נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

26/12/2007 - הרצאת פרופסור ארנון סופר

מתוך ויקפדיה על ארנון סופר: ארנון סופר (נולד ב-24 בדצמבר 1935 בתל אביב) הוא גאוגרף ישראלי, ממקימי אונ' חיפה.
סופר בילה את ילדותו במושבה ראשון לציון, שהפכה לעיר בהגיעו לגיל 15 (שנת 1950). הקשר ההדוק שלו למושבת היין הייתה בין הסיבות לכתיבת עבודת המוסמך שלו בנושא "הכרם ותעשיות היין בישראל", שפורסמה כספר שיצא לאור בשנת 1967. בעבודת הדוקטורט שלו עסקה ב"מיקום תעשיות במפרץ חיפה – מנקודת ראות גאוגרפית", עבודה שיצאה לאור בשנת 1971 כחלק מספר שהתמקד במחקר תעשיות העיר חיפה בעריכתו של דן שפר.
ב-1965 החל סופר לפעול כמרצה במכון אוניברסיטאי חיפה, עוד טרם הפיכתו לאוניברסיטה. במהרה התקדם סופר בסגל האקדמאי באונברסיטת חיפה והחל לכהן במגוון תפקידים, ביניהם ראש החוג לגאוגרפיה, יו"ר המרכז היהודי-ערבי והמכון לחקר המזה"ת, דיקן הפקולטה למדעי החברה והמתמטיקה וסגן יו"ר המרכז לחקר הביטחון.
עיקר מחקרו של סופר הוא בנושא הבעיות הגאואסטרטגיות של ישראל. מזה שנים הוא מלמד כמעט אך ורק את אנשי צה"ל הלומדים באוניברסיטת חיפה, ביניהם אלו הלומדים במכללה לביטחון לאומי, המכללה לפיקוד טקטי ותוכנית חבצלות. סופר מתפקד גם כמרצה בכיר במשרד הביטחון, במשרד ראש הממשלה, במכללה לביטחון לאומי ובמכללה לפיקוד ולמטה של צה"ל.
סופר נודע כמקורב למנהיגים פוליטים בישראל ולפיכך היה שותף בכמה מהתהליכים המדיניים של ישראל. עוד נודע בזכות אזהרותיו מפני בעיית הדמוגרפיה הערבית וכיוזם תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה אותה ביצע אריאל שרון בקיץ 2005.
סופר ידוע באישיותו הצבעונית ובאמירותיו החריפות אשר לא פעם הכניסו אותו לעימותים אקדמיים עם אנשי רוח ועיתונאים רבים. מבין המחלוקות הרבות הקיימות בין סופר לבין מתנגדיו ניתן למצוא את טענותיו בדבר נטיותיו הקיצוניות של עיתון "הארץ" לצד השמאלי של המפה הפוליטית, וזאת במקביל לאזכור שמו של סופר על ידי עיתונאי העיתון בהתייחסותם לכך שטענותיו אודות הבעיה הדמוגרפית בישראל היא בגדר נבואות זעם. בהקשר לסוגיה זו, מבין מאמריו של סופר ניתן חיבור המציג את עמדתו כלפי העיתון תחת הכותרת: "מה קרה לעיתון "הארץ"?"

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet