נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

22/12/2010 - מפגש המועדון אורח הכבוד עמרם מצנע

כתב וערך: יורם קנטר
צילומים: יורם נאומן

הנשיא המכהן דן פסלר פתח את הישיבה וברך את המרצה האורח- חבר הכבוד של מועדוננו, עמרם מצנע. כן ברך את החברים והאורחים, ובמיוחד את מר ג'ים אליוט, את פרשת השבוע הביא חברנו משה גן-צבי: פסוק השבוע עוסק בפרשת השבוע-פרשת "שמות":

פרשה זו כוללת בתוכה את שעבוד מצרים, ילדותו ונעוריו של משת-רבנו ופרשת חייו הראשונה, משת במדין, התגלות-ה' למשה במעמד הסנה, "אהיה אשר אהיה", שליחות משת למצרים וראשית עמידתו יחד עם אהרון אחיו לפני פרעת שהיא למעשה נצנוץ הגאולה, דברים עצומים אלה מצויים בסדרת "שמות", וראוי לציין כי רק בסופן של שמונים שנות חייו זוכה משה לגילוי 'שכינה' והוא נשלח ובפיו הדרישה הגדולה "שלח את-עמי ויעבדני" (ז/טז), קריאת שהיא למעשה ראשית ההיסטוריה של עם-ישראל משעה שהפך מבית-אב לעם של ממש
את ברכות הרעות הביאה טובה גילת. הברכה הבינלאומית הובאה על ידי דב מעיין:

היום, ה 22 בחודש דצמבר שנת 1979 • חבל קטלוניה בספרד זוכה לאוטונומיה.הגוף השולט בקטלוניה מכונה GENERALITAT ומורכב מפרלמנט בו 135 חברים מנשיא וממועצה כוללת.קטלוניה היא מהמחוזות הבדלנים ביותר בoפרד ונהנת ממעמד אוטונומי כמעט בכל תחום. במקומות רבים ברחבי המדינה מקובל להניף את דגל קטלוניה לצד
דגל האיחוד האירופי ללא דגל ספרד. ברצלונה היא עיר הבירה של קטולינה מונה מעל מיליון וחצי תושבים.חבל קטלוניה מחולק לארבע פרובינציות ועברו בו תושבים רבים- מיוון וקרתגו, רומי, שבטים ויזיגוטים, מוסלמים ונוצרים צרפתים. במאה ה 12 שלטו דוכסי ברצלונה בדרום צרפת, באיים הבלארים, בסרדיניה וסיציליה, נאפולי ומלטה. הגורם שהחליש במאה ה 14 את כוחה של קטלוניה היה איחוד הממלכות הנוצריות בo פרד תחת שלטון הקoטיליאנים. שיאו של האיחוד בשנת 1492 שנה שבה גורשו אחרוני המוסלמים והיהודים מספרד ושנת מסעות כריסטופר קולומבוס וגילוי אמריקה.
הברכה שלוחה אם כן למועדון רוטרי ברצלונה Barcelona Pedrables השייך לאזור 2202. המועדון נוסד ב 1983 ומונה 50 חברים. מפגשים כליום חמישי במלון הנסיכה סופיה
צבי ענר מציג את ההנהלה לקדנציה הבאה:

מועדון רוטרי חיפה - חברי ההנהלה לשנת הרוטרי 2011-2012
צבי ענר נשיא
דני פסלר נשיא שקדם
נחום לדר נשיא נכנס
אורי ינובסקי סגן נשיא
זאב מטר מזכיר כבוד
יורם נאומן סגן מזכיר כבוד
אלי ליכטר גזבר כבוד
שלמה פלדהמר סגן גזבר כבוד
טל לזר מנהל הטקס
מירה רוזן יחסי ציבור ופרסום
מנהלי אפיקים :
ישי הרמתי שירותי המועדון
ורד אביטן שירותי הקהילה
שלום וואנו שירותי המקצוע
חביבה רוגר השירות הבינלאומי

הנשיא קרא לבימה את האורח מר ג'ים אליוט, ממועדון רוטרי דאונרס גרוב בשיקגו. לאחר חילופי הדגלים סיפר האורח על הפרויקט הייחודי שהוא ייסד ועומד בראשו- ארגון וולונטרי שמפעיל שיטות ריפוי ושיקום על ידי צלילה במים. המטופלים הם ילדים ומבוגרים עם מוגבלויות ולאחר ארועים מוחיים.
את המרצה האורח, חבר כבוד של מועדוננו וראש עירית חיפה לשעבר, הציג חברנו שלמה דביר. עמרם מצנע נולד בקיבוץ דברת להורים יוצאי גרמניה. כאן טמונים שורשי הדיוק וההקפדה שלו .גדל והתחנך בקריית חיים ובחיפה. אחרי סיום לימודיו בפנימייה הצבאית שע"י ביה"ס הריאלי התגייס לצה"ל בשנת 1963 . השתתף בקרבות ובמלחמות. במלחמת ששת הימים נפצע שלוש פעמים אך המשיך להילחם בגבורה. על כך הוענק לו עיטור המופת. גם במלחמת יום הכיפורים נלחם בעוז, נפצע והמשיך בלחימה. על כך קיבל את צל"ש הרמטכ"ל. תוך עלייה בסולם הדרגות ועם רקורד בטחוני מרשים ,השתחרר בדרגת אלוף.
בתקופת שירותו הצבאי מצנע סיים באוניברסיטת חיפה תואר ראשון בגיאוגרפיה ותואר שני במדע המדינה. כמו כן הינו בוגר המכללה למלחמה של צבא ארה"ב בפנסילבניה ובוגר התכנית לאנשי ציבור בכירים במרכז ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת הרווארד . הכרתי את מצנע באמצעות יונה יהב בשנת 1993 לפני שנבחר לראשות העיר. עם היבחרו הצטרפתי לצוות העובדים בעירייה וגיליתי את מצנע המנהל, החבר והאיש הצנוע. בכל משימה שביצעתי כשהבטתי אחורה,תמיד מצנע היה שם. איתן ותומך. מצנע התחיל את יום העבודה ב 6.00 בבוקר בסיור בשכונות העיר. ב 08.00 הופיע במשרד לקראת יום עמוס דיונים ופגישות. בשעה מאוחרת בערב היה יוצא עם תיק ג'יימס בונד ובו הניירת להמשך העבודה בביתו. בהפסקת הצהרים נהג לעיתים להזמין לעצמו מנת פלאפל.
על כן לא היה זה בבחינת חידוש גדול עבורי כשפורסם לימים תיאור הארוחות שהכין לעצמו בירוחם: לוף, שימורי שעועית וביצת עין וכן המגורים בדירת חדר וחצי . בשנת 2005 הודיע על פרישתו מהכנסת על מנת לכהן כיו"ר הועדה הקרואה בירוחם. בלכתו לירוחם אמר: "אני מאמין שבלכתי לירוחם אתרום מניסיוני לשיקום המקום ויחד עם זאת אשמש דוגמה וחיזוק לרוח ההתנדבות בישראל. אני תקווה שעשייה זו תוכיח שחברי כנסת, גנרלים במילואים וראשי ערים לשעבר יכולים וצריכים להמשיך ולתרום לא רק בממשלה ומסדרונות השלטון . בזמן כהונתו בירוחם קיבל פרסים ביניהם הפרס כ"ממשיך דרכו של בן גוריון", פרס יגאל אלון על מעשה מופת חלוצי וכן תוארי ד"ר לשם כבוד מהטכניון ומאוניברסיטת בן גוריון. בחודש שעבר סיים בירוחם כהונה בת חמש שנים במהלכה רשם שורה של הישגים בתחומים רבים והביא לשיפור תדמיתה של העיירה הדרומית. נקווה שמצנע ימשיך לתרום מכישוריו במישור הלאומי. כי אנו זקוקים למנהיגים מהזן הזה.
המרצה עמרם מצנע פתח בדביו והודה למועדון על הארוח וליו"ר ועדת התכניות שלום וואנו שהזמינו לה רצות. לפני 5 שנים כשנודע לו שהועדה הקרואה בירוחם מתפזרת, פנה מיזמתו לשר הפנים דאז פינס והציע להתנדב וללכת לירוחם ולנהל את ענייני העיירה. לשם כך התפטר מחברותו בכנסת,
עם בואו לירוחם תקבל בצורה חמה מחבקת ומאמינה. בירוחם הוא מצא קהילה
שאינה צינית. מוכנה להקשיב , להאמין, עם מוכנות לעשות ולבצע.
ירוחם שהייתה עיירת הפיתוח הראשונה בישראל מ1951, עברה מספר גלי שוני של עליה- החל בעולים מרומניה, ובהמשך יוצאי צפון אפריקה ועולים מהודו, ולאחרונה מרוסיה- ממש מיקרוקוסמוס של פני החברה בישראל.
הפלטפורמה החשובה ביותר לפעילות החברתית בעייירה כירוחם היא ההשקעה בחינוך ופיתוח נערכות חינוך המלוות את התושבים מינקות ועד לאקדמיה. יש להעניק חנוך לא רק במסגרות הפורמליות של חינוך חובה אחא גם בהמשך שעות היום, על ידי השלמות, חוגים ופעילות חברתית חינוכית מבוקרת.
הוא הצליח לשפר ולקדם את לימודי הליבה של מתמטיקה, אנגלית ומחשבים, שבלעדיהם אין כרטיס כניסה לחינוך אקדמי גבוה. במקביל חלה גם עליה משמעותית בזכאים לגשת לבחינות הבגרות. כולנו תקווה שמעשהו של מצנע, שעזב הכל והלך כמנדב לעיירת פיתוח ל 5 שנים
יהוה אור לגויים, הנשיא דני פסלר הודה למרצה בשם המועדון, העניק לו שי למזכרת,

האתר של מצנע
וסרטים על מצנע ובמיוחד על היום שעזב את ירוחם
http://www.mitzna.com/Home.aspx
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet