נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

17/07/2007 - הרצאת עו"ד אלי רומן

עו"ד אלי רומן, העמותה לתולדות חיפה. יליד חיפה, והנו בוגר האוניברסיטה העברית במשפטים. את שירותו הצבאי עשה בחיל האוויר. נושא ההרצאה: מה גרם לחיפה להפוך מעיירת דייגים קטנה לעיר מתפתחת:
במאה ה – 19,  עכו הייתה עיר השלטון המרכזית בצפון. ב – 1868, הגיעו לחיפה הטמפלרים, וגם הבהא אולה. ב – 1905, הופעלה הרכבת החיג'אזית. כיצד חיפה עלתה בחשיבותה , על אף היותה עיירה קטנה וזניחה ב סוף המאה ה- 19? הסיבה לכך שחיפה עלתה לגדולה היא הופעתן של אוניות הקיטור, אשר הומצאו באמצע המאה ה- 19. אף כי עכו היא עיר מוגנת מאוד, האוניות הקיטור האירופאיות העדיפו לעגון בחיפה, שכן המים במפרץ חיפה שקטים יותר. מרבית הסוחרים של עכו פתחו באמצע המאה ה – 19 סניפים בנמל חיפה. ב – 1908 כבר עגנו בנמל זה 600 אוניות קיטור. המסחר הלך והתפתח, והעורף היבשתי של חיפה השתרע עד איראן. בתקופת המנדט הבריטי הגיע העורף היבשתי עד עיראק. היה כביש טוב אשר קישר בין חיפה לעיראק וכן הונח צינור נפט מעירק לחיפה. גם הרצל בחזונו, תאר את חיפה כעיר בעלת פוטנציאל גדול.
על עמותה לתולדות חיפה: חברי העמותה אוספים חומרים ותיעוד אודות העיר. כל הפעילות בעמותה מבוססת על התנדבות. בעמותה ישנה ספריה. פעם בחודש מתקיימות בה הרצאות, וכן סיורים בחיפה.בנוסף, יוצא לאור ביטאון בנושאים הקשורים לחיפה. כתובת האתר של העמותה היא: www.haifa.org.il


2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet