נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

26/06/2013 - טקס חילופי נשיאים - גן צבי מחליף את לדר

הערב החגיגי והמכובד נערך על גג מכללת תלתן שבעיר התחתית. על הגג נפרשו שולחנות מקושטים ופינות חלוקה של מיטב המזון ומיני תרגימא שהשביעו כל רעב. במסגרת ערב שכזה מתבצעים עוד מספר חילופי שלטון: הנשיא המסיים נחום לדר הוחלף על ידי הנשיא הנכנס משה גן-צבי, נשיאת האינרויל היוצאת ברכה ישראל הוחלפה על ידי הנשיאה הנכנסת טובה גילת, וברוטראקט הוחלף נשיאם היוצא מיכאל טפליצקי בנשיאה החדשה יעל מרק.
נשיא המועדון המסיים נחום לדר ברך את האורחים רבים והודה ללמעלה מ170 איש ואשה שבאו לחלוק עימו ברגעי נשיאותו האחרונים. בינם נציג הנגיד מר שלזינגר, וכבוד הרב שאר ישוב שהינו חבר כבוד ש מועדוננו מזה שנים רבות. והזמין את מזכירת הכבוד היוצאת, יוכי פלר, לנהל את הערב. שתי נערות אתיופיות חינניות פתחו בשירת הללויה שסחפה את כולם. אלא רק שתי נציגות מהבנות האתיופיות שמקבלות עזרה וסיוע במסגרת בית מגל (מגלות לגאולה) פרויקט שהמועדון משתף בקביעות בסיוע לו ובתחזוקתו.
חבר הכבוד של המועדון כבוד הרב שאר ישוב ברך את הנשיא הנכנס משה גן-צבי חובש הכיפה, ואמר שרוח המקום ורוח הבריות נוחה ממנו. הרב הזכיר את עברו כחבר וכמזכיר כבוד של המועדון לפני שנים רבות. גב' ברכה סלע נציגת ראש העיר יונה יהב ייצגה אותו בהענקת מדלית העיר למועדון הרוטרי שמלאו לו 80 שנה.

את הברכה הבינלאומית הביא הפעם ר/מיכה פוקס.המועדון שהיה הספונסור למועדון רוטרי חיפה לפני 80 שנה היה מועדון פורט סעיד שאינו קיים עוד. מבחינה היסטורית ג'ים סידסון, אמריקאי ממועדון קלגרי בארה,ב, היה מפיץ תורת הרוטר בעולם. בעת סיורו במזרח התיכון טס ב 29.12.1928 מיוון לקהיר על מנת להקים את המועדון הראשון במצרים. בבוקר ה 11.03.1929 עלו הנוטריונים החדשים בני קהיר על ספינה של הנילוס, קיימו ארוחת צהרים קלה וקיבלו את דגל המועדון והצ'רטר. זהו המועדון היחיד בעולם שנוסד הוכרז על גבי ספינה משייטת... היות ומועדון פורט סעיד אינו קיים יותר, נברך במקומו את מועדון רוטרי אלכסנדריה. מצא באזור 2450 וקיבל את הצ'רטר ב 1950. במועדון 60 חברים הנפגשים כ יום רביעי בשעה 1400 במועדון הסורי שברח'סופיה זגלול. נרימה כוסית של ברכה לרעות ושלום למועדון רוטרי קלוב אלכסנדריה!

את פסוק השבוע חלקו בזכרונות של פעם נ"ל אריה מהולל,נ"ל אורי ינובסקי ונ"ל כרמל הכהן שהפליג בזיכרונות רבים. לפני 82 שנה הגיע לארץ נציג חברת של מרטין קלר והחלו לחפש מקום שקט למועדון. מועדון הרוטרי הראשון בארץ הוקם בירושלים, ו ב 1933 קם המועדון בחיפה על גבי ספינת מסעדה שעגנה בנמל. 40 שנה נפגשנו בעיר התחתית, אח,כ בלו וינדזור, אחריו מלון אפינגר, ומלונות אחרים. על הצ'רטר של המועדון היו חתומים 31 חברים מהם 6 יהודים. הוא הצליח לאתר אותם-מיכאל פולק,אלניקוט, מוסה לוי, חיליק וייצמן אחיו של הנשיא ויצמן, ועו"ד קייזרמן שהיה יו"ר לשכת עורכי הדין י"ור לשכת המסחר בחיפה ונשיא של מועדוננו.. חומר רב נמצא כיום בבית מילר לגבי התקופות הסוערות ההן.
המברך הבא היה נג"ל אברהם שלזינגר.הוא הביא ברכות בשם הנגיד המכהן שאול דיאנג'לי שנמצא כרגע בועידת הרוטרי הבינלאומית בליסבון. בוועידה כ 20.000 נציגים המתאמים בינהם את מערך הפרויקטים של רוטרי בינלאומי. הנושא המרכזי הוא השלום והשבחת מי שתיה בכרים באפריקה. הועידה הבאה תתקיים בסידני אוסטרליה. בנובמבר מתוכננת ועידת לימודים בינלאומית בירושלים. הוא ברך את הנשיא היוצא וכן את הנשיא הנכנס.
דיאנג'לי שלח את ברכותיו מהוועידה, הודה לנחום על השנה המוצלחת ואחל הצלחה לנשיא הנכנס גן-צבי.
נשיא מועדון הרוטראקט היוצא פנה לנוכחים ואמר:
‏שלום לכולם, ‏שמי מיכאל טפליצקי ,ואני נמצא כאן עם חלק מחבריי לארגון הרוטראקט . ‏היום אנו מציינים את סיומת של שנת הפעילות 2012-2013 ‏. עבורנו, חברי הרוטראקט, אירוע זה מסמל גם סגירת מעגל וסיכום, משום שגם אנחנו התחלנו את הפעילות שלנו לפני כשנה. ‏נמצאים איתנו מספר חברים שעזרו לנו בהקמתו של המועדון וליוו אותנו לאורך כל הדרך :הנשיא היוצא נחום לדר, ר/נאוה וילבך ר/שלום וואנו, נ"ל שלמת אסיף, נ"ל דני פסלר וכמובן- נגיד האזור החדש המחל את תפקידו בעוד מספר ימים-הנגיד שאול ד'אנג'לי. זה הזמן להודות לכולם על עזרתם הרבה. ‏בשנה החולפת, הצלחנו להרים מספר פרוייקטים חשובים ולארגן פעילויות בתחום הקהילתי והחברתי. חלק מהדברים כבר ודאי שמעתם מנאוה. ‏מי יתן שהשנה הקרובה תהיהבסימן של שיתוף פעולה בין מועדון רוטרי חיפה למועדון רוטראקט חיפה. שיתוף פעולת שלא נובע ממחויבות או זהות אינטרסים, אלא שיתוף פעולת סינרגטי, מתוך הבנה שאנחנו העתיד שלכם, ואתם מקור הכוח שלנו.

‏מועדון רוטרי חיפה נמצא כיום בסימן של שינויים וחילופי הנהלה. תקופת זו עלולה להיות מלחיצה במקצת. כמו שאתם יודעים, שנה עוברת מהר וכל נשיא קובע לעצמו, לפני כניסתו לתפקיד יעדים,שהיו יכולים להספיק ל 5- ‏שנים. בסיטואציות כאלה ,הנשיא היוצא מרגיש שהוא לא יספיק לסיים את כל מה שרצה והנשיא הנכנס כבר לחוץ שמא לא יספיק לסיים את כל מה שהוא תכנן עם צוותו. ‏במקורות, יש פסוק יפת שמתאים לסיטואציה זו .בפרקי אבות, אמרו חז"ל "לא עליך המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין להתבטל ממנה". כלומר, כשאתת עוסק בתיקון עולם, אל תצפה להצליח לתקן את כל הבעיות, ולקדם את כל מת שחלמת לקדם .אבל, מצד שני ,אתה חייב להמשיך ולנסות. ‏בעבודת המבורכת של מועדון רוטרי חיפה, אנו רואים אנשים שעושים הכל כדי לשפר את המצב בחלקת האלוהים הקטנה שהם גרים בה. די להסתכל על הפרוייקטים הקהילתיים של השנה החולפת כדי להבין שתחושת השליחות, יחד עם הרעות שמאפיינת את המועדון, מצליחות לפעמים לשנות סדרי עולם ולטפל בצורה בלתי רגילה באתגרים שתושבי העיר הזו ניצבים בפניהם. רק החודש קיבלנו תזכורת בנוגע לחשיבות של הפעילות הרוטריונית, עם ההתפרצות המחודשת של מחלת הפוליו בישראל, לאחר עשרות שנים. ‏נחום, אני מאחל לך הצלחה. אני בטוח שהוקל לך עכשיו כשהעומס יורד מכתפיך. משה, אני מאחל לך המון הצלחה בתפקיד החדש ומאחל לכולנו שנצליח לממש את היעדים שהצבנו לעצמנו בשיתוף פעולה פורה ומוצלח. הנשיאה המקבלת כיום את הצ'רטר לרוטראקט לשנה הקרובה היא יעל מארך, פעילת תנועות נוער בתיכון.

שלב חלוקת תעודות הוקרה, תארים וכיבודים
הנשיא היוצא נחום לדר מעניק למזכירת הכבוד הנאמנה שלו תעודת הוקרה.על פעילותה לצידו. שני חברים פעילים וחרוצים קיבלו השנה את האות הגבוה של הרוטרי הבינלאומי- אות פול האריס. ראשון קיבל בשבוע שעבר (לרגל נסיעתו לחו"ל) חברנו ר/אריה ברגמן, שדאג בשנים האחרונות ללא לאות להשיג מרצים מהשורה הראשונה. יכולתו של אריה לתקשר וליצור כימיה חיובית גם עם הקשים שבמרצים סייעו לנו ליהנות משורת מרצים מעולה בכל השטחים במפגשי המועדון. כמו כן עמד כל השנה לצידו של נחום והיה מוכן לסייע ומיידית בכל דבר קטן כגדול. הענקת האות הביאה כבוד לכולנו ובמיוחד לי אישית- הספונסור שלו במועדון....
המאושר הבא שזכה להענקת אות פול האריס הוא חברנו הנמרץ ר/שלום וואנו.זהו אות כבוד נוסף בשרשרת התארים להם זכה שלום באחרונה, זכה בזכות ולא בחסד.החל מאות יקיר חיפה , או מגן סגנית השר למתנדבים מצטיינים בכנסת בירושלים, יקיר מכבי ישראל ,יקיר חברות הביטוח בצפון ואיש השנה בהתנדבות מטעם רדיו חיפה.ועיתונות חיפה. `ואם תשאלו אותי התואר הכי חשוב שזכה בו הוא יקירה של נחמה...` אין מה להוסיף- את כל התארים קיבל בצדק ובכדי, על שורות פעילויות בהתנדבות למען הקהילה, נוער במצוקה, נשים במצוקה, נוער בספורט והרבה מקרים של מתן סיוע בשקט ללא תופים חצוצרות כולנו גאים שאיש שכזה מהווה חלק מאיתנו ומאחלים לו ולזוגתו המשך פעילות רצינית ומכובדת. הנשיא היוצא נחום לדר העניק לשלום את האות הנכסף. הנשיא הודה למיכל וארז על שאפשרו לנו להשתמש בגג של "תלתן" לטכס חילופי הנשיאים. הנשיא וכלל הנוכחים כיבדו בדקת דומיה את זכרה של דינה ברכה אשתו של נג,ל אליהו ברכה ואת זכרה של מרים אשתו של יורם נאמן שהלכו לעולמן. יהי זכרן ברוך!
טכס חילופי נשיאות באינרוויל-הנשיאה היוצאת ברכה העבירה את סיכת הנשיאה הנכנסת לטובה גילת שהודתה לה.

דבר הנשיא היוצא נחום לדר:
"שררה אני נותן לכם, עבדות אני נותן לכם" - רעי הרוטריונים, אורחים נכבדים, משפחתי האהובה. לפני שנה ניצבתי בפני חברי המועדון ובקול רועד גוללתי את רעיונותי ומטרותי לשנה בה האחריות הוטלה על כתפי. סיסמת המועדון השנה הייתה "יחד נעשה" מתוך אמונה עמוקה שהחברות והרעות הם הדבק של המועדון, ואכן קיימנו אותה מילה במילה.
ואפתח בברכת הרעות הרעות השבועית:
יום הולדת ב- 27.6 לצבי פורר,יום נישואין ב-29.6 לאנריקה ומליטה מיטק, ב-28.6.1968 התקבל למועדון יוסי כבירי, מזל טוב לכולם.
זו הייתה שנה של יחד,ששמנו בה דגש על רעות, על היכרות הדדית, על טיולים ובילויים משותפים, על הכרה מקרוב של החברים, לא רק במפגשי המועדון השבועיים אלא גם בבתים, במקומות העבודה ואפילו בפאבים ובבתי קפה.
ולא הזנחנו את ה"נעשה", בפרויקטים למען הקהילה לקידום המצוינות, גם בעזרתם של חברינו שלמה דביר והארי זסלר ותודתנו נתונה להם. בנות מגל שהרשימו אותנו היום, מלגות רבות, בית ההסעדה, עולים חדשים, בית מילר ובית שמע, אם למנות רק כמה ממרכזי העשיה שלנו. הפעולות למען היחד הביאו לעשייה טובה יותר. העשייה המשותפת- חיזקה את החברות והרעות.
תפקיד נשיא המועדון, אליו נכנסתי ביראה ובכבוד, תובעני מאין כמוהו, כרוך בעבודה יומיומית רבה. הקפדתי על קשר רצוף עם חברי המועדון, ברכתי אישית את החברים בימי ההולדת שלהם, התעניינתי בשלומם בימי מחלה או כשנעדרו מפגישות המועדון מסיבות אחרות. למדתי להכיר את חברי מזויות שונות ובכל פעם התרגשתי מגילויים חדשים. אך היום, עם סיום כהונתי אני מסכם את השנה בהנאה רבה. בזכותכם,חברי הטובים. בזכות חברי ההנהלה וחברים נוספים שתמיד נתנו כתף ברוח טובה במילה טובה ובפרגון רב.
בזכות יוכי, מזכיר הכבוד שהלכה איתי צמוד לאורך כל הדרך ותרמה תרומה גדולה בחוכמתה, בשכל הישר שלה, בהבנת נפש האדם, וכן, גם בחוש האסטטי שלה. תודה מקרב לב יוכי היקרה על שנת רעות ואהבה. אני מתכבד להזמינך לכאן ולהעניק לך תעודת הוקרה וזר פרחים. העבודה הזו הייתה לי לחוויה מעצימה שלא הייתי מוותר עליה. אני מאמין שהשנה הייתה גם לאחרים חוויה מהנה, שנה שבמהלכה הצלחנו לסייע לאוכלוסיות חלשות, לקדם ערכים של מצוינות ואיכות בקרב צעירים ובוגרים כאחד, שנה שבה המועדון התגבש לקבוצה רב גילית של חברים שטוב להם ביחד.
קליטת חברים חדשים ושימור הקיימים היו מטרות מרכזיות עבורי, גדלנו במספר החברים מ-90 ל-98, ,ולא איבדנו אף חבר.
איבדנו שתי רעיות אהובות של חברים שלנו, את מירה נאומן רעייתו של יורם, ואך לפני מספר ימים את דינה ברכה, רעייתו של אליהו, ומשפחתה עדיין יושבת "שבעה" עליה, שהייתה חלק בלתי נפרד מהמועדון שנים רבות ונשיאת האופן הפנימי. תנחומינו למשפחותיהן.
במהלך שני המפגשים האחרונים ציינו חברים שבלטו השנה בפעילותם.
נ"ל אריה מהולל קיבל את גביע הרוטריון המצטיין לפני שבועיים, וחברנו אריה ברגמן קיבל את אות עמית פול האריס בשבוע שעבר. חברים אלה נעדרים ממפגשנו הנוכחי עקב שהייתם בחו"ל.
הערב כאן אני מבקש להשלים משימה זו ולהעניק לחבר נוסף של מועדוננו את אות "עמית פול האריס". זהו חבר שמיד עם קבלתו למועדון התבלט בעשייתו ותרומתו הרבה, כבר בשנה השנייה לחברותו במועדון קיבל את גביע הרוטריון המצטיין וגם השנה תרם למועדון ולקהילה ואף לי אישית ללא ליאות. אני מתכבד להזמין את יקיר העיר חיפה, רוטריון שלום וואנו לקבלת האות.
השנה חגגנו 80 שנה לקבלת תעודת הצ'ארטר של מועדוננו. לכל אורך השנה חגגנו ארוע זה. כזכור לכם בשנת ה-75 למועדון, בשנת כהונתו של נ"ל אורי שנבל הפקנו ספר שסיפר על השנים הללו, והשנה הפקנו ספר המשך שמתעד את 5 השנים האחרונות. עבודה רבה מאוד הושקעה בספר ע"י חברתנו חביבה רוגר שאף הפיקה את הספר הראשון, ואני מבקש להודות לה בשמכם ובשמי על העבודה העצומה שהשקיעה בו. הספר יחולק לכם בתום הערב.
אני גם מבקש להעניק תעודת הוקרה לסטודנטית מכללת תילתן גילי רייכמן, שעיצבה את כל מסמכי המועדון, נייר המכתבים, סמל ה-80, לוח השנה שקיבלתם בתחילת השנה, התעודות שחולקו למרצים בכל שבוע ועוד ככל שהתבקשה, והכל תחת פיקוחה וחסותה של מלי אלון, מנהלת הצד הקריאטיבי של המכללה, תודה גם לך מלי.
גילי, את מוזמנת לכאן לקבלת תעודת ההוקרה, כבוד גדול היה לי לעבוד מולך ולהיעזר בכישרונך, חוכמתך ואורך הרוח שלך. תודה.
המקום המיוחד בו אנו נמצאים כרגע, מכללת תילתן, שייך לחברינו מיכל וארז ואני מבקש להודות לכם מקרב לב על ההתגייסות המיידית לכל יוזמה קהילתית, ותודה מיוחדת על תרומת המקום למען ערב זה, ולהגיש לכם זר פרחים לאות תודה.
תודה גם לאסנת בן-חמו הנהדרת, מזכירתו של דני פסלר, שתמיד נענית לבקשותינו בחיוך, ולמירב מתילתן על תרומתה להצלחת ערב זה.
ואי אפשר בלי תודה מיוחדת לזוגתי האהובה קרין, שלאורך כל הזמן תמכה, עודדה, נתנה כתף ועצה והשתתפה באופן פעיל בכל המשימות שנטלתי על עצמי. גם לך, קרין , זר פרחים לתודה עם המון אהבה.
אנחנו מסיימים את השנה בהרגשה ש"יחד עשינו". ומילה לנשיא המועדון הבא. משה, בפרשת השבוע, פרשת בלק קראנו: "מה טובו אהליך יעקב, משכנותיך ישראל"
אני מעביר להנהגתך בית. מועדון גדול, מכובד, פעיל ותוסס, ומאחל לך שעשייתך תמשיך ותעצים אותנו, ומבטיח לך כי יחד נסייע לך ולהנהלתך להגשים בהצלחה את יעדיכם.
שוב, תודה לכולם על שנה מרגשת ומעצימה. "יחד נעשה". כעת בא שלב החלפת והצמדת סיכות הנשיא למינהן בהשתתפות הנשיא לשעבר צבי ענר, הנשיא היוצא נחום לדר והנשיא הנכנס משה גן צבי- כל איש איש והסיכה המבטאת את תפקידו במועדון. נ"ל עודד פלר ברך את הנשיא היוצא והעניק תעודת הוקרה לנחום לדר על פעילותו בשנה החולפת. נ"ל דני פסלר העניק לנשיא היוצא נחום לדר שי את ספר הברכות אותן כתבו חברי המועדון וכן את מגן המועדון בגין שנת הנשיאות אותה מילא בהצלחה.
הנשיא הנכנס משה גן-צבי הכה בפטיש על הפעמון הרוטריוני ושנת נשיאותו החלה.

הערב נסתיים בהופעה נהדרת של אחינועם ניני של כל השירים שנחום אוהב, כאשר בחלקן הצטרף גם הוא לזמרת המצוינת וביצע דואט משותף לשמחת הנוכחים.
הימים חולפים, שנה עוברת- אבל המנגינה לעולם נשארת!
-----------------------------------
כתבתנו בשטח: שולמית קנטר
כתב וערך :ר/יורם קנטר
צילומים: ר/יורם נאומן.
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet