נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

25/11/2015 - מפגש מועדון מרצה אורחת גב' בלה מנדל

הנשיאה המכהנת יוכי פלר פתחה את המפגש מס' 20 לשנת הרוטרי 2015/16 וברכה את האורחים/ות  הרבים/ות שבאו להשתתף במפגש שהוקדש לנושא היום הבינלאומי  למאבק באלימות כנגד נשים .בלטו בקהל הרבה נשות חברי המועדון, חברות האינרוויל של מועדוננו ומועדוני אינרוויל אחרים מאשכול צפון.

   את פסוק השבוע הביא חברנו ר/גבי אשד:

  הפעם נתייחס לנושא האלימות כאשר אלימות היא בעיקרה כלפי נשים אבל לא חסרים גם מקרים של אלימות כלפי גברים . ‏אפתח את פסוקו של יום בפסוק קצר האומר "חשבתי שלאהוב זה להרביץ".  ‏בערים השונות ישנם מרכזים לטיפול באלימות המשפחה,של משרד הרווחה. ‏הטיפול במרכזים האלה גורם לרוב להפסקת האלימות הפיזית ,אבל האלימות הכלכלית , המילולית, הנפשית והמינית ממשיכה .ישנם מקרים שהאלימות מגיעה גם לרצח. ‏הבעיה היא שהאנשים פוחדים להתלונן במשטרה מכיוון שלרוב הם עוצרים את האדם האלים ולאחר מספר  ‏שעות או ימים משחררים אותו.‏   יש לשים לב כי האלימות בעיקרה בתוך המשפחה,ידועים מקרים רבים שהאלימות מגיעה להתעללות מינית וההורים בבית לא מונעים אותה, הדבר הגרוע ביותר הוא הפחד להתלונן או לעזוב את הבית. כדי למנוע את האלימות העיקר הינו בחינוך החייב לבוא מהבית, מבית הספר ומהקהילה שמסביב.

  לאחר ברכות הרעות שהובאו על ידי ר/ורד אביטן הגיע תורה של הברכה הרוטריונית הבינלאומית שהובאה על ידי ר/צבי פרידמן. הפעם שלוחה הברכה  למועדון מארין סנרייז שבקליפוניה, ארה"ב(Rotary Club of Marin Sunrise, Ca., USA). זהו מועדון הרוטרי הראשון בעולם שקיבל לשורותיו ב 1987 חברה אישה כחברת מועדון שוות זכויות, לרשת מועדוני הרוטרי ברחבי העולם שעד אז הייתה סגורה בפני קבלת נשים כחברות מלאות, והיו נאלצות להסתפק במועדוני אינרוויל של נשות חברים בלבד. המועדון הוא בקליפורניה, ושייך לאזור 5150. למען האמת,  מועדון דוראט שבקליפורניה ניסה לקבל אישה לשורותיו ב 1977 אך רוטרי הבינלאומי התערב ופסל את קבלתה, וביטל  ב 1978 את הצ'רטר של המועדון כעונש. הצ'רטר הוענק להם מחדש רק ב 1986. שנה לאחר מכן מונתה חברתם סילביה ויטלוק כאישה נשיאה ראשונה של מועדון רוטרי מתפקד.  חברי המועדון מארין סנרייז בסן רפאל נפגשים כל יום רביעי   לארוחת בוקר ב 07:15 בבית הקפה של ג'קסון בשד' טמפלס 930 בעיירה סן רפאל שבקליפורניה. מועדונים רבים בקליפורניה נפגשים מוקדם בבוקר לאחר הג'וגינג המוקדם, ובחלקם  החברים מתקלחים לפני המפגש (מקלחות משותפות...).

   כיום קיימות מעל ל 200 אלף נשים שהן חברות מלאות במועדוני הרוטרי השונים ברחבי העולם, נגידות, נשיאות וחברות פעילות מן המניין. הבה נרימה כוסית למועדון מארין סנרייז !

                   

                                                                *      *   *  *  * 

הודעות המזכיר:

 *-    המועדון מתכוון להכין חוברת לזכרו של נ"ל סעיד אליאס ז"ל. החברים מתבקשים להעביר חומר     שברשותם שיכול לסייע בהכנת החוברת לזכרו.

 ‏*-    מזכיר לכולם על ערב הגאלה השנתי של המועדון שיתקיים ב 09.12.2015 בתיאטרון קריית מוצקין.

 *-   כנס האזור להבנה בינעדתית והענקת מגן הנגיד יערך ב 18.12.2015 .

 *-   מפגש המועדון וארוחת מיליון דולר הרוטריונית תתקיים בבי"ח לילדים ע"ש רות רפופורט שבקריה הרפואית לבריאות האדם- רמב"ם, ב 30.12.2015 .

 *-   הודעה משמחת- הנשיאה המכהנת יוכי פלר הודיעה  שחברנו היקר ר/שלום וואנו נבחר על ידי הנהלת המועדון כמועמד לקבלת פרס מגן הנגיד לסובלנות בינעדתית, והוועדה לבחירת המועמדים אישרה אתמול את מועמדותו לפרס מבין עשרות המועמדים ששמותיה הוגשו לוועדה. זה כבוד גדול למועדון רוטרי חיפה בכלל ולר/שלום וואנו בפרט. המגן יוענק בטכס המיוחד בכנס שיערך בית הגפן בחיפה ב 18.12

 *-   הנשיאה יוכי פלר אמרה שהיום הוא יום מיוחד- היום הבינלאומי למאבק באלימות כנגד נשים. מרכזים ומקלטים לנשים מוכות הוקמו ברחבי הארץ ובהם הן שוהות עד חצי שנה ולפעמים במקרים מיוחדים אף יותר.

זו הזדמנות לומר תודה לחברנו ר/שלמה דביר שביזרת תרומתו בסיוע "חסך" נוכל למלא את חדר המוזיקה במקלט לנשים מוכות יבור הילדים השוהים שם עם האמהות.

                                                                                                                 *     *    *   *    *

 

    היום אנו מארחים אישה יוצאת דופן-  בלה מנדל :- בלה מנדל – לחופש נולדה  - משחור – לבן  לצבעים" סיפור חיים נגע ללב . מסע המתפתל בן מאה שערים , לונדון ותל אביב . מסע של כח רצון , של הבנת עולם הגטו של מאה שערים , והכלא של "נטורי קרתא" בלונדון  מסע שראשיתו בדיכוי, בהשפלה, באלימות , וסופו בחופש .

    כדי להתחיל לספר לכם עד כמה הייתה השנה הזו משמעותית בחיי, אני חייבת להתחיל כמה שנים קודם. גדלתי בשכונת מאה שערים בירושלים בקהילת נטורי קרתא. בגיל 20 הבנתי שמישהו אחר תכנן עבורי את חיי ושאלו לא החיים אותם אני מבקשת לעצמי. ולמרות שהייתי רק בת 20 הייתי כבר באמצע החיים: נשואה יותר משלוש שנים ואם לשני ילדי - המדהימים. אבל למרות הכל החלטתי שיש לי את הזכות לבחור ושאני לא מתכננת לוותר עליה. עזבתי את הבית עם שני ילדי ופתחתי דף חדש.
את הגירושין הצלחתי לעבור בכוחות עצמי, אך למרות זאת - לא הצלחתי לקבל את ילדי. הם אולצו להישאר בתוך הקהילה הסגורה והקיצונית. ידעתי שלא אוכל לעשות את השינוי מתוך מאה שערים  - עלי להמשיך בדרכי ולעשות הכל כדי שאוכל להציע גם להם את הדרך לחיים חופשיים. הידיעה שאני הולכת בדרך שלי, נתנה לי כח רב. אך כל לילה הבטחתי לעצמי שכל עוד הילדים שלי נשארו מאחור, לא אוותר. לא אוותר עד שאוכל לתת גם להם את האפשרות לחירות וחופש בחירה. עברתי שנתיים ארוכות של מאבק משפטי ולא הייתי לבד. מתנדבים רבים שעזרו לי לאורך הדרך – מלווים, עובדים סוציאילים ועורכי דין עמדו לעזרתי בהתנדבות וברוחב לב. וסוף סוף, לפני מספר חודשים, יצאתי מבין הדין עם חיוך גדול על הפנים ורק מילה אחת לומר לכל מי שעזר לי לאורך הדרך – הצלחנו!

  ידעתי שזו תחילתה של דרך ארוכה. ילדי, שגדלו בנטורי קרתא, ידעו לדבר יידיש בלבד והיה עלי להתחיל ללמד אותם עברית. גם כאן קיבלתי עזרה רבה ממתנדבים ויוצאים לשאלה בה.ל.ל – ספרי ילדים, כרטיסים להצגות, יועצים מקצועיים, בייבי סיטר בהתנדבות כשצריך והכי חשוב – עידוד תמיכה והרבה אהבה. היום, אני מתרגשת כל בוקר מחדש לקום אל שני ילדי ואני עושה הכל כדי לתת להם את כל מה שאם יכולה לתת. בעקבות הנידוי מהקהילה, ילדי לא יכולים לפגוש את המשפחה המורחבת שלהם. זו הסיבה שאני כל כך שמחה להשתתף במפגשי האמהות והילדים שמארגנת עמותת ה.ל.ל, בסופי שבוע ובחגים. שם הילדים שלי פוגשים ילדים נוספים שמבינים בדיוק מה עובר עליהם – מה שלא יכלו למצוא בשום מקום אחר.
אני שמחה להיות חלק ממעגל הנתינה של עמותת ה.ל.ל באמצעות הרצאות שאני מעבירה לעובדים סוציאליים, אנשי מקצוע נוספים ולקהל הרחב. הרצאות אלו נועדו להעלות את המודעות וההיכרות עם מצבם של היוצאים לשאלה ובכך אני יכולה להחזיר ולסייע לקהילה המיוחדת הזו ולעמותת ה.ל.ל. [ניתן ליצור עימי קשר במייל http://bella-freedom.co.il/]
   הנשיאה יוכי פלר הודתה בחום למרצה הרורחת על ההרצאה וסיפור חייה המרתק שגרםן פה ושם לחלק מאיתנו להזיל דנעה, והעניקה לה בתודה ובברכה את דגלון המועדון.

------------------------------------
 כתב וערך: ר/יורם קנטר
צילומים:  ר/יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet