נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

25/05/2011 - טקס חלוקת מלגות

הנשיא דני פסלר פתח את הישיבה  וברך את האורחים והנוכחים. ברכה מיוחדת הקדיש הנשיא לאורחת ד"ר צביה ריבן, אמו של הנער הכבאי מתנדב שנספה באסון השריפה בכרמל  תוך מילוי התנדבותו ודבקותו במשימה. 
הנשיא הביא הפעם את פסוק השבוע- מספר קהלת: "כי בצל החכמה בצל הכסף, ויתרון דעת החכמה תחיה בעליה"- חסות בצל החכמה כמוה כחסות בצל הכסף, כאשר "צל" משמעותו  הגנה, חסות. היתרון בחכמה ודעת הוא שהיא מחיה ומפרנסת את בעליה.

ברכות הרעות הובאו על ידי זאב מטר, ואת הברכה הבינלאומית הביא אדולפו, שבחר לברך הפעם את מועדון הרוטרי שבאינטרנט  One Rotary eClub . פעילותו נעשית על ידי  "מפגש" באינטרנט, הוא כולל כ 50 חברים, יש לו צ'רטר רוטריוני חוקי והוא משתייך לאיזור 5450 של צפון דקוטה בארה"ב. חברים בו רוטריונים פעילים במועדוניהם, המתחייבים לתרום לפחות 12 שעות פעילות למען הקהילה  ברבעון. המועדון אושר כפרויקט ניסיוני ראשוני מתוך מגמה לראות אם ניתן לפתח סוג זה של מועדונים פעילים בעתיד.

הנשיא ברך את יו"ר ועדת המלגות משה גן-צבי, ואת יו"ר ועדת התוכניות  שלום וואנו , על ארגון הוכנת המועמדים לקבלת המלגות. את טכס חלוקת והענקת המלגות הגיש וניהל שלום וואנו. בטכס שולבו מספר קטעי נגינה בקלרינט שהוסיפו לאווירה המיוחדת.

המלגה הראשונה הוענקה לערבה יצחקי לומדת לתואר שני באוניברסיטת חיפה במנהל ציבורי. תואר ראשון עשתה במדעי המדינה. בתקופת הלימודים לתואר ראשון הייתה ערבה רכזת פר"ח באוניברסיטה, במסגרת זו ראיינה, מיינה ושלחה חונכים לטיפול בנוער מתקשה,היא עשתה את עבודתה נאמנה ודאגה להתאמה מקסימלית בין הסטודנט לבין הנער או הנערה. ערבה חושבת שהחיבור בין סטודנט לילד הוא אולטימטיבי, כי הסטודנט הוא לא בגילו של הילד, וגם לא בגיל ההורים. הסטודנטים הינם בוגרים, אך לא מבוגרים, דבר המביא  לתוצאות חיוביות ביותר. את המלגה מסר נ"ל אריה מהולל.

המילגאי השני היה רוואד סמיר הלומד כלכלה, חשבונאות ומינהל עסקים חרוץ, אשר מיד עם סיום לימודי התיכון עבר ללמוד באוניברסיטה. חרף הלחץ לימודים, מצא רוואד זמן להתנדב תקופה ארוכה במח' הכירורגית במרכז הרפואי רמב"ם. במסגרת הקהילה המרונית  מרצה רוואד לקבוצות של תלמידים, וכן עוזר בחגים לחלוקת מזון לנצרכים. את המלגה מסר חברנו ינק פוקס.

מלגה שלישית הוענקה לשרלי כגן. תואר ראשון בעבודה סוציאלית, אשר בשל ליקוי ראיה קשה קיבל תעודת עיוור. חר עיוורונו סיים אץ לימודים והוסמך כעו"ס. עבד ועובד עם ילדים לוקים בראייתם. את המלגה תרמה משפחת פורר, ואשתו צביה פורר העניקה למר כגן את המלגה.

לאחר קטע ביניים נוסף של נגינת הקלרינט נמשך הטקס, והגימלאי הרביעי היה הפתעה- אדם מראענה בן 8 , ולומד ב"בית הכט" נגינה על פסנתר, מזה 3  שנים. אדם הינו תלמיד מוכשר, רציני וחרוץ מאד. אדם המתגורר עם אמו אלכסנדרה, מחוייב מאד לנגינה . הוא מנגן  בקונצרטים רבים בקונסרבטוריון, וכמו שהוא אומר: " זה משהו שאני מאד אוהב". עם מסירות  שכזאת ואהבה כה רבה למוסיקה - עתידו של אדם לפניו. אדם הומלץ ע"י "בית הכט" ואת המלגה העניק לו חברנו נפתלי ויטמן.

המילגאי החמישי היה פיליפ נמוי - בן 29 , בעל תואר בביולוגיה ובמדעי הים, המשלים כיום PHD  במדעי הים. את התואר הוא משלים באוניברסיטת חיפה בביה"ס למדעי הטבע, הוא מתמקד בחקר הספוגים, כשהמטרה, לנסות לגדל ספוגים ולשלבם עם גידול דגים. פיליפ מתנדב שנים בתנועות הפועלות למען הסביבה, ועסק בהתנדבות בניקוי חופים, מבצעי ניקוי בשמורת הכרמל ועוד. כיום מתנדב פיליפ בעמותת "מחמל"י", העוסקת בחינוך הציבור בקיום ושמירה על יונקים ימיים בישראל. את המלגה העניק לו חברנו הנאמן יורם נאומן.

במלגה שמוענקת בכל שנה לזכרה של שירלי רודיטי ז"ל, זכה השנה יונתן שלייך. יונתן נולד וגדל בארגנטינה. התייתם מאביו כשהיה בן 9 , ועלה לארץ עם משפחתו בהיותו בן 16 , השלים את כל המסלול של לימוד העברית וסיום בחינות הבגרות ,בפנימיית "אלוני יצחק"- בגבעת עדה . שירת בצה"ל ואף קיבל תעודת הצטיינות מראש ענף לוגיסטיקה. יונתן חי בנצרת עילית, עם בת זוגו ואילו אמו, שבה לארגנטינה, כיום הוא סטודנט ,שנה שנייה בתקשורת חזותית במכללת "עמק יזרעאל" , ולומד בעיקר עיצוב גרפי. את המלגה העניקה לו אישית נעמי רודיטי.

המלגה הבאה הוענקה לאתי אונידמגן,  בת למשפחה שעלתה מאתיופיה בשנת 1984 , היא נולדה בארץ בשנת 1986 . אתי לומדת כיום בעודה סוציאלית שנה ראשונה, באוניברסיטת  חיפה. היא דחתה בשנה את גיוסה לצה"ל ,כדי להצטרף בהתנדבות לעמותת "אלון", העוסקת בצמצום פערים בחברה. שרתה גם בצבא התגייסה לנח"ל והייתה מורה חיילת. אתי ידעה תמיד שהיא תעסוק בעבודה סוציאלית, כי הנתינה והסיפוק שבעזרה לזולת מפצים על השכר הנמוך .  את המלגה נעניק לה נ"ל אלי ליכטר.

המלגה השמינית הוענקה לאורי בן עזרא -  בן 34 , העושה כרגע תואר שני בחינוך מיוחד. כאשר עשה אורי תואר ראשון בנושא רב תחומי, קיבל על עצמו אורי, לטפל בילד הלוקה באוטיזם,  וכבר אז, גמלה בלבו ההחלטה, שהוא רוצה להקדיש את חייו לעזרה וטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים. אורי רואה בטיפול בנוער שוליים - שליחות, ולפי דבריו : "אני חושב שאם לא נטפל בילדים אלה לפני שיהיו לאזרחים בוגרים, נקבל את זה אח"כ כבומרנג" . אורי בו עזרא היה המומלץ של "גן הילד". את המלגה העניקה גב ' אמירה כץ- בתם של שלמה ועליזה גלעד.

פרויקט הענקת מגן ומלגה ע"ש אלעד ריבן -הנער הכבאי-מתנדב שנספה באסון השריפה בכרמל. הנשיא דן פסלר הודיע שעל דעת מועדוננו –מועדון רוטרי חיפה, וחברות מועדון האינרוויל, הוחלט  על מענק "מגן אלעד" – מגן נייד שיעבר משנה לשנה וכן מלגה שנתית למצטיין/נת בתחום המעורבות החברתית בין תלמידי התיכון. אלעד ריבן בן  ה- 16 התנדב לסייע ולא m ר- ההרוג הצעיר ביותר בשרפת הענק בכרמל הוא אלעד ריבן ,נער בן 16, שנספה עם 44  בני אדם נוספים באירוע האוטובוס הקטלני באסון הכרמל, אלעד הגיע למקום כיד לסייע בחילוץ צוערי שרות בתי הסוהר שנלכדו בלהבות ונספה בעצמו. אלעד היה תלמיד כתה יא' בבית הספר הריאלי בחיפה ומתנדב 'ב"צופי אש" - קבוצת תלמידים חברי תנועת הצופים שהוכשרו לסייע בהתנדבות לשירותי הכיבוי, הוא קיבל קריאת   SMS על השריפה כשהיה באמצע שיעור אזרחות, החליט לעזור. עזב את השיעור ויצא מהכיתה. לאחר מכן התקשר לאמו כיד שתביא לו את מדי הכבאי-מתנדב וביקש ממנה להסיע אותו למשימה שממנה לא שב. גבורתו של אלעד והערכים עליהם צמח הביאו אותו לבחור לצאת להציל חיים תוך כדי סיכון חייו, מה שהביא עליו את אסונו- אסוננו. נאמץ כולנו את משפחת ריבן אל לבנו, נתמוך בהם ונסייע להם ככל שרק נוכל  להתמודד עם האסון שפקד אותם, ועם האבדה הגדולה של כולנו.
אמו של אלעד- ד"ר צביה ריבן ספרה בהתרגשות על בנה אלעד שהיה בנה היחיד., תלמיד שקדן אשר תמיד נהג לעזור לזולת שלא על מנת לקבל פרס.  עם קבלת הידיעה על השרפה, מהר ללבוש את מדי הכבאי שלו, ועלה על הכבאית שהגיעה מעפולה. עימה הגיע לשאח השרפה ממנה לא שב.
את המילגה ע"ש אלעד ריבן קבלה השנה , ראשונה בשרשרת, גפן חזן תלמידת י"א במגמה צרפתית וצילום בביה"ס ליאו בק, ולומדת 3 יחידות בתקשורת המונים. גפן היא נערה מצטיינת במעורבותה החברתית, מנהיגה ומובילה עשרות  בני נוער בשורה ארוכה של תכניות מעורבות בקהילה . במסגרת צוות הווי מובילה גפן כ- 40 תלמידים מכיתות י' - '"ב, לפעילות קבועה, בבי"ח מאייר לילדים, במועדונים לניצולי שואה ועוד .גפן בנתה צוותי עבודה על פי יכולות ותחומי עניין, אשר יחדיו בונים תכניות מותאמות לאוכלוסיות השונות. כל זאת בנוסף להיותה מדריכה מצטיינת בחוגי סיירות, שם היא מיטיבה להפעיל קבוצת גילאי ב'. חרף כל פעילותה, מתכוונת גפן, עם סיום לימודיה, להתנדב לשנת שירות בקומונה בדרום , ולתרום מיכולתה  למען הקהילה בעיר הדרומית. ומקווה שלכל אחד מדברי קרן: "אני חושבת שערך ההתנדבות מושרש בתוכי, ומקווה שלכל אחד יהיה ערך שכזה, ואני בטוחה שזה יהפוך אותו לאדם טוב יותר ומאושר יותר." אכן, גפן הינה מנהיגה של ממש - מלח הארץ!  -  את המלגה העניק לה הנשיא דן פסלר בכבודו ובעצמו.

בשם מקבלי המלגות הודה בחום אורי בן עזרא.
--------------------------

כתב וערך: יורם קנטר
צילומים:   יורם נאומן
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet