינו אנחנו גם מהווים דוגמא ומעוררים השראה לאחרים.

אני מזמין כל אחת ואחד מכם לחפש את ההשראה שבו, ובאילו מקומות הוא יכול להוות השראה עבור אחרים.

קיימתי בחודשים האחרונים פגישות עם חברי מועדון רבים, ודנו יחד בדרכי פעולה ורעיונות לפעילויות המועדון לשנת הרוטריהקרובה. חשוב לי לציין את הרצון הטוב והחברות לה אני זוכה מכל מי ששוחחתי ונפגשתי איתו. על בסיס זה אני בטוח כי נצליח ביחד ליישם את המשך הקיים, תוך ייזום פעילויות חדשות.

על אילו דברים נשים דגש בשנה הקרובה?

1. היעד המשמעותי הראשון השנה הינו היעד החברתי. המטרה - להשיב את המועדון קודם כל למרכז תשומת הלב של החברים בו. של כולנו. אנחנו מדברים על זה הרבה.
ואכן, יש גם היום במועדון הזה הרבה רעות והרבה חברות. זה לא דבר מובן מאליו במועדון הגדול באזור, עם קרוב ל100 חברים, בעלי הפרשי גילאים וותק כ"כ משמעותיים ובעלי מגוון חברתי ואנושי גדול.  יותר מזה – אני מרגיש כי יש רצון אמיתי של חברים להעמיק את הרעות הזאת, וישנם חברים שעוסקים בכך לא מעט. מנדבים את בתיהם למפגשים חברתיים, לוקחים חלק בארגון אירועים. ועדיין, אם חפציחיים אנחנו - חייבים לעשות יותר.

אני רוצה לשתף אתכם בכמה פעולות שמטרתן המרכזית היא הידוק ההיכרות ההדדית בין חברי המועדון:

1. מפגשי פיירסייד הם תמיד כר פורה להיכרות בלתי אמצעית בין החברים. מי לא זוכר מפגש כזה שבו אירח או התארח אצל חבר מועדון אחר יחד עם כמה חברים נוספים, ישבו יחד לאכול ולדבר, והכל באווירה חברית ונעימה? ובכל פעם שזה קורה, תמיד כולם שואלים למה רק פעם אחת בשנה? אז השנה החלטנו להרים את הכפפה ולעשות מעשה - ולקיים שני סבבים של ערבים, במקום אחד שהיה נהוג תמיד. וכדי להתחיל את השנה עם אנרגיה טובה של חברות ורעות, נקיים כבר במהלך חודש יולי מפגשי "פול סייד –ערב ליד הבריכה". המפגש הראשון ייערך כבר ביום שבת הקרוב. רחל הולצר רק סיימה את תפקידה כמזכירה וכבר לקחה על עצמה את התפקיד העמוס של ראש ועדת אירועים. תודה ענקית לרחל ולאביבה רוטר על ארגון מפגשי ה"פול סייד" בלוח זמנים צפוף וביעילות וחריצות מרשימים! אני מבקש בהזדמנות זו מהחברים כולם להופיע בבתי המארחים, ולנסות שלא לשנות את סדר האירוח. שעות רבות הוקדשו לארגון הפעילות הזאת, אנא הימנעו מיצירת בלגן שאינו רצוי.
2. נחזיר לחיים פרויקט מקסים בשם "יוצאים יחד", במהלכו נגריל את החברים, וכל 3-4 חברים יצאו יחד לבילוי במסעדה, פאב, בית קפה וכד', לפגישת רעות אינטימית. ליאת שרף בשיתוף יוכי פלר לקחו על עצמן ארגון פעילות זו, ואני מודה להן מאד על כך.
3. נקיים מפגש מועדוני אחד במקומות עבודה של חברים שיארחו כל אחד כמה חברים מהמועדון למפגש רעות, היכרות אישית והיכרות עסקית. רפי דנטס לקח על עצמו לארגן מפגשים מיוחדים אלה, תודה רפי.
4. "חבר מספר על חבר" –כמה אנחנו באמת מכירים אחד את השני? במסגרת פרויקט זה, נזמין מפעם לפעם חבר שיספר על חבר אחר במועדון משהו אחד שכנראה אף אחד לא יודע עליו. יאנוש קורצ'ק אמר פעם - "כמה אבני חן מפסיד אדם, מפני שאבד לו אורך הרוח לדבר עם הבריות ללא תכלית וכוונה – אלא סתם, כדי להכירם". ננסה לפעול ברוח זו.
5. ועדה חדשה ישנה היא ועדת "פנינת ה-85", בראשותו של נ"ל כרמל הכהן, במסגרתה יספרו לנו ותיקי המועדון על סיפורים מעניינים מעברו העשיר של המועדון.
6. ישיבות ומפגשים של ועדות – למה בעצם? אפשר הרי לפתוח קבוצת וואטסאפ ולקבל שם את ההחלטות. אז זהו, שלא! ההשתתפות שלך ושלך בועדות היא ההזדמנות שלכם להביא מנסיונכם האישי והמקצועי לחבורה כולה, ובה בעת גם להיתרם משאר חברי הועדה. יתרה מזאת – מפגשי הועדות והאירוח בבתי החברים הם הזדמנות פז להכיר טוב יותר אחד את השני. להכיר אותי באופן אחר, להכיר את הבית שלי, איזה אמנות תלויה לי על הקיר, איזה אוכל אני אוהב להכין. השנה ערכנו חשיבה מעמיקה בשיבוץ החברים לועדות. תודה לשלומית שהרימה את הכפפה, וסוף סוף חברים יודעים מבעוד מועד באיזו ועדה הם משובצים. אני קורא לכולנו לגלות אחריות. בואו לועדות, ארחו והתארחו אחד אצל השני. זהו חלק בלתי נפרד מהרוטרי, וזו חוויה אמיתית.
7. הגעה למפגשים – ההשתתפות בישיבות המועדון היא חובה. החובה כבר אינה חובה חוקית של תנועת הרוטרי, אך היא חובה מוסרית של כולנו. השנה נעשה מאמץ להביא למועדון הרצאות מעניינות, ובעיקר מגוונות מכמה תחומי דעת. אריה ברגמן לקח על עצמו גם השנה לעמוד בראש ועדת התכניות ואני מברך אותו על כך. השנה אנו פתוחים להצעות החברים למרצים מעניינים ומעוררי השראה. אל תתביישו. יש לכם מכר מהקהילה העסקית, התרבותית, מעולם הרוח? הביאואותו למועדון. הועדה כבר התכנסה למפגש ראשוני, ומפגשי יולי ואוגוסט כבר סגורים. מפגשי יולי נשלחו אליכם.
 
רוחות חדשות נושבות במועדון, רוחות של שינוי. מטבע הדברים, לא כולם מרגישים שהם חלק ממנו, אולי מרגישים ש"נכפה" עליהם. אכן מדובר באתגר לא פשוט. אני רואה חלק בלתי נפרד מתפקידי כנשיא המועדון, יחד עם ההנהלה, לעמוד באתגר זה ולהיות הגורם המאחד, המחבר, בין כולם.

נכבד את מסורת המועדון ואת מסורת תנועת הרוטרי. נמשיך לקיים ולנהל את מפגשי המועדון כפי שהיה נהוג לקיימם ב85 השנים האחרונות. יושבים איתנו היום חברים שהיו נשיאים במועדון לפני יותר משלושים שנה. מנחם חכים היה נשיא המועד בשנת 1984!אליהו ברכה ואריה מהולל היו נשיאים גם הם בשנות ה-80.

השנה הקמנו ועדה חדשה תחת אפיק המועדון - ועדת סניוריטיס –ששמה לה למטרה לסייע ולהוקיר את חברינו הותיקים במועדון. הועדה תדאג גם לקשר עם אלמנות ואלמנים של חברי המועדון שהלכו לעולמם. זאב מטר לקח על עצמו את התפקיד החשוב הזה, תודה לך זאב.

לצד זה נצעיד את המועדון קדימה, ברוח צעירה. ברור היום לכולם, שהתחדשות המועדון היא ערך עליון ומטרה מובילה. בועידת האזור האחרונה שנערכה בבאטומי, גיאורגיה, נכחו לא פחות מ36 חברי מועדון ובני ובנות זוגם. הדרך שבה הסתכלו עלינו חברים ממועדונים אחרים חיזקה בי את התחושה שאנחנו כנראה עושים משהו טוב. קבוצה מלוכדת של חברים צעירים וצעירים ברוחם, ישיבות מאולתרות בלובי המלון עד אמצע הלילה, שיחות מעניינות בין החברים, מספר מוביל ברמת האיזור של חברים שהשתתפו בועידה – כל אלה מהווים השראה גם עבור מועדונים אחרים.

יחד עם זאת צריך לזכור - תנועת הרוטרי העולמית חווה קיפאון מתמשך במספר החברים בה, הגיל הממוצע של החברים לא מצליח לרדת, ונראה שגם שם לא מצאו את פתרון הפלא.

שמנו לנו למטרה להיות מובילי דרך גם בנושא זה. לקחתי על עצמי משימה לצרף השנה למועדון, למען הקיימות וההמשכיות שלוולמען המנהיגות העתידית שלו, לא פחות מ-8 רוטריונים חדשים ואיכותיים, אשר יבטיחו המשכיות גם לשנים ארוכות קדימה. אני מזמין אתכם חבריי לקחת חלק במשימה החשובה הזאת (גם מי שאינו חבר בועדה) – זה דורש מאמץ, חשיבה ולקיחת אחריות. זה בטח לא קל, אבל זה הכרחי. עלינו לקלוט אנשים שהם בדרכם לשיא הפעילות המקצועית שלהם. לאנשים האלה צריך לפנות בשפה שתדבר אליהם. לא רק פעילות התנדבותית קהילתית, אלא חברות במועדון איכותי, יחד עם אנשים בעלי קשרים וכישורים.

לא לכל אחד זה מתאים. ולכן עלינו לאתר בעצמנו אנשים מתאימים בקהילה, אנשים מובילים, אנשים מעוררי השראה. ביקשתי מנ"ל נחום לדר לקחת על עצמו את ראשות הועדה לקליטת חברים חדשים, ואני משוכנע כי בעזרתו נצליח להגשים את המטרות שהזכרתי. זה הזמן להודות ליוכי פלר על העבודה המבורכת שעשתה בשלוש השנים שבהן עמדה בראשות הועדה.

עקרון נוסף בפן החברתי, שנוגע גם לפן הקהילתי ולפן העסקי –החזון שלנו השנה הוא להפוך את מועדון רוטרי חיפה לגורם משמעותי ומשפיע בקהילה העסקית החיפאית. לשם כך עלינו להסביר ולדבר רוטרי. כמה מאיתנו לוקחים איתם את פעילויות המועדון הביתה? כמה מספרים על כך לחבריהם, למשפחתם, לילדים, לנכדים? גם אחרי 85 שנות פעילות, ישנם הרבה חיפאים שלא יודעים מה זה רוטרי, ובוודאי שלא יודעים מה עושה מועדון רוטרי חיפה. נכון, המצב טוב מבעבר. בשנה האחרונה נעשו פעילויות פרסום ויחסי ציבור של המועדון במדיה החברתית ובעיתונות הכתובה והדיגיטלית. אני רוצה להודות לשלומי פורמן על שלקח את המועדון צעד אחד קדימה בכל הקשור ליחסי ציבור ופרסום. אני משוכנע כי טובה גילת כראש אפיק הדוברות ויחסי הציבור, תדע להמשיך את העבודה הטובה ולהרחיב ולקחת אותה כמה צעדים קדימה.

תחת אפיק דוברות ופרסום נמצאת גם ועדת אתר המועדון ותיעוד מפגשים, שאותה מובילים יחדיו יורם נאומן ושולה קנטר. יורם ימשיך גם השנה לנהל את אתר המועדון, ובנוסף ביקשתי משולה שתתעד בצורה כתובה את מפגשי המועדון. עבור שלה וגם עבורנו מדובר בסגירת מעגל, בכך שהיא ממשיכה את פעילותו של יורם ז"ל. תודה רבה שולה.

נפעל גם לשיתוף פעולה פורה יותר עם מעדונים אחרים באזור. אתמול היינו בערב חילופי נשיאים של מועדון קיסריה, ונמצאת איתנו היום הנשיאה הטרייה של מועדון קיסריה. זה עושה טוב. ביקשתי משלמה אסיף שיסייע לי בהיכרות עם מועדונים נוספים.

2. היעד השני המשמעותי שאותו נקדם השנה הוא הפעילות לטובת הקהילה.
כולנו מכירים את המוטו של תנועת הרוטרי "Service Above Self" – "שירות לכלל מעל לפרט". אך האם באמת כל אחד מאיתנויכול להגיד שכך הוא פועל? לצערי, קשה לי שלא לאמר את שהרבה חשים – חברי המועדון אינם פעילים מספיק בשירות הקהילה.

נכון. המועדון עוסק בפעילויות רבות ומבורכות למען הקהילה. נזכיר רק חלק מהן – פעילות למען עולים חדשים, חיילים בודדים, בטיחות בדרכים, מלגות בהיקפים גדולים, בית ההסעדה, קידום שכנות טובה והבנה בינעדתית, סיוע וליווי של בתי ספר ועמותות, ועוד. פרויקטים מוצלחים של המועדון נשאף להמשיך ולקיים. יחד עם זאת, לצערי, ברוב המקרים מדובר בפעילות מרכזית אחת והיא מתן כספים לפרויקט כזה או אחר. זה לא מספיק!

לכן הגדרנו ארבעה יעדים באפיק הקהילה:
1. העלאת המעורבות הפעילה של חברי המועדון במיזמים ופרויקטים שהמועדון מוביל. זו לא סיסמא. פרויקט של המועדון שאינו מערב לפחות 5-10 מחברי המועדון, אינו פרויקט בר קיימא לאורך זמן. בעניין זה אני רוצה לציין לשבח פעילות שמקיים המועדון כבר כמה שנים תחת ועדת קליטה ועלייה בהובלתו של אלחנן גרינברג. אלחנן, משוגע לדבר, הצליח לגייס קבוצה של כ-10 חברים אשר במשך שנים נרתמים ותורמים מזמנם לטובת עולים חדשים בשני אולפנים בעיר חיפה. נכון, אנחנו גם מחלקים מלגות לעולים חדשים ועוזרים להם כשצריך ברכישת מוצרים וכד'. אבל ערך הנתינה כאן חזק שבעתיים! בעיני רוחי אני רואה פרויקטים דומים נוספים אשר יקבצו סביבם חברי מועדון שיגיעו, שיירתמו ושיעזרו בקשרים ובכישורים האישיים שלהם. ביקשתי ממשה גן צבי לסייע לי במשימה חשובה זו.
2. מינוף המשאבים הכספיים – זה עושה טוב לתת שקל למי שזקוק לו. אבל עושה טוב הרבה יותר לדעת שהשקל שלך יכול להיהפך לשני שקלים או אפילו לארבעה, אם רק נדע כיצד לעשות זאת. נכון, זה דורש לחשוב מחוץ לקופסא. אבל זה אפשרי – הנה בשנה החולפת שיתוף פעולה עם מכולת לאספקת אוכל ותבלינים לבית ספר נזקק – הפך כל שקל שלנו לשני שקלים; מיזמים משותפים עם מועדונים אחרים בארץ ובעולם, שימוש בGlobal Grant – ננסה לעשות שימוש בכל האמצעים שעומדים לרשותנו על מנת להגדיל את המשאבים הכספיים שלנו.
3. שיתוף פעולה בין הועדות השונות ובין אפיקים השונים, לצורך מיקסום הכח שלנו בקהילה. הרעיון הוא לא להסתכל על פרויקטים כדבר צר שרק וועדה מסוימת מטפלת בו, אלא לקבל ראיה רחבה, של מועדון שפועל כחטיבה אחת. והדוגמאות לכך רבות. סטודנט קיבל מילגה? הוא יכול לתרום כמה שעות לטובת הפעילות בבית מג"ל. חושבים על פרויקט קהילתי חדש? מדוע שלא נערב בו גם את האפיק הבינלאומי, לצורך מינוף המשאבים דרך מועדון בחו"ל? פרויקט חינוכי שקשור בנוער חייב לכלול גם את אפיק הנוער והצעירים. הדוגמאות רבות. דגש מיוחד יושם על עניין זה גם בישיבות ההנהלה הקרובות.
4. והיעד החשוב מכולם – ניצול הקשרים והכישורים של חברי המועדון. לעתים צריך רק טלפון אחד של חבר מועדון, פגישה מהירה בארבע עיניים, על מנת להזיז דברים שאחרת היו נתקעים חודשים. טלפון למנכ"ל של חברת מוצרי חשמל לטובת תרומה לעולים חדשים? אנחנו יודעים לעשות את זה. פניה אישית לחבר כדי שיפרסם מודעה בחוברת הגאלה? אפשרי. פניה למכרים לצורך תרומת מילגה על שם יקיר שנפטר? בהחלט אפשרי.

חברים, התדמית של רוטרי כארגון עשיר במשאבים היא תדמית נעימה, אבל לא תמיד מתאימה למציאות. משאבינו הכספיים, גם אם אינם מבוטלים, אין בכוחם בלבד כדי לשנות מציאות. לכן עלינו להיעזר בכח האמיתי שלנו – מועדון ובו עשרות אנשי עסקים ובעלי מקצועות חופשיים, עם קשרים וכישורים, שמעוניינים לסייע ולהסתייע זה בזה לקידום חייהם העסקיים, התרבותיים והחברתיים. זה הdna שלנו. לצערי, פעמים רבות במקום למכור את עצמנו ככאלה, אנחנו מוכרים את עצמנו רק כארגון פילנתרופי שמתנדב ומסייע לקהילה. דווקא בהצגת המועדון כמועדון עסקי, אשר מנצל את הקשרים והכישורים של החברים בו, נוכל למנף גם את הפעילות שלנו לטובת הקהילה.

אני יכול לספר, כי לאחר הביקור המוצלח של המועדון בכפר גלים, יזמתי בעזרתה האדיבה של חניתה מלכוב, פגישה נוספת עם הנהלת הכפר, יחד עם כמה מחברי ההנהלה. הפגישה היתה מוצלחת מאד ודנו בה באפשרויות לשיתוף פעולה אמיתי וארוך טווח. בתיאום הציפיות היה לנו חשוב להבהיר את המגבלות התקציביות שלנו, ומצד שני להדגיש את היתרון היחסי שלנו בהון האנושי האיכותי של חברי המועדון, ובאפשרות לניצול הקשרים והכישורים שלנו לטובת הפרויקט. כבר בפגישה הראשונה עלו כמה כיוונים לשיתוף פעולה עם כפר הנוער, חלקם עומדים לצאת לדרך בקרוב מאד ונספר על כך בהמשך. הפרויקט עדיין נמצא בשלב הפיילוט שלו, ואם הדברים יבשילו לכדי שיתוף פעולה רחב יותר, נדאג לשתף חברי מועדון נוספים רבים בתהליך.

בתחום שירותי המקצוע ננסה לקדם רעיון חדש של פורום שולחנות עגולים. ליאור אטיאס לקח על עצמו לקדם רעיון זה בצורת מפגשים במסגרת מפגשי המועדון, אשר יהיו מיוחדים לנושאים מסוימים שעל סדר היום הרוטריוני. המטרה כי הדבר יצור קרקע פוריהלדיונים משותפים של חברי המועדון בנושאים נבחרים, ואולי יצליח גם להעניק כלים מקצועיים לחברי המועדון לשיפור חייהם המקצועיים והאישיים. תודה ובצלחה ליאור.

פעילות נוספת במסגרת אפיק המקצוע תיוחד לביקור במפעל אחד או שניים במהלך השנה, כחלק מהגשמת החזון של הפיכת המועדון למוכר ומשמעותי בקרב הקהילה העסקית. איציק פדידה ירכז פעילות זו. ייתכן ונצליח גם להפוך את אחד הביקורים הללו למפגש "ארוחת מליון דולר".

האפיק הבינלאומי סבל שנים ארוכות מאפרוריות מסוימת. התחושה היא כי איננו מצליחים לקדם שיתופי פעולה אמיתיים עם מועדונים אחרים בעולם, בין אם לצרכי רעות, קשרים עסקיים, או מינוף משאבים באמצעות גלובל גרנט. ובכן השנה ננסה לקדם פעילויות בתחום זה. אחד היעדים שהגדרנו לעצמנו השנה הוא יצירת קשר עם מועדון אחד לפחות בעולם לצורך פרויקט משותף. ישנם כבר צעדים שעשינו בכיוון זה, ונספר עליהם בהמשך אם וכאשר יבשילו. מיניתי את גידי ינאי לקדם הסכמי מועדונים אחים נוספים השנה, תוך מתן אפשרות לאירוח בינ"ל של חברי מועדונים זרים.

נמשיך כמובן גם השנה עם הברכה הבינלאומית, ונברך כל שבוע מועדון אחר בעולם. קובי גופר לקח על עצמו את ראשות ועדה זו. הכוונה היא שהשנה תיערך רוטציה בין מספר חברים, אשר יברכו את המועדונים השונים בעולם. קובי יציג במפגש המועדון הבא את קו המחשבה שיוביל את פעילות הועדה הזו.

כמו כן ביקשתי מחברי שאול דאנג'לי לשתף אותנו במידע רוטריוניבינ"ל רלוונטי, ונעשה זאת מפעם לפעם בישיבות העסקיות.

אפיק הנוער והצעירים ימשיך להוביל גם השנה את פרויקט הנואם הצעיר, תחת הנהגתה החדשה של נאוה וילבך. הועדה החלה כבר לעבוד, ואני מאחל לה בהצלחה.

השנה החלטנו להעביר את הטיפול בבית מילר לאפיק הנוער והצעירים. מיקומו ההיסטורי תחת אפיק המקצוע כבר אינה רלוונטית. נפגשנו עם ההנהלה החדשה של בית מילר וכן עם העירייה, ובכוונתנו לעשות שימוש מוגבר במשאבים העומדים לרשותנו בבית מילר, על מנת לספק שירותים לקהילה במקומות שבהם אנחנו פעילים.

יש עוד הרבה, אבל כדי להשאיר טעם של עוד וגם כדי לעמוד בזן שהוקצב לי, נעצור פה.

אני מתכבד להציג בפניכם את חברי ההנהלה, שיחד איתי ינהיגו השנה את המועדון:

• מזכירת הכבוד היא שלומית קירשטיין. שלומית פעילה במועדון רוטרי חיפה ובאופן הפנימי מזה עשרות שנים. אחרי תהליך חיזור מרשים שלי, אני שמח ששלומית לקחה על עצמה את תפקיד המזכיר, החשוב כ"כ לפעילותו של המועדון. השקט והרוגע שבהם פועלת שלומית הם נכס לכל שותף לדרך.
• סגנית מזכירת הכבוד היא חברה צעירה במועדון, סיון זילברמן, שלעבוד איתה זה תמיד תענוג אמיתי. סיון היא אמנם חדשה במועדון אבל לפי מילותיה שלה, היא "רוטריונית בנשמה", ותמיד נרתמת לכל דבר בשמחה. אני גם בטוח שעוד נשמע עליה רבות בהמשך הדרך.
• גזבר המועדון הוא עמירם אסמן, שמשרה אוירה של מקצועיות, רצינות ואכפתיות. עמירם שימש כבר בעבר בתפקיד זה, והסכים לקחת על עצמו את התפקיד מלא האחריות הזה גם השנה.
• סגנית גזבר הכבוד היא חברתנו חנה צוריאל. אין מקום במועדון שחנה אינה פעילה בו ומוסיפה תמיד מנסיונה ומירצה. חנה תמיד נמצאת שם כדי לסייע ולעזור.
• כשר הטקס ימשיך חברינו פרד ברקוביץ', ואני מודה לו על כך. לא תמיד יודעים להעריך תפקיד זה, אבל בלתי אפשרי לקיים מפגשי מועדון ופעילויות ללא עזרתו המועילה של פרד.
• ראש אפיק המועדון היא יוכי פלר היקרה. קשה להכביר במילים על פועלה של יוכי במועדון, שמה הולך לפניה גם במועדון וגם מחוצה לו, ואני שמח מאד לדעת שגם השנה היא לצידי. יחד איתה אנו מתכוונים לחזק את הרעות במועדון.
• ראש אפיק הקהילה הוא חברנו שלומי פורמן. זה אולי לא נראה כך, אבל שלומי הוא חבר חדש במועדון, בסה"כ שנתיים. זה רק נראה כאילו היה פה תמיד. שלומי פעיל מאד ונרתם ומסייע בכל דבר שניתן, תוך שהוא רותם את נסיונו וקשריו בקהילה.
• אפיק המקצוע השנה הופקד בידיו של חבר חדש נוסף במועדון, ליאור אטיאס. ליאור הינו פעיל מאד במגזר העסקי, ואני משוכנע כי ידע לתרום לנו מנסיונו האישי והמקצועי.
• ראש האפיק הבינלאומי הוא נתן פלדמן. נתן, גם הוא חבר חדש במועדון, התגלה כרוטריון פעיל ורציני, וכבר החל לעבוד לחיזוק הקשרים הבינלאומיים של המועדון עם מועדונים שונים בעולם.
• ראש אפיק הנוער והצעירים היא אילאיל ענר. אילאיל עוסקת בפעילות ציבורית ןקרובה לעולם הנוער והצעירים, ועסוקה כבר בימים אלה על קידום פרוייקט חדש לנוער מטעם המועדון.
• ראש אפיק דוברות פרסום ויחסי ציבור היא חברתנו טובה גילת. טובה שוחה ומדברת תקשורת, ואני בטוח כי הנסיוןארוך השנים שלה בתחום יביא לנו תועלת רבה. בואו נעשה לנו מנהג – לא לשמור בבטן. פעילות רוטריונית ראוי לה שתהיה מוכרת ומפורסמת. האפיק יהיה אחראי על איסוף התכנים והפצתם במידת הצורך.
• מנחם גץ הוא הנשיא המיועד, ואני רואה חשיבות גדולה להיותו חלק בלתי נפרד מההנהלה השנה. מנחם ואני החלטנו יחד על שיתוף פעולה מלא. כל אחד מאיתנו הוא רק חוליה בשרשרת המועדון ולכן חשובה מאד ההמשכיות והרציפות. ובעוד כמה חודשים, כאשר ייבחר נשיא נבחר חדש, נצרף גם אותו לחשיבה המשותפת ולעשייה.
• הנשיא המלווה הוא נ"ל נחום לדר. תענוג גדול תמיד כשנחום בסביבה. תודה נחום על מי שאתה, על עצותיך, ועל הרוח הטובה שתמיד נושבת מכיוונך.
 
הנה עיניכם רואות, ההנהלה מחברת יחדיו חברים חדשים וותיקים. אני שמח כי זהו הצוות אשר ינהיג את המועדון בשנת הרוטרי2018-2019 ואני מלא אמונה כי יחד נוכל לעשות למען המועדון ולמען הקהילה.

פרשת השבוע היא פרשת פנחס. מקריאה ראשונה של הפרשה נראה כי היא עוסקת בחלוקת רכוש ברמה המשפחתית – משה עורך מפקד ומחלק את השטח העתידי של הארץ לפי משפחות ולפי צדק חלוקתי, כשהכוונה היא כי כל משפחה תקבל שטח יחסי לפי מספר הגברים שבה. אולם התורה מאתגרת אותנו לחשוב באופן חברתי יותר. בנותיו של צלפחד מבינות כי השיטה הקיימת אינה מותירה להן חלקה כלל בארץ המובטחת. הבנות מתאחדות ומבקשות ממשה לשנות את הפסיקה. משה מעלה את הסוגיה הלאה לאלוהים ומקבל תשובה חיובית.

האומץ והתעוזה של בנות צלפחד מצליחים לשנות את הדין ולנהוג ביתר צדק. הבנות מבינות שמותר וחשוב להיות מעורבים, לקחת אחריות, להגדיל ראש ולשנות את המציאות והמדיניות האלוהית והאנושית. במעשה זה הם לא שינו רק את מצבן שלהן, אלא היוו השראה ומודל אחרים. והאם זה לא מהות הרוטרי?

אסיים בכך שבשנה הקרובה אעשה כל שביכולתי כדי להפוך את השנה למשמעותית ומשפיעה, ואני משוכנע כי גם אתם תעשו כך. יחד נעשה, ויחד נהיה מקור השראה עבור אחרים.

אני רוצה להודות לכולכם על שבאתם, על שתמכתם, על שהקשבתם. תודה לכל מי שסייע לי בהפקת המפגש הראשון היום. תודה רבה לגידי ינאי ולהנהלה שלו על שנה נהדרת של עשייה. תודה מיוחדת ראשונה להוריי היקרים, בזכותכם אני מי שאני.. תודה מיוחדת לאשתי האהובה שרוני, שתומכת ומלווה אותי תמיד. אני רוצה לאחל לכולנו שנת רוטרי עשירה ומלאה בפעילויות מעוררות השראה. 

נסיים בשירת התקווה.
2018 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה | בניית אתריםבניית אתרים