נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

30/09/2009 - הרב רונן לוביץ

פסוק השבוע -  נ"ל אריה מהולל , עסק ביום הכיפורים שחל השבוע. הוא הזכיר את נושא התרת הנדרים ומדגיש כי התפילה נוגעת לקשר שבין האדם למקום, אך לא מכפרת על עברות שבין האדם לחברו.

ברכות ריעות – צבי יצחקי. ברכה בינלאומית – אדולפו אדלשטיין, הברכה נשלחה לרוטרי מנצ'סטר. מועדון זה נוסד ב – 1911, באזור 2050 והיה המועדון ה – 56 במניין. חבריו נפגשים אחת לשבוע לארוחת צהריים. אדולפו סיפר על היכרותו עם נערה, שברבות הימים נישאה לר' צבי פרידמן, שהפך להיות חבר ברוטרי וכן גם אדולפו.

הצגת חבר מועדון – נחום לדר הציג את חביבה רוגר. חביבה היא ילידת קריית חיים. הייתה חברה בתנועת נוער (התנועה המאוחדת). 
היא מעידה על עצמה שהייתה עיתונאית מאז שהיא זוכרת את עצמה. (את העיתון הראשון ערכה בכיתה ג'). ערכה את עיתון התיכון, עיתוני סטודנטים. עבדה בקול ישראל 25 שנה כראש מערכת החדשות בחיפה והצפון והקימה את מערכת החדשות האזורית. לאחר 25 שנה ב"קול ישראל", עזבה לטובת תפקיד דוברת הטכניון, בו עסקה 3 שנים. במקביל, פיתחה במספר כיוונים את הידע המקצועי שצברה : עריכת ספרים וכתבי עת, הרצאות והכשרת סטודנטים בתקשורת, וכן הנחיית אירועים. בתחומים אלה היא עוסקת גם כיום. לפני שנים אחדות נענתה לפנייתו של עודד פלר, והיא עוסקת בעריכת פרסומים של לשכת המסחר. חביבה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית וישראלית, בעלת תואר שני בהצטיינות במינהל ציבורי. את שני התארים השיגה באוניברסיטת חיפה.

חביבה חברה הרוטרי משנת 2000. הספונסר שלה היה עמוס שיירי ז"ל. תפקידים שמלאה ברוטרי: עורכת עיתון המועדון, יו"ר אגודת ידידי בית החולים פלימן מטעם המועדון, עורכת עיתון האזור שנים אחדות (לסירוגין), עורכת ספר ה – 75 שנה למועדון. חברה גם באגודת העיתונאים של חיפה והצפון. מצב משפחתי – נשואה לצבי, צלם מחונן וסגן מנהל אגף הדוברות בעיריית חיפה, אם לאיריס, המסיימת בימים אלה תואר ראשון במתמטיקה ופיסיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, וחיה שם עם בן זוגה. תחביבים ותחומי עניין – מוסיקה (עדיפות לג'אז), סרטים (עדיפות לקומדיות פרועות), כתיבה עיונית. נחום לדר הודה על האפשרות שניתנה לו להציג אותה.כמו כן הודה לאריה ברגמן על הסיור במנהרות הכרמל.

אורח במועדון: נג"ל אברהם חמו הביע את שמחתו לבקר במועדון, ביטא תחושה של חזרה הביתה.הוא הוזמן על ידי נ"ל אדי חי. נג"ל חמו הינו כיום יו"ר ועדה העוסקת בפרויקט ייחודי של מנהיגות צעירה. חברי הוועדה נותנים אמון ביכולתם של בני הנוער להצליח.עד כה לא שותפו בפעילויות שונות. הפרויקט בו עוסקים כעת הינו מניעת אלימות ומכונה "עתיד בטוח", כמו למשל – מניעת אלימות באמצעות ספורט. הוחלט לקחת את חיפה כפרויקט ניסיוני עירוני – אמ"ן (עיר מקדמת נוער), תוך שיתוף בתי ספר. , הג'וינט והרשות המקומית. השנה מעוניינים בשיתופם של כל בתי הספר בעיר. לבתי הספר שולחים סטודנטים המשמשים כמנחים, ובהמשך מוענקות להם מלגות. כמו כן,משתתפים מלווים רוטריונים. מלווה רוטריון הינו מבוגר משמעותי. בהמשך מעוניינים שהפרויקט יורחב גם לערים נוספות.

נשיא המועדון, אלברט לינקולן -  ברך את חברי המועדון לרגל אירועים משמחים ומסר את התכנית לחודש אוקטובר. המזכיר משה גן צבי – ברך את הנוכחים וציין שאפשר לברך ב"גמר טוב" עד הושענא רבא. אריה ברגמן הודיע על סיור שייערך בבסיס חיל הים בחיפה.

נ"ל אדי חי הציג את המרצה – הרב רונן לוביץ, בן 49, נשוי ואב ל - 3, רב המקום בניר עציון, מרצה באוניברסיטת חיפה. היה רב בקיפטאון. הוסמך לרבנות ע"י הרב של חיפה – שאר ישוב הכהן. סיים בהצטיינות יתרה את התואר הראשון והשני, לומד לתואר השלישי. קבל מלגות, שרת בצה"ל בשרות קרבי בחיל התותחנים.

ההרצאת השבוע: איכות הסביבה בראי היהדות מאת הרב רונן לוביץ. המרצה מודה על הזכות שניתנה לו להרצות בפני חבר המועדון וניתנה לו הזדמנות לראות כיצד מתנהלים מפגשי הרוטרי. נושא ההרצאה הוא הסביבה, או ליתר דיוק – הקיימות. מדובר לא רק על שימור הסביבה, אלא על הגינות, הקפדה שלא לנצל את העולם השלישי . המרצה פתח בסיפורי הבריאה, מניחים שהאדם נברא בראש השנה. בפרק א' בספר בראשית, האדם מורם מעל הכול. שלטונו ללא מצרים. זוהי אקולוגיה אנתרופוצנטרית, בה האדם במרכז. בפרק ב' התמונה משתנה.האדם מושם בגן עדן, ותפקידו לעבד ולשמר את מה שיש. זוהי אקולוגיה ביוצנטרית.על פי שיטה זו, האדם הינו רק חלק ממערכת הבריאה, ועליו להשתלב בין כל הברואים. המרצה הזכיר גם את התורה שבע"פ, שם הובאו שתי תשובות לשאלה – מדוע האדם נברא אחרון.אחת מהן – אם תזוח דעתו עליו, גבהות לבו תונמך כשיובהר לו שצמחים ובע"ח נבראו לפניו. לפי תורה זו, האדם מגמד את שיעור קומתו. הובאו גם דוגמאות נוספות. הרעיון הוא שאל לאדם לפגוע בבריאה (חזון הצמחונות והשלום). המרצה ציין גם גישה אקולוגית שלישית – תיאוצנטרית – גישה בה הבורא במרכז.מתאים להגות היהודית, בה הבורא מראה לאדם את האסתטיקה בעולם, ומחייב אותו  שלא לקלקלה, שכן אין מי שיתקן. המרצה הזכיר גם את תפיסת היהדות המחייבת ריסון של יום בשבוע (השבת), בו לא תתקיימנה קניות ותחבורה. גורם משמעותי לשימור העולם. צוינה גם הסתייגות מציד והכחדת המינים, וציווי להטמיע בחיינו חמלה על כל מה שנברא, ויחס בין אדם לאדם.

נ"ל שאול ד'אנג'לי הודה למרצה, והדגיש שוב שאם האדם מקלקל, אין מי שיתקן, ואת השבת כשימור. ביכולתנו להזדהות עם אמירות אלה. נ"ל ד'אנג'לי ציין את הקטע בעיתון בו נאמר שעד סוף המאה הטמפרטורה בקטבים תעלה ב – 15 מעלות, ובאזורנו צפוי מדבור. הוא איחל נוכחים חג שמח.. הנשיא, אלברט לינקולן הודה אף הוא למרצה, העניק לו את דגל המועדון ובישר לו על נטיעת עץ על שמו ביער פול האריס.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet