נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

18/02/2009 - הרצאת בני רודיטי

הנשיא גד כהן פתח את הישיבה של  ה 18 בפברואר בברכה לאורחים ולחהרים הנוכחים. הוא הודיע שלצערנו המרצה המתוכנן ח"כ החדש יוסי פלד נבצר מלהגיע לישיבה היום, ובמקומו התנדב חברנו נ"ל בני רודיטי להרצות לחברי המועדון על התפלת המים בישראל.

הנשיא הודיע בצער על פטירתו של נ"ל שמעיון ליניאל. מי שהיה יקיר חיפה ונשיא המועדון בשתי קדנציות נפרדות. חברי המועדון כבדו את זכרו בעמידת דום ודקה דומיה.

את פסוק השבוע הביא צבי הדסי, שלרגל פטירתו של נ"ל שמעון ליניאל, בחר בשירו של  יצחק שלו,(אביו של מאיר שלו. ) יצחק שלו הידוע בשיריו הצבעונים על פרחי הכרמל, ומי שהיה מפקד באצ"ל, כתב את שירו על המתים כדלקמן:
שירו נא למתים בטרם ימותו / יצחק שלו
שירו נא למתים בטרם ימותו כי מה בצע בשירכם להם והם חרשים משמוע ואטומים מהבין (...)
אל נא תרע עינכם בחיים לתת להם את המגיעם במשפט. אל נא תקפצו שפתיכם מהעניק את המילה הטובה במועדה. כי טובה המילה הנאמרת בעוד חי שומעה. שלמו שלמי תודתכם למתים בטרם ימותו, כי עוד מעט ועברו מן הארץ והיו לכם כנושי נצח והחוב אשר חבתם להם-חוב עולם לא יפרע.
את המילים אשר תאמרו לחרות עלי מצבתם, לשאת בספוד הסופדים ולהזכיר בימי שבעה, בימי שלושים ובימי שנה-את המילים האלה הקדימו לאמור!כי הנה ראיתיכים מנשאים את שם המתים אשר בחייהם לא הפלתם להם בנחלה גם פליטת קולמוס קטנה אחת, ואומרה אל לבי לו ידעו המתים את מחשבותיכם הטובות עליהם ואת המון רגשיכם - כי אז חזקים שבעתיים, גאים שבעתיים ושבעתיים לא בודדים היו בהתייצבם איש לקראת יומו! "

הנשיא גד כהן העניק לחברנו הוותיק אהרן שלוש תעודת הוקרה על 25 שנות חברות נאמנה במועדון רוטרי חיפה. את הברכה הבינלאומית הביא חברנו צבי פרידמן, אשר בחר הפעם לשלוח את הברכה הבינלאומית למועדון מונש שבמלבורן ויקטוריה,  בשל הכותרות לה זכה האיזוןר לאחרונה לאחר שהוכה במכת דליקות הענק. המועדון הנמצא באיזור 9810 וקיבל את הצ'רטר ב 1925 מכיל 25 חברים הנהנים אחת לשבוע במפגש הבוקר שלהם מארוחת הבוקר הטובה ביותר  של מועדוני הרוטרי באיזורם. המועדון נקרא על שם סר ג'ון מונש, ממוצא מהגרים יהודי שהיה גנרל מצליח בצא אוסטרליה במלחמת העולם הראשונה, וגם אוניברסיטת מלבורן נקראת על שמו.

מזכיר הכבוד יורם נאומן מסר לחברים על מכתב שהועבר אליו מגנזך המדינה, מכתב שיועד לחברה להגנת הטבע בדצמבר 1964. המכתב עוסק בנושא שמירת הטבע, ומספר על כך שחברת המזון החיפנית (בניהול א.ש.טלטש שהיה נשיא המועדון בעבר) וחברת דגון  (שמנהלה ד"ר הכט היה חבר מועדוננו) כבר הפעילו בשנתיים שקדמו למכתב פעולות ברה נרחבות, לפי יוזמה של ועדה מטעם רוטרי חיפה. מעניין שרוטרי חיפה הקדים בשנתיים את הפעילות לשמירה על הטבע .

המרצה האורח היה הפעם אורח משלנו - נל בני רודיטי.
המרצה הוצג על ידי הנשיא גד כהן, שסיפר על פעילותו כנשיא המועדון בעבר, על פעילותו למניעת סגירת בי"ח פלימן בחיפה בתקופה שהיתה מזימה  מסוג זה, ועל פעולתו הוטפת כשומר החומות בכל נושאי קיום תקנון הרוטרי המהלכי התנהלות המועדון. המרצה סיפר על עיסוקו בניהול ופיתוח פרויקטים, החל מאיתור הפרויקט הצאים, קביעת העלויות, קביעת החיזוי לגבי  עמידת השלבים השונים בביצועי הפרויקט ועד להשלמתו.
לאחר שנים רבות שהוא ושותפו עסקו בפרויקטים מוןבילים, נפרדה דרכם והוא פתח משרד המתרכז בניהול פרויקטים בתחום התפלת המים. מדינת ישראל הייתה בין חלוצי מפעלי ההתפלה בעולם. אולם לאחר ההתלהבות הראשונית והקמת מפעלי קטנים, נעצרה התנופה, והישראלים פיתחו מפעלי התפלה ברחבי העולם, מקורסו ועד איראן של השח. 
בשנת 2000 אושרה הקמת מפעלים  בהיקף נרחב של ייצור מים מותפלים, אולם רק חלק מהם בוצע למעה, בשל תקית מקלות בגלגלי הפיתץוח  על ידי  האוצר.
צריכת המים בישראל (לשנת 2002) הוערכה ב: 920 מיליון קוב לחקלאות, 730 מיליון קוב לצריכה בייתית, 180 מיליון קוב לתעשייה- סה"כ 1930 מיליון קוב לשנה. יש לבדוק את נושא הפניית מי קולחין לחקלאות, אך עם זאת עולה הצורך הדחוף להפקת מים מותפלים.
המרצה סיפר על מפעל ההתפלה המוקם בפלמחים  ומיועד לספק 30 מיליון קוב מם מותפלים. המרצה הדגים את כל שלבי הקמת המפעל ,  מהבאת וגרירת צנורות ענק הדרושים לשאיבת מי הים מהמפעל בנורבגיה, דרך כריית מסלולי הצנרת ובור האחסון, הוא הסביר את שלבי ההתפלה בשיטת  האוסמוזה ההפוכה,  ועל  החלקים השונים במפעל ההתפלה עצמו החל ממסנני ה" חול" הענקיים, אזורי האוסמוזה ההפוכה, והחלק של מקורות שבו מוספים למים המותפלים נטולי היונים, אלקטרוליטים שונים המביאים אותם למבנה ותכולת יונים זהה למי השתייה.
לסיום ההרצאה המאלפת הביא המרצה סרט וידאו על גרירת צנורות הפלסטיק הענקיים בים מנורבגיה לנמל לימסול, ומשם לאיזור חו פלמחים שם הושקעו אט אט במים וחוברו זנה לזה יחדיו. אכן , זו היתה אחת ההרצאות המענינות ששמענו במועדון.

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet