נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

19/03/2008 - סיפורו של בני בסביץ

19.3.08 סיפורו של בני בסביץ, שבגופו הושתל לב חדש

בני הוא נציג המרכז הלאומי להשתלות. בהרצאתו ספר כי השתלת הלב הראשונה נעשתה כבר  בכלבים ב 1902. בשנת 1967 כרנסטאן ברנהרד בצע השתלת לב ראשונה בבני אדם. בני הסביר כי יש אברים של נפטר שניתן לאכסנם, כמו קרנית, מסתמי לב, עור וכד'. לעומת לב שיש לשתול תוך שעות ספורות. רק כאשר נקבע המוות המוחי של האדם (על ידי ועדה של מספר רופאים), ניתן לתרום אברים מגופו של הנפטר. חתימה על כרטיס "אדי" מסירה ממשפחת הנפטר את יסורי ההחלטה האם לתרום את אברי יקירם.

סיפורו של בני בסביץ',  יליד 1943  מקרית מוצקין, החל בנסיעה שגרתית על המשאית בה נהג מידי יום. "החלפתי גלגל בכביש נידח ליד עין גדי, וכאב עז בחזה תקף אותי" הוא משחזר, "לא ביקשתי עזרה מהעוברים ושבים, המשכתי לנסוע והתחושות הלכו והתעצמו. עצרתי את המשאית בצד, נשכבתי לנוח, ואז איבדתי הכרה למשך שש שעות.
הנזק שנגרם לי כתוצאה מהשגיאה הזו היה בלתי נמנע". ליבו של בני הידרדר באופן רציף, עד לכשל מוחלט. רופאיו של בני, אליו הועבר בניידת טיפול נמרץ, קבעו כי רק השתלת לב תצילו ממוות. " בני, קיבל את ליבו הודות לתושבת לטביה. בנה נפטר בישראל, והיא בשיחת טלפון אישרה את תרומת האיברים. שנה לאחר מכן, פגש בסביץ' את האם. "זה היה מפגש טראגי, של אישה מוכת יגון", סיפר.
לאחר תקופת ההחלמה, המליצו הרופאים לבסביץ' להתחיל בפעילות גופנית מתונה. "אל תשב כל היום בבית" אמרו לו. הוא התחיל בהליכה של רבע שעה מדי יום, עד שחבר גרר אותו לבריכה. "ההתחלה הייתה קשה מאוד, אבל לאט לאט השתפר. בהתחלה שחיתי 50 מטר כמה פעמים בשבוע. הייתי צריך הרבה אמביציה ומשמעת עצמית. עד מהרה ראיתי שהפעילות הגופנית שלי משתפרת ויחד איתה התחושה העצמית". כעבור שנתיים, כבר התמודד באליפות אירופה למושתלים שהתקיימה בנורבגיה, שם זכה במדליית זהב לשחייה ל-50 מטרים בקבוצת הגילאים 55-60. במשחקים הנוכחים, זכה עד כה בשלוש מדליות זהב.

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet