נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

20/06/2012 - המאמן אברהם קליין על פוליטיקה וכלכלה בכדורגל

הנשיא המכהן צבי ענר פתח את מפגשנו מס' 42 לשנת הרוטרי 2011-12. הוא ברך את החברים והאורחים, המרצה האורח מר אברהם קליין ואת האורח ממועדון רוטרי קונסטנצה מרומניה. הנשיא שלח  בשם כל החברים  איחולי להחלמה מהירה  לדינה ברכה ולר/האני אלפר  המאושפזים. לפני  שלב הקראת ברכות הרעות המסורתי,  ביקש הנשיא לברך ברכה מיוחדת את חברנו יורם קנטר שהיום חל  יום הולדתו (מזל טוב!),  ובתודה מיוחדת על השקעתו רבת השנים  בהשקט ובטחה בדיווחים על ישיבות ומפגשי המועדון באתר. רוטרי חיפה.
את ברכות הרעות של ימי הולדת, ימי קבלה למועדון וימי נישואים של חברינו שחלו  השבוע  הביא מזכיר הכבוד  של המועדון ר/ זאב מטר.

פסוק השבוע הובא על ידי נ"ל אדי חי : הנושא הפעם הוא  ‏קנאה והתקוממותו של קורח. ‏‏בפרשת השבוע הזה , פרשת קורח, אנחנו רואים מחלוקת גדולה בתוך עם ישראל. קורח מאשים את משה בהנהגה של אפליה בנתינת מינויים לקרובי משפחתו ,וטוען שמשה מתנשא על הקהל  (במדבר ט"ז, ג). אחר כך אוסף קורח  250 ‏איש ומביא למרד של ממש. בסופו של דבר, פוצה האדמה  את פיה ובולעת את קורח ואת כל עדתו בעודם חיים.
‏מה היה המניע של קורח? חז"ל אומרים שזו הייתה קנאה על כך שקרוב משפחתו (שקורח החשיבו כנמוך  ממנו בייחוסו) מונה לתפקיד הנהגתי חשוב. ואמרו חכמים-‏"הקנאה, התאווה והכבוד מוציאים ‏את האדם  מן העולם"  (אבות ד', כ"א).
‏הקנאה היא תכונה מסוכנת מאוד, מחלה שצריכים לטפל בה כמו בכל מחלה מסוכנת אחרת. משום שברגע  שהזיהום מתפשט, הוא עלול לעוות את כל השקפת עולמו של הקנאי. הקנאה החולנית מונעת מהקנאיאת ההנאות ממה שיש לו. במקרה של קורח, היא גרמה לו להתנהג בצורה כל כך לא הגיונית, עד שהוא הרס  כל מה שאי פעם טרח והשיג, כולל את עצמו.

הברכה הבינלאומית הובאה על ידי ר/ יוסי כפירי. מחר ה 21 ליוני הוא היום הארוך בשנה. ההבדלים בין  היום הקצר ביותר לארוך ביותר מתבלטים בעיקר בקרבת הקטבים של כדור הארץ בעוד שבאזור קו המשווה אין הבדל. לפני כשבוע היה בקיטו בירת אקוודור השוכנת בקרבת קו המשווה. הברכה הבינלאומית שלוחה היום) למועדון רוטרי של קיטו. Quito Rotary Club ) קיטו בירת אקוודור שוכנת בגובה 2850 מטר מעל פני הים. במועדון הרוטרי 21 חברים, הנפגשים כל יום שלישי ב 13:00 במלון הילטון המקומי. בין הפעילויות פרויקטי סיוע לילדי האנדים, הן בפרויקטים חינוכיים והן בנושאי בריאות כגון מחלות מעיים, זפקת של בלוטת התריס ופיגור שכלי. נרימה כוסית ברכה לרטורי ונים של קיטו באקוודור!

החלפת דגלים- הנשיא ברך את פרופ' קרל פרידמן, פסיכיאטר ורוטריון אורח ממועדון רוטרי קונסטנצה ברומניה. האורח סיפר שהוא חבר ממועדון רוטרי קונסטנצה, שנוסד  ב 1994 בנוסף להיותו רוטריון מסור, הוא מכהן גם  כיו"ר הקהילה  היהודית בעיר. הוא ברך את כולנו בשלום, והחליף את דגל מועדונו בדגל מועדוננו- רוטרי חיפה.

את המרצה האורח מר אברהם קליין הציג חברנו נ"ל אלי חכים: ‏אברהם קליין הוא בכיר שופטי הכדורגל בארץ ומבכירי שופטי הכדורגל בעולם, שפט מאות משחקי כדורגל חשובים בארץ ובעולם. בין הישגיו הבולטים: שיפוט בשלושה גביעי עולם (מקסיקו 1970 ‏, ארגנטינה 1978 ‏, ספרד 1982 ‏) כמוהו יש רק עוד כ 8 ‏או  9 ‏אנשים בעולם שזכו לשפוט בשלושה מונדיאלים. ‏רק לפני כחודשיים הכתיר את אברהם עיתון הגרדיאן הבריטי`שאינו ידוע באהדתו לישראל...` , כשופט הכדורגל הטוב בעולם. אברהם הוא ביו הבודדים בעולם ‏בנוסף, הוא  שפט וייצג את מדינת ישראל בשתי אולימפיאדות - במקסיקו בשנת 1968 ‏ומונטריאול קנדה בשנת 1976 ‏. הוא התנדב לשפוט בשתי אולימפיאדות לבעלי צרכים מיוחדים 'ספשייל אולימפיקס' שהקימה משפחת קנדי בארה"ב בשנים  1995 ‏ו- 1999.
‏אברהם עבד כמפקח על החינוך הגופני והשיפוט היה לו-רק תחביב, הוא פרש משיפוט בין לאומי בשנת 1984 ‏אך עד שנת 1999 ‏המשיך לשפוט בטורנירים לנערים ולנוער בעולם. ‏כיהן במשך 7 ‏שנים כיו"ר איגוד השופטים הישראלי. היה כמרצה וחבר כבוד בוועדת השיפוט של
פיפ"א וכן היה משקיף במשחקי אופ"א. ‏אברהם הוא יקיר העיר חיפה אב לשניים וסב לחמש נכדות ומתגורר כל השנים בחיפה.
‏כתב שלושה ספרים, שנים ראו אור בארה"ב והשלישי "אמן המשרוקית" ראה לאור לפני שנתיים. אברהם הוא אורח המועדון היום וירצה על ספורט, פוליטיקה וכלכלה את ההרצאה ילווה בסיפורים  על חוויות אישיות כפי שכתב אותם בספרו אמן המשרוקית.

המרצה פתח באמרו שכל מדינה כיום מעוניינת לארגן אירועי ספורט גדולים כמונדיאל או אולימפיאדה בשטחה, כי אירוע שכזה מביא לה  הרבה כסף, תורם לפיתוח תשתיות ככבישים,שדות תעופה, מעונות ואצטדיונים הנשארים לאחר האירוע. עשרות אלפי האוהדים והצופים מביאים צמיחה לכלכלה המקומית של בתי מלון, מסעדות ותעשיית הבירה. האנגלים ארגנו אולימפיאדה ראשונה ב 1912 עת מצבם הכלכלי היה בכי רע,  והאירוע תרם לכלכלתם. האולימפיאדה השנייה בלונדון  הייתה ב 1948 וסייעה לשיקום  התשתיות שסבלו מהריסות המלחמה, ואילו עתה לקראת האולימפיאדה ב 2012 הושקעו מיליונים, והאנגלים מקווים להרוויח כסף רב לאור  מילוני הצופים שיבואו. האולימפיאדה שיועדה במקורה  לחובבים ולא למקצוענים שנתה פנים עד ל 1990 כל הספורטאים של מדינות מזרח אירופה הוצגו כחוסבבים בעוד שלמעשה היו מקצוענים וקבלו משכורות מהממשלות פרו הסובייטיות. הוא סיפר שב 1965 הוזמן לראשונה לשפוט משחק  ליגה בסלוניקי, וכשביקש לראות את המגרש נלקח תחילה לבית  הקברות המקומי, ושם הראו לו את קברות השופטים הלא מוצלחים ששפטו לפניו...
מבחינה כלכלית הספורט והכדורגל הן תעשיות המגלגלות מיליונים. בעוד ששחקן הפלא הבריטי בובי מור השתכר  ב 1966 6 פאונד לשבוע, שחקנים ברמתו כיום מקבלים משכורות של עד 10 מיליוני יורו, ובנוסף לכך בונוסים על הצלחות וכספים רבים מפרסומות שלח ציוד ספורט .
בזמנו הוא עצמו קיבל כשופט  במשחק אליפות בינלאומי 7 פאונד למשחק, בעוד ששופטים במונדיאל של 2012 מקבלים 5000 יורו למשחק ויש משכורתם מגיעה ל 5000 יורו לשנה.
קיים גם אספקט פוליטי לספורט. לא פעם מדינות מתנגדות לשופט  במשחקים חשובים-כשהוא שפט במשחק בין מכסיקו לאיטליה האיטלקים התנגדו לו.  אירועי ספורט אולימפים ודומיהם מוחרמים מדי פעם על ידי מדינות מסיבות פוליטיות. באולימפיאדת מינכן עזבו ספורטאים רבים בגלל הרצח של הישראלים, מדינות אפריקה דרשו להרחיק את דרום אפריקה מהמשחקים האולימפיים וכשהתביעה נדחתה הם פרשו. חרם הוטל גם על משחקים בקובה של קסטרו בשנות השמונים,  וב 1980 החרימו האמריקאים את האולימפיאדה במוסקבה. באופן מעשי נוצר מצב שבו ספורטאים מצטיינים לא יכלו להשתתף באולימפיאדות בשל חרמים פוליטיים. סיפורים רבים פורסמו על ידו לאחרונה בספר "אמן המשרוקית" שחלק מסיפוריו היום בהרצאתו מבוסס על הסיפורים שבספרו.

הודה למרצה חברנו ר/שמואל אידלמן, אוהד כדורגל מושבע כשלעצמו, אשר ציין שלהיות שופט  טוב לא די לנהל את המשחק לפי החוקים אלא יש גם פן אנושי שאותו הציג המרצה  בכל שנות שיפוטו. הנשיא המכהן צבי ענר הודה אף הוא למרצה על הרצאתו המאלפת. בהזדמנות זו הוא שלח תודה מיוחדת לחברנו המסור שמואל אידלמן, יו"ר ועדת התוכניות של המועדון בשנת ברוטרי 2011-2012 על האחריות  , המסירות וההשקעה  המרובה באיתור והבאת מרצים טובים ומגוונים למפגשי המועדון. הנשיא העניק שי למרצה- אלבום תמונות חיפה למזכרת . ובהקשת אצבע צרדה על הפעמון הרוטריוני הסתיים המפגש האחרון לשנת נשיאותו.

 --------------------------

כתב וערך: יורם קנטר

צילומים  :  יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet