נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

22/02/2012 - ד"ר עידו גל

מפגש מועדון 22 בפברואר, 2012 : מרצה אורח- ד"ר עדו גל: "מה היינו רוצים לדעת על הון אנושי בישראל?

נ"ל דני פסלר פתח את הישיבה, כשהןא מחליף את הנשיא הנוכחי צבי ענר השוהה בחו"ל. הוא ברך את המרצה האורח ואשתו, את הרוטריון האורח מקונגו , את האורחים האחרים ואת כלל הנוכחים. הוא ציין  בדבריו את הצלחת ערב הגאלה האחרון של המועדון בו פזזו חברי המועדון בני כל הגילים עם קהל המוזמנים הצעיר לצלילים הסוערים של להקת אתניקס  שהלהיטה את הערב המוצלח.   ברכה מיוחדת שלוחה לחברנו אריה לבנוני  על עבודה סיזיפית ושוחקת יוצאת מכלל בארגון וניהול הגאלה, ולכל שסייעו בידו, להצלחת הערב לגאוות ורווחת מועדון רוטרי חיפה כולו.

נ"ל אלברט לינקולן הציג את הרוטריון האורח ג'סון שפרד, ממועדון רוטרי קינשאסה שבקונגו. האורח שהוא בהאיי באמונתו ונוטריון, הוא קנדי במקורו המתגורר בקישאסה שברפובליקת קונגו. בעיר מגוריו פועלים  7 מועדוני רוטרי שונים.האורח ברך את החברים והחליף את דגלון מועדונו. בדגלון מועדוננו שהוגש לו על ידי נ"ל דני פסלר.

נ"ל דני פסלר הודיע על הכנס האזורי ביער פול האריס , פרויקט אותו יזם ויישם נג"ל אליהו ברכה בתקופת נגידותו. מאז שימש אליהו ברכה כנשיא הפרויקט שזכה להכרת קהילית הרוטרי הבינלאומית. 
הנשיא הודיע על ביקור הגומלין הקרוב של משלחת RYLA –המנהיגות הצעירה של הרוטרי  מאיסטנבול,  תורכיה. במשלחת 13 רוטרקטים צעירים שהוכנה להם תוכנית ביקור ענפה וחבריה יתאכסנו בשהותם בחיפה בבתי חברי המועדון. זהו אירוח גומלין  לאחר שמשלחת דומה של צעירים מישראל במשלחת שבראשותה עמדו נ"ל אורי שנבל ונ"ל דני פסלר זכתה לאירוח חם ולבבי בתורכיה.

את ברכות הרעות המסורתיות הביא מזכיר הכבוד זאב מטר, ולאחריו פסוק השבוע הובא על ידי חברנו שלום וואנו ועוסק בנושא "הד החיים": איש אחד וילדו הקטן  טיילו ביער לפתע מעד הילד ועיקם את רגלו. ‏'איי" צעק הבן בכאב. ‏"איי" ענה לו קול מן ההרים. ‏הילד ,שהקול הפתיעו, הסתקרן וקרא: "מי זה?" -והקול ענה לו "מי זה?" ‏מאוכזב ומעוצבן מכך שלא קיבל תשובה צעק הבן : ‏"פחדן! מי אתה?!" ‏והקול ענה לו "פחדן! מי אתה?!" ‏הביט הבן באביו בתמיהה ושאל: "אבא, מה קורה כאן?" ‏"שים לב" השיב לו האב. ‏"אני מעריץ אותך!" צעק האב. ‏"אני מעריץ אותך!" השיב לו הקול מיידית. ‏"אתה נהדר!"  צעק שוב האב. ‏"אתה נהדר!" השיב הקול. ‏הבן, שהיה מופתע מכל העניין, עדיין לא ממש הבין מה קורה. ‏הסביר לו האב: האנשים נוהגים לכנות תופעה זו כ"הד". ‏אבל למען האמת יש לכנותה "החיים"! החיים תמיד מעניקים לך חזרה את מה שאתה מעניק להם. החיים הם המראה של פעולותיך. רוצה עוד אהבה?- תן עוד אהבה! ‏רוצה עוד אכפתיות? תן עוד אכפתיות! ‏רוצה הבנה וכבוד? תן הבנה וכבוד! ‏רוצה שאנשים יהין יותר סבלניים ואכפתיים כלפיך? היה סבלני ואכפתי בעצמך . ‏חוק הטבע הזה חל בכל מישורי חיינו" . ‏החיים מעניקים לך חזרה את שאתה מעניק להם. ‏התנהלות חייך אינה מקרית. ‏התנהלות חייך הנה המראה של מעשיך .

את הברכה הבינלאומית שהוכנה הפעם על ידי ר/שחר שבו. הקריא בהעדרו ר/יוסי כפירי:- 
‏ביום 21 ‏ בפברואר2011 , לפני שנה בדיוק, פקדה את העיר קרייסטצ'רץ' שבניו זילנד רעידת אדמה  רבת היקף בעצמה של .6.3 ‏בסולם ריכטר. מדובר ברעידת אדמה עוצמתית שנייה במהלך פחות משנה באות עיר. הרעידה גרמה לנזק רב בעיר, ולעשרות הרוגים. כין שאר המבנים שנהרסו, נהרס גם המבנה שבו התארח מועדון הרוטרי של העיר , בנין הקנטרבורי קלוב. ‏הברכה הבינלאומית היום נשלחת למועדון הרוטרי Garden City ‏ שבקרייסטצ'רץ'. קרייסטצרץ' היא בירת מחוז קנטרבורי Canterbury ‏ שבניו זילנד זוהי העיר הגדולה ביותר באי הדרומי והעיר השנייה בגודלה בניו זילנד. העיר החלה להיות מיושבת בשנת 1850 ‏, והיא העיר הראשונה שהוכרזה בניו זילנד. ‏המועדון שייך לאזור 9970 ‏, אחד האזורים המכסים את ניו זילנד ואיי הפסיפיק. באזור קיימים 32 ‏ מועדונים. המועדון קיבל את הציארטר שלו ב-25   ‏במאי 1991 ‏. המועדון מוגדר כמועדון ארוחת נוקר, מת שאומר שהפגישות בו נערכות בימי שלישי בשעה 45 ‏:06   ‏בבוקר!!!!! הפגישות נערכות ב Addington Raceway ‏ בעיר . ‏בשנה האחרונה עסק המועדון רבות בשיקום תעיר לאחר רעידת האדמת שפקדו אותה. כמו כן פועל המועדון רבות בתחומים "ירוקים" וסביבתיים כגון נטיעת עצים או שימור סביבתי ; מקיים תחרויות של הנואם הצעיר בבתי ספר תיכוניים בעיר ; מגייס תרומות לצרכי סיוע לנכים בעלי מוגבלויות נוספות ; תומך במועדון רוטראקט, ועוד.  הבה נרים כוסית לכבוד מועדון גארדן סיטיי, קרייסטצ'רץ', ניו זילנד.

את המרצה האורח, ד"ר עדו גל, הציג חברנו נפתלי ויטמן:
ד"ר ‏ גל הוא ראש החוג לשירותי אנוש בפקולטה למדעי רווחה ובריאות באוניברסיטת חיפה, הוא בנו של עוזי גל ממציא ומפתח מקלע ה"עוזי" המפורסם, נשוי לאביבה ואב לשתי בנות. הוא בעל ‏בעל תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית מאוניברסיטת תל אביב, ‏וד"ר לפסיכולוגיה מאוניברסיטת פנסילבניה בארה"ב. תחומי המחקר וההוראה שלו עוסקים בין השאר ב: ניהול תהליכי שירות, העצמת עובדים ולקוחות של ארגוני שירות עסקיים ציבוריים. ופיתוח ההבנה המתמטית והס‏טטיס‏טית של תלמידים ואזרחים בוגרים. ‏הוא ישוחח אתנו היום על נושא הקשור לעבודה שהוא עושה בפרויקט רב-לאומי חדש של OECD ‏. נושא ההרצאה- "‏מה היינו רוצים לדעת על הון אנושי בישראל?

המרצה פתח ואמר שגם ארגונים וגם מדינות צריכים לנהל את ההון הכספי, ההון הפיזי וההון האנושי.השאלות העומדות בנושא הן: כמה צריך?  מהו המצב המצוי ולמה הוא כזה? מה כמה ואיך לשפר? במשך השנים פותחו טכניקות  באשר לשני מישורי אוכלוסיה- תלמידים צעירים, ובוגרים שסיימו הכשרתם במוסדות ההוראה השונים. ההשקעה בתלמידים צעירים היא מובנת לאור הצורך בהשגת תשתית טובה יותר לעתיד. אולם רוב התושבים הבוגרים כבר סיימו מסגרות לימוד ויצאו לחיים.הפרמטרים המקובלים בעולם הנבדקים בשיטה העקיפה לגבי הבוגרים הם אוריינות-ידיעת קרוא וכתוב,  והשכלה  (שנות לימוד), למרות שמס' שנות הלימוד לא תמיד מייצג את היכולת של הפרט להתמודד עם משימות שונות בחיי היום יום. כלומר , הנתונים הפורמלים  לא בהכרח מצביעים על היכולת להתמודד. על מנת לבצע מדידה ישירה לבוגרים נדרשים מבחני ידע, יכולת עמידות,וסביבה. נעזרים הסקרים  הבינלאומיים  כגון ALL , PIACC ועוד. בתלמידים בישראל מבוצעים בבתי הספר מבחני מיצ"ב, ובחינות הבגרות.  בין הסקרים הבינלאומיים  יש סקרים בחצי מיליון תלמידים כגון TIMS הנערכים במתמטיקה ובמדעים בכתות ד' ו ח'. המידע המתקבל הוא מה למדו, מה הייתה ההתייחסות למקצוע,  וכן בדיקת תכניות הלימוד  מול היישום/ביצוע שלהן בפועל. מחקר בין לאומי אחר הוא ה תכנית הבינלאומית להערכת תלמידים- , PISA אחת ל 3 שנים, כשבישראל  הנבחנים הם בגיל15 (סוף חינוך חובה). למקום הראשון בעולם הגיעו תלמידי שנחאי בסין, כשישראל רק במקום ה 41. פינלנד וקנדה גם הן נמצאות  בין הרמות הגבוהות.
המצב בישראל גרוע במיוחד כאשר מבין הניגשים למבחנים כולל במגזר הממלכתי דתי והערבי היו 19% מתחת לרמת המינימום העולמית, ועוד 19% ברמת המינימום הנמוכה. ויש לזכור שהחלק החרדי לא נגש למבחנים כלל וכלל. מסתבר שבישראל המצב הסוציו אקונומי משפיע על יכולת התלמידים להגיע להשגים, וכידוע העוני הוא אויב החינוך וההשכלה.
חברתנו חביבה רוגר הודתה למרצה על הצגת החומר המרתק, שבחה את פעילותו והדגישה שיש להיעזר באנשים בתחומו על מנת לדעת במי והיכן יש להשקיע בחינוך והקניית השכלה ומניעת הבערות.  נ"ל דני פסלר העניק למרצה את דגלון המועדון למזכרת נצח, ואת האלבום  היפה של תמונות חיפה, וסיים את המפגש כדת וכדין הרוט,בהקשה על הפעמון הרוטריוני המסורתי. 

----------------------

כתב וערך: יורם קנטר 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet