נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

17/06/2015 - הרצאה של גלעד ויטמן על מלחמת הסייבר

מפגש מועדון 17 ביוני,   2015 – מרצה אורח: גלעד ויטמן על "מלחמות הסייבר"

הנשיא המכהן יוסי כפירי פתח את הישיבה מס' 39 שהיא ישיבת המועדון האחרונה לשנת הרוטרי 2014/15.
בשבוע הבא יתקיים ביום ד' ה 24 ליוני טכס חילופי נשיאים במועדון שיתקיים בערב בגינת המלון המארח את ישיבות המועדון כל השנה. בתכנית עשירה כולל תזמורת מורחבת וארוחת ערב חגיגית, יסיים יוסי כפירי שנת נשיאות פעילה ומוצלחת ויעביר את השרביט ליוכי פלר הנשיאה הנכנסת לשנת הרוטרי 2015/16 .
הנשיא ברך את המרצה האורח, את האורחים והאורחות, ביניהם נעמי ויטמן אימו של המרצה האורח ואשת חברנו נפתלי, ואת כלל החברים.
ברכה מיוחדת הקדיש הנשיא היוצא יוסי כפירי למי שדאג לנו כל השנה להרצאות מעניינות ומרתקות, ועל פעילותו הרבה כיו"ר ועדת התוכניות של המועדון-ר/נפתלי ויטמן, והעניק לו בברכה תעודת הוקרה מיוחדת חתומה על יד הנשיא ומזכיר הכבוד של המועדון.
הנשיא הודיע בשמחה על שהרוטרי הבינלאומי אישר למועדוננו מענק בהיקף של 160 אלף דולר לביצוע פרויקט המים - פרויקט הדגל של המועדון, וש 90 אלף דולר ממנו התקבלו השבוע.

פסוק השבוע הובא על ידי נ"ל משה גן-צבי . עולם המחשבים עוסק בשנים האחרונות בין השאר גם בנסיונות לפענח ולאתר את צפונות התנ"ך, על ידי איתור צירופי פסוקים המסירים מסרים מוצפנים בפסוקי התנ"ך. בתקופת התלמוד היה ראש החודש נקבע על ידי עדים. הרומאים התנגדו למנהג זה ולהכרזת ראש החודש, אי לכך נאלצו החכמים באותה קבועה להשתמש במשפט צופן להודיע שאכן הגיע ראש החודש החדש.  סיסמת הקוד הייתה המשפט "דוד מלך ישראל חי וקיים", והכרזתה אשרה  את מועד תחילת החודש החדש וכך המידע הועבר.

את ברכות הרעות הביאה חברתנו ר/ורד אביטל, וברכה את ילידי חודש יוני. ומי נשכח? דוקא כותב ועורך האתר ר/יורם קנטר שיום הולדתו חל ב 20 ליוני. מזל טוב לכל בני מזל התאומים!

את הברכה הבינלאומית הביא יו"ר האפיק לשרות בינלאומי ר/זאב מטר: ‏הרצאת אורח המועדון ד"ר גלעד ויטמן בנושא מלחמת הסייבר מכניסה את חברי המועדון למידע בנושאי הביון והחבלה באמצעות האינטרנט. ההרצאה מחזירה אותנו לאקטואליה מהשבוע האחרון בנושא הריגול שהתבצע במלונות בהם התקיימו השיחות בין ארצות הברית ומעצמות המערב מול אירן המתגרענת. אין ברירה ‏חייבים להשיג מידע ,ורבות המדינות השואפות לדעת- אך מעטות הן המסוגלת לבצע משימת ביון שכזאת והכול בכדי לנסות ולמנוע הרכבת פצצות אטום ע"י משטר האופל של האייטולות ותומכיהם הפנאטים הקוראים להשמדת ישראל. ‏לוחמת סייבר היא פעולה מלחמתית לכל דבר ועניין, בה כלים במרחב הקיברנטי ובפרט האינטרנט משמשים מדינות או גופי טרור וכדומיהם על מנת לחדור למערכות מחשוב של אחרים ולאסוף מידע או יכולות להסב נזקים בעלי השפעות הרסניות על מרחבי התפקוד של מדינות ותושביהן. זירת הלחימה הקיברנטית המוכרת כזירת הלחימה החמישית מתוספת לזירות הלחימה ביבשה באוויר בים ובחלל ומשום כך מהווה נכס לאומי אסטרטגי הדורש הגנה רב שכבתית בכדי למנוע כל אסון. גם צה"ל מתכונן ואתמול הוכרז ע"י הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ‏על הקמת זרוע סייבר בצה"ל שתהייה אופרטיבית בתוך שנתיים.
את הברכה הבינלאומית אקדיש באמצעות אזכור שמו של נורברט וינר המתמטיקאי האמריקאי היהודי ‏מייסד הקיברנטיקה יליד קולומביה שבמדינת מיזורי בארצות הברית שנפטר בשנת 1964 ‏. נורבט וינר סיים לימודי התיכון בגיל  12 ‏וקבל תואר במתמטיקה לאחר שלוש שנים באוניברסיטת טאפטס. בגיל  18 ‏קבל תואר דוקטור מאוניברסיטת הרווארד על מחקר שעסק בלוגיקה מתמטית. בשנת 1948 ‏יצא ספרו הראשון בשם "קיברנטיקה" העוסק בחקר תהליכי התקשורת, מערכות הבקרה ועקרונות המשוב בין בני האדם, כאשר המילה קיברנטיקה נגזרת ממילה יונית שפירושה "קברניט".
‏מכאן שלוחה ברכתי למועדון הרוטרי של קולומביה, מיזורי ארה,ב - Rotary Club of Colombia, Missouri ‏מאזור 6080 ‏ שהתחיל פעילותו בשנת 1922 . ‏המועדון נמנה על 49 ‏מועדונים באזור ובו 2767 ‏ חברים השיך לאזור 31 ‏- מדינת מיזורי ברוטרי הבינלאומי . ‏המועדון ובו 127 ‏חברים נפגש בכל יום חמישי בצהרי היום ב Columbia College, Dulany Hall Banquet
‏‏אבקש להוסיף לברכה את חברנו ד"ר שלמה מרקל סגן הנשיא העולמי של חברת ברודקום שלאחרונה נמכרה לאיל הון מהמזרח הרחוק וכמובן להוסיף לברכה את חברינו יעל ונפתלי ויטמן הוריו של ד"ר גלעד ויטמן המרצה האורח היום, ולהרים כוסית ברכה למועדון Rotary Club of Colombia, Missouri

‏את המרצה האורח הציג חברנו ר/נפתלי ויטמן, יו"ר ועדת התוכניות של המועדון ואביו של המרצה יגאל ויטמן:   יגאל ויטמן הוא ‏יליד ירושלים . ‏סיים תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה בהצטיינות מהטכניון ותואר שני בהנדסת אלקטרואופטיקה בהצטיינות מאוניברסיטת תל- אביב. ‏שרת בצה"ל כקצין בחיל האוויר במסגרת העתודה האקדמית.
הוא נשלח מטעם אלביט מערכות לסן דייגו קליפורניה, שם עמד בראש צוות שעסק בפיתוח מערכת ניהול משימה בתחום החלל בשנים 2004-2008.
משנת  2008 ‏עד שנת  2012 ‏כהן כסגן נשיא למחקר, פיתוח והנדסה באל-אופ.
משנת  2008 ‏עד שנת  2014 ‏כיהו כסגן נשיא בחברת אל-אופ מקבוצת אלביט מערכות. החברה מפתחת מערכות אלקטרואופטיות ללקוחות ביטחוניים בארץ ובחו"ל:
משנת 2012 ‏עד שנת  2014 ‏שימש כסגן נשיא לתכניות, פיתוח עסקי ושיווק של חברת בת של אל-אופ בבלגיה. ‏כמו כן היה שותף לפרסומים מדעיים ולפטנטים בתחום האלקטרואופטיקה והאלוגריתמיקה. ‏‏-מ 2015 מכהן כסגן נשיא לתכניות מודיעין וניהול ידע בחברת סייברביט (CyberBIT ‏). החברה הוקמה בשנה האחרונה כחברת המודיעין והסייבר של קבוצת אלביט מערכות, המפתחת פתרונות מודיעיניים והגנת סייבר ללקוחות בארץ ובחו"ל. גלעד נשוי למיכל ואב לארבעה ילדים.

המרצה פתח ואמר שהוא שמח על שהוזמן להרצות בשנית בפני מועדון רוטרי חיפה. הרצאתו הקודמת במועדון על אלקטרואופטיקה הייתה לפני כשלוש שנים (ראה בדיווחים באתר המועדון, בתקופת הנשיא צבי ענר, את הדיווח על ההרצאה של יגאל ויטמן שהייתה ב 01.12.2012). בשנה האחרונה, הוא עבר מטמורפוזה מעולם האלקטרואופטיקה לתחום הסייבר, תחום "חם" ביותר המתפתח בצעדי ענק. פעילותו היא במסגרת חברת סייברביט שהיא קבוצה חדשה באלביט מערכות המרכזת את הנושא.
סייבר הוא עולם נעלם, אין לו גבולות, ולא ידוע מיהוא התוקף במסגרות מלחמות הסייבר. נחשב כמימד חדש בפני עצמו. כל הנושא התחיל בקנה מידה קטן עם התפתחות האינטרנט. היות והחברות הגדולות שפיתחו את מערכות הגישה לאינטרנט רצו פתיחות ושיתוף פעולה בין הגולשים הם לא חשבו תחילה על מנגנוני הגנה וחסימה מהאקרים ותוכנות זדוניות. הקונצפט כיום הוא הפוך של בניית מערכות עם מנגנוני הגנה מובנים, חומות אש ותוכנות לגילו וחיסול וירוסים ותולעים למיניהם.  מי שמנסה להלחם בתוכנות ההגנה הן קבוצות שלח אקטיביסטים, המהווים איום קיברנטי לגבי העולם הפיננסי עם נזקים כלכליים עצומים לבנקים וחברות ביטוח ומסחר אינטרנטי. בנוסף קיימת מערכת של ריגול תעשייתי בין חברות ענק ואף בין מדינות, איומי קבוצות טרור ועוד.
המצב כיום הוא שתוקף בודד עם מחשב ביתי יכול לתקוף מעצמות על- הוא יכול לפגוע במה שהוא רוצה ולהשאיר סימנים ו"עקבות, של מישהו אחר. הוא יכול לחבל בפעילות של צבא על ידי פגיעה במערכות המים, ו/או החשמל לבסיסים או ערים שלמות, או לפגוע במערכות הרמזורים ולשבש את התחבורה בכבישים וברכבות.  התולעת שהוכנסה למחשבי הצנטריפוגות באיראן לא רק שיבשה את מהירות הצנטריפוגות, אלא גם גרם לכך שדיווחי הבקרה  דיווחו על פעילות תקינה כביכול שלהן בעוד שהמערכת למעשה לא תפקדה. בממוצע לוקח כ 220 יום עד שחברה מגלה שהיא מותקפת במתקפת סייבר.
ב 2009 הייתה פגיעה קשה בברזיל, ו 60 מיליון איש היו בחושך. בארה"ב העריכו הבנקים שנזקיהם ממעשי שוד  קונבציונלים היו בסך 900 מיליון דולר, בעוד שהנזקים ממתקפות הסייבר על הבנקים גרמו לנזקים בשווי 12 מיליארד דולר ! אחת השיטות של חדירה ופריצה היא גניבת ה IP של המותקף.  כנראה הסינים פרצו למחשבי חברת המטוסים לוקהיד בארה"ב וגנבו תוכניות סודיות של המטוס החמקן החדש. פריצה גדולה נעשתה לאחרונה למחשבי חברת סוני העולמית כנראה על ידי צפון קוריאנים, בתגובה על סרט שפגע לדעתם במנהיג קוריאה הצפונית. בחודש פברואר 2015 בוצע שוד הסייבר הגדול ביותר עד כה ובו נגנבו מיליארד דולר בבת אחת. הנושאים במימד הסייבר כיום מתרכזים ב3 תחומים:
1. איסוף - חומר על פעילות חברה או מערכת לגבי מה התקבל ומה נשלח, למרות השימוש באמצעים מסווגים.
2. התקפה - תקיפה ישירה על מערכות שליטה ובקרה של שירותים חיוניים ומערכות תשתית אזרחיות או צבאיות. רוב מערכות השליטה על מים או חשמל במדינות השונות הן מיושנות וקל לתקוף ולשבש אותן.
3. הגנה – בחברות הגדולות בעולם כיום יש בכל חברה מרכז אבטחה שתפקידו להגן על הארגון ממתקפות הסייבר  השונות
מבחינה צבאית קיימות מערכות הפעלה פעילות של מלט"ים, מערכות דיגיטליות רבות ובצה"ל כיום מוקמת זרוע לטיפול במלחמת הסייבר. הבעיה המרכזית היא שכיום אין עדיין פתרונות טובים. השימוש בתוכנות אנטי וירוס וחומות אש אינו מספק מענה לוירוסים החדשים ולתולעים המוחדרים למחשבים. כתוצאה מכל האיומים והצורך בהגנה מפני מתקפות הסייבר  השוק כיום הוא שוק שמוערך ב 100 ביליון דולר בנושא הסייבר.  חברה כמו אלביט נמצאת תחת התקפות סייבר רבות כמעט כל יום, ולכן עלה הצורך בפיתוח מערכות גילוי וזיהוי מוקדם של מתקפות סייבר , ולא רק לזיהוי תקיפה אלא גם איך להיערך  למניעתה ולהגיב בהתאם. מעכת כזו בשם סייבר שילד פותחה באלביט ומוצעת לחברות וארגונים כחלק מההגנה מפני מתקפת סייבר.

נ"ל עודד פלר הודה למרצה  על הרצאה המעניינת. הוא ציין שהוא ורוב השומעים, כמי שנולדו במאה הקודמת ועדיןם מתקשים לתפעל סמארטפונים פשוטים ללא עזרת הנכדים, עולם הסייבר הוא מדהים ונבצר מבינתנו.

הנשיא יוסי כפירי, הודה אף הוא למרצה, והעניק לו למזכרת את דגלון המועדון, שמצטרף לדגלון הקודם אותו קיבל במועדוננו בעת שהרצה לנו על אלקטרואופטיקה לפני כשלוש שנים.

 ----------------------------------

 כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילומים :  ר/יורם נאומן

2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet