נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

22/11/2006 - עמרם מיצנע, על ירוחם

הרצאתו של עמרם מצנע על ירוחם

עמרם מצנע, עם ראשית דבריו מספר כי מועדון רוטרי חיפה היה מראשוני התורמים לירוחם מאז נכנס לתפקידו לפני שנה. המועדון הזמין מתלמידי ירוחם לבקור בחיפה.
חבר המועדון שלמה דביר, שידך בין המועדון ובין מנהל  "כלי זמר" - מר יואל ברנד (שהיה  היום אורח המועדון) ,אשר תרם לירוחם כלי נגינה , ורכישת   כלי נגינה בהנחה ניכרת. 
מצנע מספר כי כאשר הגיע לעיירה קראו לעברו התושבים בעת קבלת הפנים: "תביאו עוד שמאלנים ואשכנזים". ואכן נהול העיירה על ידי שמאלים ובראשם  מצנע הייקה -אשכנזי, אלוף במילואים, ראש עיר לשעבר, הצליחה מעל ומעבר למשוער. ירוחם היתה עד לבואו של מצנע  במשבר. היא בת 55 שנה. כל השירותים הציבוריים לא פעלו, המאבקים בין כוחות שונים שניסו לשלוט בעיר- רסיסי מפלגות שייצגו שכונות שונות לבין תושבין וותיקים, מבוגרים "שס"ניקים   ולבין קבוצת תושבים צעירה יותר שניסתה להכניס מודרניזציה בכל ובחינוך, גרמו למשברים. "מאז נכנסתי לתפקיד יש היום 55 אחוז הצלחה בבגרויות לעומת 10 אחוז לפני בואי"- אומר המרצה.
הבעיה של ירוחם, אומר מצנע, היא ההגירה השלילית. לא חוסר התעסוקה. גם התדמית הירודה של תושבי ירוחם היא מקור הבעיה. הפתרון:
1. שיפור החינוך 2. יתר תעסוקה 3. מגורים, שיפור ההגירה השלילית  .
בירוחם יש גרעין התנדבותי עצום.  העיירה מאז בואו של מצנע דואגת להביא מורים שייסעו לתלמידים הרוצים ללמוד 5 יחידות, יהיו זה אפילו שני תלמידים.איכות ההוראה בבתי הספר השתפרה  ועתה מגיעים ללמוד  בירוחם תלמידים מישובים אחרים ורחוקים. ירוחם בחרה  בנושא המוסיקה לפתוח נפשי, כל הילדים  מכתה א עד ג לומדים בקבוצות של 6 תלמידים אורגנית, ובכתות ד עד ה' הם משתתפים בתזמורת בית הספר. ירוחם מונה כ עשרת אלפים תושבים . יש  לה אטרקציות  למשל אגם ירוחם. בעיירה יש מפעלים גדולים כמו פניציה, אקרשטיין, נגב קרמיקה ועוד. 
מצנע הוא ראש המועצה הקרואה. הוא מונה על ידי שר הפנים . את חברי המועצה המונים 5 מינה מצנע במינוי אישי.  הם מכהנים עד הבחירות הבאות אך לא פחות משנתיים (כלומר, עוד שנתיים) בעוד 3 שנים תתקיימנה בחירות, ולקראתן מצנע ימליץ לאוכלוסיה מי ראוי לדעתו להבחר. אין בכוונתו להבחר ו להמשיך בתפקידו  בעוד 3 שנים. היום הוא מכהן כבמעין "משטר דיקטטורי" על פיו יישק דבר . כמו מועצת מנהלים שהוא עומד בראשה. את הכסף לעיר  הוא מביא מהממשלה לפי הסכם שנחתם בינו לבין הממשלה.
האם הוא מתכוון לחזור לחיפה?  תשובתו: "אני כל שבוע חוזר לחיפה"...
כתב וצילם יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet