נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

15/11/2006 - הרצאת אדריכל דרור גרשון

הרצאת אדריכל דרור גרשון על שינוי בגישה לתכנון סביבה עירונית

דרור גרשון, בן 54, נשוי + 3, תושב חיפה הנו אדריכל ומתכנן ערים, בוגר הטכניון בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים משנת 1984.הוא שותף לעירית סולסי . משרדם עוסק בתכנון מבני מגורים ומבני צבור ובעיקר בתכנון עירוני.
תחומי ההתמחות שלו הם בתכנון ועיצוב אורבני, תכנון וניהול פרוייקטב אדריכליים.
בשנת 2004 הוא יסד עמודתה בשם "מרחב" - התנועה לעירונייות מתחדשת בישראל. התכנון העירוני בישראל לוקה בכך שאין הוא שם דגש על המרחבים הפתוחים או שטחי הצבור שבין הבתים והבנינים. הרשויות אינן משתפות את הצבור בתיכנון העירוני, ואין לו מחשבה תכנונית לטווח ארוך. למשל: הרעיון המלאכותי להקים קריה אקדמאית (בית הספר לימיה) בעיר התחתית בחיפה, כפי שמציע ראש העיר יהב, איננה סבירה מאחר ואין זה הגיוני להפוך מקום עסקים בעיר תחתית  לאקדמיה.
העמותה הציעה להפגש עם גופי שונים בחיפה המטפלים בפתוח העיר לשם שיתוף פעולה, אך לא נענו, או נענו באדישות. יש ליצור שטחי ציבור  כמו למשל מדרחובים , מרחבים ציבוריים שיהיו נגישים בטוחים וזמינים להולכי רגל ואופניים. על המרחבים להשתלב במירקם האוכלוסיה במקום. מדרחוב רחוב נורדוי בחיפה נכשל בגלל שלא לקחו בחשבון את סוג האוכלוסיה המתגוררת במקום. 
יש לטפל בהתחדשות  של המרכזים העירוניים ההסטוריים של העיר ולפתח את הכלים היישומיים הדרושים להתחדשות עירונית היוצרת סביבה עירונית הומנית יותר ובת קיימא.דרור מבקר את ההתפשטות העירונית המבוזרת ובלתי מבוקרת וללא גבולות.  מרכזי הערים הוזנחו ומוקדי מסחר ותעסוקה יצאו ממרחבי הערים אל השוליים, כל זאת במקום חיזוק הקיים. כתוצאה מכך מתבזבז משאב קרקע בערים ובמרחבים שביניהם, נעשה שימוש מוגבר בכלי אכב. 
יש להגדיל את המודעות בקהילה המקצועית והאקדמית, בקרב מקבלי ההחלטות בדרג הממשלתי והמקומי, ובקרב הציבור הרחב לחשיבות התחדשות העיר וטיפוח המרחב הציבורי.
כתב וצילם יורם נאומן.

להלן, פרוספקט של כנס העמותה שיתקיים ב 29/11/06  באולם רפפורט מרכז הכרמל. כולם מוזמנים וסדנאות לעירוניות מתחדשת בישראל - חיפה 2006
הכנס הבינלאומי השני של "מרחב" התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל, 29 בנובמבר - 1 בדצמבר 2006
ח' – י' בכסלו תשס"ז. מתחם רפופורט ובית הכט בחיפה
הקדמה
הכנס השנתי השני של "מרחב" בהשתתפות אורחים מחו"ל יעסוק בכלים הנדרשים ליישום עירוניות מתחדשת בישראל. לאחר הצלחת הכנס הראשון בחיבור קהלים רחבים לעמותה ולעקרונותיה, חוזרת ועולה השאלה: איך מגשימים את העקרונות הללו הלכה למעשה בישראל?
בחרנו לקיים השנה את הכנס בחיפה בשל רב גוניות של תושביה, היותה עיר מרובת מרכזים, עיר מחוז, והאתגר בטיפול בהתחדשות של המרכזים העירוניים ההיסטוריים של העיר.
הרצון להיות יחד עם תושביה לאחר התקופה הקשה שעברה העיר במלחמה האחרונה חידד את ההחלטה לקיים את הכנס בחיפה.
הכנס יעסוק :
בהצגת ראשונה של הכלים לעירוניות מתחדשת בישראל, כפי שגובשו ע"י  חברי עמותת מרחב בשנה האחרונה.
בהתנסות פעילה באמצעות סדנאות לתכנון בשיתוף הציבור ובעלי עניין במספר אתרים בעיר.
מטרות הכנס
לדון בנושאים הקשורים בהתחדשות עירונית, בדרכים לעידוד הפיתוח והתחדשות בחיפה ומרכזי הערים בישראל 2006
להציג, לדון ולפתח את הכלים היישומיים הדרושים להתחדשות עירונית היוצרת סביבה עירונית הומנית, ובת-קיימא.
להגדיל את המודעות בקהילה המקצועית והאקדמית, בקרב מקבלי ההחלטות בדרג הממשלתי והמקומי, ובקרב הציבור הרחב לחשיבות של התחדשות העיר וטיפוח המרחב הציבורי .
להזדהות עם ותושביה בעקבות הפגיעה במלחמה האחרונה.
ליצור שותפות עם העיר חיפה באמצעות סדנאות תכנון בשכונות שנפגעו ובמרכז העיר בשיתוף התושבים, מנהיגי העיר, נציגי גופי התכנון בחיפה, עמותות מקומיות והמוסדות להשכלה גבוהה בעיר.
להרחיב ולגוון את החברות ב"מרחב" – התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל. להציג לחברים את האמנה של התנועה, ולחזק את מחויבותם לעקרונות האמנה בפעילותם היום-יומית
משתתפים בכנס:
אנשי מקצוע בתחום התכנון העירוני והבניה: אדריכלים, אדריכלי נוף, מתכנני ערים, עובדים קהילתיים, מהנדסי  תנועה, כלכלנים, מהנדסי תשתיות ומשפטנים. תושבי חיפה והציבור הרחב שהעיר ותרבות החיים העירונית בישראל חשובים לו. נציגי ועדות התכנון, הרשות המקומית וגופים ממשלתיים, ראשי ערים, מהנדסי ערים, יזמים וקבלנים, ארגונים וולונטריים ואזרחיי ם הפועלים בעיר חיפה וסביבתה
מרצים  ומנחים בכנס:
אדריכלים ומתכנני ערים מארה"ב ואירופה
אדריכלים ומתכנני ערים חברי עמותת מרחב
מנחים מקצועיים בסדנאות תכנון בשיתוף התושבים
אורחי הכבוד של הכנס וסדנאות התכנון:
יונה יהב  – ראש עיריית חיפה
אנריקה פנלוסה – ראש העיר לשעבר של בוגוטה, שעשה בה מהפכה בחידוש המרחב הציבורי
לאון קריר - אדריכל ומבקר תכנון, זוכה מדלית אתנה של הקונגרס לאורבניזם חדש בארה"ב כאחד מהוגי    הדעות שהגותם היוותה את הבסיס לתנועה העולמית לחידוש עירוני
עוד על הכנס
במהלך הכנס יתקיימו מספר פעילויות במקביל -  התנסות פעילה באמצאות סדנאות לתכנון, הרצאות ודיונים.
1. סדנאות תכנון בשיתוף התושבים ונציגי גופי התכנון העירוניים במספר אתרים בעיר חיפה :
שכונת ואדי ניסנס – שכונה במרכז העיר ההיסטורי של חיפה ובה בעיקר אוכלוסיה ערבית ומעט אוכלוסיה יהודית. השכונה נפגעה מטילים במהלך המלחמה האחרונה, ותושביה מבקשים כבר זמן רב ליצור פורום לתכנון משותף עם התושבים והעירייה.
שכונת עין הים – שכונה מעורבת של יהודים וערבים חלקה במצב סוציו כלכלי נמוך. השכונה ממוקמת בחלקה המערבי של העיר ונושקת לחוף הים . בשכונה זאת קיימת הזנחה של השטחים הפתוחים והמרחב הציבורי. נציגי השכונה פנו אלינו במטרה ליצור פורום לתכנון המרחב הציבורי והשטחים הפתוחים כחלק משיקומה.
מתחם השוק העירוני – השוק העירוני הפועל במרכז העיר,בשכונת הדר הכרמל אשר נוסדה כשכונה היהודית הראשונה בעיר, הוא שוק פעיל אך מוזנח ולא ידידותי למשתמשים . מטרת הסדנא לתכנן בשיתוף העירייה ונציגי הסוחרים היא שיקום מתחם השוק הפיכתו למקום אטרקטיבי ומושך שישפיע כקטליזטור על שיקום מחדש של מרכז הדר הכרמל והמסחר שסביבו.
חיפה עיר תיירות – סדנא מקצועית שתתמודד עם הנושא של חיפה כעיר תיירות כחלק מהשיקום הכללי של העיר לאחר המלחמה ומעמדה באזור. בסדנא ישתתף צוות תכנית המתאר של העיר במטרה לשלב את תוצרי הסדנא בתכנית המתאר המתגבשת.
מטרת הסדנאות לקיים דו שיח תכנוני עם התושבים, להדגים את האפשרות לתכנון בהשתתפות הציבור שנעשה בה שימוש נרחב בפרוייקטים עירוניים בעולם. לאפשר למתכננים בחיפה ומכל הארץ להתנסות בתהליך תכנון זה, ולהוכיח שניתן להגיע לפתרונות מוסכמים על התושבים וכל בעלי העניין.
שיטת תכנון זו מביאה לשולחן את כל הגורמים המעונינים, כדי לפתח יחד חזון לפרוייקט המוצע, וכדי להסכים על עקרונותיו. תוצאות הסדנאות יכולות להוות בסיס להמשך התכנון של פרוייקטים אלה. תכנון זה מטרתו העצמת הקהילה המקומית תוך גיוס הסכמה כוללת רחבה שתבטיח את קידומו בהמשך הדרך.
קיום הרצאות ודיונים כרקע תיאורטי ובהם יוצג ארגז הכלים ליישום עקרונות העירוניות המתחדשת בישראל
הכינוס העיוני שיתנהל במקביל לסדנאות, יציג בפני באי הכנס כלי תכנון ליישום של עירוניות מתחדשת בישראל המפותחים במשך שנה זו במסגרת עמותת "מרחב", ויאפשר דיון ופיתוח נוסף של כלים אלה. כמו כן יוצגו בכנס דוגמאות וכלים שפותחו בעולם ליישום עירוניות מתחדשת.
בכנס תוצג פעילות עמותת מרחב בערי הצפון קריית שמונה ונהריה – פעילות שנעשית בימים אלו, בהתנדבות מלאה במטרה לסייע ולעזור בתכנון עירוני בערים שנפגעו בצפון במלחמה האחרונה. ית הכנס (ראשונית – ייתכנו שינויים)
יום ד 29 בנובמבר 2006
8:00 פתיחת ההרשמה לכנס
8:30 מבוא ל"מרחב" – עירוניות מתחדשת בישראל, התנועה לעירוניות מתחדשת בעולם, "מרחב" ועקרונותיה, פעולותיה של העמותה
9:30 היכרות מחודשת עם חיפה – היסטוריה עירונית, מגמות ותכניות לעתיד
10:30 הפסקת קפה
11:00 מושב פתיחה: כלים ליישום עירוניות מתחדשת
         הרצאת מרצה אורח
12:30 ארוחת צהריים
14:00 סדנאות תכנון – יציאה לסיור בשטח התכנון. במקביל יתקיימו מושבים בנושאי ארגז הכלים לעירוניות מתחדשת בישראל
16:00 הפסקת קפה
16:30 עבודה בסדנאות התכנון – הצגת הבעיות וחומר הרקע. במקביל יתקיימו מושבים בנושאי ארגז הכלים לעירוניות מתחדשת בישראל
19:30 טקס הפתיחה החגיגי – קוקטייל קבלת פנים, דברי ברכה והרצאת אורח
          פתיחה - מר יונה יהב, ראש העיר חיפה
          דברי ברכה
          מרצה אורח: לאון קריר
יום ה 30 בנובמבר 2006
8:30 המשך העבודה בסדנאות התכנון, מושבים בנושאי ארגז הכלים לעירוניות מתחדשת בישראל
10:30 הפסקת קפה
11:00 מושבים מליאה
          הרצאת אורח        
12:30 ארוחת צהריים
14:00 המשך העבודה בסדנאות התכנון
         מושבים בנושאי ארגז הכלים לעירוניות מתחדשת בישראל
16:00 הפסקת קפה
16:30 המשך העבודה בסדנאות התכנון
          מושבים מקבילים בנושאי ארגז הכלים לתכנון
19:30 סימפוזיון בנושא עירוניות במאה ה - 21
          הרצאה מרכזית: אנריקה פנלוסה – ראש העיר בוגוטה לשעבר
1 בדצמבר 2006
9:00 סיכום סדנאות התכנון בקבוצות העבודה
11:00 הפסקת קפה
11:30 הצגה של העבודה בסדנאות
13:00 סיום הכנס
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet