נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

30/12/2015 - בקור בבית חולים רפפורט לילדים

בשבוע האחרון של שנת 2015, התכנסנו למפגש "ארוחת מיליון הדולר" השנתית ל מועדוננו, מועדון רוטרי חיפה. כפי שהסביר באחת ממפגשי העבר נג"ל/ קני גרדינגר ז"ל:   מה היא ארוחת המיליון דולר ? :  "מטרת  כל מועדון להתארח פעם עד פעמיים בשנה, במוסד או במפעל  כל שהוא, אשר מעוניין להציגו בפני הציבור הרחב. רק אם הוצאות האירוח הינן על חשבון אותו מוסד או המפעל, אזי התשלום שכל רוטריון משלם בגין הארוחה, יתרם ל"קרן המלגות הבינלאומית של רוטרי". מטרת הרוטרי העולמי להשיג בצורה זו, מיליון דולר".

   המפגש הפעם התקיים בקריה הרפואית לבריאות האדם ברמב"ם, וכלל מפגש וארוחה קלה בפואייה של אולם ההרצאות ע"ש סיריל ספנסר, וממנה מעבר וביקור בביה"ח החדש לילדים ע"ש רות רפפורט שנפתח לאחרונה כחלק מהמבנים הרפואיים בקמפוס הקריה הרפואית רמב"ם.

  לאחר ההתרועעות והנאה מהכיבוד  והארוחה הקלה, עברנו לבנין ביה"ח החדש לילדים.

    הנשיאה המכהנת יוכי פלר פתחה את המפגש באולם ע"ש גרידינגר שבקומת הכניסה בביה"ח החדש לילדים. היא ברכה את הנוכחים, את מנהל הקריה הרפואית רמב"ם פרופ' רפי ביאר, (שקיבל לפני כשבוע את מגן הנגיד לסובלנות), את מנהל ביה"ח לילדים ע"ש רות רפופורט פרופ' עמוס עציוני, את מנהלת הסיעוד של ביה"ח לילדים ענת דובובי (אשת חברנו ר/ערן דובובי) ואת המנהלת האדמינסטרטיבית של ביה"ח לילדים גב' מרים גולדווסר. וכה אמרה יוכי בדברי הפתיחה:

‏   "ילדים זה ברכה, ילדים זה שמחה ... ".  אך אין שמחה גדולה יותר מריפוי ילדים והבראתם. ההתמודדות עם מחלות קשה לכל אדם. היא קשה מנשוא כשמדובר בילד חולה. מקומו של בית החולים בתהליך הריפוי הוא מורכב מאד ונמצא מחובר למעגלים רבים של ‏האדם : ‏גוף, נפש, רוח, רגש, משפחה,ועוד. כשילד זוכה לטיפול ‏רפואי איכותי ומתקדם המזכה אותו בריפוי- אין מחה יותר גדולה ‏מזו. אושר ‏עוטף את הילד ,את סובביו ותחושת לידה מחדש מקננת בו ‏ובין קרוביו..‏אנחנו, בקהילת חיפה והצפון, זכינו !! זכינו במוסד רפואי מפואר , משובח, מקצועי ומהאיכותיים ביותר שקיימים כיום בעולם. ‏זכינו I ‏לבקר היו ‏ם בבית החולים לילדים ע"ש רות רפפו‏רט I ‏לראות במו עינינו I‏את הפלא. להכיר את האנשים המדהימים שעומדים ‏מאחורי ‏המעשה הרפואי I ‏הסיעודי בבית החולים ולייחל שלא נזדקק לו - אך אם ‏נזדקק נדע שיש כאן ידיים אמונות בבית חם, מטופח ומאובזר היטב שבו ‏ייעשה הכול בכדי להשיב בריאות לגוף ולנפש האדם.

   פרופ' רפי ביאר המנהל הכללי של רמב"ם, סיפר שביה"ח החדש לילדים הוא מהיפים בעולם,עם צוות מצוין ומטופלים מכל רחבי הארץ כולל מהרשות הפלשתינית. הבנין מהוה חלק הקומפלקס הקיים וזה ההולך ונבנה בקריה הרפואית לבריאות האדם, הכולל בי"ח תת קראקעי ממוגן המשמש גם כחניוןן לכאלפיים מכוניות, בנין בי"ח אונקולוגי, מגדל אשפוז, בנין/מגדל מוקדש למחקרים רפואיים, ובי"ח קרדיולוגי, כל זאת בנוסף למבנים הקיימים.  מנהל ביה"ח החדש לילדים פרופ' עמוס עציוני (שאביו השופט עציוני ז"ל היה חבר מועדוננו בעבר) סיפר שמאז נפתח הבניין האשפוז המרכזי ברמב"ם בשלהי מלחמת 1973, פתיחה שקודמה בשל אילוצי המלחמה של אז וקודמה על ידי המנהל של אז ד"ר משה לזר ז"ל בניגוד לעמדת משרד הבריאות של אז, לא נוספו מבנים חדשים שנים רבות.

ב 2006 פנתה משפחת רפפורט (שתרמה גם את מגדל הפקולטה לרפואה השכן) ושאלה אם יש מקום לבי"ח לילדים שיהיה לא רק למען הילד החולה אלא גם למשפחתו, וכך היום הילדים נמצאים עם ההורים באותו חדר כל היממה, ולא מופקים לגורלם בסופו של היום כפי שקורה בבתי חולים לילדים אחרים.ביה"ח  בנוי על מספר קומות, כשלכל קומה צבע משלה  ונושא משלה ("הים", "פרדס", "סאפרי" וכ'). בקומת הכניסה במקום מיון ילדים שבו מחליטים אם לאשפז או לשלוח הביתה הוקמה מחלק דחופה, ששם הילד יכול להישאר תקופת ביניים קצרה, לקבל טיפול ולהשתחרר ללא אשפוז. בנוסף לכך שביה"ח פונה לילד ומשפחתו בחטיבה אחת, קיימים חדרי משחקים, חדרי כושר, כיתות לימוד ופעילות יצירתית, חדר מנוחה והרגעה מיוחד ("חדר סנוזינג") שנתרם על ידי חברנו ר/צבי וייצנר,  ואולם כנסים והקרנות סרטים שנתרם על ידי משפחת חברנו נג"ל קני גרידנגר ז"ל, אשר גם דואגת לספק סרטים מדי שבוע המוקרנים בתנאי קול והקרנה מתקדמים.

הגישה לילד החולה היא  נקיטה בשיטה של "ללא כאבים" כך שלפני לקיחת דגימות דם הילד עובר אלחוש מקומי, והכול נעשה על מנת להפחית כאבים ככל האפשר. הגיל של המאושפזים הוא עד 18 ולעתים ילד שהחל טיפול במחלה מסוימת בגיל צעיר ונשאר במעקב ומגיע לטיפולי המשך גם לאחר גיל 18.קומה מיוחדת מוקדשת למרפאות החוץ , שם הילד מועסק במשחקים ופעילויות בעת ההמתנה לרופא, והכול מכוון להפחתת החרדה והמתח. מקום חשוב יש גם לליצנים הרפואיים המלווים את הילדים בדרכם אל ומחדר הניתוח, שעל פעילותם שמענו בהרצאה לחברי המועדון לפני כשנתיים..

  לאחר התיאור המעניין של מתקני ביה"ח החדש וכיוני החשיבה בעת תכוננו וביצועם, שעיקרם הטיפול בילד ומשפחתו כמקשה אחת, העניקה הנשיאה המכהנת יוכי פלר מענק תרומת המועדון לידי מנהל ביה"ח לילדים פרופ' עמוס עציוני . בשלב זה התחלקנו למספר קבוצות וביקרנו במחלקות השונות, המרשימות במבנה, בצבעים ובמתקנים, חדרי המשחקים, חדרי הכושר, כיתות הלימוד והיצירה, חדר ה"סנוזינג". התרשמנו מהחדרים המרווחים, המרחבים הגדולים במחלקות, ואפילו מהפרוזדורים שאינם ישרים אלא מעוגלי פינות... 

   בתגובה להענקת התרומה הנכבדת על ידי המועדון לבי"ח לילדים ע" רות רפפורט התקבל במועדוננו מכתב התודה הבא:

 

    "אל יוכי פלר, נשיאת המועדון, דני פסלר, מזכיר המועדון וכל חברי מועדון רוטרי חיפה:  

ידידים יקרים,

לעונג ולכבוד היה לנו לארח אתכם היום בביתנו, ביה"ח רות לילדים במרכז רפואי רמב"ם.

עשינו זאת בשמחה ובאהבה, מתוך תחושת שליחות לטובת הילדים המטופלים אצלנו.

אנחנו מקווים שהצלחנו להעביר אליכם את חשיבותו וייחודיותו של ביה"ח שלנו, את רוח המקום ומקצועיות הצוות המטפל.

רוצים מאוד להודות לכם על שמצאתם לנכון לפנות זמן עבורנו ועל תרומתכם הנדיבה.

מייחלים להמשך חברות אמיצה ושיתופי פעולה למען ילדי חיפה והצפון, הזקוקים לשרותינו המקצועיים.

בברכה חמה ובכבוד רב,

ואיחולי שנה אזרחית בריאה, מאושרת ופוריה,

פרופ' עמוס עציוני, ענת דובובי ומרים גולדווסר ".

 

  לסיום פה המקום להודות לגב' יהודית אסנין מזכירת אגודת ידידי רמב"ם על ארגון הביקור והכיבוד, ולחברנו נ"ל משה גן-צבי על יצירת הקשר בין המועדון לבין אגודת הידידים לה הוא תורם מזמנו וממרצו.

 

 ---------------------------

כתב וערך: ר/ד"ר יורם קנטר

צילומים:   ר/ יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet