נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

30/05/2007 - חנוכת חדר בבית ספר אורים

חנוכת חדר סנוזלין ופינת הרפיה בחדר המוסיקה בבית הספר "אורים"

ביום רביעי 30 מאי 2007 נחנך חדר סנוזלין חדש ופינת הרפיה בחדר המוסיקה בבית הספר לחינוך מיוחד "אורים" בהשתתפות נציגי עירית חיפה, משרד החינוך, צוות בית הספר אורים, רוטריונים ואורחים.
בין המשתתפים היו ד"ר רן לין, נגיד הרוטרי, רונית גבריאלי מעירית חיפה, מלכה מולכו ממשרד החינוך, מנהלת בית הספר אורים טלי הדרי-הראל, מרכזת הפרויקט בבית הספר אורית גולקו, צוות בית הספר אורים ורוטריונים רבים בראשות הנשיאה דליה שיצר (השתתפו בין השאר ד"ר שלמה מרקל, אריאלה מרקל, נ"מ אורי שנבל, נ"נ גד כהן, יורם נאומן, ברוך בן יהושע, נחום לדר, נ"ל שאול ד'אנג'לי, נ"ל אלי ליכטר, נ"ל סעיד אליאס, שלומית קרשטיין, ורד אביטן, זאב מטר ונפתלי ויטמן). כן נכח יוחנן מילר, ששיפץ בהתנדבות בעבר את הפסנתר שנתרם על ידי רוטרי חיפה לבית הספר אורים.
הטכס היה מרגש מאד ואוירה של רוממות רוח אפפה את כלל הנוכחים. הטכס נפתח במצגת אור-קולית מיוחדת, שהוכנה על ידי צוות בית הספר על בית הספר ואוכלוסית תלמידיו.
אחר כך, פרטה מנהלת בית הספר, כי הוא מונה כ-90 תלמידים וכ-50 אנשי צוות, ממגון דיסציפלינות של הוראה, סיוע, פרה רפואי ועוד. בית הספר מתמודד עם אוכלוסית תלמידים בכיתות היסוד וחטיבת הביניים הבאות ממרחב הגליל ועד חדרה עם בעיות התנהגותיות קשות וחסכים התנהגותיים קשים מאד.muu , בית הספר מצליח לטפל באוכלוסיה קשה   זו.
בפתיחת דבריהן של אורית גולקו, מרכזת הפרויקט ושל טלי הדרי-הראל המנהלת, העלו על נס את תרומתה הכללית רבת השנית של תנועת הרוטרי בספריה, באולם הספורט, במערכת הגברה, פסנתר, תמיכה השתתפות בתחרות ספורט ברומא, במועדונית, מזון, חדר תקשורת ועוד - כאשר פרויקט חדר הסנוזלן ופינת ההרפיה בחדר המוסיקה מהווים נדבך ושיא חדשים בפעילות המשותפת ובתמיכת מועדון רוטרי חיפה,
אחר כך הוקרא השיר "מקום בלב" של ארקדי דוכין:
כדי להגשים חלום אחד ישן
יש צורך במליון חולמים
שלא עוצמים את עיניהם
כדי להגשים חלום אחד ישן
יש צורך במליון חולמים
שלא אוטמים את אוזניהם
שמוכנים אל החלום להתקרב
שעוד זוכרים איך להקל את הכאב
שיוכלים להתאהב להתחייב
ולגלות שעוד נשאר להם מקום בלב
מקום בלב
מקום בלב
המנהלת טלי הדרי-הראל הסבירה את ההיסטוריה של הסנוזלן שהומצא על ידי מטפל ומוסיקאי הולנדיים אשר מצאו דרך לשלב מערכת של גריה רב-חושית לצורך רגיעה ועירור בו זמנית. החדר מיועד לטיפול באוכלוסיות מיוחדות, אוכלוסיות טראומטיות ועוד. בישראל החלה הפעילות ב-1993 בבית איזי שפירא.
בהמשך, הבהירה טלי את המשמעות והחשיבות של פינת ההרפיה בחדר המוסיקה תוך שהיא מעלה על נס את תרומתה המשמעותית רבת השנים של אריאלה מרקל למוסיקה בבית הספר. בתפיסתה שכולם מנגנים, אין ילד שאיננו מנגן -  המוסיקה מוכנסת לנשמה כי במוסיקה יש נשמה ומותר לשיר גם על יד... עוד ספרה טלי כי אריאלה שיקמה גם לה אישית את דימויה של המוסיקה גם בחוויה האישית שלה, עת החלה לנגן עם תלמידי כיתתה בחליליות. התרפיה במוסיקה היא ערך חשוב ביותר בתהליך הטיפולי בתלמידים להפחתת מתחים, שיפור דימוי עצמי, ריכוז ועוד.
הנשיאה דליה שיצר, שהתרגשותה הרבה היתה ניכרת ביותר במהלך כל האירוע קראה את השיר הבא:
שיר אחד יכול להאיר את הרגע.
פרח אחד יכול להעיר חלום.
עץ אחד יכול להוליד יער.
צפור אחת יכולה לבשר את האביב.
חיוך אחד יכול לברוא ידידות.
כוכב בודד יכול להדריך ספינה.
קרן שמש אחת,יכולה להאיר חצי עולם.
נר אחד יכול לגרש את החושך.
צחוק אחד יכול להביס את העצבות.
צעד אחד מתחיל כל מסע,
ומילה אחת מתחילה כל תפילה.
תקווה אחת מרוממת את הרוח,
נגיעה אחת,מראה,שאכפת.
נשמה אחת יכולה להביא לשינוי,
ובית אחד,יכול להביא את הנפש לעילוי.

להלן דברי דליה שיצר בטכס:
ברוכים הנמצאים במעמד מרגש זה של פתיחת חדר הסנוזלן הלבן וחדר ההרפיה במוסיקה בבית ספר אורים. הקמת פרויקט זה הינו שיתוף פעולה בין קרן סמואלי (שנציגו הוא ד"ר שלמה מרקל) ומועדון  רוטרי חיפה . בפרויקט מיוחד זה  בחרתי כפרויקט הדגל של המועדון לשנת הפעילות 2006-7 . ובו השקיע מועדון רוטרי חיפה בשיתוף עם קרן סמואלי משאבים רבים. הפרויקט  החל לקרום עור וגידים לפני כשנה והנה כולנו נאספנו כאן בחגיגיות ובהתרגשות ויכולים לברך על המוגמר. שיתוף הפעולה בין מועדון רוטרי חיפה ובי"ס "אורים" החל לפני שנים לא מעטות כשאיש הקשר היה חבר רוטרי חיפה עמוס שיירי ז"ל ועל שמו הוקמה כאן ספרייה לרווחת התלמידים ושופץ גם אולם הספורט של ביה"ס. תודה מיוחדת למשפחת מרקל לקרן סמואלי ,לטלי הדרי-הראל מנהלת ביה"ס ולאורית גולקו הנמרצת ,ולכל צוות ביה"ס העושה במלאכה. אני תקווה שהחדרים  הללו  ישפרו  את מצב התלמידים ויעזרו  להם להתגבר על הקשיים הרבים שבהם הם נתונים. אמן כן יהי רצון !

בהמשך, הוזמן ד"ר שלמה מרקל, ראש אפיק הקהילה במועדון, שציין את יחודיותו של האירוע והמקום. שלמה הזכיר את תפיסת עולמו של ידידו אנטוניו סיקלי ז"ל (סגן נשיא גרומן אירוספייס), שחשב כי השלווה והשקט הנפשי ("פיס אוף מיינד") הוא הדבר החשוב ביותר בחיים. שלמה הדגיש בדבריו את הקשיים הרבים והסביבה הכמעט בלתי אפשרית עימם נדרש צוות בית הספר להתמודד. הוא חזק את ידיהם של הצוות והודה להם על מלאכת הקודש. אחר כך, הבהיר את ערך הנתינה ואת שלמד מרעיתו אריאלה במשך השנים, כי המילה "נתן" נקראת באופן זהה משני הצדדים כיוון שכל נתינה, היא קבלה. לסיום קרא למנהלת לאפשר גם לצוות בית הספר, העובד בתנאים כל כך קשים להשתמש גם כן בחדר הסנוזלין על מנת להרגע בעצמו לפני סיום, הוזמנה לשאת דברים רונית גבריאלי, האחראית לטיפול באוכלוסיות מיוחדות בעירית חיפה, אשר התייחסה לאוכלוסית בית הספר, העלתה על נס את עבודתו הקשה של צוות בית הספר והחשיבות של חדר הסנוזלן וההרפיה המוסיקלית.
לסיום פנתה אורית גולקו בקריאה נרגשת מאד ואישית לאריאלה מרקל, בשמה ובשם כלל צוות בית הספר והעלתה על נס את תרומתה המשמעותית והיחודית רבת השנים לבית הספר, לרוחו ולנשמתו. אורית החליטה לקרוא את שירו של אהוד מנור להלן, המתאר לדידה את אריאלה.
הנה מנגינה
פשוטה וקטנה
והיא בתוך ראשי מטיילת
תמיד היא איתי
מאז ילדותי
ליבי ביתה וליבה ביתי
ספק עצובה
ספק שובבה
יפה ליום אפור או לתכלת
יורדת, עולה
תמיד בשלה
ואין לה גמר או התחלה
היא תמיד קרובה
היא תמיד טובה
ואין בה מלי לי לי לים
יש בה ענבלים
יש בה חלילים
אך אין בה מילים מילים מילים
חפש מנגינה
פשוטה וקטנה
שתלווה אותך כל הדרך
נהג בה היטב
היא לא תאכזב
היא לעולם לא תפקיר אוהב
היא תמיד קרובה
היא תמיד טובה
ואין בה מלי לי לי לים
יש בה ענבלים
יש בה חלילים
אך אין בה מילים מילים מילים
אחר כך, בקרו כלל המוזמנים בחדר המוסיקה ובחדר הסנוזלן, נהנו ממתקניו והסירו את הלוט.
פרויקט הדגל של נשיאת רוטרי חיפה 2006/2007 , דליה שיצר, להקמת חדר סנוזלן ופינת הרפיה בחדר המוסיקה בבית הספר "אורים" חיפה (שהיה בחזקת חלום רחוק משך שנים בבית הספר) הוקם תודות לשיתוף הפעולה ופעילותם הברוכה של מועדון רוטרי חיפה, קרן סמואלי מקליפורניה ארה"ב (שהוקמה על ידי פרופסור הנרי סמואלי ורעייתו ד"ר סוזן סמאולי, שחברה גם לפרויקטים נוספים משותפים למועדון רוטרי חיפה) ושל אריאלה מרקל.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet