נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

24/09/2008 - דר' גיורא שביב, אסטרופיזיקן

מפגש המועדון  24 ספטמבר, 2008 – על כוכבים, חלל וכל השאר

על הפעמון הרוטריוני שעל שולחן הנשיאות הקיש הפעם נ"ל אורי שנבל, שהחליף את הנשיא המכהן גד כהן, אשר נבצר ממנו להגיע . נ"ל שנבל פתח בברכות לאורח הכבוד הרב שאר ישוב הכהן ורעייתו   שככל שנה כן גם השנה באו למועדוננו לשאת דברי ברכה לשנה החדשה, ואת אורח הכבוד המרצה פרופ' יגאל שביב,  כן ברך הנשיא את האורחים הרבים, בינהם דינה ברכה רעיית הנג"ל אליהו ברכה,  את אורחיו של  ר' אריה ברגמן – קטי ברגמן רעייתו, ואליהו ציפריס ורעיתו קרובי משפחת המרצה האורח, ואת האורחים הנוספים. על השולחנות עמדו בקבוקי היין האדום תרומת נ"ל שלמה אסיף, וקעריות דבש עם פלחי תפוח לברכת שתהיה עלינו שנה טובה ומתוקה.

פסוק השבוע – הובא הפעם על ידי ר' יוסי כפירי אשר בחר להתבטא לא במילים אלא בהדגמת תקיעה תרועה ושברים בסלסולי שופר לשנה החדשה. אכן – יש לצרף למקצועות חברי המועדון גם את המקצוע של "בעל תוקע" רב כשרונות...

ברכות רעות הובאו על ידי נ"ל שאול דיאנג'לי,  מי שמונה לאחרונה לדובר הרוטרי בישראל. ברכות למינויו. הברכה הבינלאומית  שהובאה על ידי  נ"ל  אריה מהולל הוקדשה למועדון רוטרי ליברפול, לרגל בקורו בישראל של פול מקרטני, שריד להקת החיפושיות, להקת הפלא של שנות החמישים, שנבצר ממנה להופיע בישראל בזמנו בשל טענתו של שר החינוך דאז שההופעה עלולה להשחית את לב הנוער הישראלי..

כבוד הרב שאר ישוב הכהן, ציין בדבריו שזו השנה ה 30- שהוא מתכבד ומופיע במועדון רוטרי חיפה לשאת ברכות לשנה החדשה. הוא ציין שבחומש  כתוב: "וידבר ה' אל משה לאמור: דבר אל בני ישראל לאמור בחדש השביעי באחד לחדש יהיה לכם שבתון זיכרון תרועה מקרא קדש: כל מלאכת עבודה לא תעשו, "  בתורה שבע"פ, במשנה ובתוספתא התנאיות מקבל ראש השנה את שמו כיום הראשון בשנה, וכתאריך קובע למניין השנים ולא רק יום תרועה. לפי המשנה לא רק היהודים נידונים על מעשיהם ביום הכיפורים אלא כל בני האדם. מי שמעשיו טובים מקבל שכרו, ומי שמעשיו רעים ראוי למחילה. לפי המסורת, אדם הראשון נברא ביום ששי ומנין השנים הוא לתולדות המין האנושי. תחילת השנה החדשה לפי לוח השנה העברי  ותחילתם של עשרת ימי התשובה . לפי הדעה שהתקבלה להלכה, החג נחגג לזכר בריאת העולם  ועקדת יצחק  שהתרחשו באותו תאריך. הרב ברך על התפוח בדבש ואחל לכל החברים שנה טובה וחתימה טובה.

את המרצה האורח הציג ר' אריה ברגמן: פרופ' יגאל שביב הוא דמות ידועה בעולם המדע והאסטרופיזיקה. הוא נחשב אחד המדענים המובילים בנושא חלל ובנית ושילוח לווינים. כתב למעלה מ 220 מאמרים מדעיים בנושא. הקים את הפקולטה לאסטרופיזיקה באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן את הפקולטה המקבילה בטכניון בחיפה, שם שימש דיקו  כשש שנים. עמד בראש צוות בניית הלויון הישראלי הראשון עמוס, ומבצעי שילוח לחלל.
כתב העת המדעי "פיסיקאל רוויו לטרס" (Physical Review Letters ) בחר במאמר שכתב פרופסור גיורא שביב מהפקולטה לפיסיקה בטכניון  בשנת 1968, כאחד מעשרים המאמרים החשובים בפיסיקה    שפורסמו   אצלו .בחמישים השנים    האחרונות                                                                                        .
המאמר נכתב עם פרופ' ג'והן בהקל שהיה בקלטק באותה עת. פרופסור גיורא שביב היה אז בקורנל. Physical Review Letters בחר בעשרים המאמרים לציון 50 שנים להיווסדו. המאמר דן בניסיון הניטרינו של פרופסור ריי דויס. בשנת 1968 התקבלו התוצאות הראשונות מניסיון זה. הניטרינו הוא חלקיק זעיר המשתחרר בריאקציות הגרעיניות המתרחשות בליבת השמש והאחראיות לשחרור האנרגיה הגרעינית בליבת השמש. זוהי האנרגיה אשר השמש בסופו של דבר מקרינה לחלל ולכדור הארץ. הניטרינו הוא חלקיק בעל תכונות מיוחדות שהחשובה בהן היא יכולתו לחדור דרך השמש ולהגיע אל כדור הארץ. לאחרונה הוא עוסק בכתיבת שני ספרים עבי כרס על הווצרות העולם.

בתחילת דבריו העלה המרצה את השאלה – האם אנו לבדנו במרחבי היקום, או שקיים אי שם  כוכב שיש בו תנאים ראשוניים שמאפשרים התהוות חיים או תהליכים כימים המובילים לחיים. לשם כך הטמפרטורה על אותו כוכב צריכה להיות כזו שתאפשר תהליכים כימיים, בעוד שרוב הכוכבים המוכרים לנו התנאים אינם מאפשרים זאת עקב חום של למעלה מ 1000 מעלות או קור קיצוני בטמפרטוריות הקרובות לאפס המוחלט. לאחרונה נתגלה במרחק 500 שנות אור כוכב לכת המקיף "שמש" משלו שיתכן ויש בו תנאים בדומה לאלו  שלנו. יש לזכור שהטמפרטורה של השמש מגיעה ל5800 מעלות, ובכל כוכב שבו הטמפרטורה מעל ל 1000 מעלות לא מתאפשרים תהליכים בסיסיים ביוכימיים שיאפשרו הווצרות חיים.
בהמשך התייחס לנושא ההתחממות הגלובלית של כדור הארץ, שכיום מומחי העולם מייחסים אותה למעשי ידי האדם ולאפקט החממה. לדבריו, 4 חומרים משתתפים בתהליכים אלו – גזי מתן, דו תחמוצת הפחמן, אמוניה ומים. לדבריו, הטמפרטורות על פני כדור הארץ עלו בהדרגה במאה השנים האחרונות, אולם בגובה 21 ק"מ אין שינויי טמפרטורות בדומה למצב שעל פני האדמה. הוא תקף את התורה הרווחת שהסיבה להתחממות כדור הארץ היא בעליית ריכוז דו תחמוצת הפחמן, לדבריו בבדיקות שנעשו בקוטב בעומק האדמה לא נמצאו שינויים בריכוזי דו תחמוצת הפחמן, והוא מייחס את העלייה בריכוזו על פני האדמה בפליטת הגז ממי הים בהם הוא מומס בגלל עלית הטמפרטורות. כך שלדעתו לא עלית ריכוזי הגז גורמת להתחממות הכדור, אלא  התחממות הכדור גורמת לפליטת הגז ממי הים, משנית להתחממות. בכך הוא אינו מקבל את הדעות המובילות בועדות האו"ם העוסקות בהתחממות הגלובלית, ואת מסקנות התנועה שמוביל חתן פרס נובל אל – גור בנושא, שנגועות בפוליטיקה עולמית ולא בעקרונות האסטרופיזיקה הנכונה..
המרצה התייחס בסוף דבריו לחשיבות הפעילות של השמש אשר פועלת במחזורים של 11 שנה בהם עולה פעילות כתמי השמש,  על הקרינה  והאנרגיה שהיא שולחת, ועל כך שקיים שוויון ומאזן אנרגטי בין האנרגיה הנקלטת לזו הנפלטת בכדור הארץ שלנו.

הודה למרצה חברנו  נפתלי  בלבן, מי שהיה מנהל בית מילר בעבר. הוא ציין שבבית מילר הוקמה תחנה למעקב לווינים בשיתוף המרצה והטכניון והעלה על נס את פעולותיו הרבות של המרצה בנושא פיתוח ושילוח לוויני ישראל לחלל. נ"ל  אורי שנבל, העניק למרצה כתודה את דגלון המועדון  (למשלוח לחלל בלווין הבא..) וכן שי מעשה ידי ילדים נתמכי הנועדון - "חמסה " מחרס, לתפארת המזל,  לו זקוקים בודאי כל היוצאים למשלחות לכוכבים ולמזלות..
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet