נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

28/07/2010 - הרצאה ערן דובובי על צמצום פערים בחינוך

הישיבה הרביעית של המועדון ב 28 ביולי  2008 נוהלה  הפעם על ידי נ"ל גדי כהן שהחליף את הנשיא דני פסלר שיצא בשליחות לחו"ל. הואברך את המרצה, חבר המועדון ערן דובובי, את האורחים והאורחות, בינהן דניס הכהן אשתו של כרמל הכהן, אילנה רוזנפלד אשתו של איזי רוזנפלד, סימה כרמון , אוה  חורי אשתו של חאתם חורי ויונה כפירי אשתו של  נ"ל יהושוע כפירי ואימו של יוסי כפירי.

הטכס הרוטריוני החל עם הבאת  ברכות הרעות על ידי נחום לדר. את היין לשולחנות תרם הפעם חאתם חורי לרגל יום נשואיו וחייו כזוג יונים עם אשתו אוה. לפני נחום אנו ננסה  נוהל חדש שבו המבורכים  לימי הולדתם יקראו לפודיום בעת הברכות. גם הפעם התקבל חבר חדש למועדון - ד"ר דוד קליין, אשר יחד עם הספונסור שלו איזי רוזנפלד נקרא לשולחן הנשיאות לקבלת סיכת הרוטריון וחבילת הניירת הנלווית מידי  ממלא מקום הנשיא  נ"ל גד כהן. דוד קליין נולד בארץ, נשוי +3 . בוגר ביה"ס לרפואה של הדסה בירושלים ו ועוסק בבריאות הציבור ורפואה ציבורית בין השאר במכון לבריאות בדרכים של משרד התחבורה. מנהל מרפאת קהילה מולטידיסציפלינרית. היה סא"ל בחיל הרפואה וכיהן כרופא צבאי בכיר.. הספונסור הודה לועדת קבלת וסיווג חברים על פעילותה, נ"ל גד כהן ענד לחבר החדש את סיכת הרוטרי.  בכך הצטרף רופא שביעי לקהילת חברי המועדון אשר יכולה בשקט להסיר את דאגות הבריאות מליבה- יש מי יטפל בחברים...

פסוק השבוע שהשתפר, התעצם והפך ל"פסוקי השבוע" הביא הפעם נ"ל יהושוע כפירי, במקום בנו -חברנו יוסי כפירי הפוסק  השבועי המקובל. יהושוע אף הוסיף נופך וצרף שיר שחיבר ברגעים של התרגשות היסטורית. סין פסןקי השבוע נביאן את:" אמרו חז"ל: " מעשי אבות סימן לבנים," ואילו את הופעתי כאן היום להביא בפניכם את "פסוק השבוע" ניתן לכנות: "מעשי בנים סימן לאבות", מעשה שאני מקבל אותו באהבה. בשבת קראנו את פרשת "ואתחנן "  ואת הפטרת "נחמו" שבה מתפייס האלוהים עם בני ישראל: "נחמו נחמו עמי ,דברו על לב ירושלים וקראו אליה כי מלאה צבאה כי נרצה עוונה" ומנחמו להשיב עטרה לירושלים, "על הר גבוה עלי לך מבשרת ציון הרימי בכוח קולך מבשרת ירושלים אמרי להרי יהודה הנה אלוהיכם" .הפטרת "נחמו" היא הראשונה לשבע הפטרות הנחמה. פרשת "ואתחנן" כוללת בתוכה את עיקרי היהדות- עשרת הדיברות וקריאת "שמע ישראל",אך היא גם הפרשה המציינת את ראשית תהליך חילופי מנהיגות עם ישראל לקראת תום נדודיו במדבר ולקראת מעברו את הירדן וכנימתו לארץ המובטחת. "אעברה נא ואראה את הארץ הטובה אשר בעבר הירדן", מתחנן משה אל האלוהים- לא להשתקע ביקש משה אלא רק לעבור ולראות את הארץ שלקראתה הוציא את ישראל ממצרים והובילו במדבר ארבעים שנה, אבל אלוהים "מתעמר" במשה ואף "מתאנף" בו ונוזף בו בקוצר רוח "רב לך, אל תאמר דבר אלי עוד בדבר הזה" , אך כמחווה למשה ואולי כהתעמרות נוספת מוסיף האלוהים ואומר לו: " עלה ראש הפסגה ושא עיניך ימה וצפונה ומזרחה וראה בעיניך, כי לא תעבור את הירדן הזה, וצו את יהושע וחזקהו ואמצהו, כי הוא יעבור לפני העם והוא ינחיל אותם אל הארץ אשר תראה" .ומכאן ועד מותו בפרשת "זאת הברכה" מלווה משה ביורשו יהושע בן נון ו.אלוהים מזכיר לו מידי פעם "כי בעיניך תראה את הארץ ואליה לא תבוא", וחוזר על כך אף לפני מות משה על הר נבו- הר העברים. לא ייפלא שהמעמד ההרואי אך גם הטרגי הזה הסעיר והצית את ליבותיהם של סופרים, חוזים ומשוררים בכל הדורות- כגון ביאליק ב"מתי מדבר האחרונים", וגם אנוכי הקטן לא עצרתי רגשותיי בעת ביקור מועדוננו בירדן ועל הר נבו ולהלן מספר שורות שכתבתי במעמד זה: אל מול בני עמו, מעל בקעת יריח, על ראש הפסגה היא פסגת הר נהו מנהיג תשוש וכבד פה ניצב ניכחו צופה בארץ הבחירה- אליה לא יבוא. כי ברגע מבחן אכן כשל בו כוחו, מנהיג שעייף  ואיבד  ממיטבו מוביל ערב רב בגופו וברוחו לעשותו לעם אחד- חזון בלבבו. המנהיג הסתלק- כבר נבחר ממשיכו, סולל נתיב לעם המתלכד סביבו. לא יפנה הדרו, לא ינוס עוד ליחו, עד מולדת יבנה בארצו עם שובו. ואסיים באנלוגיה אקטואליה לימינו: בצמהים היסטוריים של חיי עם חייבת המנהיגות להתחלף ולהעביר במועד אה שרביט הנהגת העם למנהיגוה חדשה שתובילו לעבר אתגריו החדשים.

את הברכה הבינלאומית  הביא חברנו זאב  מטר  והיא שלוחה הפעם למועדון הרוטרי ביוסטון טקסס , שבארה"ב: Rotary USA - District 5890 - Zone 21 - Rotary Club of Houston, Texas. הרצאת חברנו ערן דובובי סמנכ"ל מרכז החינוך ליאו באק בנושא "צמצום פערים בחינוך" היא הזדמנות עבורי  לזכור ולהזכיר לחברי המועדון שגם בין חברינו מורים ומחנכים אשר השאירו חותמם באלפי תלמידים ומורים.בהנחלת הידע והתרבות.  מכאן אני מבקש להזכיר ולברך את חברנו הרב ראובן בוב סמואלס חבר המועדון משנת הרוטרי 9 64-1965 .בשנת 1962  נשלח הרב ראובן סמואלס ארצה מארה"ב לבית הספר ע"י האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת. הרב סמואלס הנהיג תוכניות לימוד ופעילויות ברוח היהדות המתקדמת. הודות לפעילותו הנמרצת עבר מרכז חינוך ליאו באק בשנת 1970 למשכנו החדש ברכס הכרמל. המעבר למבנה החדש איפשר את התרחבותו של המוסד החיניוכי ואת הגדלת תחומי והיקף פעילותו הן במישור החינוכי והן במישור הקהילתי. כאשר פעילותו של בוב נמשכה לאורך 37 שנים פוריות בעשייה. כיום מהווה מרכז חינוך ליאו באק מוסד חינוכי מוביל הן בתחום הלימודי והן בתחום הערכי קהילתי. בוב סמואלס אינו רק דמות מחנכת בתחום מערכת החינוך העיוני אלה גם ספורטאי בענף הבייסבול שכנער שיחק בייסבול ביוסטון ואף קבל מלגה לאוניברסיטת ברנדייס בבוסטון בכדי לשחק בה. בוב היה לאחר הכוכבים בנבחרת האוניברסיטה וקבל בזמנו הצעה לשחק בייסבול באופן מקצועי, בשנת 1973 בוב הקים בוב בארץ ליגה לסופטבו,ל משחק הדומה לבייסבול ולקראת המכביה בשנת 1992-1993  אימן את הנבחרת הלאומית בסופטבול, הברכה הבינלאומית שלוחה היום בשם מועדוננו למועדון Texas ,Rotary Club of Houston השייך לאזור 5890 שנוסד בשנת 1912 .. המועדון נמנה על  61  מועדונים באזור ובו 2975 חברים השיך לאזור  21  ברוטרי הבינלאומי,  המועדון  הגדול שבו  235  חברים נפגש בכל יום חמישי בשעה 12.00 ב Junior Leagu. אבקש להרים כוסית ברכה למועדון Rotary.Club of Houston Texas  ולברך את חברנו הרב ראובן בוב סמואלס ולצרף לברכה מחד את הרב שאר ישוב כהן הרב הראשי של חיפה וחבר כבוד במועדון ומאידך את נשיא המועדון דני פסלר תלמידו וממשיך דרכו של בוב סמואלס כמנכ"ל מרכז החינוך ליאו באק. ובאשר לצד הספורטיבי של בוב אברך את חברנו צבי פרידמן שחקן כדורת ותיק ומעוטר ואת חברנו אריה ברגמן שהיה שחקן נבחרת פעיל ונשיא ההתאחדות לכדורת משך שנים.

נ"ל שאול דיאנג'לי מסר דיווח על ביקורו באיטליה  בהקשר לקבוצת נערי משלחת פרויקט הטריומפ שלנו שנמצאת שם  השנה בתמיכת האיחוד האירופי ש"אימץ" את הפרויקט נוספו קבוצות נוספות של 10 צעירים איטלקים, 10 צעירים וצעירות בוסנים וביחד עם העשיריה של מעירי ישראל היוו קבומה מענינת לפרויקט של הבנה בין  העדות והעמים. פריקט זה ששאול הוא הרוח החיה והתוססת שמאחרויו, מצליח  יפה, ובניגוד לשני עברו בה השתתפנו בעלויות השנה הפרויקט כוסה כולו  ע ידי המועדונים באיטליה והאיגוד האירופי. בהזדמנות חגיגית זו העניק שאול תעודות הוקרה לחברין שלקחו חלק בעבר ובהווה  בסיוע ובליויי הפרויקט, בינהם יוסי כפירי, האני אלהאם,דני פסלר, דב מעיין ,ליאו בק קומיוניטי סנטר.ומועדון רוטרי חיפה.

המרצה ערן דובובי פתח את הרצאתו על צמצום פערים בחינוך בנימה אישית, בספרו כיצד נשלח ליוסטון טקסס ללמוד על התכנית לצמצום פערים בחינוך המכה שם גלים - פרויקט   KIPP. מטרת הפרויקט היא להביא לצמצום הפערים בין האוכלוסיות החלשות לגבוהות, ולאפשר לכל צעיר וצעיה משכבות הנחשלות מתוך 5.2 מילון תושבי אוסטין, 2.7 הם אוכלוסיות חלשות של אפרואמריקנים ולטינים מכסיקנים. והתכנית שמה לה למטרה לצמצם פערחים להגיע להשגיםבחיים. ולהגיע לקולג' שיאפשר לו השכלה ויכולת התמוןדדות והשתכרות  2 בישראל רק 47% מהבוגרים זכאים לבגרות כיום. רק 12% מתלנידי 5 העשירוים התחתונים ממשיכים בלימודים גבוהים. ההערכה היא שניתן יהא להביא עוד 30% מהשכבות הנחשלות להשגים בלימודים ולזכאות לבגרות על ידי יצירת מערכותייחודיות למטרה זו.מבחינת הפערים בין העשירונים השונים ויכולת ההשתכרות ישראל נמצאת במקום השני בעולם  מבחינת פער, אחר ארצות  הברית  קיימת ירידה בתוצאות מבחנים משווים ביןו ישראל למדינות העולם כאשר ישראל שהייתה בין המובילות  הגיעה השנה  למקום 57 במטמתיקה.
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet