נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

25/04/2007 - הרצאה עודד פלדמן

ביום העצמאות הנוכחי, יש משהו מיוחד – למדינת ישראל אין נשיא, אין שר אוצר, וראש הממשלה נמצא בחקירה. הקשר של העובדות הללו לתיאטרון הינו שהמציאות עולה על כל דמיון. אפילו שקספיר  ומולייר לא יכלו להמציא דברים יותר מעניינים...
התיאטרון קיים 2500 שנה. בעבר הוא שימש כמדורת השבט. עושים כיום תיאטרון בדיוק כפי שעשו ביון העתיקה. כיום עדיין מציגים הצגות מלפני 2500 שנה, אף כי קיימת טלוויזיה ובה עשרות ערוצים.
אף שישנה עלייה במספר הצופים במשחקי כדורגל, (מיליון), בתיאטרון צופים חמישה מיליון. בתיאטרון ישנם יותר צופים מאשר במשחקי כדורגל, וזאת מאחר ואין תחליף למופע החי. אנשים אוהבים להיפגש. המופע החי מרגש יותר מכל דבר אחר. זה מזכיר את הקרבות בקולוסיאום ברומא. עיקר הופעות תיאטרון חיפה מתקיימות מחוץ לחיפה. כמעט ואין יישוב שאין לו סידרה של מנויי תיאטרון. בכל מקום בארץ ישנם אולמות תיאטרון. הקהילה היום מתרכזת להצגות ולקונצרטים. מהו השוני בין הקהילות השונות? כאשר הקהילה עצמה יוצרת אמנות. ישנן קהילות המייצרות תרבות. תל אביב מובילה בארץ מבחינה זו. לאחרונה התגאו בתל אביב ש99% מיוצרי התרבות בארץ מרוכזים בה. יצירת  תרבות -  זוהי החלטה של עיר. תל אביב הגיעה למה שהגיעה בזכות התרבות.
חיפה צריכה לרצות. קיימות בה מקהלות רבות, וקבוצות פעילות בתחומי התרבות. הבעיה היא שהפעילות נגדעת ולא נמשכת, כי בעיר ישנן בעיות, והצעירים אינם נשארים כאן, אלא עוזבים לתל אביב.
בעיר אשדוד קיים אולם אופרה, וכן אולמות למופעים. גם אשקלון היא עיר פורחת. אפילו בחולון, בה היה רק חול, ישנה פעילות תרבותית, המתחילה כבר בגן הילדים. קיימת פעילות תרבותית אף בראשון לציון, וגם בת ים החלה בתנופה אדירה. כל זה נובע מכך שהקהילה מעוניינת בתרבות.
תפסיקו לסלול כבישים, ישנם מספיק - תעשו חינוך ותרבות! בזמנו, היה בסמ"ת בית הספר המקצועי הטוב ביותר בארץ. אנשים מתל אביב נדהמים מהיופי של חיפה. חיפה היא עיר הצורכת תרבות. קהילה שאינה יוצרת, היא קהילה בנסיגה. חיפה זקוקה למהפכת תרבות. הקטע של התיאטרון מושך אנשים מכל העולם. רבים מאתנו נוסעים ללונדון לצפות בהצגות תיאטרון. חיפה יכולה להפוך לעיר של תיירות תרבותית. כדאי להקים בחיפה תיאטרון קהילתי, המיועד לכל המשפחה – לילדים, להורים ולסבים, ואשר יספק חוויה תרבותית בידורית לקהילה.

הודתה למרצה חביבה רוגר, אשר ציינה כי היא מקווה שלתיאטרון חיפה תחזור התהילה, כפי שהיה בעבר.

כתב – נפתלי בלבן  
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet