נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

16/07/2008 - הרצאתה של חיה אהרון על ער"ן

הנשיא המכהן גד כהן פתח את מפגש המועדון השלישי לכהונתו, לבקשתו- כל חברי המועדון עמדו דקה דומיה לזכר חללינו בלבנון שגופותיהן המיוסרות הוחזרו ביום זה בעסקת חילופי רוצחי ילדים תמורת גופות.

הנשיא הציג את אורחי המועדון, בינהם  רוטריון ידיד רוברט וייזר, ממועדון ניוברי פרק בלוס אנג'לס קליפורניה . הוא קשור בפעילות בפרויקט הטריומף ואירח מ"ס פעמים בביתו את נציגי הנוער  החיפאי שהשתתפו במשלחות. האורח קיבל את רשות הדיבור ואמר בין השאר, שלמרות שפיזית הוא מתגורר הרחק מאתנו, באזור עיר המלאכים, הרי שליבו ונפשו תמיד עמנו. הנשיא העניק לו למזכרת את דגל המועדון ושי צנוע וסמלי.
אורחת נוספת הייתה יעל בלבן, אשר יחד עם חברנו נפתלי בלבן תרמו את היין לשולחנות החברים, היין האדום  נתרם רגל  אירוע קבלת התואר ד"ר לפסיכולוגיה לביתם רחלי, ולרגל הופעת שני הספרים החדשים, שירה ופרוזה של חברנו נפתלי , משורר וסופר פורה ומבטיח.

הנשיא גד כהן ברך את נ"ל  סעיד אליאס, שבשל היותו בשלבי החלמה מניתוח שעבר לאחרונה, נבצר ממנו להשתתף בישיבה. לרגל יום הולדתו החל היום, הוענק לו זר פרחים באיחולי החלמה מהירה ויום הולדת שמח.מיטב הברכות!

פסוק השבוע ניתן על ידי אריאל מרקל שבחרה בפסוקים מספר ירמיהו, שלהם רלבנטיות לאירועי היום: "כה אמר ה' קול ברמה נשמע, נהי בכי תמרורים, רחל מבכה על בניה...כי איננו....מנעי קולך מבכי ועיניך מדמעה כי יש שכר לפעולתך...ושבו מארץ אויב. ויש תקווה לאחריתך נאום ה' ושבו בנים לגבולם". ממש מדהים כד כמה הקטע התנכ"י העתיק המתייחס לרחל אמם של בני השבטים בנימין ויוסף, כל כך רלבנטי לנושא השבויים של היום.

הברכה הבינלאומית נתנה הפעם למועדון הרוטרי קולורדו ספרינגס,  אזור 5470,  ובו 160 חברים, הנפגשים  בימי ששי בצהרים. למועדון זה היסטוריה ארוכה של תמיכה ויזמות של מפעלים למען החברה, בנושאי הזנה ובריאות כאחד, והוא משמש כספונסר לכ 20 מועדונים אחרים באזורו..

הרצאת חיה אהרן על עזרה ראשונה נפשית - ער"ן
המרצה האורחת במפגש המועדון של ה 16 ביולי הייתה גב' חיה אהרן,  שהוצגה על ידי חברנו  זאב מטר. גב' אהרן היא מורה לחינוך מיוחד וספרות, תושבת נשר. היא בוגרת מכון אדלר להנחיית קבוצות לגיל המבוגר, ועוסקת בהנחיית קבוצות, היא מתנדבת לשרות בארגון ער"ן מזה כ 12 שנה. במסגרת תפקידיה  בער"ן  היא מראיינת  מועמדים להתנדבות בארגון, משמשת חונכת במסגרת הסטג'  לחניכי הקורסים ומנחת קבוצה המעשירה את המתנדבים החדשים. המרצה סיפרה שער"ן הוא ארגון וולונטארי בינלאומי שלו כעשרה סניפים בישראל. ער"ן הוא שירות הומניטרי המציע עזרה נפשית בטלפון 24 שעות ביממה, בכל ימות השנה, ביום ובלילה, תוך הקפדה  על סודיות ואנונימיות מוחלטת.כל אדם בכל גיל הנמצא במצוקה נפשית ימצא בערן אוזן קשבת, והתעניינות כנה במצוקותיו.  מתנדבי ער"ן הקשובים לשיחות המצוקה  מנסים להקל על הפונה, ולחפש במשותף שרכים להקלת מצבו. במידת הצורך הם מספקים גם מידע והכוונה לשירותי סיוע שונים ער"ן הוקם בירושלים בשנת 1971, ע"י גב' מרים זסלני ובעלה ד"ר אריה זסלני ז"ל. בעשרת המוקדים בארץ כיום יש למעלה מ 1999 מתנדבים , ללא שכר. רק מנהלי הסניפים והמזכירות מתוגמלים כספית. מדי חורש פונים כ 12 אלף פונים לעזרה נפשית והמספר השנתי הוא  קרוב ל מאה וחמישים אלף איש ואישה במצוקה.
המרצה התעכבה באריכות על השלבים הארוכים והממושכים שעוברים מתנדבים לער"ן, הליכי הכשרתם והסטג'. בין קווי העזרה  המנוהלים על ישי מתנדבי ער"ן יש להזכיר את ער"ן לילדים ונוער,  קו ערן לחיילים ובני משפחותיהם קו ער"ן ברוסית להצעות עזרה לכמיליון עולים המתמודדים מול קשיי הקליטה יום יום, קו ערן לזקן לסיוע קשישים תוך מתן דגש על מניעת התעללות בקשישים, קו ער"ן בערבית המנוהל על ידי מתנדבים דוברי ערבית המכירים את המנטליות הייחודית של הפונים, ער"ן לשירותי בריאות הנפש,וער"ן בשעת חירום . פניות לער"ן מכל הארץ ומכל טלפון ניתן לבצע במספר מקוצר - 1201. מקורות המימון הן  כ 95% מתורמים ורק כ 5% ממקורות ממשלתיים, משרדי הבריאות או החינוך או הקליטה.
בתשובה לשאלות, הסבירה המרצה שהמתנדבים העונים לקריאת המצוקה מנועים מנקיטת תגובה או פעולה כל שהיא למעט מקרים על סף התאבדות אקטיבית, שאז ניתן לאתר בשרותי בזק את מקור השיח ולשלוח אמבולנס וצוות רפואי לעזרה. לדעת השואלים יש בגישה זו טעם לפגם, הן משום אי נקיטת פעולה במקרה שהפונה מדווח על פשיעה מינית או אחרת, שבצע או עומד לבצע והן משום האבסורד שבפניה למשל של מחבל עם פצצה מתקתקת, לא ישלחו המתנדבים משטרה או או כוחות בטחון למניעה, אלא יקשיבו וישוחחו בלבד עם המפגע בפוטנציה. בנוסף, אין מעקב ייזום אחר מקרים שפנו במצוקה קשה, האם הייעוץ וההפניות לסיוע אכן בוצעו על ידי הפונים. כפי שהדגישה המרצה – ער"ן זוהי עזרה נפשית ראשונית ללא טיפול או מעקב המשכי.

תודות למרצה:  חברנו שלום וואנו, שבעצמו עוסק רבות כמתנדב בפעולות למען נוער במצוקה,  הביע את הערכתו והערכת החברים לפעילות ההתנדבותית העצומה שעושה ער"ן למען הקהילה ובני  האדם  הנמצאים במצוקה חברתית והנפשית בישראל. גם הבריאים ביננו אינם נותנים מספיק תשומת לב לנפשם,  למרות שהסיוע לנפש מסייע לגוף. הנשיא גד כהן הודה אף הוא למרצה והעניק לה את דגל המועדון, ושי עם פרטי מועדון רוטרי חיפה שעוצב בידי ילדים מוגבלים נתמכי המועדון. הוא הכה על הפעמון- והישיבה המעניינת , השלישית במספר -הסתיימה.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet