נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

17/02/2010 - דר וליאם פרידמן, העוני בחיפה

הנשיא אלברט לינקולן פתח את המפגש וברך את אורח הכבוד פרופ' ויליאם פרידמן, שהוזמן להציג את נושא העוני בחיפה ואת עמותת "יד עזר לחבר ". הנשיא ברך את נציגי משלחת מועדון רוטרי  רונדנה מאיטליה,  שבעיירתם נערך בקיץ האחרון המחנה המשותף של פרויקט הטריומפ- משלחת נערים ונערות ערבים ויהודים מחיפה. פרויקט זה שהוא בן טיפוחיו של חברנו נ"ל שאול דיאנג'לי, קיים את מחנה הקיץ האחרון באיטליה (בשנים שקדמו בקליפורניה). פרויקט המחנה קרם עור וגידים לאחר ששאול נפגש עם נשיא המועדון ברונדנה,  ושיתוף הפעולה נרקם. זה היה הפרויקט הבינלאןומי הראשון  למועדון רוטרי רונדנה,  וזכה להצלחה מרובה. הנשיא אלברט לינקולן הודה לנציגי המועדון והחליף עמם את דגלוני המועדונים למזכרת ובתודה על שיתוף הפעולה מטעמם .

לאחר החלפת הדגלונים המסורתית בין המשלחת מאיטליה לנשיא המועדון רוטרי חיפה, הוחל בטכס הרוטריוני המקובל: את פסוק השבןע הביא זאב פורר שבחר בנושא "משנכנס אדר מרבין בשמחה"- הגמרא נקטה בלשון מרבין בשמחה ללא הגדרת סוג השמחה שיש להרבות בה באדר.  לעומת זאת, חז"ל הגדירו כיצד יש לשמוח - חייב אדם לשמח בניו ובני ביתו בחג, שנאמר: "ושמחת בחגך" . במה משמחם? ביין. אנשים בראוי להם ונשים בראוי להן. אנשים- ביין והנשים- בבל בבגדי צבעונין, ובארץ ישראל בבגדי פשתן מגוהצין תכלית שתיית היין בפורים היא גילוי רזי תורה מן המגילה ככתוב- "נכנס יין יצא סוד" אולם לגבי  כל חודש אדר לא הגדירו כיצד לשמוח. והסיבה היא- חז"ל באו ללמדנו שירבה כל אדם בשמחה של מצווה בכל מה שמשמחו, דהיינו אין גבולות לשמחה הרוחנית.

את ברכות הרעות הביא נפתלי בלבן, ואת הברכה הבינלאומית הביא דב מעיין. הברכה שלוחה הפעם למועדון רוטרי ריצ'רדס ביי  בטראנסוול שבדרום אפריקה השייך לאזור 9270. טראנסוואל משמעותו מעבר לנהר הוואל, אזור שיושב  במאה ה 19 על ידי  צאצאי הבורים שמקורם בהולנד. בדצמבר 1880 הכריז מנהיג הבורים על עצמאות האיזור, כ"רפובליקה הדרום אפריקאית". בעקבות הכרזה זו פרצה מלחמת הבורים עם אנגליה, בה נצחו הבורים, וב 17 לפברואר (תאריך של היום) 1881 נחתמם הסכם פרטוריה שהכיר בעצמאות הבורים בטראנסוואל .

ב1879 הגיע בספינה הקומודור סיר פרדריק ריצ'רדס ללגונה של שפך נהר מהיטצו וקרא למקום ריצ'רד ביי,  והמקום הפך לעיר ולנמל הגדול ביותר באפריקה כולה. הנמל עמוק מים וכולל את מסוף ייצוא הפחם הגדול בעולם. בעיר מועדון רוטרי אחד שנוסד ב 1983 ובו 21 חברים הנפגשים כל יום שני בערב . הבה נרימה כוסית ברכה בינלאומית ל Richards Bay Rotry Club.

את המרצה האורח פרופ' ויליאם פרידמן הציג חברנו יורם קנטר : פרופ' פרידמן נולד ב 1938  בניוארק שבניו ג'רסי. נשוי+2.  יש לו קריירה לימודית עשירה -  BA  במדעי המדינה מאוניברסיטת ניו-ג'רסי, תואר MA בלימודי השפה האנגלית מאוניברסיטת פלורידה ו PhD בספרות אנגלית מאוניב' שיקגו. תואר נוסף של MA בפסיכולוגיה קלינית מאנטיוכ יוניברסיטי באוהיו .
ב 1968/59 בא כחוקר בכיר לביקור באוניברסיטת חיפה "הציץ- ונפגע", ומאז שהה שנים רבות באוניברסיטה של חיפה, תחילה כמרצה בכיר, דרך פרופסור חבר ופרופ' מלא, וכיהן שנים רבות כראש המחלקה לאנגלית באויברסיטה החיפאית. בין לבין בילה מספר שנים בהוראה ולימוד ספרות ושירה אנגלית באוניברסיטת וושינגטון וכן בפילדלפיה  כהן בוועדות מקצועיות רבות, כתב ופרסם על ל 50 מחקרים ועבודות מקצועיות וחיבר 3 ספרים.  מאז פרש כפרופ' אמריטוס ב  2003 עסק בהדרכה וייעוץ למחלקה לאנגלית ולהכשרת מורים במכללת סכנין בישראל .

פרופ' פרידמן פתח באמרו שהנושא  הוא לא ספרות או שירה אלא נושא של מצב העוני בחיפה ופעילות של עמותת "יד עזר לחבר". לדבריו מעל לעשרים אחוז מתושבי המדינה נמצאים מתחת לקו העוני, כ 1.7 מיליון איש מבוגרים וזקנים, ו60 אלף ילדים. הכוונה למשפחות של 4 נפשות המשתכרת פחות מאלף דולר לחודש. משפחות אלו מציגות מצב של "אי בטחון תזונתי" , שבו  הפחות סובלות חוסכות אוכל מפי ההורים למען יהא לילדים, והאחרות אין להן אוכל לא לילדים ולא למבוגרים. מבוגרים יוצאי שואה ואירופה אינם מצליחים להתקיים על קצבת המוסד לביטוח לאומי של 1700 ש"ח בלבד, ואפילו אלא שיש להם עד 400 יורו רנטה מגרמניה אינם עומדים בתשלומי המים החשמל התרופות שכ"ד והמזון . לפני מספר שנים הוא נפגש עם מר שמעון סבג,  שהתחיל לפעול כמתנדב ויוזם של אגודת יד עזר לחבר למתן סיוע לבזקקים ונצרכים, ומאז הוא פעיל בהשגת תרומות ומצנדבים לפעילות עמותה חשובה זו .
בשלב זה, העביר המרצה את המיקרופון וזכות הדיבור למר שמעון סבג, שהוא כיום מנכ"ל עמותת יד עזר לחבר ובית הילד, עמותה המפעילה בתי תמחוי, בתי ילד , הוסטל לנוער, בתי מחסה למבוגרים,מרפאות שיניים לנזקקים ומרפאות פסיכיאטריות. מר סבג סיפר על היקף פעילויות העמותה שיש לה מעל ל 100 מתנדבים . מפעילה בתי תמחוי ומתן 1500 ארוחות חמות ביום, בתי ילד  והוסטל נוער, וכן בית למבוגרים חלק גדול מהנצרכים לשרותי וסיוע העמותה תורמים גם הם מזמנם לפעילויות בשמירה וארגון תורנויות  הגשה, ניקיון, שטיפת כלים ועוד.  העמותה נבחרה כארגון המצטיין בסוגו לשנת 2007 ו 2008 . מה שמסייע לפעילות העמותה הוא שאין היא רוכשת מזון רטוב או מזון יבש בכסף אלא מקבלת אותו כתרומות מעודפי צה"ל , חברות, ארגונים גדולים אחרים.המותה מפעילה משאיות כולל משאות קרור, וכן אוספת ריהוט משומש, ציוד חשמלי שהתיישן וביגוד , וברשותה שטחי אכסון שנתרמו עלידי עירית חיפה .
העמותה מודה לכל מי שישלו ויכול לתרום ציוד, זמן או כסף לפעילותה, וניתן ליצור קשר בטלפון 04-8666988. או עם מר שמעון סבג ישירות בנייד  050-7533333 .

הודה למרצה חברנו שלום וואנו, שגם לו נסיון וותק בהפעלת מרכזי סיוע  לנוער ואיסוף מזון וציוד לנזקקים .  לדבריו פעילות עמותת יד עזר לחבר מורגשת בכל אשר תפנה בעיר חיפה, וכל המבקר במבנים המופעלים על ידה ברחוב קאסל, ברחוב יחיאל ובנווה דויד אינו יכול שלא להתפעל ולהעריך את מפעלותיה . עם סיום המפגש  הודה הנשיא אלברט לינקולן למר סבג ולפרו' פרידמן והעניק להם תעודות הוקרה על פעילותם כי רבה מחברי המועדון- רוטרי חיפה

 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet