נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

16/03/2012 - טיול המועדון לעמק איילון

סוף שבוע אביבי במרחב יואב – יהודה מועדון רוטרי חיפה: יקבי בוטיק, גבינות, נופים בשפלה ובהרי יהודה

בין שתי ערי המטרופולין הגדולות של ישראל משתרע מרחב ירוק , עתיר יערות עצי מחט וחורש ים תיכוני, עמקים רחבי ידיים וכמובן – היסטוריה עשירה בת אלפי שנים. מטרת הטיול הייתה לבקר  בעמק שורק, בעמק האלה ובהרי יהודה בואכה ירושלים. להכיר את תושבי ההווה והעבר, להנות מן הנופים היפים,  ולטעום מן התוצרת המקומית של יין וגבינות.
ביום חמישי, ה 15 למרס _"איידס אוף מארץ'" יצאנו מחניון "הקונגרסים בחיפה"  ולאחר נסיעה  הגענו ל"שביל העיזים" – משק משפחתי במושב טל שחר המטפח עדר עיזים לחלב ומכין גבינות מצוינות. הביקור כולל סיור קצר בדיר, הסברים, טעימות גבינה.
משם המשכנו לביקור במנזר לטרון (מנזר השתקנים),  השוכן בליבו של עמק איילון ("שמש בגבעון דום, וירח בעמק איילון") ושולט על אם הדרך. אנשי מנזר השתקנים אינם חיים מתרומות, אלא מתפרנסים מחקלאות ומהיקב הנמצא במנזר . היקב מייצר כ-250,000 בקבוקים של סוגי יין שונים בשנה. כל היינות מוכנים מענבים הגדלים בשטח המנזר.בסמוך נמצאת כנסייה צלבנית עתיקה המזוהה עם אמאוס – המקום בו נגלה ישו למאמיניו לאחר צליבתו.
במרחב יואב – יהודה קמה כאמור "דרך היין" ובה משתתפים כ-30 יקבי בוטיק.  ובאחד מהם, ביקב נחשון השוכן בלב הקיבוץ. הערכנו ביקור היכרות עם היינן וטעימות מהיין המיוצר במקום.
את הפסקת הצהריים ערכנו בכפר אבו גוש ליד המעיין. בסמוך מסגד הכפר, ובשכנות לו, הכנסייה הצלבנית. הכפר הוא דוגמה יפה לדו – קיום בין מוסלמים, נוצרים ויהודים. המשכנו בביקור בכנסייה הצלבנית: בכנסייה 2 מפלסים – המפלס מן התקופה הרומאית שם ישב הלגיון העשירי והוא בנוי ממש מעל מעיין מים, והמפלס העליון מן התקופה הצלבנית. הנזירים והנזירות שייכים למסדר הבנדיקטיני. סביב הכנסייה גינה צבעונית ומטופחת.לאחר הסיור בכנסיה הגענו למלון נווה שלום לקבלת חדרים ולמנוחה.

בערב, ערכנו היכרות עם היישוב - נווה שלום שהייחודי בהיותו ישוב יהודי ערבי בן 50 משפחות באזור לטרון. חבריו, פלסטינים ויהודים אזרחי מדינת ישראל, בחרו להקים קהילה משותפת ולחיות בה תוך קיום דיאלוג מתמיד, ולחפש מציאות אחרת, שוויונית , בה יתאפשר לכל צד לבטא את זהותו המלאה. דרך פעילות חינוכית, נווה שלום מנסה לקדם את ההבנה ואת השלום בין שני העמים.

ביום ששי, לאחר ארוחת בוקר במלון, יצאנו מנוה שלום לטיול במרחב יואב. במרחב יואב – יהודה הוקמו יותר מעשר מבשלות בירה. בקרנו באחת מהן במבשלת ה בירה ירושלמית – מש' שפירא הירושלמית הקימה מבשלת בירה משובחת. הסבר מלומד על ייצור המשקה ונטעם ממעשה ידיהם. ברכס שורק: תצפית על עמק שורק רחב הידיים, סיפורו של שמשון הגיבור אשר נולד "בין צרעה לאשתאול", בשל מזג האוויר הקשה , הרוחות והקור העז ביטלנו את הסיור המתוכנן בפארק בריטניה וכן את הטיפוס לתל אל כאיפה עיר המבצר שנתגלתה לאחרונה מתקופתו של דוד , הצופה אל עמק האלה ותל עזקה הפלשתי שממולו. ביקרנו אצל גילה בשארי – הזמרת בעלת הקול יוצא הדופן שארחה אותנו  ושרה לנו משירת תימן ושירי ארץ ישראל. משם שבנו  למלון נווה שלום. כשהחמה מראש האילנות הסתלקה, ישבנו ב"טיש" עם יוסי כפירי, שהפליא בהסבריו על פרשת השבוע . ולאחרי ה"טיש"-  ארוחה חגיגית עם קבלת שבת, ולאחר מכן תודות לשלום וואנו שארגן לנו את הזמר והמרקיד הפופולארי יוסי קמאו ערכנו מסיבת ריקודים צוהלת ומקפצת , מחממת עצמות אל תוך הלילה. בשבת בבוקר   בקור קשה יצאנו לסיור ספארי בהרים,עצירות לסנדוויץ' ,קפה ותה חם כמו בסיירת צנחנים שהזכירו ל "זקנים" רבים בינינו נשכחות...
יצאנו למסלול 4X 4 ברכב ספארי הגשם והקור לא אפשרו לנו ליהנות כראוי מנופי שפלת יהודה אשר באביב שופעים מרבדי פרחים ובשפע צמחי תבלין בשיא לבלובם, יערות עצי מחט ירוקים ונוף גבעות עגלגלות מלבב.
טיילנו ברכב הספארי , קפואים מקור במרחב שפלת יהודה. בקרנו במעיינות על דרך בורמה: עין חילו ועין מסילה. `בעין מסילה נפגשו השיירות שבאו מהשפלה (נקודת מוצאן הייתה במושבה מזכרת בתיה) עם אלה שבאו מירושלים.
דרך בורמה, כידוע, נסללה במהלך מלחמת העצמאות מאחר שהכביש מהשפלה לירושלים נחסם בלטרון ובשער הגיא. הדרך נקראה ע"ש הדרך ההיסטורית המקורית, שהייתה ציר אספקה בין בורמה לסין במלחמת סין יפן השנייה.
עייפים אך מרוצים שבנו לנוה שלום ומשם חזרה כך הדרך בואכה חיפה. נ"ל שלמה אסיף, מי שארגן  את הטיול, תכנן אותו, ביצע סיורים מוקדמים דאג שהכל ידפוק כמו בימי נעוריו במצעי השייטת, מסכם במספר מילים את הטיול:
" סוף השבוע התקיים במזג אוויר קר מאד, אך למרות זאת הכול דפק כמו שצריך,מצב רוח מצוין,חברים יכלו להכיר את האחר יותר טוב,קבלת שבת ושיעור של יוסי כפיריעל פרשת השבוע,37 חברים הגיעו לשמוע, מסיבה נהדרת עם יוסי קמאו שהגיע במיוחד מחיפהושלא נתנו לו לעזוב,סיורי גבינות ויין, ומוסיקה אותנטית יצרו שקט ומנוחה אצל החברים. המוסיקה של שלום וואנו גרמה לאנשים להיכנס למוד של שלווה. מסכן שלום שהיה צריך להכין בביתו באופן אישי תקליטוני מוסיקה של פעם על גבי תקליטורים CD`` למחצית מהחברים באוטובוס. המטרה של  "שבת אחים גם יחד",גיבוש והכרות טובה בין החברים הושגה לטעמי,וזו הסיבה האמיתית מדוע אני מוכן מידי שנה לארגן פרויקט כזה שוב ושוב."  שלוש קריאות כיפאק – לשלמה אסיף!!

הברכה בינלאומית- במפגש הערב שהתקיים בטיול, על ידי ר/יוסי כפירי: ה"אייד של מרס" או "the Ides of March"    ידוע לנו כיום שלח פורענות, ממחזהו של שייקספיר יוליוס קיסר, המתאר את השתלשלות האירועים שהובילו לרציחתו של קיסר רומי יוליוס קיסר ביום מר ונמהר זה. יוליוס קיסר הוזהר על ידי מגיד עתידות וקורא באוב שאמר לו Beware of the Ides of March" ". ואכן, ביום 15 למרץ  שנת 44 לספירה, נדקר  יוליוס קיסר על ידי חבורת הקושרים ובראשם חבריו ברוטוס וקסיוס. בדבריו האחרונים לפני מותו פנה יוליוס קיסר לידידו משכבר הימים ברוטוס במשפט המפורסם- "הגם אתה, ברוטוס?!"...
כתלמידי תיכון בכיתה י"ב אולצנו לשנן בע"פ את נאום ההספד של מרק אנטוני (מרכוס אנטוניוס)- " חברים, רומאים, אזרחים.,  הטו לי אוזן" כשהוא חוזר מדי פעם על המשפט- "אבל ברוטוס הוא אדם מכובד ", והצליח להסב, בנאומו המבריק את דעת הקהל ולהפכה  להיות  נגד מעשה הקושרים שברחו מרומא בסופו של דבר. איידו של מרס, ה -15 בחודש מרס, יצוין מחר.  מקור השם הוא בלוח השנה הרומי, בו בכל חודש היו 3 ימים ששמשו כנקודות ציון למניין יתר ימי החודש:
קלנדס- Kalendes  הוא היום הראשון, ומנין החודשים  (קלנדר) נעשה לפיו.
נונס – Nones הוא היום השביעי בחודש
איידס- Ides   היום ה 15 בחודש.
לרגל היום המיוחד הזה, שלפי שייקספיר מועד לפורענות, רוחות רעות וחיות טרף משוטטות ברחובות, והשמים קודרים, נברך היום את מועדון הרוטרי רומא, Roma Rotary Club השייך לאזור 2080, שקיבל את הצ'רטר שלו בדצמבר 1924, והיה בכך למועדון  הרוטרי השלישי באיטליה  אחרי מילנו וטרייסט. יחד עם מועדון רוטרי רומא, התקבלו גם מועדוני הרוטרי של טורינו בצפון ושל נאפולי בדרום איטליה. המועדון ברומא נסגר בתקופת המשטר הפשיסטי של מוסוליני, בדצמבר 1938, ונפתח מחדש רק בדצמבר 1948.
ב 1979 ארח מועדון הרוטרי של רומא את ועידת הרוטרי העולמית. כיום יש בו 179 חברים, הנפגשים כל יום שלישי בשמונה בערב במלון אקסצלסיור ברומא. הבה נרימה כוסית של ברכה למועדון רוטרי רומא!

 ----------------------------------

כתב וערך: יורם קנטר
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet