נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

18/03/2009 - פנל רופאים

באווירה חגיגית ליד שולחנות עמוסי כיבוד קל ,שתיה קלה וחמה -  נפגשו חברי המועדון לערב מרתק במדעטק, שהועמד לרשותנו בסיוע חברתנו שלומית קירשטיין. לאחר מפגש רעים נתקבצו כולם לאולם ההרצאות הישן של הטכניון המהווה כיום חלק  בלתי נפרד של מערך המדעטק. האולם היה מלא מפה לפה, כשנןכחים בו גם חברים רוטריונים ממועדוני אשכול חיפה.

הנשיא גד כהן פתח את המפגש ה 33 של המועדון לשנת הרוטרי הנוכחית , בברכו את האורחים הרבים, וכן את שלושת חברי הפנל המכובד – שלושתם מומחים נודעים בתחום רפואת הלב וניתוחי הלב בארץ –
פרופ' דן ערבות מנהל מחלקת ניתוחי לב במרכז הרפואי כרמל, ד"ר אברהם שוטן מנהל המערך הקרדיולוגי בבית החולים בחדרה, וד"ר אריאל רוגין מבכירי הרופאים במכון הקרדיולוגי ברמב"ם.

את פסוק השבוע נשא אריה חזון שסיפר על המבנה ההיסטורי של הטכניון אשר הפך למוזיאון הלאומי למדע. הוא הזכיר את הימים לפני כ 60 שנה עת ישב באולם זה בהרצאות כסטודנט בטכניון. בנין הוקם ב 1912 ועמד אז על צלעו החשופה של הכרמל-פרט לזיתים לא היה בו שום מבנה, וכך היה הטכניון (ואחריו ביה"ס הראלי בהדר) למבנה הגדול הראשון של העיר חיפה המתחדשת. הבניין המרשים שאינו משמש עוד ללימודים הרגילים חידש את נעוריו עם שילוב מערך המדעטק , ואווירתו המיוחדת  שורה בכל האולמות ומסדרונותיו. את ברכות הרעות הביא אריה ברגמן.

פתח את הערב חברנו פרופ' שמואל אידלמן, שעמד על ההתקדמות המהירה בעשורים האחרונים בכל אשר קשור לטיפול  בחולי לב, טיפול שהוא לא פעם מציל חיים.  תחום הקרדיולוגיה התפתחה ומקיף כיום בעיות מסמים והחלפתם, צינטורים אבחנתיים וצינטורים טיפוליים כולל הרחבות עם בלונים,השתלות תומכנים ופתיחת  סתימות בכלי הדם הקורונריים המזינים את הלב, טיפולים בהפרעות קצב מצריבות לייזר ועד להשתלת קוצבי לב  קבועים תת עוריים הפועלים תשע שנים וברציפות,   השתלות לב מלאכותי ומאדם לאדם, ומערך שיקומי לחולי לב הוא הזכיר את המצב שהיה קיים לפני כעשרים שנה עת חולה עם התקף לכ נאלץ לשהות במיטתו ללא תנועה כשלשוה שבועות, ורק אז הותר לו לרדת לכורסא, בעוד היום באם בעיית ההתקף לא נפתרה על ידי צינטור ופתיחת החסם, הירידה מהמיטה היא תוך 3 ימים.

המומחה הקרדיולוגי הראשון היה  ד"ר אברהם שוטן , מנהל המכון הקרדיולוגי בביה"ח הלל יפה. בוגר רפואה של הדסה בירושלים, התמחה בביה"ח תל השומר ולאחר מכן בלוס אנג'לס קליפורניה. המרצה הדגים בעזרת שקופיות את תהליך צינטור הלב, הדרכים השונות (וריד הפמורלי ברגל או הרדיאלי ביד). הוא עמד על היתרונות של צינטור מהיר תוך 4-6 שעות מאירוע לב המאפשר להציל את הנפגע ולמנוע נזק לשריר הלב. הוא הדגים צינטורים פותחי חסימות על ידי בלוני הרחבה והתקנת תומכנים עם או ללא תרופות .

המומחה השני, דר אריאל רוגין בוגר בפקולוטה לרפואה של הטכניון בחיפה. עבר סטג' והתמחות במכון הלב ברמב"ם. כיום מנהל בפועל של היחידה לקרדיולוגיה פולשנית, והתפרסם לפני כשבוע כמי שביצע ניתוח החלפת מסתם בלב ללא פתיחת בית החזה. גם הוא עמד על יתרונות הטיפול הפולשני לעורקי הלב הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול, וכן סיפר על ניתוחי החלפת מסתמים פגועים בלב.

פרופ'  דן ערבות  הוא בוגר ביה"ס לרפואה של הדסה בירושלים,  התמחה בניתוחי לב ומעקפים אצל פרופ' וידנא  בתל-אביב ולאחר מכן בלונדון אצל מנתח הלב הנודע  מגדי יעקוב, ולאחר מכן כמנהל היחידה לניתוחי חזה והשתלות לב בקימברידג'.  מכהן כיו"ר האגוד למנתחי לב בישראל ולאחרונה מונה כמנהל המחלקה לניתוחי לב במרכז הרפואי כרמל בחיפה. הוא סיפר שהפעולות הניתוחיות השונות בקרדיולוגיה כיום מבוססות על 70% ניתוח מעקפים, 25% ניתוחי החלפות מסתם ו 5% השתלות לב. הוא הביא מספר מקרים נבחרים מחולי שנותחו על ידו וצוותו בקמברידג2, עם הצלחות מדהימות.

שלושת המרצים ענו לשאלות הקהל שעסק בבעיות יומיומית של קהל המייצג אוכלוסייה בגיל הסיכון להתקפים, והפגת חששות וחרדות שיש לנו בנושא. שאלה שעוררה עניין הייתה שאלתה של שולה קנטר אשר העלתה את הנושא של הספרות הרבה המשתמשת בדימויים של "כאבי לב"  ו,שברון לב"בתיאורי אהבה מוצלחת או תיאורי אהבה נכזבת, ועל הקשר האפשרי בין תחושות , פעילות המוח והלב. דן ערבות  נהנה להשיב בספרו על  השתלת לב שנלקח מסופר ידוע, ולאחר ההשתלה המנותח החל לכתוב ספרות, או מקרה של השתלת לב נערה למוסלמי שלאחריו הוא פתאום גילה נטיות נשיות וכן הלאה.

הודה למרצים, למנהל הפנל ולמארחת שולמית קירשטיין חברנו ד"ר יורם קנטר, שעמד על כך שיש משהו אלוהי בהצלת החיים מהתקפי לב, שכידוע  לקודש ברוך הוא מיוחסות התכונות של בוחן כליות ולב. הוא עמד על התהום הפעורה בין רפואת אליל ואמונות עממיות לבין הפעולה הכירורגית המדוקדקת של צוות מנתחים להשתלות לב מסתמים עורקים כלילים המצילה חיים..
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet