נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

18/06/2008 - בועז כהן

הרצאתו של מדריך הטיולים בועז כהן על יפן

נל' מנחם חכים, הציג את המרצה: בועז כהן, שחקן לשעבר בתיאטרון הקאמרי, אשר התגורר מספר שנים ביפאן נשבה בקסמה וכיום מארגן טיולי קבוצות למזרח הרחוק.

הרצאה במועדון: יפאן והנקודה היהודית
תמצית ההרצאה: במשך מאות שנים הייתה יפאן השוכנת על איים במזרח אסיה מנותקת מהעולם החיצוני. היפאנים מאמינים בדת השינטו שהיא דת האלים. לפי אמונה זו בכל דבר שוכנים אלים. אך דת השינטו אינה פוסלת אמונות שונות הנוספות אליה, והם רואים בדתות האחרות "תוספת" ראוייה וחיונית. לכן אל השינטו נוספה גם דת הבודהה אשר מקורה בהודו ועם הזמן קיבלו היפאנים גם את עקרונות האמונה של קונפוציוס. ולסיכום היפאנים מאמינים: שהשינטו מוליכהאותם בדרכי החיים. הבודהיזם היא דת המוות ואילו תורת קונפוציוס היא דת הזיקנה, ולכן היפאנים מכבדים ומעריכים מאוד את הזקנים ודואגים להם.
בתחילה הייתה יפאן קיסרות, אך בחלוף הזמן ירדה קרנה של הקייסרות ואת השלטון תפסו השגונים - המושלים הצבאיים של האיזורים. שלטונם של השוגונים שהיו פיאודלים היה מאורגן היטב, ובעקבות כך יצאה יפאן ארץ מאורגנת ומסודרת. לשוגונים היו חיילים ואלה נקראו הסמוראים, כן היה להם אנשי שירות חשאי שנקראו הנינג'ות ואלה האחרונים בצעו את פעולות הביון ואף חיסולים פוליטיים. אחרי מאות שנה נחלשו השוגונים והשלטון חזר בשנת 1894 לקיסר אשר יש לו מעמד של אל אצל היפאנים. תורת הזן היפאנית מדברת על הצלחה בכל מחיר ואין בה מקום לכשלון וזו הסיבה העיקרית לפלא הטכנולוגי של יפאן. עם זאת ב"זן" ישנן כתות חיוביות לרוב, שמטרותיהם עזרה לציבור וגם לזקנים. ביפאן יש בתי ספר לפעוטות בהם מכוונים את הילדים הרכים למקצוע העתידי שלהם ולמצויינות. מרוב החשש לכשלון שיעור ההתאבדות ביפאן הוא מהגדולים בעולם כ 34 אלף מעשי התאבדות בשנה. היפנים היו בני ברית של הגרמנים במלחמת העולם השנייה. לאחר שהושלכו עליהם פצצות האטום על נגסאקי והירושימה. "קיסר" יפאן החליט שפניהם של היפאנים יהיו לשלום ולא למלחמה. ב - 1923 הייתה רעידת אדמה בטוקיו, בה נספו 150,000 איש. מאז נערכו היפנים בצורה יעילה כנגד רעידות האדמה..
הנקודה היהודית ביפאן: כת המקויה, היא קבוצה גדולה של תומכי ישראל – יש האומרים שחבריה צאצאים של עשרת השבטים. הם נוצרים אוהבי ישראל.
מה מקשר בין היהדות לשינטו? 1. ארון הברית - ליפנים יש ארון קודש. 2. פתיל התכלת. 3. ימאבושי – קופסא שחורה על הראש, בדומה לתפילין. כמו כן, ישנה קונכייה שחורה שתוקעים בה כמו בשופר. לכת המקויה ישנם סניפים בישראל. רבים מחבריה מדברים עברית.
היפנים אוהבים יחסית... את היהודים. בזמן מלחמת העולם השניה, אף שהיו מבני ברית של גרמניה, היפאנים לא השתתפו בהשמדת היהודים. קונסול יפאן בליטא, "סובירה", נתן 200 אשרות כניסה ליהודים וכך הציל אותם מהשמדה. היהודים הראשונים שהגיעו ליפאן באו מעיראק.
חביבה רוגר הודתה למרצה באומרה שהוא עשה מעשה רוטריוני!

ברכות רעות 18/6/08
ימי הולדת:  18/6 עמוס לווינשטיין,  20/6  יורם קנטר, 23/6  נפתלי בלבן.
קבלה למועדון:  21/5/2006  אלה סגל, 22/5/1966  אריה מהולל, 23/5/1990  דני ביין, 23/5/1951  קני גרדינגר.
ימי נישואין:   23/6  שלום וואנו ונחמה,  23/6  מירה רוזן ויאיר

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet