נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

22/04/2009 - זהירות בדרכים עמותת אור ירוק

הנשיא המכהן גד כהן פתח את הישיבה מס'  36 בשנת הרוטרי 2008/09 וקיבל בברכה את המרצה האורחת גב' ענבר  מאגודת אור ירוק.  הן ברך את  האורחים- נחמה חי אשתו של נ"ל אדי חי ואת יוסי בר מנכ"ל  בית מילר אורחו של  חברנו צבי יצחקי יו"ר ועדת בית מילר.

פסוק השבוע: הובא על ידי נפתלי בלבן-אוברההנד שאמר: "היום היה יום קשה, יום אחרי ועידת דורבן 2  ויום השואה, וההתקפות האנטי ישראליות בעולם. אף שהכנתי משהו אחר כפסוקו של יום, החלטתי ממש ברגע האחרון להקריא את השיר המצ"ב, "העולם כולו נגדנו?"  הלקוח מתוך ספר השירים שלי "זכרי את הקסם". שנכתב בזמן מלחמת לבנון השנייה.
העולם כולו נגדנו?
הַפָּגַאנִים עוֹבְדֵי הָאֱלִילִים
כּוֹעֲסִים שֶׁהִמְצֵאנוּ אֶת הָאֱלֹוֹהִים.
יֵשׁ נּוֹצְרִים הַשּׂוֹנְאִים אוֹתָנוּ
כִּי בֶּן הָאֱלֹוֹהִים נוֹלַד מֵאִתָּנוּ.
חלק מהמוסלמים נֶגְדֵּנוּ זֶה לֹא מִכְּבָר,
כִּי לֹא קִבַּלְנוּ אֶת תּוֹרַת נְבִיא בֶּן הַמִּדְבָּר.
הַקּוֹמוּנִיסְטִים נֶגְדֵּנוּ כִּי אֲנַחְנוּ בְּנֵי בְּרִית
וַחֲבֵרִים אָנוּ עִם אַרְצוֹת הַבְּרִית.
הָעֲרֵלִים שׂוֹנְאִים אוֹתָנוּ כִּי אָנוּ נימולים,
וְאֶת הַצְּלָב אֵין אָנוּ מְקַבְּלִים.
הַמְשֻׁגָּעִים שׂוֹנְאִים כִּי פְרוֹיְד הָיָה יְהוּדִי,
וְהַבּוּרִים, כִּי אַיְנְשְׁטַיִן אֶת תּוֹרַת הַיַּחֲסוּת הִמְצִיא.
הַסְקַנְדִּינָבִים מַשְׁמִיצִים בדִּבְרֵי גנות,
כִּי אָנוּ לַטֵּרוֹר מַבִּיעִים הִתְנַּגְּדוּת.
הַגֶּרְמָנִים טָבְחוּ בָּנוּ עַל פִּי תּוֹרַת הַגֶּזַע,
כִּי יָנְקוּ אֶת הַשִּׂנְאָה מֵאִמָּם כְּדֶרֶךְ הַטֶּבַע.
הַכְּלוּמְנִיקִים בָּעוֹלָם שׂוֹנְאִים כִּי אָנוּ מֻצְלָחִים,
וְהַמַּצְלִיחָנִים מְקַנְּאִים שֶׁאָנוּ מֻכְשָׁרִים.
יֵשׁ בערב שֶׁשּׂוֹנְאִים כִּי אָנוּ מַפְרִיחִים אֶת הַמִּדְבָּר,
וְהֵם נִשְׁאָרִים בְּבַעֲרוּתָם כְּמוֹ בֶּעָבָר.
כִּי הִכְנַסְנוּ בְּאַרְצֵנוּ מוֹדֶרְנִיזַצְיָה,
וְהֵם חַיִּים בְּחֶבְרָה שִׁבְטִית לְלֹא דֶּמוֹקְרָטִיזַצְיָה.
רַק בּוֹדְדִים הֵם הַמַּנְהִיגִים הַשְּׁפוּיִּם וְלֹא כּוּלָם,
הַמְבִינִים, שֶׁהַטֵּרוּף הַזֶּה מְבַשֵּׂר מִלְחֶמֶת עוֹלָם.

את הברכה הבינלאומית הביא נ"ל אורי שנבל, שהקדישה הפעם למועדון רוטרי איסטנבול. המועדון נוסד ב 1956 וקיבל את הצ'ארטר ב 1957. 7 חברים היו בין המייסדים, אך כיום המועדון מונה 211 חברים והוא הגדול בתורכיה ואחד מחמשת הגדולים כאירופה..המועדון נפגש בימי חמישי בצהרים במלון הילטון, לחברים בו שמנה וסלתא של הקהילה האקדמית, העסקית, הרפואית והמשפטית של איסטנבול. יש תרגום סימולטני לאנגלית לאורחים, ואורי הנשיא לשעבר של מועדוננו ביקר בו. בעת ביקורו נכחו שם שני הנגידים  של רוטרי  טורקיה, והא התקבל בסבר פנים יפות ואף ניתנה לו הבמה לאמירת דברי ברכה. המועדון מקדיש כסף וזמן לפרויקטי בניה ושיקום של מבני פקולטות להנדסה ובתי ספר שנהרסו ברעש האדמה הגדול של 1999, בנוסף להשתתפות במפעלות הרוטרי העולמי..

הנשיא גד כהן מסר פרטים באשר לועידת הרוטרי הארצית שתיערך במלון האייט בירושלים וקרא לחברים נוספים להירשם ולקחת חלק בועידה. למועדוננו תהיה זכות בחירה ל 4 נציגים שימונו ויאושרו על ידי ההנהלה לשם כך, מתוך כוונה שיצביעו כפי שמוסכם על המועדון. בנוסף הודיע על טכס חילופי הנשיאים במועדוננו שיערך במלון הר הכרמל ב 24 ליוני 2009 בשש בערב באולם הממוזג.

מזכיר הכבוד יורם נאומן הודיע על השלב הראשון של תחרות הנואם הצעיר שתיערך בבית מילר ב 7 מאי, וכן ברך את הקבוצה שיוצאת במסגרת הטריומף לאיטליה  בהנחיית נ"ל שאול דיאנג'לי בימים הקרובים למסע הכרות ומפגשי רוטרי באיטליה. המזכיר שלח ברכה לחברנו ד"ר יורם קנטר על שנבחר (זו השנה החמישית ברציפות) להיכלל ברשימת הרופאים הנבחרים לשנת 2009 במשאל ובחוברת הנבחרים של עיתון מעריב.

את המרצה האורחת הציגה יו"ר ועדת תכניות מירה רוזן. המרצה  גב' ענבר שיינפלד, פעילה באגודת אור ירק כ 3 שנים. במהלך תפקידיה נהלה ופיתחה את מערך המנחים והרכזים הארצי, נהלה את מערך המתנדבים והמלגאים, וכעת עוסקת בניהול פרויקטים בעמותה מול רשתות חינוך בתי ספר יסודיים ומערכי פעילות לאזרחים ותיקים.

המרצה הסבירה שעמותת "אור ירוק" הוקמה בשנת 1997 מתוך הכרה בחשיבות העליונה של מאבק ללא פשרות בתאונות הדרכים  וחשיבות מעורבות הקהילה בו. המטרה המוצהרת של העמותה היא לצמצם עד כמה שאפשר את מספר הנפגעים בתאונות דרכים ולהשפיע על שינוי תרבות הנהיגה בישראל.
יו"ר העמותה ומייסדה הוא אבי נאור, נשיא חברת אמדוקס, ואביו של רן נאור ז"ל, שנהרג בתאונת דרכים על טרקטורון, והוא טרם בן 20.מאז הוקמה, חוללה העמותה מהפך של ממש בתודעה הציבורית בתחום התאונות, הן בפעילותה הישירה והן בעידוד שנתנה בפעילות זו לשאר הגופים העוסקים בתחום.
תקציב העמותה עומד בשנים האחרונות על כ-8 מיליון דולר לשנה וממומן כולו מאמצעים עצמיים, ללא תרומות חיצוניות או תמיכה ממשלתית או ציבורית כלשהי.  
מאפייני הנהיגה של האוכלוסייה שונים – נהיגת צעירים, גיל הביניים, וגיל הזהב שונה במהותה. קיים שוני גיל גם בין מאפייני הולכי הרגל , ילדים מול קשישים למשל, ובין אוכלוסיות נוסעות ברכב דו גלגלי, מנועי ובתחבורה הציבורית. הנושאים המרכזים המעסיקים את האגודה הם בתחומים הבאים:
חקיקה אכיפה ומשפט הקשורים בתאונות דרכים, תשתיות, רכב וטכנולוגיות, הגורם האנושי, פינוי חילוץ והצלה. קיים שיתוף פעולה ברוב המקרים עם המועצה הלאומית למלחמה בתאונות הדרכים, אך יש לעתים השגות ואי הסכמות בנושאים אלו ואחרים. המחקר הוא הבסיס לכל פעילותה של אור ירוק, בכל התחומים, ומלווה את הפעילות. העמותה מעודדת גישת בטיחות המבוססת על עובדות, Evidence-based Safety ופועלת לביצוע מחקרים והטמעת מסקנותיהם. בשנת 2004 הקימה העמותה את קרן רן נאור לקידום מחקר בטיחות בדרכים. הקרן מממנת מדי שנה מחקרים טהורים ויישומיים בתחום הבטיחות בדרכים, ומעניקה מענקי מחקר ומלגות Grants בהיקף של כ-1.5 מיליון דולר. המחקרים ומענקי המחקר פתוחים לחוקרים מכל המוסדות האקדמיים בישראל.
בין 2004 ל 2008  ירד מספר ההרוגים מ 467 ל418, אך עדיין יש למעלה מהרוג כל יום, מספר הפצועים קשה ירד מ 33924 ל 29326 . גם מספר זה הוא גבוה ביותר ומהווה עומס עצום על מערכות האשפוז הבריאות והשיקום ועלויות הפיצוי גבוהות ביותר.
המרצה הדגישה את החובה להימנע מכל גורמי ההסחה בשעת הנהיגה כמו דיבור בטלפון, משחק ברדיו, שליחת SMS תוך נהיגה, התעסקות עם ילדים שובבים מאחור, הסתרקות ואיפור מול הראי בנהיגה, שיחה ערה עם בן הזוג שיושב ליד הנהג, שימוש בGPS תוך נהיגה  עייפות בנהיגה, שכרות, נהיגה במהירות יתר ועוד. המחקרים מראים ששיחה בסלולרי בעת נהיגה מעלה את הסיכון לתאונה ב 400%.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet