נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

15/10/2014 - הרצאה גולן בן חורין

 מפגש מועדון 15 באוקטובר, 2014. מרצה אורח - הרב ד"ר גולן בן חורין על פלורליזם והקמת קהילות לימוד

הנשיא המכהן יוסי כפירי פתח את המפגש מס' 12 לשנת הרוטרי 2014/15 וברך את המרצה האורח, הרב ד"ר גולן בן חורין, את האורחים בינהם ד"ר ארוינג יאנג מטורונטו ואת כלל הנוכחים.

את פסוק השבוע הביאה חברתנו ר/טובה גילת:
חודש אחרי שמשרד הבריאות צירף את זיהום האוויר לרשימת הגורמים המסרטנים-מגיעים נתונים המאוששים את הקביעה שתושבי חיפה חולים הרבה יותר בסרטן משאר תושבי המדינה. עולה כי חיפה היא העיר המובילה במספר חולי הסרטן בישראל: בקרב הגברים בחיפה שיעור הסרטן בין השנים 2006 עד 2011 היה גבוה ב 15% לעומת הממוצע בישראל, וזהו השיעור השני בגובהו אחרי העיר עכו עם 16%. בקרב הנשים- השיעור בחיפה גבוה גם הוא ב 15%מהממוצע – השיעור הגבוה בארץ! לא סתם אמרו חכמינו-"וכן כל מכשול שיש בו סכנת נפשות מצוות עשה להסירו ולהישמר ממנו ולהיז‏הר בדבר יפה יפה, שנאמר: 'הישמר לך ושמור נפשך'; ואם לא הסיר, והניח המכשלות המביאים לידי סכנה - ביטל מצוות עשה " .. ונשמרתם לנפשותיכם!

לאחר ברכות הרעות אותן הביא מזכיר הכבוד ר/עמירם אסמן, בא תורה של  הברכה הבינלאומית אותה הביא יו"ר האפיק הבינלאומי ר/זאב מטר:
הרצאת אורחנו למועדון הרב ד"ר גולן בן חורין בנושא השליחות לבוסטון והקמת קהילות חדשות כגון זאת שבראש פינה מהווים חלק מנדבך ההוויה של היהדות הרפורמית הרואה את חוויה הקהילתית בחווית יסוד באורח חיי החברים למסגרת. ‏ומאחר שבברכה בינלאומית עסקינן הרי שאקדיש את זאת להיום לעיר בוסטון אשר לעיר חיפה היא עיר תאומה ולמועדון רוטרי חיפה היא העיר ממנה הגיע חברנו נ"ל אלברט לינקולן נשיא המועדון לשנת הרוטרי  2009-2010.  ‏מכאן שלוחה ברכתי למועדון Rotary Club of Boston - MA ‏שהתחיל פעילותו ב 1909 ‏והיה בפועל למועדון השביעי ברשימת המועדונים שהוקמו לאחר מועדונו של פאול האריס בשיקגו. המועדון הוקם עוד לפני שנוסד הארגון National Association of Rotary Clubs ‏. למועדון זה הרוטרי הבינלאומי חייב תודה ליסוד מועדוני פריז, גלזגו, מלבורן, סידני ועוד מועדונים קטנים ברחבי עולם. ‏המועדון בבוסטון נמנה על  47 ‏מועדונים באזור ובו 2106 ‏חברים כאשר לאזור זה שייכות מדינת Massachusetts ‏ו New Hampshire ‏ , השייך לאזור 32 ‏ ברוטרי הבינלאומי. כאשר מתייחסים לשטחן של שתי מדינות אלה הגדולות מישראל פי שנים וחצי ‏ומשווים בן מספר מועדונינו באזור לבינם מדהים לגלות שבאזורנו, אזור  2490 ‏פי שלושה מועדונים. ‏המועדון ובו 39 ‏חברים נפגש בכל יום רביעי בשעה 12.05-13.10 ‏ב Boston Park Plaza Hotel. ‏‏המועדון יסד שני מועדוני Rotaract ‏והם Rotaract Club of Boston University -Rotarac School of Public Health  . ‏פעילות המועדון הוותיק הזה שעד היום היו רשומים בו במשך השנים מעבר ל 5000 ‏חברים שעסקו בכל מגזרי החברה והכללה , מאד פעיל כגוף יוזם ומשפיע בעשייתו. ‏בין הפעולות הרבות ראוי לציין את פעילות המועדון במסגרת הבינלאומית בעשייה:
‏-בקמבודיה - מניעת צרעת בשיתוף פעולה עם מועדון מלבורן באוסטרליה.
‏-בגואטמלה - טיהור מים לשתייה בשיתוף פעולה עם מועדון מקומי.
‏-באוקראינה - משלוח ציוד רפואי עבור מחלקת נשים בעיר Ternopil ‏.
‏בהזדמנות זאת אבקש לברך את חברנו בוב סמואלס ונ"ל דני פסלר מנכ"ל ביה"ס התיכון ליאו בק בו למד המרצה האורח. אבקש להרים כוסית ברכה למועדון Rotary Club of Boston

תרומת 600 זוגות נעלים- חברנו הנמרץ ר/שלום וואנו דיווח שקיבל תרומה של 600 זוגות נעלי נערות, חלק הוא העביר לתלמידות ביה"ס אבן גבירול, חלקן יועבר לנערות בית מגל ועוד. בהקשר לבית מגל- נציגי המועדון הפעילים בבית מגל קיימו ישיבה עם נציגי העירייה והעובדת הסוציאלית החדשה במקום ועיבדו תכנית יפה להשתלבות המועדון בפעילויות בית מגל.

מזכיר הכבוד ר/עמירם אסמן הזכיר לחברים שיש להירשם בהקדם לכנס רוטרי ישראל שיערך בחודש מאי השנה בכרתים. טיסות הבוקר כבר מלאות ונותרו מקומות לטיסות מאוחרות ותר. יש לשלוח את טופס ההרשמה בפקס לחברה המארגנת, כפי שהוסבר בדוא"ל שנשלח לחברים, ויפה שעה אחת קודם..

נשיא המועדון יוסי כפירי הציג את המרצה האורח:
הרב ד"ר גולן בן חורין, הוא דור שלישי ליהדות המתקדמת בארץ, נכדו של אחד ממייסדי היהדות המתקדמת פרופ' שלום בן חורין. הוא בוגר האוניברסיטה העברית, מוסמך לרבנות מטעם היברו יוניון קולג' בירושלים ובעל תואר דוקטור בחינוך מה- Jewish Theological Seminary בניו יורק. כמלווה רוחני גולן משלב מוזיקה, לימוד, נגינה, אומנות הסיפור, ועבודה בתנועה בפעילותו. התמחותו האקדמית בפלורליזם כמושג יהודי, בה פיתח שיטה חינוכית המבוססת על חשיבה מדרשית מעשירה.המעשירה את עשרים וחמש שנות עבודת השטח שלו. בעבודתו המשתרעת על פני ארבע יבשות, גולן עסק בתחומי החינוך והרוח בתפקידים הכוללים רבנות קהילתית, לאחר שלקח חלק בקורסים לשליחים בחו"ל של משרד החוץ והסוכנות היהודית, יצא לניהול ולימוד במחנות קייץ, ייעוץ לקהילות וכן כמלווה רוחני לחבורות שונות בארץ ובתפוצות.  בין היתר גולן פיתח גישה ייחודית בתחום חווית התפילה המשפחתית. כששימש כרב קהילת 'סולם יעקב' בזכרון יעקב פיתח את "נתיבי מדרש" גישה המשלבת חוויות אמנותיות מגוונות עם מסורת ישראל. גולן חזר ארצה אחרי שלוש שנים בבוסטון שם חידש את החיות הקהילתית בבית הכנסת Temple Emeth כששימש בתפקיד  .Director of Congregational Learning בין יתר עיסוקיו כיום בחיפה, גולן מנהל את - Israel Spiritual Journeys מיזם למפגש בין יוצרים ישראלים בתחומי הרוח עם אנשים מרחבי העולם. הקים את הקהילה הרפורמית בראש פינה. הקהילה שהחלה לפעול לפני שנתיים, קמה בזכות חבורה קטנה, עיקשת ומאמינה של תושבים שראתה את הקשר הציוני בין העבר של אם מושבות הגליל לבין יצירתה של יהדות ישראלית שוויונית ופלורליסטית, השמה דגש על חיי קהילה, אחריות חברתית וסובלנות דתית. השתתף בפעילויות תיקון ליל שבועות בחיפה, והרצה במסגרת קהילות שונות בליאו בק ובקהילת סיני. אירוע שיוסי אינו שוכח ארע בעת שהרב גולן ערך הבדלה בביתו של יוסי כפירי בנוכחות כשלושים אורחים. במהלך הטקס מדליקים קערית עם ספירט אשר באותו ערב התהפכה על המפה ומה שהחל כחלק מריטואל דתי ש הבדלה כמעט הסתיים בשריפה ובאסון , אך לשמחת כולם הדליקה כובתה בעודה באיבה והבית לא נשרף.

המרצה פתח ואמר שבמושג פלורליזם השתמשו רבות בעבר להשגת מילגות ותמיכה למטרות חינוכיות. ההגדרה המילולית של המילה פלורליזם באנגלית נובעת מהשורש plural שמשמעותו "יותר  מאחד". ההגדרה הבסיסית ביותר של המושג פלורליזם, במשמעותו הדמוקרטית, היא קיומה של יותר מדעה אחת. פלורליזם במשטר דמוקרטי משמעותו הכרה/לגיטימציה בזכות קיומן של דעות, השקפות שונות, צרכים ורצונות שונים בחברה. הפלורליזם הוא גם ההכרה בזכותן של הקבוצות במדינה לבטא את השונות ביניהן ולהתארגן במסגרות שונות כדי לממש את זכויותיהן ולפעול להשגת האינטרסים.
על שלושה דברים הפלורליזם עומד: א. לי יש אמת משלי. ב. לאחר יש אמת משלו שאינני חייב לקבלה אך חובתי שיוכל לעשות באמת שלו  את שברצוני לעשות באמת שלי ג. יש ערך אינהרטי (מטבע הדברים) בקיום שיח בין שונים.
ההיסטוריה היהודית מראה שתמיד עם ישראל מסתדר טוב יותר בגלות. רק כ 10% משנות ההיסטוריה שלנו היינו עם עצמאי בארצו, ו 65 שנות מדינת ישראל  הן פחות מאחוז אחד בסך ההיסטוריה של עם ישראל.  לדברי חכמינו בית המקדש חרב בגלל שנאת חינם, שהיא ההיפך מפלורליזם.
המרצה סיפר על פעילותו בהיותו בבוסטון לקרוב בין קהילות ויצירת מפגש ושיח בין אנשים שונים. ממפגש שהחל באנגליה בשנות השלושים נתפתח כיום מפעל לימודי אנגליה שבו כ 2500 איש נפגשים לשבוע בחודש דצמבר באחת האוניברסיטאות שהתרוקנה לחופשת הכריסטמס, גברעם ונשים ללא שומרי סף נפגשים, שומעים הרצאות רואים סרטונים ומקיימים דיונים. הכל מאורגן על ידי מתנדבים. ברוח זו מתקיימים  מפגשים מעין אלו בשבעים מקומות בעולם, ועכשיו מתארגן חוג/קבוצה לקיום  "לימודי חיפה". אירוע שבנוי על נכונות האנשים להיפגש. המקום של המפגש שיערך בח"י בנובמבר יהא במקום "ניטראלי,- בבית רוטנברג. המארגנים מקפידים שלא ליצור שיוך לשום קבוצה או ארגון פוליטי או אחר ולשמור על ניטרליות ועצמאות המפגש. היות ויפה היא עיר מעורבת בין דתות יש מקום לשילוב של בני כל העדות, מוסלמים, נוצרים, בהאיים, דרוזים  וכן חסידים וחרדים (ויז'ניץ?).
המרצה סיפר איך פנו אליו קבוצת אנשים מראש פינה לסייע להם בארגון תפילות ומפגש לקראת יום הכיפורים. הפונים לא היו מהמגזר הדתי  אלא אנשים שחשו בצורך לארגן מפגשים לבנה וללימוד  מסורת ישראל. הוא השיג להם בהשאלה ספר תורה, החברות רקמוו והחברים בנו ארון קודש וכך מזה כשנתיים מתקיימת קהילה בראש פינה שהוא מהעומדים בראשה ושמש כרב שלהם  במסגרת הקהילה ליהדות מתקדמת. יש מקום להמשיך ולארגן קהילות מעין אלו כשהצורך והביקוש בא מחבר הקהילות עצמם.

נ"ל משה גן צבי הודה למרצה האורח על ההצגה הכל כך ברורה של המושג "שבעים פנים לתורה". לכל אדם בישראל יש כיפה משלו- בין אם שחורה, בין אם סרוגה ובין אם שקופה או כזו שאינה נראית, ויש מקום לכולם ללימוד ולדעת יותר על מסורת ותורת עם ישראל, ועל פעולתו הנמרצת לארגן ולהפעיל את פרויקט לימוד חיפה.

הנשיא המכהן יוסי כפירי הודה אף הוא למרצה בחום, הזכיר לו את ארוע ההבדלה הלוהט והעניק לו את דגלון המועדון - מועדון רוטרי חיפה, בתודה ובהוקרה.
-------------------------------------

כתב וערך: ר/יורם קנטר
צילומים: ר/יורם נאומן

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet