נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

18/07/2012 - ד"ר חן שפירא

מפגש מועדון 18 ביולי 2012  : הרצאת ד"ר חן שפירא על שיפור אייכות  ובטיחות לחולה המטופל – תג אייכות ותו תקן

הנשיא המכהן נחום לדר פתח את הישיבה בברכו את המרצה האורחת ד"ר חן שפירא, מנכ"לית בי"ח הכרמל, ואת האורחים, בינהם נמרוד פרידמן רוטריון ממועדון ברצלונה, את מר ראובן קרא, את בעיה של המרצה האורחת ואת כל הנוכחים במפגש ה-3 של המועדון לשנת הרוטרי 2012-13. הנשיא הודה לחברים שארחו בביתם לשני לילות נערים ונערות ממשלחת הרוטרי הבנ"ל מארצות שונות באירופה וארה"ב המבקרת עתה בארץ.

הטקס הרוטריוני:
ברכות הרעות הובאו על ידי  חברתנו ר/נחמה נוסק. את פסוק השבוע הביא נ"מ משה גן-צבי שכלל מובאות חכמה מהתלמוד והגמרא: ‏"איש כי ידור נדר לה' אך השבע שבעה לאסר אסר על נפשך לא יחל דברך ככל היוצא  מפיו יעשה". ‏וממשיכה אח"כ התורה לפרט את כללי הנדרים והשבועות. מבין השורות של הפסוק הנ"ל ואלה שאחריו, אפשר ללמוד על העוצמה שמייחסת התורה לכוח הדיבור של האדם. ‏מותר האדם מן הבהמה - כוח הדיבור שבא בעקבות המחשבה. ‏המילה נדר - אין לה תרגום מדויק בשום שפה, ולמעשה היא יחידה ונדירה בלשון העברית. כי תידור נדר ליהוה אלוהיך, לא תאחר לשלמו...מוצא שפתיך תשמור ועשית.

הברכה הבינלאומית שהוכנה בראשי פרקים באנגלית על ידי ר/מיכה פוקס שנעדר היום מהישיבה, הובאה ע"י ר/מיכה לחמן: לרגל חשיפתו של הצורר הנאצי ההונגרי ולדיסלב צאטרי, פושע מלחמה שהיה אחראי לגירוש יהודי הונגריה והיה ידוע באכזריותו, נחשף על ידי מכון ויזנטל ונעצר לחקירה , מתוך כוונה להביאו למשפט. לכן החליט לברך את מועדון רוטרי בודפשט, הונגריה BUDAPEST Rotary Club) ). המועדון קיבל צ'ארטר ראשון ב 1925, נסגר בעת מלחמה"ע השנייה ושב ונפתח ב 1989. נמצא באזור 1911, והמפגשים נערכים בימ שלישי בערב במלון רמאדה פלאזה בבודפשט.

רוטריון אורח במועדון: הנשיא ברך את הרוטריון האורח ממועדון רוטרי ברצלונה,  נ"מ  נמרוד פרידמן (מיועד לכהן כנשיא הבא של מועדונו) נמרוד הוא בנו של חברנו הוותיק ר/צבי פרידמן. מועדון ברצלונה נוסד ב 1983, ונפגש כל יום שני בצהרים. הנשיא החליף את דגל מועדוננו-מועדון רוטרי חיפה בדגלון מועדון רוטרי ברצלונה,  והאורח ברך באמרו שהוא מאד נרגש כי בפעם האחרונה שביקר במועדוננו עם אביו היה בן שש בלבד...הדגלון של מועדון ברצלונה מצטרף לעשרות הדגלים התוליחם דך קבע לתצוגה במועדון.

את המרצה האורחת הציג חברנו ר/אלחנן גרינברג, מי שהיה מנהל מח' ניתוחי אף אוזן וגרון בבית חולים הכרמל:
ד"ר חן שפירא סיימה את לימודי הרפואה בפקולטה לרפואה של הטכניון , ובנוסף השלימה לימודיה לתואר MPH באוניברסיטת קלארק במסצ'וסטס ארה"ב. התמחות בקרדיולוגיה במרכז רפואי כרמל , אחראית על טיפול נמרץ לב. רופאת משפחה בקיבוץ משנת 1987 ועד 2004. הייתה סגנית מנהל מרכז רפואי כרמל `1996-2001`, מנהלת רפואית מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית `2001-2007` ומנהלת מרכז רפואי כרמל משנת 2007. בין פעולותיה- הקמה ובסוס של יחידת מחקר במרפאות הקהילה כחלק מפעילות הנהלת מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית. הטמעת התיק הממוחשב במרכז רפואי כרמל החל משנת 1988 ועד מחשוב מלא של התיק הרפואי בכלל בית החולים. הטמעת תרבות ארגונית של איכות ובטיחות תוך התאמה מלאה לדרישות האקרדיטציה של ה- JCI   אותה עבר בית החולים בשנת 2010. משמשת כיו"ר הועדה להיערכות בתי החולים לאירועים רדיולוגים, באגף לשעת חירום של משרד הבריאות, חברה בוועד איגוד מנהלי בתי החולים בישראל ובועדת ההכרה של המועצה המדעית. בעלת מינוי פרופסור משנה, הפקולטה לרפואה של הטכניון, חיפה. בין עיסוקיה בנושאי מחקר יש להזכיר בסיסי מידע של אוכלוסיות , תיק חולה ממוחשב, תקשורת רופא חולה, מחקר קליני ופרוספקטיבי בטיפול של חולי סוכרת.

המרצה האורחת ד"ר חן שפירא  פתחה בתחילה וסיפרה על המוסד שבראשו היא עומדת. בי"ח כרמל הוא בית חולים השייך לרשת שרותי בריאות כללית, המבטחת הגדולה בישראל. לרשת קופת חולים זו כמה בתי חולים מרכזיים בארץ, רשת מרפאות קהילה ומרפאות יעוץ מקצועיות. גם בארה"ב  כיום חלק מהחברות המבטחות  חולים רוכשות בתי חולים לשיפור והוזלת השירותים הניתנים לחברים המבוטחים בקופה. לאחר החלק הפרסומי על סגולותיו הייחודיות של בית חולים כרמל, נמשכה ההרצאה:
בי"ח כרמל מכיל כיום 452 מיטות אשפוז, כרבע ממיטות האשפוז בעיר חיפה. אין לבית החולים כמעט מרפאות חוץ צמודות אלא  שרותי מעקב ויעוץ מרפאתיים ניתנים במרכזים ובמרפאות הקהילה.
האקרדיטציה היא תהליך שבו גוף חיצוני מעריך ובוחן את נותן שירותי האשפוז והבריאות, במטרה לקבוע את איכות הטיפםול והשרות והאם הוא עונה למערך של סטנדרטים ווכללים שמטרתם לשפר את איכות הטיפו והשרות. תהליכי האקרדיטציה שונים ממבדקי איכות מקובלים מעולם התעשייה, כגון ISO . במדינות שונות קיימים גופים הפועלים למתן אקרדיטציה לארגונים הנותנים שירותי בריאות. בארה"ב, הגוף המוביל בתחום זה הוא ה-Joint Commission . השולח צוותי בדיקה ובקרה לטיפול זהה לכל מקום בעולם. גופים עצמאיים אחרים דומים בעולם קיימים בקנדה, באוסטרליה  ובבריטניה. מדינות נוספות באירופה מפעילות תוכניות אקרדיטציה או מצויות בתהליך לקראת הקמת מערכת כזו. בישראל, לא קיימת מערכת אקרדיטציה ממוסדת, אם כי משרד הבריאות עורך  מבדק לקראת חידוש רישיון בית חולים, והמועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל עורכת מבדקים לצורך הכרה בהתמחות במחלקות אקדמיות. שירותי בריאות כללית היא הראשונה בישראל אשר הפעילה תהליך אקרדיטציה חיצוני באמצעות הזרוע הבינלאומית של  ה-Joint Commission International (JCI ). זהו הארגון האמריקאי הפועל בארה"ב כ 80 שנה, ומעניק הכרה באיכות ובטיחות ליותר מ 16 אלף ארגוני וספקי בריאות בארה"ב. בארץ, שישה בתי חולים של הכללית (העמק, מאיר, סורוקה, קפלן, כרמל ורבין) כבר זכו בהכרה על ידי ה-JCI , ושלושה בתי חולים נוספים פועלים להשגת הכרה דומה. בעקבותיהם הצטרפו לתהליך גם בתי חולים ממשלתיים ובית חולים פרטי אחד. יישום הסטנדרטים הבינלאומיים של ה JCI   מתבטא בעיסוק בנושאים הכוללים את המטופל וסביבתו, ובנוסף השגת ומיצוי יעדי בטיחות המטופל בבית החולים למניעת אירועים חריגים  בלתי צפויים.
בין הנושאים הקשורים במטופל וסביבתו נבדק ומוערך האופן שבו בית החולים נערך לענות על הצרכים ולספק שרותים קיימים ושאינם קיימים במוסד,  ואופן העברת הידע בין מחלקות שונות למשל בין המיון למחלקות האשפוז, שרותי ההדמיה, מעבדות. מתן הטיפול בהתאם לתכנית הטיפול שנקבעה בהתאם לכללים ולסטנדרטים, תוך התאמת שירותים לאוכלוסיות מיוחדות (פגים, קשישים, חולים אונקולוגים ועוד. ניטור ומעקב אחר הטיפול ושינויי טיפולים בהתאם לצורך, כולל שחרור החולה לביתו בסיום האשפוז. ניתוחים ופעולות כירורגיות בהרדמה, הכנ החולים והשלמת הפעולות הנדרשות לכל ניתוח ספציפי.  הדרכת החולה ומשפחתו, תיעוד ותאום ההדרכה  בין מטפלים שונים בבית החולים. מניעה ובקרת זיהומים בבית החולים באופן רציף, תוך ניטור קליני וכן מעקב ובקרה של סביבת המטופל. נושא אחר הוא ניהול ובטיחות מתקני האשפוז, תשתיות, בטיחות אש, סימון חולים בהכרה מעורפלת או בסיכון לנפילה מהמיטה .  ניהול המוסד במסגרות הדירקטוריון, הנהלת המוסד והנהלות האגפים והמחלקות. בנושאי הגברת הבטיחות למטופל נבדקים אופני זיהוי המטופל, אמצעי ובצוע התקשורת בים המטפלים השונים, שיפור בטיחות בהכנת, חלוקת ומעקב התרופות, מבית המרקחת ועד לחלוקה במחלקה. מניעת נפילות מהמיטה, מכסא הגלגלים  או החלקה או נפילת חולה בלתי יציב  אבטחה שהחולה הנכון יקבל את הניתוח הנכון ובאבר הנכון, והפחתת שעור הזיהומים  של זני בתי החולים למאושפזים. אופני בידוד והגנת החולה מאחרים בסביבתו,  או אחרים ממגע עם החולה. המרצה סיפרה על חוויותיה וחוויות הצוות שעברו את התהליך היסודי של בקרה על ידי צוותי ה JCI העוקבים אח החולה הספציפי מרגע הגעתו למיון,  בדיקותיו, פעולות ההדמיה, העברתו למחלקות אשפוז, הכנתו וביצוע פעולות ניתוחיות במידת הצורך, הטיפול התרופתי והניטור הקליני במחלקות ועד להכנתו לשחרור והדרכתו בהתאם. הבודקים חקרו כל מי שהיה קשור, למי הועבר המידע ואיך המידע נקלט, יושם, והועבר למטפלים אחרים. כל אנשי הצוות נחקרו, החל מהמנכ"לית והרופאים, האחיות, והפועלים שהובילו, העבירו והיו קשורים בפעולות  קשורות לאשפוז החולה. יישום האקרדיטציה הביא כבר לשיפורים בתכנון , ניהול ויישום מערכות שונות כגון שיפור הקשר בין יחידות ההדמיה והמעבדות השונות  תוך קביעת כללים ולוחות זמנים למתן תוצאות בדיקות בין היחידות למחלקות, שינויים ושיפורים בבקרת הרשומות הרפואיות, תוך מגמה למעבר רישומי הוראות הרופא במחלקות ישר למחשב ולא בכתב יד בלתי קריא, ארגון עגלות ההחייאה ומגשי התרופות בהן בהתאם לסטנדרטים הנדרשים,  הגברת הניטור של הכנת החולה הנכון לניתוח האבר הנכון, במטרה למנוע טעויות בהכנת החולה ובתכנון הניתוח.סימון תרופות מסוכנות וחומרים ונוזלים  מסוכנים להקטנת  הסיכון לטיפול לא בטוח בתרופה.  אין ספק שישום תהליך האקרדיטציה שיפר את השרות והבטיחות לחולה המאושפז.

הודה למרצה חברנו ר/יורם קנטר, מיסד המרכז לסוכרת ברמב"ם שהודה למרצה על ההצגה המעניינת של הנושא, ועל שהעבירה  את ההרצאה  בהתאם לשמה –חן, בצורה מלאת חן. הוא הזכיר את מחקריה בנושאים הקשורים לסוכרת והטיפול בה, והביע הערכתו העמוקה לתרומתה ביישום נושא האקרדיטציה של בית חולים גדול ככרמל, תוך תקווה שגם ביה"ח האזורי הגדול בצפון- הלא הוא רמב"ם יירתם ליישום דומה לטובת המחולים והמאושפזים.

הנשיא נחום לדר העניק למרצה בתודה שי צנוע ואת דגלון המועדון, על מנת שיתנוסס לתפארת על שולחנה כמנכל"ית בית החולים החשוב  הזה בחיפה. 
-------------------------


כתב וערך:  ר/יורם קנטר
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet