נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

25/09/2008 - ערב חברתי אצל משפחת כבירי

בערב יום חמישי, ה 25 לספטמבר, התכנסו חברי הנועדון ואורחים רבים, בגינתם של חברינו נ"ל יוסי כבירי ורעייתו תמי. על הדשא המטופח, סביב לברכה, ארגנו נ"ל דליה שיצר וחברותיה מיטב מטעמים ודברי תרגימא, שנשות החברים טרחו והכינו. בשולי הבריכה הנעימה בצליליה תזמורת הג'אז של ויצו-ליאו בק, כשהנערים הנגנים הצעירים  מבצעים יחדיו  מנגינות וצלילים שאינם מביישים תזמורות מקצועיות של ממש. המארחים קיבלו את הבאים בנועם ובחיוך, ונתנו לכל מבקר תחושה שהוא נמצא בביתו - ביתם..

ד"ר אבשלום קור - על שמות ומה שבתוכם
נשיא המועדון פתח בדברי ברכה לחברים, לבנות לוויתם ולאורחים והאורחות הרבים שהתכנסו לערב חברתי  להגברת הרעות וההכרות שבין אדם לחברו, וכן הודה למארחים על שהעמידו לרשותנו את ביתם וגינתם ולפעילי וערת רעות שכולם נרתמו לארגון הערב.לאחר שהעניק זר פרחים למארחת, ודגלון המועדון , העביר את השרביט למנחה הערב משה גן-צבי. משה הציג את המרצה אותו הוא מכיר עוד מימי נעוריהם,  מרצה שלמעשה כולנו מכירים את קולו מפינתו היומית ברדיו ובגלי צה"ל שם הוא עוסק ברזי ונבכי השפה העברית, המילה העברית ומשמעותיהן הרבות.
ההפתעה הגדולה של כולנו הייתה שהמרצה, אשר מהופעותיו הקצרות במדיה הטלביזיונית הצטייר לנו כרציני וקפדן -  התגלה  כאיש נעים ושופע הומור, על גבול הסטנדאפיסטיות, ומאידך כאיש אשכולות גדוש בידע ואמרי שפר של חז"ל  והספרות הישראלית והזרה כאחד. הוא עבר על שמות המשפחות של רוב הנוכחים, ניתח את משמעויותים השונות, שמות שמעידים על מוצא גיאוגרפי עירוני, שמות של בעלי חיים  מהעכבר ששאג ועד לאריה ולדוב, צמחים  כארז, אלון ואורן, ופרחים כסיגלית, שושנה, ורד, וסתונית, שמות  המוזכרים בתנ"ך, ושמות "מודרנים"..

בין השאר ציין שלאחרונה ראיין זוג נשוי באהבה זה לזו כחמישים שנה, וכשנשאל הבעל מהם בעיניו חמישים שנה - ענה - חמישים שנה - שווים ליומיים  בחייו - יום הכיפורים ותשעה באב... {סתם, בהלצה - הוא בטח לא התכוון}.
הוא הזכיר ששמות של ארצות  שונים מארץ לארץ - הונגריה  היא מגייאר, הולנד או נידרלנד בצרפתית היא פאי-בא, גרמניה היא דויטשלנד ועוד. כאספן בולים  חובב הוא מכיר את השמות מהבולים, ואפילו זכר  שהשם חלבי, המעיד על מי שמוצאו מחלב בסוריה נקרא במאה הקודמת אלפי- על שם ALEP שמה של חלב בימים עתיקים. לאחר שעבר על רוב השמות שרשימתם המוקדמת שנמסרה לו , ולמרות ש"איים" שישאר עמנו עד אור הבוקר, הסתיים הערב המעניין בשעה היעודה, וכולם רצו הביתה (לפני שחיפה נסגרת ומקפלים את המדרכות ללילה). הנשיא העניק לו זר פרחים לתודה, וכולם התפזרו בתחושה של ערב נעים, תרבותי ומהנה - לוואי ירבו כאלה !
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet