נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

30/04/2008 - אלי דבי מעמותת "לנצח אחי"

הרצאתו של אלי דבי מעמותת "לנצח אחי"

"הממסד בישראל לא עורך רשימה של אחים ששכלו את יקיריהם, ולא מזמין אותם לאזכרות. פגישה בין נציגי עמותת "לנצח אחי" לבין נציגים מלשכת ראש הממשלה ומשרד הביטחון אולי תוביל לשינוי בגישה ".
."סוף סוף מישהו מכיר בעמותת לנצח אחי", אמר באנחת הקלה יושב ראש עמותת האחים השכולים, אלי דבי, לאחר שנפגש אתמול (יום ג') עם מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, ועם נציגת משרד הביטחון האחראית לטיפול במשפחות השכולות, רות בר, שהבטיחה לבחון את קידום עניינם של אחים שאיבדו את יקירהם.
בעמותת "לנצח אחי" רואים בפגישה הישג חשוב, לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ערב יום העצמאות ה-60 למדינת ישראל. "אחרי פחות משנה אנו זוכים להזדהות מהאיסטנציות הגבוהה ביותר במדינת ישראל - לשכת ראש הממשלה ומשרד הביטחון", אמר דבי לאחר הפגישה. "התחושה שלי היא שכאילו מישהו פתח את הקבר והראה לי שוב את אחי צדוק ז"ל, שנהרג ב-1978 ברמת הגולן. עד עכשיו חשנו יתומים, הממסד הזניח אותנו, התנכר לנו ולא העניק את מינימום הזכויות. עכשיו סוף סוף יש אור בקצה המנהרה".
בעמותה רואים בפגישה צעד קטן לקראת הכרה ממסדית באחים שכולים. הם תולים תקווה בדברים שאמר להם מזכיר הממשלה יחזקאל: "זאת חובתנו לבדוק איך נוכל לסייע לכם. למדינה לקח עשרות שנים להבין את האחריות שלה. אין מצב שבו המדינה לא תהיה רגישה לכאב הזה". 30-60 אלף אחים שכולים. היוזמה להקמת עמותה שתסייע לאחים שכולים בישראל קמה בעקבות כנס שנערך בחיפה ,. בפברואר 2007 - חודשים אחדים לאחר סיום מלחמת לבנון השנייה. התברר שיש מכנה משותף רחב בין חברי הקבוצה, שעל פי אומדן מקימיה, מונה היום בין 30 ל-60 אלף איש. לדברי דבי , עד היום הם אינם מוזמנים לטקסי האזכרה הרשמיים ובשום מקום אין רשימה מסודרת של אלו שאיבדו את אחיהם.
כיום מונה העמותה כ-2,000 חברים רשומים, וראשיה מקווים שמאבקם יוביל להצטרפות הרבבות.  לדברי ראשי העמותה, מטרתם אינה כלכלית, כפי שהיה במאבק של האלמנות ויתומי צה"ל שהיה לפני שנים אחדות. כל שהם מבקשים זה שהממסד הישראלי, על שלוחותיו, יכיר בעצם קיומם.
בעמותה מקווים שאגף ההנצחה במשרד הביטחון יוכל בעתיד להעניק סיוע לחברים בעמותה, שבמקרים רבים מתמודדים עם הפיכתם לעמודי התווך של המשפחות השכולות. "פעם אחת שכלנו את אחינו, ופעם שנייה אבדנו את משפחותינו שנפגעו קשות מהטרגדיות. גם אנחנו זקוקים לסיוע ולהכרה", מבהיר דבי.

ברכות רעות 30/4/08
ימי הולדת: 3/5 דני פסלר, 8/5 דב מרום, 12/5 אליהו ברכה
קבלה למועדון: 2/5/2007 אריה ברגמן, 5/5/1982 צבי פרידמן, 8/5/1996 חנן שזיפי, 13/5/1970 עמנואל גורלי, 13/5/1999 דני פסלר
ימי נישואים: 12/5 יעל ונפתלי ויטמן

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet