נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

25/07/2012 - הרצאת אלוף במיל צ'ייני אודות המרמרה

מפגש 25 ביולי, 2012: מרצה אורח אלוף (מיל) אליעזר מרום (צ'ייני) על: מניעת פריצת ההסגר הימי על עזה  ועצירת המרמרה.
 
הנשיא המכהן נחום לדר פתח את המפגש הרביעי לשנת הרוטרי 2012-13 בברכו את המרצה האורח, אלוף (מיל) אליעזר מרום (צ'ייני), את האורחים הרבים, בינהם דוד מלצר בנו של חברנו יעקב, שלמה אקוקה, חניתה מלכוב, גידי ינאי, אלון חזן אורחו של אריה יואל גולדברג בעלה של יולי, יוסי כהן אורחו של זיגי, ישעיהו פטוקה אורחו של אלי חכים ור/דוד אפק ממועדון הוד הכרמל. וכמובן - את כלל חברי המועדון שהופיעו הפעם בהמוניהם. הנשיא ברך את האורח ממועדון רוטרי קלוב מידטאון באטלנטה ג'ורג'יה, והחליף עימו את דגלוני המועדונים. האורח הודה על האירוח, וסיפר שבכל מסעותיו לא נתקל בקבלת פנים כה חמה ואוהדת כפי שזכה לה במועדוננו.
הנשיא שלח ברכה לדינה ברכה, אשתו של נג"ל אליהו ברכה ששוחררה מאשפוז ומחלימה בביתה, וכן לחברנו מוטי איינס, מנכ"ל התזמורת הסימפונית של חיפה, על ההפקה המוצלחת של האופרה לה בוהם , שהצליחה מעל לכל המשוער. צייני, פיקד על עצירת מסע המרמרה המרצה האורח אלוף (מיל) אלי מרום וננשיא המועדון נחום לדר

הטכס הרוטריוני:-
את ברכות הרעות לגבי ימי הולדת וימי קבלה למועדון הביא חברנו שזה עתה הצטרף למועדון ר/אסף פוגל. בינהם נזכיר את ר/ איזי רוזנפלד שהחודש מלאו 39 שנה לקבלתו למועדוננו.

את פסוק השבוע הביאה חברתנו ר/נאוה וילבך: פרשת דברים היא פרשת השבוע הראשונה בספר דברים.את פרשת דברים קוראים תמיד בשבת שלפני תשעה באב, ועל שם ההפטרה היא נקראת שבת חזון~בפרשת דברים מתחיל משה רבנו בסדרת הנאומים שנשא לפני מותו. בפרשה הוא סוקר את מינוי נשיאי השבטים והשופטים,מתאר את חטא המרגלים ואת העונש עליו, את יחסי בני ישראל עם אדום,מואב ועמון, את המלחמות עם סיחון ועוג מלך הבשן, ‏ואת מתן הנחלות בעבר הירדן המזרחי לשבט ראובן, לשבט גד ולחצי המנשה . ‏ שם הפרשה נלקח מהפסוק הראשון שלה:"אלה הדברים אשר דיבר משה לכל ישראל .. ,". ‏מכיוון שהשבת שבה קוראים את פרשת דברים היא השבת שלפני תשעה באב - מפטירים גם בעניין חטאי עם ישראל ואם כך הדבר ובתפילה עסקינן- זה מזכיר לי את המשפט הידוע : "אל תתפלל על תפקידים מתאימים לכוחותיך-אלא הווה מתפלל על כוחות מתאימים ‏לתפקידך ".

הופעת בכורה של החבר החדש אסף פוגל שהביא את ברכות הרעות.
הברכה הבינלאומית הובאה על ידי ר/מיכאל פוקס: הברכה הבינלאומית שלוחה היום למועדון הרוטרי ניוהאם במזרח לונדון, Newham Rotary Club London לרגל סיום ההכנות לפתיחת האולימפיאדה שנערכת באזורם. המועדון הנמצא באור 1130 נוסד ב 2005. נפגשים כל יום שלישי בשש בערב במסעדת ברודווי שבסטרטפורד. המועדון הינו אחד מ 8 מועדונים נוספים באיסט-לונדון. לרגל האולימפיאדה מקיימים החברים שני ימי קבלה פתוחים (open house reception ) לרוטריונים אורחים מכל העולם המבקרים באולימפיאדה. בימי שלישי, ה 31/07 ו 7/08 תתקיימנה קבלות הפנים והאירוח במסעדת גריל-בר 012 , הנמצאת 100 מטר מהפארק האולימפי. בין פעולות המועדון לאחרונה- ערב אירוח בינלאומי לנוטריונים לאיסוף תרומות עבור רכישת שולחנות לימוד וציוד כדורגל לחלדים בטנזניה. הבה נרימה כוס ברכה למועדון הרוטרי ניוהאם, לונדון!

את המרצה האורח, מפקד חיל הים היוצא אלוף (מיל) אריה מרום (צ'ייני) הציג חברנו ר/ ישי הרמתי (מי שהיה תא"ל בחיל הים. בקהל נכח גם חברנו ר/שלמה מרקל, שהיה אף הוא תא"ל בחיל הים). אלוף אליעזר מרום , מפקדו האחרון של חיל הים סיים את קורס החובלים בשנת 1975. מינויו הראשון כקצין ים היה קצין מכונה. בעת שרותו הצבאי, שירת אלוף אליעזר מרום במגוון תפקידי פיקוד ומטה, ביניהם: קצין גילוי ניווט וקשר, מפקד ספינת טילים, מפקד פלגת סטי"לים, מפקד בית הספר לפיקוד ימי, ראש מחלקה במספן המודיעין ומפקד שייטת הסטי"לים. בשנת 1999 קודם לדרגת תת אלוף ומונה למפקד בסיס חיפה והזירה הצפונית. ב2001: מונה לתפקיד ראש מספן הים של חיל הים, ובשנת 2003 מונה לתפקיד ראש מספן המטה חיל הים. ב 2004 שירת כנציג צה"ל במפקדת המטות המשולבים של צבא ארצות הברית. 2005: מונה אלוף אליעזר מרום לנספח ההגנה בשגרירות ישראל בסינגפור.באוקטובר 2007- מונה למפקד חיל הים הישראלי, עד לשחרורו מתפקיד זה באוקטובר 2011 לאחר 38 שנות שרות מבצעי, ובימים אלה עומד להשתחרר סופית ולהפוך לאזרח מהשורה. אלוף מרום הינו בוגר בית הספר לפיקוד ימי מתקדם, המכללה לביטחון לאומי, תוכנית הצי האמריקאי לבכירים לניהול ביטחון בינלאומי ותוכנית אוניברסיטת הארווארד לניהול מתקדם AMP - Advanced Management Program. כמו כן, הוא בעל תואר שני למדעי החברה מאוניברסיטת חיפה. בחיל הים נחשב צ'יני לקצין מקצועי ברמה גבוהה, אוטוריטה מקצועית ויכולת פיקוד מעולה. השתתף בכל מלחמות ישראל עד לשחרורו כמפקד מבצעי . תחת פיקודו בוצעו מבצעים רבים ועלומים של חיל הים שלא ניתן כיום לפרסמם. אלוף אליעזר מרום נשוי לאורה ואב לשלושה ילדים.

המרצה פתח בדו"ח גולדסטון שהתברר כקשה ביותר למדינת ישראל. בין המסקנות ניתן היה להבין שהייתה כאילו מזימה מתוכננת של ממשלת ישראל להרוג אזרחים תמימים במבצע בעזה באופן מכוון. כיום בעולם התארגן שיתוף ענייני וחבירה של שמאל רדיקאלי עם אסלאם קיצוני הרואים את עצמם כ "אבירי הליברליזם וההומניזם בעולם". גופים אלו מנהלים מסע של תעמולה עוינת למדינה ומפיצים בכל העולם שמדינת ישראל היא היא מדינת הרשע העולמי. הם משתמשים במונחים בעלי משמעות כפולה כמו: הטלת "מצור" על עזה דבר שהוא שיקרי משום שכל הזמן , יום יום נכנסות משאיות אספקה ומזון לעזה והם מקבלים חשמל ומים בין השאר מישראל. תהליך הבנייה והפיתוח בעזה פורח, ואין רעבים בין תושבי עזה כיום. המונח השני הוא כינוי "החומה" שניתן לגדר ההפרדה בעזה, שגם הוא בעל קונוטציה שלילית היסטורית. האמת היא- אין רעב, אין חוסר מצרכים בסיסי. להאיטי ולסוריה הם לא שלחו שמץ של סיוע- לעזה כן מתוך מטרה לייצר פרובוקציה ולהפוך את מדינת ישראל למדינה לא לגיטימית. הם כמעט הצליחו בכך. אחד המדדים למצב היציב והתקין הוא מדד תמותת התינוקות בלידה. מדד זה שהיה גבוה מאוד בעבר השתפר משמעותית וקטן בהתאם. החל מ2008, החל טפטוף של סירות שניסו לפרוץ את "המצור" שבאו ממדינות שונות בשם "ההומניזם". המדינה הגיעה למסקנה שהוא, כמפקד חיל הים תמך בה שיש להפסיק כל שייט מעזה ואליה לפני שיוקם שם נמל אשר יהווה בסיס לקליטת אוניות זרות והברחת אמל"ח בתוך מכולות שתגענה מאיראן, מסוריה, מהחיזבאללה, ומעוד נחמדים מסוג זה.
במצב הנוכחי של רקטות וטילים כל יום באזור עזה לא ניתן לאפשר פתיחת נמל. וכך, ביום פתיחת מבצע "עופרת יצוקה" הוא חתם על הצו להטלת סגר ימי כפי שמעוגן בהסכמים הבינלאומיים הקיימים.
נושא שני, הייתה בעיה של הגדרת תחומי המים הטריטוריאליים והמים הפנימיים. בצד השאלה המשפטית האם עזה שאינה מהווה ישות של מדינה ריבונית יש לה זכות למים טריטוריאליים משלה, הוחלט על הקמת סגר עד 200 מיילים ימיים במים בשטח בינלאומי. הוקם כוח שמנע הגעת אוניות לעזה- כוח שמנע והפנה אוניות לעזה לנמלים במצרים.
HH הוא ארגון טרוריסטי עוין הפועל ממרכזו בטורקיה. וכיום מדינות רבות מגדירות אותו כארגון טרור (גרמניה, הולנד ועוד..) לארגון קשרים בולטים עם אל-קעידה. תחילה, דובר על שליחת משט של 200 ספינות,מספרן ירד ל20 ובסוף, נגמר בניסיון לשליחת "המרמרה" וכמה ספינות בודדות בצידה. על מנת להתמודד מול בעיה כשמירה על סגר מוחלט יש לעבוד ולפעול בכמה צירים: הציר המודיעיני- הן של המודיעין הצבאי והן של מודיעין מדיני. ציר מדיני דיפלומטי- שכולל פניות למדינות שתפעלנה נגד יציאת ספינות מנמליהן. ציר משפטי- הבנוי על אוריינטציה הגנתית. ציר תקשורתי והסברתי.
בשלב זה עבר המרצה לתיאור בגובה העיניים של מה שקדם ומה שאירע בהשתלטות על המרמרה. לדבריו, זו הפעם הראשונה שהוא מדבר על כך בפני ציבור והוא ביקש שלא להקליט ולא לדווח בכתובים. ואנו כרוטריונים נאמנים שומרים על בקשתו זו. לראשונה הבנו את מהלך העניינים, אופן קבלת ההחלטות והסיבות להן ומהלך ביצוע הפעולה שבסיכומו של דבר השתלטו על גשר הפיקוד ועצרו את האונייה תוך 3 דקות. הלקחים מהאירוע הם שדרוש שיתוף פעולה בין כל הגורמים ויש צורך בגורם מרכזי אחד שירכז וינהל את ההכנות וההתארגנות מכל השטחים- בחלק המדיני, הפנימי של משרדי הממשלה השונים, בחלק הבינלאומי, בחלק המשפטי, בחלק ההסברתי, במערכות פנים כמשטרהשב"ס, מד"א וכמובן בחלק הצבאי. יש להציב בראש מערך כזה "מבוגר אחראי" שיתאם בין כל הגופים, יארגן וינהל בצורה הטובה ביותר.

הודה למרצה נ"ל שלמה אסיף (אף הוא איש השייטת לשעבר בחיל הים). הוא הודה למרצה של שהגיע למועדוננו, על ההרצאה המעניינת והגלויה "בגובה העיניים", ועל סיפור עצירת המרמרה שעוד ייכתב יסופר במלואו בעוד 50 שנה. הוא איחל למרצה הצלחה בחיים האזרחים בשם כל חברי המועדון. הנשיא נחום לדר הודה אף הוא למרצה, והעניק לו תעודת הוקרה וכן את דגלון המועדון – מועדון רוטרי חיפה, למזכרת.
-----------------------------
כתב וערך: ר/יורם קנטר
צילומים : ר/יורם נאומן
סיוע הדפסה: מאיה לבנשטין

2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet