נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

21/10/2006 - טיול סוף שבוע לצפון הארץ

רוטרי חיפה חוזר לצפון - סוף שבוע בכפר גלעדי 21/10/06

מועדון חיפה עשה זאת שוב: סוף שבוע מהנה ועתיר אירועים, הצטרף ליומן החוויות המשותפות של חברי המועדון. תחילה תכננה דליה שיצר סוף שבוע משותף בירושלים, אך בעקבות המלחמה, הוחלט כי מועדון חיפה, כמועדון צפוני שחווה בעצמו את קשיי המלחמה, מן הראוי שיתרום לחיזוקו של הצפון, והיעד שנקבע – בית ההארחה בכפר גלעדי כבסיס לטיולי סוף השבוע.
את האירועים פתח מיני-ספארי לילי באגמון החולה. סיירנו על נגררת מקורה בשבילי אגמון החולה, שמענו על התופעות הטבעיות הייחודיות לאזור, על הבעיות שיצר ייבוש החולה והאמצעים להתגבר עליהן, ויצאנו לחפש את חיות הלילה. מתברר שרוטרי לא עורר תסיסה בקרב החי באגמון החולה, ומלבד כמה תנים וחתולי ביצות שהביטו בנו בתמיהה ועוד כמה אנפות לילה שהתעופפו להציץ באורחים – שמר האגמון על שלוותו. אצל אלה מאיתנו שחשו כי בעצם אנחנו אמצעי הבידור והעניין לחיות המתבוננות בנו מהמסתור, ולא להיפך, התחזקה התחושה כאשר סעדנו את ארוחת הערב לאור נרות, בלב השטח, בביתן המיצפור לשקנאים.
את בוקר המחרת |(יום ו') פתחנו בסיור לסליק של כפר גלעדי, עם הסברים של בן המקום אמנון ניר על ההיסטוריה של הישוב, הקשר עם מגיני תל חי, והצורך לרכז נשק להגנה על כפר גלעדי תוך שמירה על סודיות מירבית, שדבר לא ידלוף לבריטים. בכפר גלעדי הוקם "הקיבוץ החשאי" – קומץ יודעי דבר שדאגו ל-18 (!) הסליקים בקיבוץ, שרוכזו מאוחר יותר בסליק המרכזי שבו ביקרנו. שמירת הסוד הייתה כל כך קנאית, שהיו פרטים שהסכימו לגלות רק ב-1996, ובמשק אומרים, לא לגמרי בבדיחות, שעד היום יש כנראה סליקים מתחת לקרקע שאיש אינו יודע עליהם.
מכפר גלעדי נסענו ליקב הגליל בקיבוץ יראון. נסיעה דרך נופיו המרהיבים של הגליל העליון, נופים ירוקים פצועים בצלקות שחורות נרחבות מהשריפות שגרמו ההפגזות במלחמה האחרונה. רק ביקור בגליל יכול להמחיש אילו שטחי ענק נפגעו, וכמה חיוני פרויקט "החזרת הירוק לגליל" של רוטרי ישראל השנה – נטיעת עצים במקום אלה שנשרפו. במלחמה נשרפו כ-750,000 עצים.
הכרמים של יקב יראון כמעט שלא נפגעו במלחמה, למרבה המזל. זהו יקב מודרני ומעוצב. שמענו בו על תהליך הייצור של היינות השונים, למדנו לטעום יין, וגם טעמנו, ומסוחררים מעט נסענו לשאר ישוב, למסע טרקטורונים עד גבעת האם (תל אבו חנזיר), מול תל עזזיאת ותל פאחר, מקום תצפית מעולה להסבר על מה שקרה באזור במלחמת ששת הימים, על פריסת הישובים הישראלים מול המוצבים הסורים לשעבר ומוצבי החיזבאללה בלבנון עד לא מכבר.  הרצף ההיסטורי של מלחמות ואיומים על האזור הנראה כה פסטורלי קיבל ביטוי טורד עוד יותר במבואות כפר גלעדי, ליד בית הקברות. שם, ליד מצבת הארי השואג וקברות מגיני תל חי, נמצא גל-עד טרי, לזכרם של 12 חיילי צה"ל שנהרגו במקום במלחמה האחרונה.
לא איפשרנו להיסטוריה להעיב על החווייה: חברי המועדון דהרו בטרקטורונים בשבילים טרשיים, בירידות תלולות, לכמה מהם זה הזכיר חראקות של ימים עברו.
בדרך חזרה עצרנו בפינה קסומה במקורות הירדן, שיבה לטבע ליד מים זורמים מתחת לעצי הדולב, וכדי להשתלב בטבע שתינו גם תה קורנית (מכוסות פלסטיק, מה חשבתם?).
שבנו מאובקים אך מרוצים לערב שישי, עם קידוש כהלכה בניצוחו של נ"ל אדי חי, ולערב שירה בציבור.
יום המחרת היה  יום חופשי. מקצתנו ניצלו אותו לסיור במוזיאון הצילום בתל חי – מומלץ! הגליל כולו שופע מוקדים תיירותיים ואטרקציות מהנות.
ובל נשכח את האטרקציה הפרטית שלנו: אל-ים ליכטר, הרוטריונית הצעירה בישראל, שנולדה בוועידת רוטרי האחרונה וליוותה מאז אירועים כמו מחילופי הנגידים, הצטרפה גם לטיול הזה. תודה לנ"ל אלי ליכטר ולמירי שהביאו אותה.
תודה לנ"ל שלמה אסיף למירב אמיתי ולדורית ואורי שנבל מטרוול בוטיק על הארגון המופתי.
לסיכום:סוף שבוע של הנאה, הרחבת אופקים ורעות. מי שלא הצטרף – החמיץ.
הייתה, נהנתה וכתבה: חביבה רוגר  
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet