נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

29/07/2009 - פרופסור עמוס שפירא, הפריה בגיל המבוגר

נ"ל אורי שנבל פתח את הישיבה, כמחליפו של הנשיא המכהן אלברט לינקולן הנמצא בחו"ל. הוא ברך את האורחים ואת המרצה האורח פרופ' עמוס שפירא.

את פסוקי השבוע הביאה נאווה וילבך: מחר חל יום תשעה באב. למעשה, ביום י"ז בתמוז מתחילה תקופת אבל לאומי, הנקראת ימי בין המצרים, המגיעה לשיאה ביום תשעה באב. תשעה באב הוא הוא היום הקשה ביותר לעם ישראל מכל ימות השנה. כל פרקי הייסורים של גלויות ישראל לדורותיהם הם פועל-יוצא של יום מר זה. בתשעה באב חלים כל העינויים והאיסורים הנוהגים ביום הכיפורים: איסור אכילה ושתייה, איסור רחיצה וסיכה, איסור נעילת הסנדל ואיסור קיום יחסי אישות.
חמש פורענויות שאירעו בתשעה באב:
1 . נגזר על אבותינו כשהוו במדבר שלא יכנסו לארץ ישראל בעקבות חטא המרגלים אשר הוציאו את דיבת הארץ רעה: ונפלה רוחם של בני ישראל"
2 . נחרב בית המקדש הראשון בימי צדקיהו המלך ככתוב במלכים ב' ,פרק כ"ה: ... בא רב הטבחים של נבוכדנאצר מלך בבל ושרף את בית השם. בית המקדש הראשון חרב מפני שלושה חטאים שישראל חטאו באותו דור: עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים.
3 . 490   שנה לאחר חורבן בית המקדש הראשון חרב בית המקדש השני אף הוא בתשעה באב, ע"י אספאסיאנוס קיסר ובנו טיטוס . הוא חרב בעוון שנאת חינם וביזוי  .".. . נחרשה ירושלים לאחר החורבן ככתוב: "ציון שדה תחרש".
5 . העיר ביתר, שהייתה מרכז האוכלוסין הגדול והמבוצר ביותר בתקופת המרד נלכדה ונחרבה. בימינו : מלחמת לבנון השנייה פרצה בט"ז בתמוז - יום שנקבע כיום הזיכרון הממלכתי לנופלים במלחמה זו. פינוי גוש קטיף התקיים ביום י' באב. לפי תוכנית ההתנתקות, היה תשעה באב היום האחרון שבו הורשו מתיישבי הגוש להישאר בבתיהם. בחצות, בצאת תשעה באב תשס"ה, נסגרו כל הכניסות לרצועת עזה בפני אזרחים.
חכמי ישראל התקינו תקנות לזכר החורבן:
1 . להשאיר פינה לא צבועה בכל בית
2 . לומר תפילות מיוחדות המבטאות געגועים לבית המקדש.
3 . שוברים כוס בחתונה ואומרים: "אם אשכחך ירושלים ... "
4 . בסוף ליל הסדר אומרים "לשנה הבאה בירושלים הבנויה"
יהי רצון שיבנה בית המקדש במהרה בימינו אמן !!!

נ"ל שוקי כפירי , בהמשך לברכות הרעות, הביא שיר קצר ויפה:
" שא עיניך אל היום – אל זה היום!
נוא החיים, הוא תכלית ותמצית החיים...
כי האתמול כבר חלום שחלף לו עד תום
והמחר רק דמיון-חזיון תעתועים
אך אם תחיה כיאות את חיי ההיום,
חיים של תוכן, של ערך וחיים של טוב,
חהפכו הם כל אתמול לאשר של חלום
וכל מחר לחזון של תקווה לרוב"

הברכה הבינלאומית שלוחה היום והובאה לחברי המועדון על ידי זאב מטר: Rotary Azerbaijian - District 2430 - Zone 20 - Rotary Club of Baku באמצעות הרצאת אורחנו פרופ' עמוס שפירא בנושא הרפואה מצאתי לנכון לזכור ולהזכיר לחברי המועדון שגם בין חברינו לשעבר היו רבים וטובים שהשאירו את  חותמם כאן בקהילת חיפה בתחום הרפואה.  אני מבקש להזכיר את חבר מועדוננו  נשיא לשעבר  ד"ר יצחק איצקוביץ  הנשיא לשנת הרוטרי 1946-1947 . יצחק איצקוביץ יקיר חיפה נולד בשנת 1890 בבאקו באזרביג 'ן דהיום ולשעבר חלק ממדינות ברית המועצות וסיים את לימודי הרפואה במינכן בגרמניה בשנת 1913 . עם שובו לרוסיה שירת כרופא גדודי עד 1921 ובהמשך רופא בדיויזיה בצבאו של האדמירל קולבק בסיביר. בשנת 1926 עלה ארצה והיה ראשון הרנטגנולוגים בחיפה ונשיאו הראשון של אירגון הרנטגנולוגים בישראל אותו ייסד בשנת 1927 . מכאן שלוחה הברכה למועדון Rotary Club 0f Baku   מאיזור 2430 שהתחיל פעילותו ב 1999 כמועדון הראשון באזרביג'אן. המועדון נמנה על    89  מועדונים השייכים לאזור 20  ברוטרי הבינלאומי בו חברות מדינת אזרבייג'ן, קזחסטן,קירגיסטן, טג'יקיסטן, וחלק מתורכיה. במועדון 11 חברים והוא נפגש בכל יום שלישי בשעה 19.30 ב Diplomat Hotel . הפרויקט העיקרי- מפעל הזנה לילדים נזקקים.

במסגרת "60 שניות  חבר  מציג חבר" הציג שלום וואנו דברים את חברנו ערן דובובי: ערן דובובי בן 49 , בוגר מדעי המדינה ומנהל עמקים מאוניברסיטת חיפה, ובעל תואר מאוניברסיטת אלבמה, במנהיגות חינוכית- המקנה ידע ופרקטיקה :איך להיות מנהל. ערן היה בשירות סדיר ואח"כ בקבע, במודיעין ביחידת 8200 , בה עסק בעיקר בסכסוך הערבי - ישראלי- בגזרה הצפונית. בהמשך, במילואים, עסק בטרור בכלל ובחיזבאללה בפרט. עד היום, ערן מבוקש כמרצה, הן בארץ והן בחו"ל בנושאי הסכסוך הערבי -ישראלי , ונחשב מומחה בנושאי החמאס והג'יהאד האיסלמי. התפנית בחייו באה בשנת 1992 . לדני פסלר - הנשיא המיועד- שהיה חניכו בצבא, חסרה עקב חופשת לידה מורה לסוציולוגיה. ערן ניהל אז עסק משפחתי עצמאי של נדל"ן והשכרת נכסים, ודני שכנע אותו להקדיש שש שעות בשבוע מזמנו, ולהחליף את המורה. ערן שוכנע והתאהב בתפקידו החדש. בסיום אותה שנה, כדי לעודדו להמשיך, ויתר דני על שעות הוראה שלו עצמו ,כדי לאפשר לערן משרה רחבה יותר כמורה לכלכלה. בשנת 1998 כבר ויתר על עיקר עבודתו כעצמאי, וקשר את גורלו עם מרכז "ליאו בק", וכן, מלווה את העמק המשפחתי. כיום משמש ערן כמנהל ויצ"ו תיכון לאומנויות וכמשנה לדני פסלר במרכז ליאו בק" . כשדני לקח אתנחתא, וכיהן כראש מח' החינוך, בעירית חיפה, שימש ערן כמנכ"ל בפועל. לאחרונה התמחה באוניברסיטת סטנפורד, במודל חינוכי חדש ומצליח מאד המיועד למגור את הפערים בחינוך ,מודל אותו מפתח עתה גם מרכז "ליאו בק" , ומטרתו, סגירת פערים בחינוך מלמטה ע"י משמעת חזקה מחד ותמיכה ואהבה מנגד .ערן נשוי 26  שנה לענת, המכהנת כמנהלת הסיעוד של בי"ח "מאיר", לילדים וסגנית אחות ראשית של בי"ח רמב"ם. אב לעמרי בן ה 24- , ולעידו בן ה 20- .
מה ששבה אותי, זו המסירות והברק שניצת בעיניו של ערן ,כשהוא מדבר על חינוך בכלל ועל תכנית מגירת הפערים בפרט. לכל הדעות, אדם מסור וערכי, ואני מאחל שהמועדון ייהנה ממנו כפי שמערכת החינוך נהנית ובוודאי עוד תהנה.

נ"ל שאול דיאנג'לי שחזר מחו"ל בביקור משלחת הטריומפ באיטליה,  מסר פרטים ראשונים על המסע, על קבלות הפנים המלבבות שנערכו למשלחת, והביא עימו ברכה מיוחדת שנשלחה לנשיא מועדוננו ולחבריו. הידיעה המשמחת היא שמועדוני רוטרי איטליה התחייבו להמשיך את פרויקט הטריומפ לעשר השנים הבאות –השג יוצא מהכלל וכל הכבוד והיקר לשאול על פעילותו הנמרצת בנושא הטריומפ.

חברנו דני ביין הציג את המרצה האורח- פרופ' עמוס שפירא: - דיקן הפקולטה למשפטים והמרכז האקדמי כרמל. פרופ' שפירא הוא מוסמך במשפטים מטעם  האוניברסיטה העברית בירושלים, מוסמך במשפט השוואתי מטעם אוניברסיטת קולומביה בניו יורק,  וד"ר במשפטים מאוניברסיטת ייל בניו- האבן, ארה"ב. כיהן כדיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, ודיקן היום של ביה"ס למשפטים במרכז האקדמי כרמל. הוא חבר נשיאות מועצת העיתונות, חבר המועצה הלאומית לביו אתיקה, חבר ועד הלסינקי העליונה לניסויים בבני אדם וראש ועדת האתיקה של המרכז הרפואי עש סורסקי בתל אביב. חבר במכון האמריקאי למשפט, ובנשיאות האגודה הבינלאומית לאתיקה בספרד. פרסם ספרים רבים ומאמרים  בארץ וכחו"ל בתחומי המשפט הפרטי והבינלאומי, המשפט החוקתי ומשפט ואתיקה ביו-רפואית.

המרצה האורח פתח בהתנצלות על שהוא אינו רופא אלא צשפטן, והקשר שלו עם עולם הרפואה ורופאים הוא כפציינט בלבד... משנות השבעים נושא ההפריה  הפך נושא נתמך טכנולוגיה. תחילה נושא ה IVF שבו מבוצעת הפריית מבחנה שין ביצית של אישה נשואה לזרע בעלה, חיץ גופית במבחנה.  בשלב השני, שולבו בנושא כם פונדקאיות שברחמן הושתלו הביציות המופרות של הזוג הנשוי ממנו הם נלקחו, והעובר התפתח בגופה של פונדקאים שלאחר הלידה נאלצה או התחיבה למסור את הרך הנולד לזוג שממנו נלקחו הביציות המופרות.
הגישה בישראל מתחילת הנושא הייה פתוחה ומאד ליברלית, כאשר המדינה מממנת את העלויות הגבוהות של טיפולי הורמונלים כהכנה לפני שאיבת הביציות,  וכן את ההפרייה החוץ גופית והשתלת הביציות באם או בפונדקאית. עם השנים הלך הנושא והתפשט גם מעבר לזוגות נשואים- לאמהות חד הוריות,  וגם לנשים לא נשואות בגיל מבוגר. השלב הבא היה הכנסת  הקהילה ההומו לסבית למעגל ההפריות  החוץ גופיות, .דבר שהצריך תרומות ביציות מחד וזרע מאידך .גם הממסד הדתי רואה בחיוב ביצוע הפריות חוץ גופית לזוגות נשואים המתקשים להביא ילד ושאת במסגרת קיום מצוות פרו ורבו.. כל זאת תורם לגישה של "זכות להורות" של כל אישה ואישה,  וההתנגדות לכך באה דווקא מהצד הפמיניסטי, הטוענות שהלחץ החברתי עקב זכות להורות הופך ל"חובה להרות"  ולחץ על האישה. לשעתו יש הרבה סיכון לאישה בהפריה החוץ גופית. שלב ההכנה הורמונלי מסוכן  ועלול לגרום למקרי מוות כפי שכבר קרה.  עדיין לא ברור מה הסיכוי נכון להופעת מומים בביציות מופרות שנשמרות בהקפאה לאורך זמן.
החוק בישראל מאפשר להשתמש בעודפי ביציות שנלקחו מנשים הנמצאות בתהליכי טיפול , והצטברו ביציות  שלהן בעודף מעבר לצורכיהן שלהן,  במקרים אלו הן יכולות לתרום את העודפים. החוק אינו מאפשר  לנשים לא נשואות לעבור תהליכי הכנה ולמכור את הביציות שלהן כפי שארע עתה במכון ברומניה, שם  מכרו צועניות צעירות ביציות, ומנהלי המכון עשו הון עתק במכירתן במחיר מופרז והשתלתן בנשים שבאו לשם מישראל בתמיכה ובעידוד מכונים בארץ. הדבר פותח פתח לניצול נשים משכבות סוציו אקונומיות נמוכות,  ומאפשר שוק שחור של סחר/מכר ביציות שאינו חוקי ברוב המדינות.
קיימת גם שאלת שמירת ביציות בהקפאה של נשים העוברות טיפול כימותרפי בשל סרטן עכשווי, לצורך הפרייתן שלהן לאחר שתחלמנה, וכן מתפתחת שמירת ביציות של נשות קריירה שאינן מעונינות להרות עתה והן רוצות לשמרן לעתיד לגיל מבוגר יותר לאחר שתתבססנה מבחינה אישית וכלכלית.
הדבר מצריך חקיקה ורישום, גם על מנת שלא תתפזרנה ביציות של אישה אחת בין נשים רבות אחרות ויוותרו אחים/אחיות אשר בעתיד  עלולים להיפגש מבלי לדעת שהם אחים ואחיות.החוק  החדש המנסה להסדיר בעיות אלו עדיין לא אושר,  וקיימות הרבה בעיות של אתיקה רפואית בכל פרשת שאיבת הביציות, אחסנתן, הפרייתן החוץ גופית והשתלתן בגוף התורמת עצמה ה או בפונדקאית אחרת.

הודה למרצה נפתלי ויטמן,  והיו"ר נל אורי שנבל העניק לו תעודת נטיעת עץ ביער הרוטרי ע"ש פול הריס ודגלון המועדון  למזכרת נצח. 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet