נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

18/12/2015 - הענקת מגן הסובלנות לאישים ורוטריונים בבית הגפן

ביום ששי 18.12.2015, בבית הגפן בחיפה, כנס הרוטרי האזורי להבנה בין עדתית ולסובלנות.

בטכס, הנערך  זו השנה ה 21 בחסות מועדוננו, מועדון רוטרי חיפה, השתתפות נגידים לשעבר, נשיאי מועדוני רוטרי  מרחבי הארץ וחברי מועדוננו. לאחר  ההתכנסות, התכבדות במטעמים השונים, ומפגשי הרעות עברו כולם לאולם  התיאטרון של בית הגפן שהיה מלא מפה לפה.

בשולחן הנשיאות שעל הבמה המקושטת התקבצו ר/האני אלפאר - יו"ר הועדה האזורית להבנה בין עדתית, יוכי פלר-  נשיאת מועדון רוטרי חיפה המארח, אמיל אל אסמר – נגיד האזור, אסף רון- מנכ"ל בית הגפן וד"ר איתי גלבוע – חבר מועצת העיר  (ראש העיר יונה יהב שוהה בחו"ל).

      מנחה הטכס הנמרץ, נ"ל ונג"מ דני פסלר, מזכיר הכבוד של מועדוננו פתח בציטוט קטע מ"חזון אחרית הימים" של הנביא  ישעיהו ("וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ ועגל וכפיר ומריא יחדו ונער קטן נוהג בם"..). לאחר מכן הביא ציטוט ממאמר דעה ב"הארץ" מיום קודם- "הזירה הציבורית בישראל מורעלת. אי דיאלוג, אין קשב, אין שיחה. אלה רוצים להשתיק את אלה, אלה רוצים לשים את אלה מאחורי סורג ובריח. כדמוקרט, אגן עד הסוף על זכותו של כל אדם להשמיע את קולו" (העיתונאי ארי שביט ).

      הכנס הזה הינו עדות לכך כי יש תקווה ישראלית לחיים משותפים בין בני אדם ברוח חזון ישעיהו. הבוקר נעלה על נס ונשמע סיפורים שלצערנו לא זוכים לכותרות בתקשורת. אם היו מגיעים אל ראש סדר היום הישראלי ייתכן והמציאות שלנו הייתה נראית אחרת.

 

   לאחר קטע מוזיקלי ראשון בו הופיעו ילדים וילדות בנגינת תופים מעניינת – ילדים מכיתות ז'-ט' הנפגשים ומופיעים בהרכב משותף כ"להקת תופי השלום" המשותפת לתלמידי מרכז חינוך ליאו בק וביה"ס של מוסדות מאר אליאס מאעבלין, הילדים, דוברי ערבית ועברית, ייצאו באפריל השנה להופעה בארה"ב למען השלום.        לאחר  קטעי הנגינה על התופים המוזיקליים, הגיע תור הברכות, וכל אחת מהיושבים בשולחן הנשיאות ברך בתורו. ראשון המברכים היה חברנו ר/האני אלפאר שהדגיש את חשיבות הפעילות לקידום ההבנה בין העדות, והביא לדוגמא את השווה והדומה בין המילים בשפה הערבית והעברית.  הגיעה תורה של יוכי פלר, נשיאת מועדון רוטרי חיפה המועדון המארח ונותן החסות : ‏אני שמחה לברך את כל באי הכנס ‏החשוב, רוטריונים ממספר רב של מועדונים מרחבי האזור, אורחים שלנו ואנשי ציבור יהודים וערבי. ‏מועדון רוטרי חיפה, גדול מועדוני האזור חרט על דגלו כבר מראשית דרכו, טיפוח וקידום הבנה ושכנות טובה מחיפה וממנה לכל מקום. כאן יהודים וערבים חיים בדו-קיום למופת וממחישים יום יום שאפשר גם אחרת וזו היא דרכנו בחיפה, סובלנות ושלום. ‏מועדון רוטרי חיפה מארח ומפיק את הכנס ‏יחד עם הוועדה להבנה בינעדתית, מזה 20 ‏שנה בעקביות, באהבה ובלהט להעביר את המס‏ר החיפאי. ‏מועדון רוטרי חיפה, הכולל חברים יהודים, ערבים, נוצרים, מוסלמים ובהאים משמש דוגמא לחיקוי לכל האזור. אנו מטפחים פעילות מתמשכת של בני הנוער כשגולת הכותרת כאן, קבוצות טריומפ לחו"ל ומועדון תכ'ליס ‏המונה היום מעל 300 ‏תלמידי תיכון יהודים וערבים מרוב בתי הספר בעיר והנפגשים באכסניה הנהדרת הזו בית הגפן. ‏המועדון שותף לעשרות במות לדיאלוג בין העדות והדתות ורבים מחברינו נוטלים חלק בפנלים של דן-קיום לקבוצות מחו"ל והמשמשים לאחר מכן שגרירים של רוטרי ושל העיר חיפה. ‏מועדון רוטרי חיפה שמח כל שנה להעניק מלגות לסטודנטים יהודים וערבים, תושבי העיר חיפה, תומך בפרויקטים בשכונות המעורבות והכול לחיזוק ההוויה החיפאית והחיים יחדיו. אני מבקשת בהזדמנות זו לציין את חברנו נ"ל/סעיד אליאס שהלך לעולמו לפני כחודש, לאחר עשרות שנים של עשיה למען חינוך לשלום ולסובלנות כשהוא כנשיא המועדון יזם הקמתה של וועדת שכנות טובה ראשונה באזור, דבר שסלל את הדרך להכרה של האזור בחשיבות העניין והקים את הוועדה להבנה בין עדתית. ‏בשמי ובשם הנהלת המועדון אני מודה מקרב לב לכל העושים במלאכה ובמיוחד לחברנו במועדון, ר/האני אלפאר, יו"ר הוועדה האזורית, השוקד, יחד עם החברים בוועדה, להפקת וארגון כנס חשוב זה ובמיוחד בימים אלה.

‏אני מודה לבית הגפן על האירוח הנהדר והמסורתי כאן, מודה לשותפות שלנו עם עיריית חיפה, מודה לידידינו מהמרכז הבהאי העולמי ומברכת את מרכז חינוך ליאו באק ואת מתנ"ס ליאו בק על השותפות הראשונה לאירוע חגיגי זה.

     

     לאחר דברי הנשיאה יוכי פלר ברך נגיד האזור של הרוטרי מר אמיל אל אסמר, שהזכיר שהוא כיליד חיפה מעריך את מפעלות בית הגפן לקידום ההבנה בין העדות, וציין שהוא עצמו בא מהעיר לוד , עיר שחיים בה במשותף יהודים וערבים, וברך את ראש העיר חיים רביבו העוד לקבל את מגן הסובלנות ביחד עם אישי ציבור נוספים.

      אחרי הנגיד ברך מר אסף רון, מנכ"ל בית הגפן , האכסניה המארחת, המהווה מרכז תרבות משותף ליהודים וערבים ברחבי העיר חיפה,, ומרז כיום כ 12 קבוצות משותפות של צעירים וצעירות משתי העדות.

  בשל היעדרותו של ראש העיר מר יונה יהב, חבר הכבוד של מועדוננו, הנמצא בסין, ברך בשמו חבר מועצת העיר ד"ר איתי גלבוע,  שציין שבית הגפן הוא אי של שפיות, סובלנות  והבנה , מקום בו רואים את האדם כאדם. כבכל שנה, מוענק מגן הסובלנות של הנגיד לאישי ציבור, פעילים חברתיים ואמנים, ולאחר מכן לחברי מועדוני רוטרי מרחבי הארץ, כולם על תרומתם לקידות ההבנה הבין עדתית, והסובלנות.

בחלק הראשון של הטכס הוענקו מגיני הסובלנות לאישי הציבור הבאים:

 

  •  פרופ' רפי ביאר מנכ"ל מרכז ‏רפואי רמב"ם - ‏על הובלת דרך לקידום הרפואה בישראל , על קידום קשרי עבודה וידידות במערך הרפואי רמב"ם ‏על כל עובדיו, יהודים וערבים כאחד, על טיפול רפואי איכותי וראוי לציון לכלל המטופלים, בני, כל העדות, מישראל ומהמרחב המזרח-תיכוני, ‏על החזון לפיתוח המרכז ‏ועל העצמת הסגל הרפואי לפלורליז‏ם ולמתן טיפול רפואי הומאני ושוויוני.

 

•המחנך ג'לאל o ‏פדי - ראש מנהל חברה ונוער, מגז‏ר ערבי, משרד החינוך , ‏על פעילות רבת שנים לחינוך לסובלנות, לשכנות טובה ולהבנה בין יהודים וערבים, על הובלת מהלכים משמעותיים לחינוך "לפלורליזם ולקירוב לבבות, בעיקר בקרב בני הנוער, על התנעת פעילות "סD ‏קיום" על הבלטת "שאפשר גם אחרת" , ועל מנהיגות כריז‏מטית חסרת תקדים המהווה דמות לחיקוי ולמופת אשר ראויה לציון.

 

  •   עו"ד יאיר רביבו - ראש העיר לוד, ‏על תרומה משמעותית למען הקהילה לקירוב לבבות, ‏לסובלנות ולסבלנות ביו כל התושבים, יהודים, נוצרים ומוסלמים בעיר, על יוזמות חינוך ותרבות לכלל התושבים ‏לטיפוח השייכות הלודאית המשותפת המבוססת ‏על דו-קיום, על הבנה, ‏על שכנות טובה ‏ועל שיתוף פעולה מתמשך ופורה עם ‏מועדון רוטרי לוד ברוח תנועת רוטרי הבינלאומית לקידום ההבנה והשלום ביו העמים.

 

‏ •   רו"ח ועו"ד ויקטור זכאכ - יו"ר האגודה האורתודוקסית יפו ‏על תרומה ייחודית לחינוך, לסובלנות, לפלורליזם ולקירוב לבבות ביו יהודים וערבים ביפו, על תרומה מקצועית ואישית לקהילה הרב-תרבותית ביפו, ‏על יוזמות מתמשכות משותפות בין האגודה, בין רוטרי יפו ובין העירייה לקידום הבנה וחיים משותפים, ועל היותו דמות המקדישה רבות להעצמת השייכות היפואית ‏של כל תושביה.

 

•   צוות מתנדבי "סובב עין הים" תושבים יהודים וערבים ‏מעיו הים חיפה . ‏פרויקט מרכז ‏חינוך ליאו בק והנחיית אוניברסיטת חיפה, פרויקט הדגל, ‏על תרומה התנדבותית מתמשכת לקידום תיירות קהילתית בשכונה, על טיפוח חיים משותפים בסובלנות ובהבנה, על גאוות מורשת והיסטוריה רבת שנים, ‏על שותפות ראויה לחיקוי של תושבים יהודים חילוניים ומסורתיים ערבים נוצרים ומוסלמים. ‏ועל פעילות בלתי נלאית לעורר מודעות ל"פנינה" עירונית חיפאית ולמינופה החברתי, הכלכלי והתיירותי כאמצעי לקידום שכנות טובה וחינוך לשלום.

 

•  הזמר עידן רייכל – מוסיקאי, זמר מעבד מפיק ומלחין לא הגיע לטכס והמגן יוענק לו בהופעה הקרובה בהאנגר 11 בתל-אביב

 

עם תום החלק הראשון של הענקת מגיני הסובלנות של הנגיד לאישי ופעילי ציבור,  עשינו אתנחתא מוסיקלית בה הופיעו בפנינו תלמידים יהודים וערבים מחיפה, המופיעים במשותף כ "נוער מנגן תרבויות"  של המרכז החינוכי ליאו בק. כל הצעירים והילדים שהופיעו בפנינו בשתי הלהקות אורגנו בסיוע המנהל המוזיקאלי של ליאו בק ,אמיר אברהם, והמנהלת המוזיקלית של בי"ס אעבלין, סמר ח'ורי.

שמעני שיר בעברית ובערבית, ועברנו לחלק השני של הטכס- הענקת מגיני הסובלנות של הנגיד לנוטריונים שנבחרו על ידי הועדה האזורית להבנה בין עדתית:

 

   •   ר/שי יניב - מועדון רוטרי כפר סבא, על פעילות התנדבותית קהילתית מתמשכת בסימן שרות לזולת מעל לפרט, על סיוע ללא לאות לקהילה האתיופית בכפר סבא, על יחס אנושי וחם לנזקקים ולמוגבלים, על סובלנות, על אהבה ועל חיבור לכל, ועלח היותו איש מוביל דרך ורוטריון למופת.  בעלותו לבמה ליוותה אותו קצינת חיל האויר אתיופית, מקהילת האתיופים בכפר סבא שבחסותו של שי.

 

•   נ"ל סוהיל סאבא- מועדון רוטרי נצרת, על פעילות קהילתית רוטריונית מתמשכת לטיפוח ערכי הסובלנות, הדו קיום וההבנה הבין עדתית ברוח הרוטרי, על טיפוח קשרי ידידות וחברות בין יהודים וערבים בקרב צעירים וסטודנטים, ועל פעילות התנדבותית בעשרות מסגרות, פרויקטים וכנסים הן במסגרת רוטרי והן בעיר נצרת.

 

•   נ"ל יוסי פיטוסי –  מועדון רוטרי עכו, של פעילות משמעותית לסובלנות, לדיאלוג תרבותי, חברתי וקהילתי בעיר עכו, על תרומה משמעותית ליצירת מרחב ציבורי סובלני לגישור בין יהודים וערבים ולקירוב לבבות בין כל הדתית בעיר, על פעילות קהילתית רוטריונית חובקת לטיפוח חיים משותפים ודו קיום.

 

 •  נ"ל זוהיר פראג' – מועדון רוטרי ראמה, על תרומה משמעותית לביעור הבערות בקרב נשים מכל העדות בכפר ראמה, על פעילות רוטריונית לגיל הרך ו לצעירים לחינוך לבריאות ולאיכות חיים טובה יותר, על פעילות קהילתית מתמשכת במרכזה טובת הכפר על כל עדותיו, ועל היותו רוטריון למופת

 

•   נ"ל פריד באשא – מועדון רוטרי דלית אל כרמל, על תרומה משמעותית לקידום פעילות נוער ביישוב, לפלורליזם ולסובלנות, על הובלת פרויקטים לגישור פערים בקרב מבוגרים, על  פעילות בלתי נלאית לחינוך לערכים ולפסיפס תרבותי, ועל פעיות רוטריונית בסימן שירות לזולת מעל לפרט.

 

   ואחרון אחרון חביב-

•  רוטריון שלום וואנו –מועדון רוטרי חיפה, על היותו אוהב אדם באשר הוא, על עשייה ציבורית לטיפוח יחסי יהודים וערבים, על עשייה כנה וסוחפת מתנדבים רבים, על תרומה משמעותית לספורט הישראלי בכלל ובחיפה בפרט וטיפוח רוח ספורטיבית ראויה לציון, על נתינה המהווה דרך חיים המאירה כל פינה בדרכו הייחודית, ועל היותו רוטריון למופת.

 

     עם סיום הטכס המכובד עברו המשתתפים לאולם הכניסה לכיבוד צהריים קל ולאחר מכן התחלקו לקבוצות

לסיורים מודרכים במסלול "סובב עין הים", בגלרית "החג של החגים" שבבית הגפן ובמוסדות הבהאים בכרמל.

נחכה כולנו לשנה הבאה, לטכס ה 22 להענקת מגיני הנגיד הבא לסובלנות והבנה בין עדתית בחסות מועדוננו- רוטרי חיפה.

 

------------------------------

 

כתב וערך: ר/ יורם קנטר

 

צילומים:   ר/יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet