נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

16/12/2009 - הרצאת מוישיק יונאי

הנשיא אלברט לינקולן פתח את הישיבה בברכו את המרצה האורח עו"ד משה  יונאי ואת האורחים והנוכחים. בתחילת  הפגש הופעל נוהל הטכס הרוטריוני כמקובל :- פסוק השבוע הובא על ידי חברנו אלי חכים: לפני 61 שנה במהלך המחלוקות בין ימין לשמאל התפוצצה תרתי משמע אוניית הנשק "אלטלנה" בחופי תל-אביב.  כעת יש לנו שלטון של הימין עם גיבוי השמאל ויחדיו מנסים לעצור את הקריאות למרד בני הישיבות בצבא ונאלצים לסגור  את ישיבת הר ברכה. מכאן אנו למדים שאת הרב מלמד לא ניתן לרסן לא על ידי הימין ולא על ידי השמאל והמחלוקות  למרבה הצער נשארות .

 את   ברכות הרעות הביא נחום לדר, ואת הברכה הבינלאומית הביא דב מעיין: הרוצח ג'ון דמאניוק עומד למשפט בגרמניה על הפשעים שנערכו במחנה ההשמדה סוביבור אשר בשנת 1943 הובאו אליו רבים מיהודי אמסטרדם . בהקשר לכך  אבקש לברך את מועדון רוסרי ROTARY CLUB OF AMSTERDAM INTERBATIONAL   השייך לאזור 1580 . העיר אמסטרדם נוסדה במאה ה - 13  ככפר דייגים . העיר התפתחה סביב לסכר ולאורך הנהר AMSTEL . השם AMSTELLEDAMME  נשמע לראשונה בהקשר להיטל  זיכיון שהטיל – פלוריס  החמישי הרוזן של הולנד  בתאריך 27.10.1625 . העיר משתרעת על שסח של 219.5  קמ"ר ומונה  7.62  מיליון תושבים.. באמסטרדם ישנם 18  מועדוני רוטרי. מועדון רוטרי אמסטרדם אינטרנשיונל נוסד בשנת 1955  והוא המועדון היחידי באמסטרדם  שדוברים  בו בשפה האנגלית. המועדון מונה  40 חברים שנפגשים כל יום שני בשעה 1830  במלון .הילטון. המועדון תורם ומשתתף בעזרה לילדים נזקקים וכן עוזר לבתי חולים, בתי ספר ומוסדות סוציאלים. אבקש להרים כוסית לברכה כבוד מועדון רוטרי אמסטרדם אינטרנשיונל !

דברים "בקיצור" על חודש דצמבר  -חודש כל החגים הביא חברנו האני אלפאר: `אשר ביום ששי האחרון במפגש בבית הגפן קיבל  תעודת הרוטריון המצטיין של האזור מידי נגיד האזור בטכס מרשים (ראה דיווח נוסף באתר `.
 חגים ומועדים לכל הדתות בחודש דצמבר-- חודש  כל החגים
• יום ששי, 11.12.2009 , חנוכה ,
• יום שישי 18.12.2009 ,יום השנה להולדת "הבאב ."
• שבת 19.12.2009 , יום השנה להולדת בהאאללה
• יום ששי, 18.12.2009, ראש השנה ההג'רית - 1 ב.מוחרם 1431
• יום שישי, 25.12.2009 , חג המולד לנוצרים
• יום חמישי, 31.12.2009 , ערב. ראש השנה האזרחות 2010
חג המולד- הכנסייה בעולם לא קבעה חד משמעית את תאריך הולדתו של ישוע מנצרת. ב- 300  השנים לספה"נ, חג המולד נחוג ב-  6 לינואר, היום שבו נטבל ע"י יוחנן המטביל. הסברה הייתה שבטבילה התמלא ישו ברוח הקודש, וכאן בעצם לידתו הרוחנית. אך בשנת  336 הכנסייה החליטה להעביר את היום ל-  25 לדצמבר בכל שנה. שכן ביום זה הפרסים חגגו את יום אל האור       Methra והרומאים חגגו בו את חג השמש הנצחית .
השנה האזרחית החדשה- גם כאן הייתה התערבות של הכנסייה בקביעת התאריך . בבדיקה שערכה וועדה מיוחדת שמינה האפיפיור גריגורי ה-13 במאה ה-15 גילתה שישו הנוצרי נולד בעצם 4 שנים לפני כן, אך מאחר שהעולם כולו פעל יותר מ- 1500 שנים עפ"י הלוח שהיה נהוג אז ,הכנסייה החליטה להמשיך בלוח תוך ציון הקישור לספירה הנוצרית ולא ללידתו של הנוצרי מנצרת
עץ האשוח - הצבת עץ חג מולד היא מנהג נוצרי המתקיים על ידי נוצרים  בכל רחבי העולם לקראת חג המולד. במסגרת מנהג זה נהוג להציב בבית או במקום בציבורי עץ ירוק ולקשט אותו בקישוטים ותאורה. בארוI ת הברית נהוג להציב עצי חג המולד כבר בלילה שלאחר חג ההודיה האמריקאי (יום החמישי הרביעי בחודש נובמבר), והוא מכונה לא פעם "חנוכה בוש ".. הצבת העץ מוזכרת לראשונה בגרמניה רק ב-1570  שנהגו לקראת חג המולד לקשט את רחובות הערים כולל עצי אשוח שקושטו בפרות, אגוזים, פרחי נייר ובייגלה. מטרת העץ הייתה לשעשע את הילדים בחג המולד. רק במאה ה 17- החלו להציב את העצים בבתים פרטיים, וב- 1815 אירופה כולה הצטרפה למנהג זה ומשם לאוסטרליה ולמזה"ת. הכנסייה מספרת שקישוטי העץ הם בעצם להזכיר אותם עצי אשוח שהיו ליד המערה שבה נולד ישו ואשר היו מקושטים בפתיתי שלג והאורות רק צבעו אותם בשלל צבעים .
סנטה קלאוס- ע"ש ניקולס הקדוש מהולנד "Sinte Klass " שחי במאה ה- 4 ההולנדים נהגו לחוג אותו ביום ה- 6  לינואר אבל ארה"ב העבירה את היום ל 25  לדצמבר יחד עם חג המולד. המנהג מציין שמדובר בזקן חביב וטוב לב, המגיע בלבוש אדום מפינלנד ומסתובב ברחבי העולם על גבי מזחלת רת מה לאיילים מעופפים. סנטה קלאיס פוקד רק את בתי הילדים הטובים, מביא להם מתנות ומגשים את משאלותיהם .
ראש השנה ההג'רית- ביום שישי  11.12.2009 ראשון בחודש מוחרם עפ"י הלוח ההג'רי ובו מציין I העולם המוסלמי את ראש השנה ההג'רית הוא היום 1431 . בעצם המלה היג'רית בערבית היא להגר או לצאת למסע - ולוח השנה המוסלמי שנקרא היג'רי מתחיל ב 1- במוחרם בתאריך שבו הנביא מוחמד הגיע במסעו עם אלפי מאמיניו ממכה למדינה אלמנורה (ית'רב)- זה היה ב 24 לספטמבר בשנת 622 לספירה לאחר13  שנים הח'ליפה עו מר בן אלח'טאב הורה להנהיג את תחילת לוח השנה המוסלמי מיום זה I הלוח ההיג'רי נספר משנת 622 לספירה הנוצרית .

חגי הבהאים -  The Twins Holidays) 18.12.2009   -19.12.2009 )
בשנת 1817 נולד בהאאללה בפרס ולפי הלוח המוסלמי הוא נולד ב- 2 במוחרם 1233  ובשנת 1819 נולד הבאב גם בפרס ולפי הלוח המוסלמי הוא נולד ב- 1 במוחרם  1235 ובשל כך הימים האלה בפי הבהאים נקראים ימי ההולדת התאומים . אלה הם ימים שמחים, הבהאים מציינים אותם בטקסים בבתי המקדשים הפזורים העולם, התקהלויות בבתים והמון אירועים פרטיים חגיגיים .

מידע רוטריוני: - קרן אלקלעי חלקה כמיליון ורבע שקל . סיכומים שנעשו בקרו על שם אברהם אלקלעי ז"ל מורים כי מאז נוסדה הקרן בשנת 1989 , מימנה הקרן מלגות בסכום כולל של 1,250,000  ש"ח.הקרן מממנת מלגות לסטודנטים הזקוקים לעזרה כלכלית בעלי הישגים לימודיים. המלגה היא לכל תקופת הלימודים עד לקבלת התואר הראשון.. עד כה נהנו מפירות הקרן  חמישים ושלושה סטודנטים, חלק מהם גמרו את לימודיהם בהצטיינות ורבים מהם הוכיחו צלחות מרשימות בחייהם המקצועיים לאחר שסיימו את לימודיהם בעזרת הקרן .
אברהם אלקלעי ז"ל מהנדס יליד יוגוסלביה ופרטיזן במלחמת העולם השניה, נפטר ערירי בחיפה והוריש את כל רכושו כדי להקים קרו שמתוך הכנסותיה יממנו  את לימודיהם של סטודנטים מוכשרים נצרכים. לבקשת האפוטרופוס דאז הקים חברנו עמנואל גורלי קרן המסתכמת כיום כ- 2,500 ,OOO ₪ . עמנואל גורלי הוא יו"ר הקרן, ונאמני הקרן הם: השופט דן ביין, נג"ל אליהו ברכה, הנשיאים לשעבר אדי חי, מאיר מנדלמן ובני רודיטי , הנשיא המכהן בפועל של המועדון, וחברנו  עו"ד רון כהן. רואה החשבון של הקרן הוא נ"ל  אלי ליכטר (כולם חברי מועדון רוטרי חיפה), את השקעות הקרן מנהל בהתנדבות  הרוטריון לואי פסקל שהוא יועץ השקעות במקצועו . 

לזכרם: -             נ"ל סולי (שלמה) פרידמן ז"ל
סולי כיהן כנשיא המועדון  רוטרי חיפה השנת הרוטרי 1975/76, ומאחר שמשרדו היה תמיד מעורב בפעילות לאומית ושימש כנציגו המשפטי של המוסד ועליה ב' חיפש סולי גם בתפקידיו ברוטרי פעילות לאומית כל שהיא . סולי קפץ בזריזות רבה לסערה שהתחוללה בימיו כאשר הרוטרי עמד לבחור כנשיא הרוטרי העולמי בנאצי וחבר אס אס לשעבר.  יחד עם חברינו ד"ר וידרא וד"ר הכט פעל במלוא המרץ ויחדיו הצליחו במשימתם למנוע בחירתו של הנאצי לשעבר לנשיא רוטרי. בפעילות דומה נקט סולי כאשר ידידו , שגרירנו באו"ם חיים הרצוג, קרע מעל הדוכן ובפומבי את נוסח ההחלטה ש"ציונות היא גזענות"  -סולי יזם פניה של נגיד האזור לנשיא הרוטרי העולמי לגינוי החלטת  קיצונית זו . הייתה לסולי כשהיה בן 63 המלצה חשובה לחברי מועדוננו: "הזמן, אינו עומד במקום, כל חברי המועדון מתבגרים" ולכן  הציע לקבל לפחות 20 חברים בהי 40 רק כדי לשמור על גיל ממוצע של 50. בשנת נשיאותו קיבל סולי פרידמן 3 צעירים שכאלה- פרופ' שמואל אידלמן, עו"ד צבי הדסי ואת עו"ד אורי ינובסקי, הממשיכים עמנו כחברי מועדון פעילים עד עצם היום הזה. וכאילו ידענו מראש- רק לפני שבוע ימים, בחרנו בסולי שהגיע לגבורות כחבר כבוד של המועדון. ועתה איננו עוד. מי ייתן והמשפחה לא תדע עוד צער דברים שנאמרו בהלוויתו של נ"ל סולי פרידמן השבוע `

נ"ל שאול דיאנג'לי הציג בפני החברים את האורחת , סשה סלמננה מילגאית של רוטרי בינלאומי ואורחת של מועדון קישון, הלומדת באוניברסיטת חיפה  .סשה ספרה שזכתה במלגה של 25 אלף דולר  לצורך לימודים בכל מקום בעולם, והיא בחרה ללמוד עברית  ולימודי ארץ ישראל באוניברסיטה החיפאית . היא החליפה את דגלון מועדון רוטרי מיניאפוליס ממנו באה עם דגלון מועדוננו- רוטרי חיפה . חברנו אלחנן (חורחה) גרינברג חבר ועדת העליה וקליטה סיפר על הפעילות של הועדה,  ועל ביקור חבריה בקמפוס הנמל הכולל בין השאר גם את אולפן ציון ובו 80 עולים אקדמאים  צעירים בגילים 25-35 הלומדים בו עברית ומנסים להיקלט בארץ . הוא פנה לחברים לסייע לעולים בכל דרך אפשרית .

את המרצה האורח עו"ד  משה יונאי  הציג חברנו שלום וואנו . משה יונאי הוא בן 56 כיום,נשוי לציפי ואב ל 3 , שאולי טל ואורי. לאחר סיום לימודי המשפטים שרת משך 16 שנה כקצין במשטרת ישראל בתחומי חקירה ותביעות שונים. משנת 1986 שותף במשרד עורכי דין רולוף-ינאי . מקדיש חלק נכבד מזמנו לפעילות ציבורית,  ובין היתר כיהן  כחבר מועצת העיר קריית מוצקין, יו"ר עמותת קרן המוזיקה בקרית ים  וכחבר המועצה לשידורי רדיו וכבלים. בתנועת הרוטרי  הוא נשיא לשעבר של מועדון רוטרי קישון, והיה פעיל בצוותי נגידי האזור -  רן לין ויעל לצרוס.

המרצה פתח ואמר שאת עיקר דבריו  בנושאי זהירות בדרכים הוא מקדיש לנושא איתור עברות תנועה באמצעות מכשירי מדידה. המיכשורים השונים משמשים בעיקר לאחת מ3 מטרות :
1.    איתור רכבים הנוסעים במהירות גבוהה
2.    איתור נהגים החוצים צמתים באור אדום .
3.    איתור נהגים הנוסעים תחת השפעת אלכוהול ..
מכשורים לאיתור הם או על בסיס רדאר או על בסיס לייזר. ה KRII   ("ווקר")הוא מכשיר רדאר ישן הקיים במשטרה למעלה מ 20 שנה ומופעל מתוך מכונית. במודל מתקדם יותר שלו  6 -F יש גם מצלמה . במכשירים הנייחים מבדילים בין ממא"ל- מד מהירות אלקטרוני לבין  מיל"ז מד מהירות לייזר . המכשיר החדשני במשטרה כיום הוא ה"דבורה." למכשיר יש שתי אנטנות זעירות, המונחות על גג הניידת ושולחות קרן לייזר לפנים ולאחור. הקרן מודדת את מהירות הנסיעה של כלי הרכב הנוסעים בכביש ומתבייתת על רכב שנוסע במהירות הגבוהה מהמותר.ברגע שהקרן ננעלת על רכב שמבצע עבירת מהירות, היא משדרת לשוטר שבניידת נתונים לגבי המהירות, נתיב הנסיעה של הרכב ומיקומו ביחס לניידת. כל שנותר לשוטר הוא לעצור את נהג הרכב, להציג בפניו את נתוני המדידה ואחר כך לרשום לו דו"ח . ה"דבורה" פועל ביעילות גם כאשר מופעלים כנגדו מכשירים לשיבוש או גילוי של רדארים. אי אפשר לשבש את פעילות המכשיר, מה עוד שהוא גם מצביע לשוטר שבניידת האם לרכב מסוים יש משבש או מגלה רדאר , המכשיר יעיל במיוחד לכבישים בצפון ובדרום, כמו כביש הערבה, משום שהמכשיר מאפשר למדוד את מהירותם של רכבים שנמצאים במרחק של עד קילומטר מהניידת . עוד לפני שהנהג רואה את הניידת, המכשיר מזהה את מהירות נסיעתו. המכשיר הזה אמור לשנות את שיטת אכיפת המהירות של המשטרה בכבישים. הוא יחליף בהדרגה את המכשירים הקודמים שהשתמשו בהם - הווסקר, האף-6 ואת מד הלייזר הודה למרצה ג'יהאד גנטוס, אף הוא בעברו איש משארה, והנשיא העניק לו דגלון המועדון, ותעודת הוקרה על ההרצאה המעניינית .
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet