נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

23/01/2008 - רו"ח אלון ברוידא

ב23.1.08 נערכה הרצאתו של רו"ח אלון ברוידא על חברה משפחתית

הרצאת רו"ח אלון ברוידא ברוטרי חיפה 23/1/08

הבעיה הקשה ביותר של קבוצת כדורסל שזכתה בכתר האליפות היא היוןם שאחרי הזכייה -  איך שומרים על משמעת איך גורמים לשחקנים להבין  שביום אחרי הזכיה באליפות  מתחילה הדרך לאליפות הבאה ? דרך שמחייבת מוסר עבודה, אימונים קשים, התמדה  ושמירה על כושר  שבלעדיהם האליפות שזכינו בה  תהפך לחלק מההסטוריה..
הבעיה של קבוצת הכדורסל היא גם הבעיה של העסק המצליח – העסק הרוויח יפה בשנה שעברה, מנהליו קיבלו בונוסים ושבחים מהבעלים ומהעיתונות וביום שלאחר פירסום הדוחות הכספיים – מתחילים מחדש. אם כל מה שנעשה  זה להנות מזרי הדפנה של השנה הקודמת בשנה הבאה לא נגיע להשגים של  השנה שעברה. כדי להגיע להשגים בשנה הבאה אני צריך להתחיל את השנה כשאני והצוות שלי עניים, רעבים ונמרצים. המילה עני אינה מתייחסת למצב הפיננסי אלא למצב המנטלי שלי ושל הצוות שלי. כשהיינו עניים רעבים ונמרצים הבנו כי כדי ליצור שינוי עלינו להשקיע – לקרוע את עצמנו, להתאמץ, להשקיע, להתאמן, ללמוד, להשתפר  והכל כדי להיות טובים יותר – טובים ביחס לעצמנו וטובים יותר מכל יריב שצפוי לעמוד מולנו.
קחו את בריטני ספירס – נערה שהפכה לאלילת זמר ומשהתעשרה איבדה את המישמעת את הנמרצות ואת הרעב והחלה לעשות שטויות על הבמה ובמסגרת משפחתה הקרובה. 

בעסקים משפחתיים ככל שהעסק נעשה גדול יותר ומבוסס יותר – הילדים מתרחקים מהרעב. העושר ברור להם- הרכוש שם, העסק שם, המכונית המפוארת בחנייה, הכסף זמין והוא מאפשר חיים טובים ומפנקים חיים שמרחיקים אותם מהצורך להשקיע או להתאמץ  וממושגים כמו "לקרוע את עצמי". כשהכסף שם ללא כל מאמץ אמיתי , אני מתאמץ פחות וכשאני מתאמץ פחות קל יותר למישהו אחר להשיג אותי.
משל עם ידוע מספר על הצב והארנב שעשו תחרות ריצה ביניהם. הארנב כל כך זילזל בצב עד שכדי להדגים שהוא ינצח בכל מצב  הוא פשוט הלך לישון על המסלול.  הצב האיטי אבל המתמיד הלך לאיטו על המסלול, לקח לו הרבה זמן אבל הוא הגיע לקו הגמר. רק אז התעורר הארנב משנתו והחל לרוץ מהר ככל יכולתו אבל כבר היה מאוחר מידי – הצב חצה ראשון את קו הגמר – הזלזול של הארנב עלה לו בהפסד מביש וההתמדה והנחישות של הצב הביאו לו את הניצחון.
הילדים של בעל העסק המשפחתי המצליח שוכחים לעיתים איך אבא ואמא הגיעו לעסק המצליח. במקרים רבים הילדים לא היו שם בשלב ההקמה כאשר אבא עבד בפרך ואמא סייעה לו בכל עבודה אפשרית. כעת הם מקבלים את המצב הכלכלי הטוב והנוח כמצב טבעי – מצב שהיה שם תמיד ויהיה שם תמיד – הם פשוט לא מתאמצים וכשהם לא מתאמצים הם לא לומדים, הם לא מכשירים את עצמם לקראת קבלת השליטה בעסק, הם מזלזלים, הם  אומרים "יהיה טוב"  ומאפשרים לעסק לצלוע ולרכוש להאכל, הם אפילו לא מרגישים בכך שההון המשפחתי נאכל כי יש כל כך הרבה ממנו.
זה כמו שיש לך בכיס 5000 שקל בשטרות של מאה שקל. אם הבן שלך לקח לך 200 שקל מהארנק אתה לא תרגיש בכך כי יש לך כל כך הרבה שטרות אבל  אם היו לך בארנק רק 200 שקל והבן שלך לקח לך את אותם 200 שקל   אתה תרגיש בחוסר שלהם מייד כאשר תפתח את ארנקך.
מודל הארנק הריק הוא מודל חשוב מאוד לעסק המצליח. עסק מצליח שמבקש לשרוד לאורך זמן חייב לדאוג לכך שאף פעם  לא ישאיר  "בכיס" את כל ההון שנוצר שכן כך עשויה להיווצר תחושה מוטעית של עושר.  עסק שכזה חייב לייצר הפרדה בין ההון ובין הרכוש התיפעולי  כדי שבכל פעם  שניקח מההון נעשה זאת  במודע ונרגיש כיצד "הארנק" הולך ומתרוקן.
עסק שמבקש לגרום לילדים להצליח, חייב לשתף את הנוער במספרים,לספר להם  על תוצאות העבר, על תוצאות ההווה ועל התחזית לעתיד. – להפוך את המידע לזמין וברור – ליצור שקיפות.
עסק שכזה חייב ליצור את תחושת הרעב והמחסור כי בלעדיהם לא תהייה לילדים מוטיבציה  מספיק חזקה לצמיחה, לפיתוח ולשינוי. מי שחושב שהוא יכול לישון על המסלול כמו הארנב צריך לזכור  שבזמן שהוא מרשה לעצמו לישון יהיו אחרים  שיתמידו  במאמציהם לכיבוש ולהרחבה של נתח השוק שלהם על חשבון נתח השוק של הישן. אז אל תרשו לעצמכם לישון. התעוררו, הזדקפו, התרעננו, התחילו לפעול במרץ ובהתלהבות, חדשו את הברק בעינים, וצאו למערכה כדי לשרוד את ההצלחה. בהצלחה.

מחשבה קדימה היא חברת היעוץ המובילה והותיקה בישראל לעסקים משפחתיים ולבני משפחות השותפים בעסקים  משפחתיים.  אנחנו שם כדי להיות לצידכם  ולסייע לכם בקבלת החלטות על בסיס ניסיון  וידע שנצבר בטיפול בלמעלה מ 1500 משפחות ועסקים בארץ ובחו"ל. בצוות מחשבה קדימה  אנשי מקצוע המתמחים בתחום -  ראיית חשבון, שותפויות חברות פרטיות וחברות ציבוריות, בנקאות, פסיכולוגיה גישור  ומשפטים.רק במחשבה קדימה תמצאו צוות קבוע המשלב ידע של אנשי מקצוע בכירים ומובילים בתחומם. לפרטים נוספים   ולתאום פגישה  972 52 52 03 .

קורות חיים
אלון ברוידא - בוגר בית הספר לכלכלה וחשבונאות של אוניברסיטת תל אביב ובעל תואר M.B.A   מאוניברסיטת תל-אביב.
מנהל את  חברת "מחשבה קדימה בע"מ", אשר מתמחה  בהסדרי רכוש עסקיים ומשפחתיים וכן בשילוב הדור השני והשלישי בעסק המשפחתי והכל עם חיוך ותוך הימנעות ממאבקי שליטה מיותרים, "מחשבה קדימה" סייעה ללמעלה מ-1500 משפחות מאז שנת 1987.
אלון התראיין פעמים רבות לטלוויזיה ולעיתונות הישראלית בנושאים הקשורים לעסקים בכלל ולעסקים משפחתיים בכלל.
מחבר הספר :  "THINK AHEAD ” ABOUT PEOPLE FAMILIES AND BUSINESS - "מחשבה אחת קדימה על אנשים, משפחות ועסקים", ספר העוסק בעסקים משפחתיים, הסדרי רכוש, צוואות ויורשים. הספר יצא לאור גם בעברית.
מרצה בפורומים כלכליים ועסקיים שונים, וכן בבנקים, בחברות ביטוח, מרכזי הדרכה וסמינרים. מתמחה בגישור ומשמש גם כבורר וכמתווך. בעל ניסיון עשיר במציאת פתרונות לעסק המשפחתי ולמשפחות המחזיקות בעסק. אלון שימש, עד לאחרונה,  במשך כשש שנים  גם כיו"ר איל"ן – הארגון ההתנדבותי הגדול בישראל, אשר דואג ללמעלה מ- 15,000 נכים נפגעי פוליו ו- cp . לאיל"ן יש מעל ל-30 מוסדות בכל רחבי ישראל.
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet