נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

29/11/2013 - פרידה מאלברט לינקולן


מפגש מועדון 20 בנובמבר 2013 – ערב פרידה מנ"ל אלברט לינקולן

המפגש החגיגי שהיה מפגש ערב עם ארוחת ערב מלאה לחבריו ובני/בנות לוויתם נערך באולם הגדול של מלון תיאודור המשופץ בלב חיפה. ארוחת הערב הייתה עשירה וכללה מזנונים בשריים, מזנוני סלטים משובחים, שתייה חמה וקרה ומזנון מתוק כולל פירות העונה.
הנשיא המכהן משה גן-צבי, שהיה מזכיר הכבוד של מועדוננו רוטרי-חיפה בשנת הרוטרי 2009/10 כשנ"ל אלברט כיהן כנשיא המועדון, פתח את הערב בהקשה על פעמון הרוטרי המסורתי. הוא קיבל בברכה את כלל הנאספים לערב ההוקרה והפרידה מנ"ל אלברט לינקולן. הנשיא ברך את אורח הכבוד של המועדון כבוד הרב הראשי שאר ישוב, את חברנו נ"ל אלברט לינקולן ורעייתו ג'ואן, ואת בנם ד"ר ג'ושוע לינקולן ואשתו מונט ואן ליט . הבן ג'ושוע הינו המזכ"ל החדש של הקהילה הבהאית הבינלאומית. ומחליף בתפקיד את אביו, ד"ר אלברט לינקולן, שכיהן בתפקיד המזכ"ל ב- 19 השנים האחרונות. הנשיא המכהן משה גן-צבי ציין שהערב מתקיים באדיבותו וניהולו המוסיקלי של חברנו ר/מוטי איינס, מנכ"ל התזמורת הסימפונית של חיפה, ושלושת אורחיו –מוזיקאים שהתנדבו להופיע בפנינו ולבצע מספר קטעים מוזיקלים בערב מיוחד זה:
אבשלום שריד- נגן הוויולה, אורי יעקב על הגיטרה ודניאל קוגלוב- על הפסנתר.

את פסוק השבוע הביא חברנו ר/צבי פורר: הפעם נבחר פסוק מפרשת השבוע פרשת וישב ספר בראשית. ‏הפסוק שנבחר מופיע בפרק לז פסוק יד :-
‏"לך נא ראה את שלום אחיך ואת שלום הצאן והשיבני דבר" ‏אומר יעקב ליוסף . והכוונה-‏שישתדל לראות את שלמותם של האחים,את מעלותיהם ‏ולא רק את חסרונותיהם ועל ידי כך תמנע מחלוקת ... ‏אלה מאיתנו שאוהבים חזנות בודאי מכירים את תפילתו של רבי אלימלך מליזנסק: "תן בליבינו שנראה כל אחד מעלת חברינו ולא חסרונם". פסוק זה מתקשר לאירוע של הערב, בו אנו מנשיא לשעבר אלברט לינקולן שיצא לי לעבוד איתו גם במסגרת תפקידי באיגוד ערים לאיכות הסביבה ולא רק במסגרת רוטרי אלברט לינקולן, הוא האיש המתאים לנאמר בתפילה הרואה מעלת חבריו ולא חסרונם. ‏אני מאחל לו ולרעייתו ג'ואן הרבה בריאות והצלחה בכל מה שתעשו בעתיד.

לאחר ברכות הרעות שהובאו על ידי חברתנו ר/חניתה מלכוב, הנשיא המיועד יוסי כפירי הביא את הברכה הבינלאומית:
המועדון שנבחר לכבודו של נ"ל אלברט לינקולן השב לעירו בוסטון, הוא מועדון רוטרי בוסטון 7, ( Boston 7 Rotary Club ) . המספר שבע בא לציין שהמועדון הזה הוא השביעי שהוקם בעולם, שבו כיום יש כ 32 אלף מועדוני רוטרי. מועדון בוסטון 7 הוקם ב 1919 עוד לפני היות הרוטרי הבינלאומי, והם היו הספונסרים של מועדונים רבים שהוקמו אחריהם ברחבי העולם מגלזגו ועד סידני, פריז ועוד. המועדון נפגש כל יום רביעי לארוחת צהרים במסעדת מקורמיק את שמיץ ,מסעדת פירות ים, ברח' קולומבוס שבבוסטון.במועדון 82 חברים, ובמשך מעל ל90 שנות קיומו עברו במועדון זה כחמשת אלפים חברים. בנוסף לפעילויות רות בקהילה המקומית הם משתתפים גם בפרויקטים בינלאומיים בינהם פעולה ללימוד קרוא וכתוב ברומניה, פעולות למען הילדים בכפרים בדרום סודן ועוד. נרימה כוס של ברכה למועדון בוסטון 7!

הודעות המזכירות:
מזכיר הכבוד ר/אלחנן גרינברג מסר פרטים אחרונים לקראת מסיעת חברי המועדון לגאלה בירושלים במסגרת פרויקט האינסטיטיוט של הרוטרי הבינלאומי ב27 לחודש זה. הנשיא המיועד הבא יוסי כפירי הודיע שבחר לתפקיד מזכיר הכבוד של המועדון לשנת הרוטרי הבאה את חברנו ר/עמירם אסמן ולתפקיד גזבר המועדון את חברנו ר/טל לזר. נאחל לכולם הצלחה בתפקידיהם.

חברנו ר/מוטי איינס הציג את הנגנים האורחים-אבשלום שריג נגן וויולה בינלאומי, הוא ראש המחלקה באקדמיה למוזיקה בירושלים וסולן של התזמורת הסימפונית בחיפה שמוטי משמש כמנכ"לה. הנגן שיצטרף אליו הוא אורי יעקב-גיטריסט בוגר תוער ראשון באקדמיה למוזיקה בירושלים הנצא בדרכו לקראת סיום תואר השני בחקר המוזיקה. שניהם יתלוו לתזמורת הסימפונית חיפה בסיבוב הקונצרטים הקרוב בארה"ב. שניהם באו מירושלים בהתנדבות, וינגנו משירי שוברט שבמקור נכתבו לקול ופסנתר ויבוצעו הערב בגיטרה ווויולה. יש לציין שהוויולה בידי הנגן היא משנת 1750 מאיטליה. שני המנגנים הקסעמו את קהל השומעים בביצוע נקי ומושלם של קטעים מתוך "שירת הברבור"של שוברט.

לאחר קטעי הנגינה קיבל נ"ל שלמה אסיף את הזכות לספר על אלברט: אלברט התקבל למועדון התקבל בתקופה די קשה למועדון, בעיקר קשיים שנבעו מניהול פיננסי לקוי ובעייתי, והפרעות סדר וארגון. אלברט שכלפי חוץ נראה שקט ורגוע התגלה מהר מאד כחבר חד מבט הרואה הכול וגם את המסתר. הוא הקים את ועדת הסיווג וחברות למועדון שבפעילותה סייעה להחזרת הסדר על כנו. יכולתו להגדיר את המטרות, הכוח שלו להשליט סדר וארגון, סייעו לו לעבור תקופה של מנהיגות שקטה ובלתי רגילה. הוא גם משפטן בהשכלתו, ובתקופת נשיאותו הצליח לסייע לנגיד הנוכחי שאול דיאנג'לי במאבקו לקבלת תפקיד נגיד האזור למרות המכשולים שחברי מועדונים אחריו שמו לרגליו כולל ברוטרי הבינלאומי. הועדה שהקים לפעולה לסיוע במאבק, בדרכי שקט ואיפוק מרבי הצליחה בסוף לסייע להצלחת המינוי שכולנו גאים בו כיום. אנו מאחלים לו ולג'ואן שנים טובות בבוסטון, ומקווים לראותו בביקוריו העתידים בארץ הן אצל משפחתו והן אצלנו במשפחת הרוטרי.

קטע נגינה נוסף על וויולה בלבד הובא שוב על ידי הנגן אבשלום שריד, אשר ניגן שנים בתזמורת של פירנצה, אחת הטובות באירופה, ושב לארץ לגדל פה את בנותיו. שמענו שוב קטע משל שוברט מ"שירת הברבור" שלו, ולאחריו יצירה בשם גן האהבה של המחבר השוויצרי פאול קונט. בשלב זה הקהל התבקש לעצום עיניים, להקשיב וליהנות, ואכן ההנאה מהנגינה הייתה צרופה ומענגת. הנגן השלישי הערב היה דניאל קוגלוב-בוגר האקדמיה למוזיקה בתל-אביב, נגן פסנתר של מוסיקה קלאסית בהכשרתו. עם הקמת תזמורת הג'אז- הג'אזבנד של תזמורת חיפה, הסתבר שהוא גם הגן אומן של ג'אז בפסנתר ומאלתר מצוין. והוא כיום פסנתרן הן בתזמורת הסימפונית והן בתזמורת הג'אזבנד. הוא פתח באלתורים של קטעים מתוך סיפור הפרברים, טנגו לה קומפרסיטה ועוד.

נגיד האזור, שאול ד'אנג'לי שהוא נשיא לשעבר במועדוננו מברך את נ"ל אלברט לינקולן:
נשיא המועדון המכהן,משה גן-צבי העלה בדבריו על נס את ההרמוניה שנוצרת במוסיקה. הדרך הטובה ביותר לאחד איש עם רעהו. תהו חכמינו- איזו הדרך הישרה שבה ידבק האדם? רבי אלעזר אמר- עין טובה. רב אחר אמר- חבר טוב. רבי יוסי אמר-שכן טוב. רבי שמעון אמר-הרואה את הנולד ורבי אליעזר אמר- החשוב הוא לב טוב. עין טובה, נדיבותו של האדם ויכולתו לחלוק עם רעהו, והרואה את הנולד-תכנון ועתיד שכולו טוב, אבל לב טוב כולל את הכל ביחד. מחשבה משותפת ומנהיגות ראויה. חברנו אלברט לינקולן ניחן המנהיגות מעין זו הכוללת את כל המרכיבים שהוזכרו בספרי אבות, מנהיגות מיוחדת שהקרינה עלינו לשנים רבות. שילוב של עין טובה, חברות חמה ואנושית, שכנות טובה, ראיית הנולד ולב טוב-בכל אלו התברך אלברט לינקולן. הוא משאיר פה בחיפה משפחה, בן כלה ונכדים, ואנו תקווה שהבן ג'ושוע ימשיך ויהווה חלק פעיל וימשיך מסורת אביו גם במועדון רוטרי חיפה.

בשלב זה האזנו שוב לנגינתו המופלאה של הפסנתרן דניאל קוגלוב שניגן פרפראזה של ריגולטו בנוסח ג'אז וסיים בעיבוד בנוסח ג'אז של יצירות שופן. עם תום החלק המוזיקלי הזמין הנשיא משה גן-צבי את שלושת הנגנים והעניק להם למזכרת בתודה והערכה, תעודות הוקרה של נטיעת עץ ביער פול האריס של הרוטרי שבצפת. נגיד האזור הנוכחי, שאול דיאנג'לי שהנו חבר מועדוננו אמר בדברי ברכתו שהוא נהנה לברך את אלברט הנשיא לשעבר כנגיד, שאלברט בזמנו פעל רבות לקידום מינויו לתפקיד. הוא הודה לו על החברות ועל שייצג את המועדון כנגד כל המלעיזים ושוחרי הרעה שניסו לפגוע במינויו לנגיד. בזכות עמידתו האיתנה והגיבוי שאלברט נתן לו הוא לא ויתר על מועמדותו ועל כך הוא מקדיש לו את תודתו הכנה. אלברט היה וישאר חבר שלנו לתמיד. הוא יישאר חקוק בליבנו, ובכל עת שיבוא לביקור אצל משפחתו בחיפה, נשמח שיבקר גם את משפחתו שברוטרי חיפה.

ג'ואן לינקולן, אשתו של אלברט שהיא גם פסנתרנית מעולה, הכינה במיוחד מחרוזת שירים ישראלים לשירה בציבור בלווי נגינתה על הפסנתר. בכל השירים שנבחרו הסתתר קשר לנסיעתו של אלברט הביתה , פעולתו למען השלום בעולם ולמען האמונה. וכך שרנו את השירים לפי סדר : אל הדרך, לי ולך, אני נולדתי לשלום, אדון עולם וסיימנו בשירת ההללויה. נ"ל אלברט לינקולן להזכירכם, שהה בארץ במסגרת תפקידו כמזכ"ל העדה הבהאית העולמית.במהלך 19 השנים האחרונות יצג אלברט לינקולן את הקהילה הבהאית באין ספור אירועים, פעילות בינלאומיים, ובמפגשים דיפלומטים ונציגי ממשל עירוני וממשלתי בארץ. בתקופת כהונתו נחנכו הגנים הבהאים בחיפה והאתרים הבהאים בחיפה ובעכו זכו להכרה בינלאומית ע"י ארגון אונסק"ו כאתרי מורשת עולמית. אלברט לינקולן השקיע רבות בהיכרות עם האוכלוסיה והקהילה המקומית, ובכין השאר הצטרף למועדון רוטרי חיפה ואף כיהן כנשיאו בשנת 209/10 . פעילותו למען דו קיום ויחסים נאותים בין העדות בישראל זכתה להכרה רבה, ב- 2010 זכה אלברט לינקולן לקבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה ובשנת 2013 זכה לינקולן בתואר יקיר העיר חיפה.
עתה משנסתיימה כהונתו כמזכ"ל העדה הבהאית העולמית הוא חוזר למולדתו ולעירו בוסטון, עוזב את חיפה, ולרגל נסיעתו ויציאתו מחברותו במועדון נתקיים ערב מיוחד זה.
נ"ל אלברט לינקולן סיים את הערב בפנייתו לקהל הנוכחים. הוא הודה לנגנים המצויים שהנעימו את שהותנו ביחד. הוא פנה לחברי המועדון ואמר: המועדון היה בשבילו כמשפחה חמה ולא ישכח את שהונו פה. חברי המועדון היו עבורו גם בית ספר עם מורים טובים, לפעמים מחמיאים ולפעמים מותחי ביקורת. למרות מעברו לבוסטון הוא אינו חש רגע של ניתוק, ויש לו עכשיו נציגות משפחתית בחיפה של בן, כלה ושני נכדים. יש לו אם כן סיבות טובות להמשיך ולבקר בחיפה, לא רק בגלל האמונה והדתיות ,אלא גם בגלל המשפחה האישית והן המשפחה של חברי הרטורי. באיזור בו יתגורר בבוסטון , בברוקליין, הוא חש בבית בין השאר בשל האנשים הרבים הדוברים שם עברית. כך שהוא אומר להתראות , נשמור על קשר והמון תודה, מיטב האיחולים לכל טוב והצלחה לכולנו.

וחברתנו ר/נאווה וילבך ראש אפיק המועדון הגישה לנ"ל אלברט לינקולן שי מסגרת תמונות של אלברט ופעילויות המועדון למזכרת נצח, וכך, יוכל בחורף הבוסטוני בשבתו ליד האח להתבונן בתמונות, להקשיב לדיסק שר/יורם קנטר הכין לו בתום שנת נשיאותו שכלל את כל המפגשים והפעילויות משנת הרוטרי 2009/10 להזיל דמעה ולהזכר.
ובצלצול הפעמון הרוטריוני עליו הקיש השיא המכהן, תם המפגש .
------------------------------
כתב וערך:     ר/יורם קנטר
צילומים ווידאו: ר/יורם נאומן

 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet