נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

29/06/2006 - ערב חילופי נשיאים

דבר הנשיא בערב חילופי נשיאים 28.6.06

"לא שרתי לך ארצי
ולא פארתי שמך
בעלילות גבורה
בשלל קרבות"
אלו היו המילים הלקוחות משירה של רחל המשוררת בהן פתחתי את הנאום הראשון שנשאתי באזניכם בתחילת השנה הזאת. אז סברתי כי לשיר לארצי - הלא היא תנועת הרוטרי ולפאר את שמה, קרי את מועדוננו, הינה משימה קשה מנשוא, ובמיוחד סברתי כי היא משימה הדורשת מאמץ חד פעמי ומרוכז של שנה ו.... Apre Moi Le Deluge (אחרי המבול).
כיום אני יודע שאין הדבר כך. כיום ברור לי שאין אנו אלא חוליה בשרשרת ארוכה של אנשים האוחזים זה בידיו של זה, ומעבירים זה לזה את המורשת של החברות ושל העזרה לקהילה, הלא היא מורשת הרוטרי ולא ניתן ואין אנו רשאים לנתק את השרשרת הזאת, שכן כמו כל מסורת אחרת, אין להתכחש לה. אנו מצווים להעבירה הלאה לבאים אחרינו על מנת שאלו יעשו בה שימוש, ויפארו אותה ומצידם יעבירו אותה הלאה לבאים אחריהם. מי כמונו, בני העם היהודי יודעים מסורת מהי וכיצד משמרים אותה.
ואם תרצו, אין אנו אלא "לבנה נוספת בחומה" כמאמר המשורר בן זמננו רוג'ר ווטרס:
 We are just another brick in the wall ובמקרה שלנו לבנה הבונה עוד נדבך באירגון המפואר שלנו החוגג למעלה ממאה שנות קיום. ואין תימה - קל להזדהות עם מטרות האירגון הזה, שהן אוניברסליות והן מתאימות לכל חברה, בכל מקום ובכל עת, והן מבטאות חופש. החופש של אדם לבחור את חבריו על בסיס שוויוני ללא הבדל הקשור במין, בדת, באמונה או בגזע. ואין פלא שבמדינות טוטליטריות, על התנועה שלנו נאסר להתקיים ולעיתים חבריה נרדפו.
אך תנועתנו החזקה נמצאת בסכנה ובשנים האחרונות קשה לנו לשמר את מספר החברים בתנועה – וזאת למרות הצטרפות של מדינות כמו סין, קובה ואחרות. ברור שיש לבצע מחשבה מחודשת ולהמציא את הגלגל מחדש. ובעיקר, יש להחזירה לבסיס הנאיבי שלה ולערכי היסוד שלה. אולי צדק הנשיא העולמי לשעבר הניגרי מוג'בגה שביקר אצלנו בועידה השנתית כשאמר "עדיף להכניס רוטרי בחברים מאשר להכניס חברים לרוטרי". אני קורא מכאן לראשי תנועתנו בארץ ובעולם: מוטלת עליכם אחריות גדולה. חובתכם לדאוג לשימור התנועה ולפיתוחה. עיסקו בכך ועיסקו פחות בכבוד ובשררה.
ואחרי הכל, הגלגל סובב לו, הספינה שטה והשיירה עוברת. אין כאן סיכום, אנו במרוץ שליחים בו המקל עובר מיד ליד וכפי שקבלתי את המקל מידיו של ידידי נ/ל אלי ליכטר, כך - לאחר שאני אצתי רצתי בעצמי במעגל הרוטרי והיקפתי את המגרש (כמה פעמים אם תרצו...) אני מעביר את המקל לידיה הבטוחות של חברתי דליה שיצר. דליה שהיא הנשיאה הראשונה במועדון המפואר הזה. מועדון שהוא ללא ספק ספינת הדגל של האזור שלנו ולעיתים, כמו כל ספנית דגל, קשה לנו לתמרן על נקלה ולשנות את כוון ההפלגה, אך משאנו עושים זאת - איש לא יעצור בעדנו. וכמו ספינת דגל, אנו עלולים לספוג את האש. המועדון שלנו משמש דוגמא להתנהלות רוטריונית ראויה. וכשאיננו משתפים עצמנו, אנו נתונים לביקורת ובצדק.
ברוח זאת מצאתי לנכון לכתוב את הפרק הזה בספר הרוטרי של חיפה. הוטלה עלי האחריות להנהיג את המועדון ועשיתי זאת תוך הרחבה משמעותית של מעגלי העשיה שלנו וההשקה עם הרוטרי בארץ ובעולם.
המעגל הראשון אותו הרחבתי מאד בשנת נשיאותי הינו המעגל הבין לאומי. ביקרתי בעצמי ב-5 ארצות ובהן בקרתי במספר רב של מועדונים.  בביקורי אלה הצלחתי להחזיר לחיים את הפרויקט הנפלא שהוצאנו לפועל השנה והוא פרויקט TRIUMPH .
משלחת הנער הערבי/יהודי שנשלחה מטעמנו, בעזרת בית הגפן ובהנהגת האני אלפאר לקליפורניה שבארה"ב היא ללא ספק פרויקט מקורי, ייחודי וכולו טבול ברוח הרוטרי "היהלום שבכתר". אני גא שנפל בחלקי לדחוף את הפרויקט להצלחה. גם בימים הקשים שהיו לנו בהם הודיעה R.F . למועדון בקליפורניה כי לא יתמכו בפרויקט מבחינה כספית והיתה סכנה כי יתבטל, לא ויתרתי ושכנעתי את אילן מגדלי חברנו בניובורי פארק להקטין את היקף המשלחת ולממן מכיסינו את ההפרש. והצלחנו.
אני מודה לנגיד האזור על הסיוע הכספי שהוא תרם לעניין במישרין ובעקיפין ומציע כי יבחן לשלוח את המלצת האזור להעניק פרס מטעם הנשיא העולמי לפרויקט האדיר הזה ואם לא המלצה אזי נזיפה על סירובו לתמוך בנו כספית. לא מספיק להצטלם עם הילדים ולהרוויח פופולאריות.
בקור אחר שערכתי עם הנגיד באיטליה הוליד חתימת הסכם ICC ישראל איטליה, ועדה שאני עומד בראשה ואני שמח שיצאה לפועל בתקופת נשיאותי.
מעגל נוסף שטרחתי לטפח, הינו הקשר עם האזור ומועדוני האשכול.  כבר מראשית השנה ובעצה עם נשיאי המועדון, החלטתי להעמיק את הקשר עם האזור. רבים מחברינו היו לחלק מצוות הנגיד אך מעבר לכך הפכנו את הנגיד ואת אשתו התומכת והחביבה ד"ר עדי פוקס לאורחים קבועים ורצויים במקומותינו.
הם התארחו בשני ערבים חברתיים שנערכו בבתי חברינו וייצנר וכבירי, כמו גם בנשף פורים שערכנו בשיתוף עם מועדון כרמל.  וכפי שראש העיר שלנו מציין-אבנר הוא תושב חיפה למרות שאינו משלם כאן ארנונה.
במסגרת זאת היינו אחראים לביצוע שני כנסים מוצלחים וללא תקדים מבחינת האיכות ומספר המשתתפים בהם. הראשון - הכנס האזורי להבנה בין דתית בארגונו של האני אלפאר עם מספר שיא של משתתפים והשני - ארוח הנשיא העולמי, כנס שאורגן למופת שהוסיף כבוד ואיכות לתנועתנו.
היפלא שאת הועידה באילת אירגנו בצורה המוצלחת ביותר אלי וגדי ממועדוננו?
ולנשיאי האשכול. אני מבקש מכולכם להצטרף אלי לבמה ומכם חברי הרוטריונים לקבלם במחיאות כפיים בעת שאומר את דברי: מוניר ג'אבר מדליה, אדי סושרד מכרמל, ניקי פלדמן ממוריה, קובי וייס מהוד כרמל, ירון מטר מקישון, רג'יב רוחאנה מעוספיה, נ/ל בני רודיטי יו"ר האשכול. אתם המעגל הקרוב ביותר אלינו ולכן גם האינטימי ביותר. החברות בינינו היא פשוט נהדרת ואלמלא תקופת נשיאותי לא היתה לי ההזדמנות יוצאת הדופן להכיר אתכם ולשתף אתכם פעולה. זוהי גדולתה האמיתית של תנועתנו שהיא מקרבת אנשים ולבבות.  על מעשינו המשותפים ניתן לקרוא בחוברת אך את הרוח ששררה בינינו והחברות קשה לתאר. תודה שכבדתם אותנו בנוכחותכם ובהצלחה למחליפים שלכם.
המעגל השלישי הוא זה של העיריה והתעשייה. ברוח התנועה הוצאנו השנה לפועל פרוייקטים שהיו כולם תולדה של שיתוף פעולה יחודי עם הרשות המקומית שלנו בראשותו של יונה יהב ובעזרתם של רבים וטובים בעיריה כגון דני פסלר, שפרה ענתבי, אילנה טרוק, רחל מתוקי הרצל ואחרים.
פרויקטי הקייטנות השנה ובשנה הבאה שנעשו בשיתוף העיריה, חברות אינטל, סינרון, אורבונד, קרן חיפה והבאהים הינם דוגמא יוצאת מן הכלל לשיתוף הפעולה המשולש הזה-עיריה, תעשיה וארגון הרוטרי.
אך היו גם פרויקטים אחרים כגון פרויקט "מסע האופנוענים" ביוזמת חברנו שמוליק שטיינר בו השתתפה העיריה באירגון או פרויקט הענקת ערכות בטיחות בדרכים לגננות חיפה ביוזמת חברנו נ/ל אדי חי שאף הם ראויים לציון.
מעגל נוסף הוא מעגל פנימי - האופן הפנימי חיפה בהנהגתה של אריאלה מרקל שהרחיבה את פעילות המועדון שלה והשיקה אותו במקומות רבים, כראוי, עם פעילות המועדון שלנו. יפה עשית אריאלה. הוכחת שוב כי יש מקום לאופן פנימי העומד בפני עצמו במסגרת הרוטרי למרות שמועדננו פתוח לקבלתן של נשים כחברות. אני מבקש לברך את מיכל פלדהמר ואת תמי כבירי שתיהן חברות מועדון אינרוויל חיפה, שהסכימו ליטול על עצמן את תפקיד נגידת האינרוויל באזור. יפה עשית מיכל בשנת שירותך ובהצלחה מקרב לב לתמי בשנת נגידותה. מי יתן והמועדון ילמד מהאינרוויל ויצמיח במהרה נגידים לאזור.  אל האופן הפנימי נשוב מאוחר יותר.
והאחרון והחביב הוא המעגל של חברי ברוטרי חיפה. תקופת נשיאותי איפשרה לי להעמיק את ההיכרות עם חלק ניכר מחברי המועדון. רבים מהחברים שהיו בעבר רק מכרים הפכו לי במהלך השנה לחברים של ממש. עם חלקם עבדתי בצמידות רבה ולמדתי להכיר חלק נוסף באישיותם ובכשרונותיהם. אך את העבודה האינטנסיבית ביותר עשיתי עם חברי ההנהלה שלי. לא אקרא בשמכם כי אתם מוכרים לכולם אך אבקשכם להצטרף אלי בעת שאומר לכם כי נעמתם לי מאד. כקבוצה וכיחידים. במוצאי שבת האחרון הודיתי לכל אחד מכם באופן אישי במפגש מיוחד ומרגש בביתי ועתה אני מבקש להודות לכם כקולקטיב. הוכחנו כי ניתן לעשות עבודה במשותף וכי השיתוף יוצר כוחות שאין באף אחד מאיתנו כשהוא לבד. הישגינו כקבוצה מרובים ביותר. במישור הרעות והמועדון, קיבלנו חברים חדשים וחידשנו מסורות של ערבי ט"ו בשבט ונשף פורים. קיימנו גאלה מוצלחת ביותר, ללא תקדים מבחינת הגיוס הכספי, הקמנו שני מועדוני רוטרקט פעילים אחרי הפסקה ארוכה בראשותם של ניר בראב ומשה בכר. במישור הקהילתי הוצאנו לפועל פרוייקטים רחבי מימדים ובעלות גבוהה ביותר: פרוייקט Triumph , פרוייקט הקייטנות והצטיידות חדשה בבית מילר כולל שיפוץ החדר שלנו שם. ועם כל זה העשרנו את הקופות בצורה משמעותית ביותר. הן של המועדון והן של קרנות המועדון כמקור לפעילות של השנים הבאות. גייסנו למעלה מ-100 אלפי ש"ח לפרוייקט הקייטנות של השנה הבאה ולמטרות אחרות, ועוד 100 אלפי ש"ח לשיפוץ קומה ד' בבית מילר. אני משוכנע כי התוצאה הכספית המוצלחת ביותר תתבטא בשנה הבאה בצורות שונות לרבות בהרחבת הפעילות הקהילתית.
אני מודה לכם מקרב לב שידעתם, איש בדרכו, איש ואישיותו, להוות בסיס ראוי לפעילות השנה. הוקרנו גם את פעילותם של כמה חברים שהתבלטו בפעילותם הטובה וחילקנו להם אותות הוקרה במהלך השנה ואלו הם: שמוליק שטיינר, מיכה לחמן, יולין גולדברג, דורון מאוטנר, צביקה ויצנר, חביבה רוגר, נחום לדר, ברכה סלע וצבי יצחקי. לרוטריון המצטיין בחרנו בנפתלי בלבן על פעילות יוצאת דופן. חברים אנא הריעו לחברי ההנהלה היוצאת ולמצטיינים, מגיע להם.
ולבסוף, אני חוזר לתחילת דברי. במעגל עסקינן ואיש מאיתנו אינו אלא סופרו של פסוק קצר בתוך ספר הרוטרי. תקוותי שהפסוק אותו כתבתי ייקרא על ידי הדורות הבאים של הרוטריונים ושתביעת האצבע שהשארתי תהיה ניכרת ובעלת משמעות.
אני מכיר יותר את הרוטרי ולכן היכרתי היטב גם את מגבלותיו של האירגון הזה ולא רק את יתרונותיו. הייתי יכול ואולי הייתי צריך לעשות יותר, אך אודה ולא אבוש, עברה עלי תקופה מרתקת ומספקת ביותר ובתומה אני משוכנע שהייתי לאדם טוב יותר ושלם יותר משהייתי בתחילת הדרך ועל כך אני מבקש להודות לכם מקרב לב, הנשיאים לשעבר שבחרתם בי ואתם חברי במועדון שנתתם בי אמון ואפשרתם לי להוביל את המועדון.
תודה גדולה אני חב לשניים, יוסי כפירי חבר יקר ומיוחד וכפי שכונה "תגלית השנה" ומרב בת זוגי על תמיכה והבנה ללא סייג.
אני מבקש להעביר את השרביט לדליה שיצר ומאחל לעצמי שאהיה עבורה מה שאלי ליכטר היה עבורי: Roll Model דגם לנשיא מסור וחכם וחבר תומך שיש חשק ליטול מידיו את המושכות ולהמשיך ולהנהיג את המועדון למקומות רחוקים וטובים עוד יותר.
תודה לכם על האמון וההקשבה.
שלכם,
שאול ד'אנג'לי - נשיא 2005/6

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet