נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

21/01/2009 - הסופר א.ב. יהושע

הנשיא גד כהן פתח את המפגש וברך את המרצה האורח , הסופר א.ב.יהושוע. כן ברך את האורחים והאורחות הרבים . במפגש זה הייתה נוכחות גבוהה במיוחד של רעיות  החברים,  שגילו עניין בנושא ההרצאה ובמרצה מעבר למקובל. כן  בלטה הופעתם מחדש של מספר חברים אשר נעדרו מהישיבות האחרונות – ושבו בנים לגבולם. ליד שולחן הנשיאות, בין חברי ההנהלה, ישב הפעם גם חבר חדש דני זגול, כחלק מרצון הנשיא לכבד חברים חדשים. הנשיא הודיע על פטירת אימה של חברתנו ורד אביטן ושלח לה תנחומים בשם המועדון, לוואי לא תדע עוד צער.

פסוק השבוע הובא על ידי נחום לדר לרגל השבעתו  ההיסטורית לראשונה של של נשיא שחור בארה"ב, מצב שהיה אפשרי לפני כארבעים שנה, הובאו דבריו של מרטין לותר קינג ב אוגוסט 1983 זמן קצר לפני שנרצח: "זוהי תקוותנו – עם האמונה הזו נוכל לגדוע אץ הר הייאוש עם אבן התקווה. עם האמונה הזו נוכל לעיבוד יחד, להתפלל יחד, להיאבק יחד, להיכלא יחד לעמוד על חירותנו יחד, בידיעה שיום אחד נהיה בני חורין. על החלום הזה להפוך למציאות וכשזה יקרה נוכל לזרז את בואו של היום שבו כל ילדי האלוהים, שחורים ולבנים, יהודים וגויים, פרוטסטנטים וקתולים יוכלו לשלב ידיים ולשיר –, תודה לאל, אנחנו בני חורין!"

ברכות רעות – הובאו על ידי מרים שזיפי, ואילו את הברכה הבינלאומית הביא  זאב מטר. הברכה הבינלאומית נשלחה הפעם למועדון הרוטרי בוושינגטון די סי , עיר  בה הושבע  ברק חוסיין אובאמה לנשיא השחור הראשון של ארה"ב. המועדון שייך לאזור 7620 ונוסד בשנת 1912. יש בו 222 חברים, עם נשיאה בראשו,  נפגשים כל יום רביעי. בין מטרותיו – הפיכת מילון וובסטר של השפה האנגלית  לנכס כל  תלמידי כיתות  ב-ג', ושילוב ילדי כיתות ו1 בסיוע ועזרה לתלמידים חלשים בקהילתם.

הסופר א.ב.  יהושוע נולד בירושלים ב 1936, דור ששי בישראל ליוצאי סלוניקי. לאביו יעקב יהושוע- חוקר ירושלים ומזרחן ולאמו מלכה.  נשוי +3. שירת בצנחנים בשנות החמישים. בוגר האוניברסיטה העברית במקצועות ספרו עברית ופילוסופיה כללית. בין השנים 1967- 1964 ניהל את בית הספר הישראלי בפריז ושימש כמזכיר הכללי של התאחדות הסטודנטים העולמית. 
ב1967 החל את עבודתו באוניברסיטת חיפה, שם כיהן בין השאר כדיקן הסטודנטים וכממונה על הלימודים הקדם אקדמאים, וכפרופסור מן המניין. מסוף שנות השבעים הוזמן כפרופסור אורח באוניברסיטאות  הרוארד, פרינסטון, וכן בפריז וברומא.
א.ב יהושוע זכה לפרסים רבים הו בארך והן בחו"ל. בינהם פרס ברנר פרס אלתרמן, פרס ביאליק, ופרס ישראל בשנת 1995. יצירותיו תורגמו ל 30 שפות, והן נלמדות באוניברסיטאות ברחבי העולם. סטודנטים רבים עשו עבודות מסטר ודוקטורטים על ספריו, וכן נכתבו שלושה ספרי בקורת  ומחקר עצמאיים בנושא יצירותיו הספרותיות.

הודתה למרצה – חביבה רוגר. היא ציינה שהסופרים (עליהם נמנה המרצה), מעורבים בחיי הקהילה. היא הזכירה את העובדה שברוטארי מתקיימות הרצאות רבות, כך שהחברים "שבעי הרצאות", אך ההרצאה שניתנה על ידי א.ב. יהושע הייתה מעל ומעבר, ועל כך יבוא על התודה. עם סיום ההרצאה המעניינת, הוענק למרצה כמנהגנו מימים ימימה דגלון המועדון ושי מעשה ידי ילדי מועדוני הרוטרי.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet