נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

29/11/2006 - הרצאה של דר אלישע בר מאיר

הרצאתו של דר אלישע בר מאיר,מנהל מכון מאר בבית חולים בני ציון על הצינתור הוירטואלי.

אלישע בר מאיר מנהל מכוני הרנטגן בבית חולים בני ציון ומנהל מכון מאר, הופיע בפני המועדון ובאופן משכנע ביותר הסביר לנו מדוע מתוך למעלה מ 40000 צינטורים פןלשניים  שנעשים בישראל כל שנה, בעלות ניכרת,   כמחצית מהם מיותרים, ואפשר היה למונעם אילו  היה נעשה הצינטור הוירטואלי שעלחותו קטנה והוא חסר סיכונים. הצינטור הוירטואלי  הוכנס כבר לסל הבריאות, ומוקנה לחולים שרופא מומחה    ממלץ על כך  בגלל סיבות שונות..
(עלות צינטור פרטי כ 2700 ש"ח. (לחברי רוטרי תנתן הנחה של 20 אחוז...טלפון מכון מ.א.ר   1-800-349-349 ).
תחילה בהשפעת קרדיולוגים פורסמה אזהרה שלפיה השיטה איננה אמינה כביכול, ואף מסוכנת לציבור, אולם עמדת משרד הבריאות   והקרדיולגים השתנתה לאחרונה מקצה לקצה.  (הערת י.נ :  הצינטור הוירטואלי  עשוי לפגוע בהכנסת הקרדיולוגים וזו הסיבה הממשית שהם , המבצעים צינטור פולשני ,מתנגדים לצינטור הוירטואלי).
הצינטור הוירטואלי Cardiac Computed Tomography (CT )
צינטור וירטואלי הנו בדיקת הדמיה ( CT ) של הלב המאפשר להדגים את העורקים הכליליים של הלב. כמו בצינטור אבחנתי רגיל, מטרת בדיקה זו היא לאתר סתימות בכלי הדם המספקים דם ללב. היתרון הגדול ביותר של הצינטור הוירטואלי על פני צינטור רגיל הוא שהבדיקה איננה פולשנית ואיננה דורשת החדרת צינוריות ללב. כידוע, לכל פרוצדורה פולשנית יש סיכונים (כגון פגיעה בעורקים, פגיעה בלב, חור בלב וכו'). בצינטור הוירטואלי סיכונים אלה לא קיימים, ועל כן, הבדיקה אטרקטיבית, ומהווה אלטרנטיבה חשובה לצינטור רגיל.
הצינטור הוירטואלי עורך  כ 60 שניות , הסורק סורק את הלב ולמעלה מ 40  "חתכים"  של האיזור הנסרק מוצגים בתלת מימד.פענוח הצינטור נעשה על ידי רופא ובקרוב הפענוח יעשה על ידי מחשב, וכתוצאה מכך תוצאות הצינטור יימסרו במהירות גדולה יותר.
הקרינה בצינטור הוירטואלי אפסית בהשוואה לצינטור הרגיל. במחקר שערך דר בר מאיר בין  500  אנשים עקראיים שנבחרו לעבור צינטור וירטואלי, נמצא שאצל כשליש מהנבדקים  נמצאו הצרויות בעורקים הדורשים טפול, וזאת מבלי שידעו על כך.
יתכן שאילו  זמרים מפורסמים שנפטרו בתקופה האחרונה בפתאומיות בגלל מחלות לב היו עורכים צינטור וירטואלי, מחלתם היתה מתגלה בעוד מועד וניתן היה לרפאם.
בשנה האחרונה טכנולוגית הצינטור הוירטואלי  משתכללת ,"תפסה תאוצה" ומשווקת במקומות רבים בארץ  במכונים הפרטיים. מכשירי חברת GE   שולטים בשוק ונמצאים עתה בכל בתי החולים.
כתב וצילם יורם נאומן (שעבר צינטור וירטואלי  במסגרת הרצת הסורק במכון מ.א.ר. (צלום הלב בהמשך).)
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet