נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

14/10/2009 - ביקור הנגיד צייגר במועדון

הנגיד ורעיתו התארחו לפני בוקרם במועדון,על ידי נשיא המועדון, אלברט לינקולן המזכיר העולמי של הבהאים, בגנים הבהאים שבחיפה. 4 התמונות הראשוונת שצולמו על יידי האני אלפאר מתעדות את הבקור בגנים. שאר התמונות צולמו עלידי יורם נאומן ונפתלי בלבן. מפגש המועדון ב 14 לאוקטובר היה מפגש חגיגי בנוכחות אורחים נכבדים- נגיד האזור הנוכחי אורי צייגר ופמלייתו. נשיא המועדון אלברט לינקולן פתח את הישיבה וברך את הנגיד ופמליתו , את אשת הנגיד, את פרןפ' קרינדלר ומזכיר האזור,  וכן את האורחים והאורחות הרבים, בינהם גב' אווה כורי נשיאת האינרוויל, מזכירת האינרויל,  דינה ברכה אשת נג"ל אליהו ברכה, שלושת נציגי משלחת הטריומפ  הנער עדי מנסור, מדריך מתנ"ס לאו בק ראסן בירומי וזהבה קורוניו מדריכה מבית הגפן, את מנכ"ל בית מילר ועוד.

את פסוק השבוע הביא חברנו חורחה גרינברג:  ברכת השלום של הרבי נחמן מברסלב: אדון השלום, מלך שהשלום שלו עושה שלום ובורא הכל. יהי רצון מלפניך שתבטל מלחמות ושפיכות דמים מן העולם ותמשיך שלום גדול ונפלא בעולם ולא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה. עזרנו ותושיענו כולנו שנזכה תמיד לאחוז במידת השלום ויהיה שלום גדול באמת בין כל ארם לחברו, ובין איש לאשתו ולא יהיה שום מחלוקת אפילו בלב בין כל בני אדם ויהיה כל ארם אוהב שלום ורודף שלום תמיד באמת ובלב שלם ולא נחזיק במחלוקת כלל לעולם ואפילו נגד החולקים עלינו ולא נבייש שום אדם בעולם מקטן ועד גדול ונזכה לקיים באמת מצוות ואהבת לרעך כמוך בכל לב וגוף ונפש וממון, ויקוים בנו מקרא שכתוב "ונתתי שלום בארץ ושכבתם ואין מחריד והשבתי חיה רעה מן הארץ וחרב לא תעבור בארצכם" יהוה שלום, ברכנו בשלום. 

לאחר ברכות הרעות, שהובאו על ידי חברתנו אביבה רוטר, עלה לדוכן חברנו זאב מטר עם הברכה הבינלאומית בסגנונו המיוחד: אורח מועדוננו היום, הנגיד המכהן אורי צייגר סלל עבורי את הדרך לזכור ולהזכיר שגם בין חברי מועדוננו להיום ולשעבר ארבעה נג"לים רבי פעלים שהשאירו חותמם בספרי הימים  של תנועת הרוטרי . אני מבקש להזכיר את חברנו נג"ל קני  גרדינגר, הנגיד השלישי , ואת נג"ל אליהו ברכה הנגיד ה 30.  מאחר שבברכה הבינלאומית הקודמת ברכנו את מועדון רוטרי יוהנסבורג בזכות הנגיד השלישי, הרי שהברכה היום קשורה לנגיד ה 30 , נג"ל אליהו ברכה, איש רב פעלים באור ובמחשך,  שנולד באלכסנדריה במצרים במאי 1926 והתחנך בביה"ס התיכון הצרפתי היוקרתי שבמקום- cais Mission Laique חLycee Fra והיה באותה כיתה עם בניו של היילה סילאסי קיסר אתיופיה. הוא  יזם והקים את יער פול האריס של הרוטרי בישראל, כיהן בין השאר כמנכ"ל  חברת אל-ים ובין השנים  1980-1993היה חבר מועצת  רשות הנמלים והרכבות,  וכן בתפקידים עלומים של  שליחות המדינה להצלת  יהודי מצרים ועלייתם ארצה. לאור כל זאת שלוחה היום הברכה הבינלאומית למועדון Rotary Club of Alexandria   מאזור 2450  שהתחיל פעילותו ב 1930 כמועדון השני במצרים שנה לאחר שמועדון רוטרי קהיר קיבל את הצ'ארטר בשנת 1929. מועדון אלבסנדריה נמנה על 131 מועדוני האזור, ושייך לאזור 20 ברוטרי הבינלאומי. אבקש להרים כוס של ברכה למועדון   רוטרי קלוב אלכסנדריה ולזכר שני חברים נוספים במועדון הנג"לים אוריאל שלון ז"ל, נגיד האזור לשנים 1970-1971 ,  ולא לשכוח את חברינו  דוד אורן ז"ל , נגיד האזור לשנת הרוטרי 1986 1985- ,להזכיר בהקשר לאזור המועדון של אלכסנדריה  במצרים, את זכרו של אחיו של נג"ל מנחם חכים,  הלא הוא אליהו חכים הי"ד, שהועלה לגרדום בהיותו בן 18 בלבד יחד עם חברו לנשק אליהו בית-צורי  בן ה 32 הי"ד, לאחר שחיסלו בקהיר את צורר ישראל הלורד מוין, בנובמבר 1944, והועלו לגרדום  על ידי הבריטים ב 22 למרץ 1945.

חבר מציג חבר –שלום וואנו על נג"ל קני גרדינגר :
 נג"ל קני גרדינגר, נולד בלונדון ב – 1924.  בגיל 5 הגיע ארצה, סיים את לימודיו בביה"ס הריאלי, ואת התואר בכלכלה ומסחר באוניברסיטת וויט ווטרסנד ביוהנסבורג, עם תואר סטודנט מצטיין של האוניברסיטה. שירת בצה"ל בחטיבת כרמלי בשנים 48-50 וסיים כסרן בחיל האספקה.   אביו משה הקים ב- 1930 את קולנוע "עין-דור" בחיפה, ובעקבותיו, את  "עין-דור" הפתוח ואת קולנוע "ארמון". עקב מותו של אביו, נאלץ קני מגיל צעיר, לאחוז בהגה, ופיתח את רשת בתי הקולנוע של המשפחה,  מחיפה לת"א. בהמשך , פרצו ילדיו אל העולם הרחב. חייו של קני גרדינגר שזורים בין  עבודתו, משפחתו, המפעלים והקרנות שהקים, והרוטרי:
1.  במסגרת עבודתו, שימש בעבר כשותף וכמנכ"ל החב' לספנות ואספקה, בשיתוף עם  "סולל בונה", ושירותי נמל מאוחדים, עד שנמכרה לאייזנברג. במקביל, שימש  קני ומשמש עד היום כיו"ר " תיאטראות ישראל", רשת המונה  מאות בתי קולנוע,   ופזורה הן בארץ, והן בהונגריה, פולין, רומניה וצ'כיה.
 2. פעילותו הציבורית מחוץ לרוטרי: קני הינו אחד ממקימי "וראייטי" בישראל, וכיהן כנשיא השני שלה  משך 4 שנים, לאחר שהנשיא הראשון, חיים הרצוג התמנה כשגריר באו"ם. כיהן כיו"ר "וראייטי", בירושלים, שם יש קרן התומכת בילדים, על שמו. בחיפה היה בין המייסדים של "גן הילד". כמו כן נמנה עד היום, על נאמני מכבי חיפה, הגוף שקנה ומנהל את הרכוש והמתקנים של אגודת מכבי חיפה.
קני הקים שלוש קרנות בהן הוא משמש גזבר, עד היום:
א.     "קרן משה גרדינגר"- ע"ש אביו.   הקרן מחלקת מלגות למומלצים של נגידי רוטרי בעולם, לסטודנטים הבאים לשנת לימודים בארץ, ומספקת להם את כל הוצאות הלימוד והמחייה.
ב.  "קרן דליה גרדינגר" למלחמה בסרטן.  בהנהלת הקרן – ועדה של פרופסורים המעניקים מדי שנה, סכומים גבוהים למילגות לחקרהסרטן.                               
ג.   קרן ע"ש אשתו דליה ז"ל שהייתה ד"ר לכימיה. הקרן תומכת במחקרים בכימיית הדשנים.
כיום מטפל  קני גרדינגר בשלבים סופיים של הקמת "מרכז אליהו הנביא", ליד מוזיאון "מאנה כץ".  המרכז יכלול ספרייה, מוזיאון, ובית כנסת הקשורים לנביא.  קני היה קונסול כבוד של נורבגיה משך 50 שנה, ואף זכה ממלך נורבגיה, בשנת 1968, בתואר: "אביר מסדר אולב", תואר הכבוד הגבוה ביותר בנורבגיה. קני גרדינגר היה נשוי לדליה ז"ל ואב לארבעה: משה- מוקי,   רבקה-בקי,    ישראל-שרי    ומירב,  וסב   ל – 12 נכדים. צאצאיו, ממשיכי דרכו, תורמים רבות מזמנם וכישוריהם לקהילה בדרכים מגוונות.
אחת מגאוותיו של קני גרדינגר היא הרוטרי.  הוא  חבר מועדוננו, מועדון רוטרי חיפה, 59 שנים. היה נשיא המועדון בשנת 1960-61,  והיה נגיד האזור ב- 1962. פעמיים ייצג את נשיא רוטרי העולמי בכנסים אזוריים. פעם בהולנד ופעם בשבדיה, ופעל רבות לקידום הרוטרי בכלל ומועדון חיפה בפרט. שאלתי את קני גרדינגר אם יש לו מסר לרוטריונים, והיו לו שניים:
האחד: "אם אתה כן וישר עם עצמך ועם אחרים, אתה לא יכול לטעות".והשני: " טפלו באורחי המועדון יפה".-  באחד הביקורים של קני בחו"ל, הגיע למפגש במועדון רומא . במקום היו עשרות רבות של רוטריונים מקומיים. הוא נכנס  פנימה וסקר סביב את הנוכחים, כאשר אף אחד מהם לא התייחס אליו. הביט שמאלה וימינה, עד שמצא אחד אשר ניסה למשוך את תשומת לבו. הוא ניגש אליו והציג את עצמו: I AM MR. GREDINGER FORMER PRESIDENT OF HAIFA CLUB ISRAEL. השני לחץ את ידו ואמר:I AM MR. BUCHMAN FORMER PRESIDENT OF TIBERIA CLUB ISRAEL .
ואסיים בנימה קולנועית: היה זה  "בצהרי היום", וכמו שנהוג ב"זמנים מודרנים", ישבתי בקפה "קזבלנקה",  עם אדם יקר- קני גרדינגר, אשר אין בדרך חייו מקום ל:QUE SARA SARA  וודאי שאין מקום לאימרה:FRANKLY  MY  DEAR , I  DON'T  GIVE A  DAM ”באותם רגעים  חשתי, ב"תחילתה של ידידות מופלאה".

 הנשיא אלברט לינקולן והנגיד אורי צייגר העניקו לנשיאנו  הקודם, גד כהן, את אות "גלגל הזהב", על מילוי משימותיו וםעילותו למען המועדון כי רבה בשנת כהונתו האחרונה.  נ"ל גד כהן ניצל את ההזדמנות להעניק לראובן זיו את גביע הרוטריון המצטיין לשנה החולפת, במיוחד על פעילותו הנמרצת למען הגאלה ומועדון ההסעדה. ראובן נעדר מישיבת הנשיאות האחרונה בה הוענקו תועדות הוקרה לראשי האפיקים ולפעילים, וגדי ניצל את ההזדמנות להעניק לו את הגביע בנוכחות הנגיד בכבודו ובעצמו.

על הטריומפ: נ"ל שאול דיאנג'לי הציג את מפעל הטריומפ  שהוא ילד טיפוחיו מקדמת דנא. מפעל הטריומפ הוא מפעל חובק עולם  שאינו נתמך על ידי הרוטרי הבינלאומי בהיותו מפעל חינוכי אלא על ידי חברי מועדגוני רוטרי וגופים נוספים, בינהם בית הגפן, בי"ס ליאו בק וגופים נוסים בחיפה. כיום עומד בראש הפרויקט מטעם המועדון חברנו יוסי כפירי. הוא הזכיר את תרטמתו של מועדון רוטרי ניוברי-פרק בקליפורניה בעבר לפעולות הפרויקט והזמין את הנער  עדי מנסור, שהשתתף בפעולות הפריקט לאחרונה לדווח ולספר לחברים על חוויותיו וחשיבות הפרויקט בעיניו ותרומתו לגיבוש מערכות היחסים בין הנוער הערבי ובני הנוער היהודי השותפים לפעולותיו.

ראש אפיק שירותי הקהילה נחום לדר הביא בפני הנגיד וחברי המועדון דיווח על פעילויות מועדון רוטרי חיפה למען הקהילה בשנים האחרונות:
בי"ס עופר - בי"ס עופר הינו בי"ס ניסויי לילדים אוטיסטים. המועדון מלווה את בית הספר מזה שנים רבות, בשנתיים האחרונות  השתתפנו במימון פעילויות מזדמנות, השתתפנו בארועי בית הספר וגולת הכותרת היא מימון שיעורי רכיבת סוסים טיפולית, בסיוע בנק המזרחי ובהובלה של חברתנו ורד אביטן המסורה בכל ליבה לנושאי הקהילה, המתבצעים ב"חוות גיזמו" ומצליחים לגעת בילדים במקומות שאחרת לא מגיעים אליהם.

גן הילד - גן הילד הוא פרויקט מיוחד של ילדים ונוער הסובלים מבעיות פיגור קשות. מועדוננו היה שותף לגב' מיכל ברנר במימוש חזונה לאורך הרבה שנים, לכל אורך הדרך ישנה נציגות של חברי המועדון בוועד המנהל ובניהול השוטף. חבר המועדון רו"ח ראובן חייקין ז"ל תרם תרומה גדולה בעיזבונו שהייתה הבסיס להרחבת הבית מאוד, פרויקט שמסתיים בימים אלו. מלבד סיוע בניהול השוטף של הבית, המועדון סייע בשנתיים האחרונות בהזנת החניכים שנאלצו לפעול במקום מרוחק מהמועדון עקב הבניה המתמשכת, וכן סייע גם כאן במימון שיעורי רכיבה טיפולית, שעל הצלחתם תעיד העובדה כי הם מבקשים זאת שוב ושוב.

בי"ס אורים - בי"ס אורים הינו בית ספר יחידי בכל הצפון לילדים עם בעיות התנהגות קשות.ניתן לאמר ללא היסוס כי לולא מוסד מופלא זה, הילדים הללו, שאינם מפגרים ואינם נופלים בכל קטגוריה אחרת, היו נידונים להיפלטות ממערכת החינוך והתדרדרות לחיים קשים. הם ומשפחותיהם נהנות משרותי בית הספר. המועדון בעזרתם הנדיבה של משפחת מרקל חברינו תרם למוסד חדר סנוזלן שהינו צורך חיוני למוסד יחודי זה, יסד במקום ספרייה ע"ש חברנו עמוס שיירי ז"ל, וממשיך ותורם ככל הנדרש למוסד בצורה שוטפת. בשנה האחרונה, עקב קיצוצים בעירייה, סייענו לבית הספר במימון ארוחות קלות לילדים יום בשבוע, סיוע חיוני כי ללא תזונה מתאימה התנהגות התלמידים מתדרדרת מאוד.

בית ההסעדה - מועדוננו עזר ביסוד בית ההסעדה בקיריית שפרינצק, בו ביקרת היום אדוני הנגיד ולבטח התרשמת מחשיבות המוסד.מלבד תרומתו של המועדון כגוף למוסד, תורמים חברים רבים, בהמרצתו הבלתי נלאית של חברנו אריה לבנוני, פעמיים בשנה, בראש השנה ולקראת חג הפסח כספים רבים נוספים המגיעים עד לעשרות אלפי שקלים למען חלוקת מוצרי מזון לנזקקים באמצעות בית ההסעדה.

רוטאראקט - מועדון רוטאראקט חיפה פועל בבית מילר בתמיכה רבה של מועדוננו, הן בליווי אישי ע"י חברים מהמועדון והן ע"י תקצוב קבוע של הרוטאראקט ע"י המועדון בסכומים של אלפי שקלים לשנה. פעילותם בשנה שעברה התמקדה בסיוע לקהילה בטירת הכרמל, פרויקט תקשורת של בני נוער בשם "נמ"ל"- נוער משדר לקהילה, פרויקט "נתינה" שבו הם הקימו אתר אינטרנט המאגד את כל המידע על פעילויות כל ארגוני המתנדבים בקהילה,התנדבות ב"בית הקשיש"-העברת הרצאות לקשישים.

פרויקט בי"ס קהילתי- שיתוף פעולה בין הורים, מורים, תלמידים וגופים מתנדבים לצורך פעילויות בקהילה.לצערי, למרות מאמצים משותפים אנו נתקלים בקושי להגדיל את מספר החברים במועדון.

מלגות - מידי שנה מועדוננו מעניק מלגות לסטודנטים, חיילים משוחררים, תלמידים נזקקים ועוד, ככל שמחליטה ועדת המלגות. בשנה שעברה,בהנהגתו של חברנו החדש והנמרץ שלום וואנו וראש האפיק מנחם חכים, ביחד עם גורמים נוספים כמו חברנו שלמה דביר מ"חסך" חילקנו דרך המועדון מלגות בסכום שעלה על 200000 ש"ח.

נואם צעיר - מידי שנה אנו מארגנים את התחרות ומסייעים בהכנת התלמידים לתחרויות ובמימון הפרסים המוענקים לזוכים.

איכות הסביבה ובטיחות בדרכים - מועדוננו מארגן מידי שנה תחרות בין בתי הספר היסודיים על חיבורים וציורים בנושאי איכות הסביבה ובטיחות בדרכים, תחרות נוספת בין בתי הספר התיכוניים על הפקות סרטי וידאו בנושא הבטיחות בדרכים בשיתוף עם עיריית חיפה, משרד החינוך ועמותת אור ירוק. בנוסף אנו תומכים כבר שלוש שנים בפרויקט של נג"ל אברהם חמו בנושא מנהיגות צעירה ועתיד בטוח, ותמכנו בפרויקט בטיחות בדרכים של בית הספר הראלי בו התלמידים עברו הדרכה במסגרת בית הספר ע"י מדריכים שסייענו במימונם והתחייבו להעביר המסרים למשפחותיהם.

טריומפ - הפרויקט הוצג בפרוט ע" נ"ל שאול ד'אנג'לי שהוא יוזם הפרויקט והרוח החיה שלו.

מענקים משולבים - בשנים  2008 -2007, יחד עם מועדון ניוברי פארק בקליפורניה תרמנו לבי"ס למוסיקה יובל כלי נגינה עבור ילדים ובני נוער שיד משפחותיהם איננה משגת לתת להם חינוך מוסיקלי פרטי.בנוסף לכלי הנגינה, שעלותם הייתה מעל 100000 ש"ח תרמנו גם מלגות לתלמידים שאינם יכולים לממן גם את דמי הלימוד הנמוכים של מרכז יובל.

בית מילר - גם במוסד מיוחד שהינו הפנינה שבכתר  תבקר היום אדוני הנגיד ותוכל להתרשם בעצמך מאיכות החינוך המשלים שניתנת בו לבנות ובני נוער בשטחי המדע והטכנולוגיה.

אימוץ יחידה צבאית - מועדוננו מאמץ יחידות צבאיות שונות. בשנים עברו אימצנו יחידות של חיל הים,ובשנתיים האחרונות אנחנו מאמצים יחידת צנחנים, מסייעים להם- גם בעזרת גופים נוספים כמו בנק המזרחי ואגודת מכבי חיפה-במוצרים שונים, מתנות וככל שמפקדי היחידה מבקשים. גם כאן חותמן של חברותינו אלה סגל וורד אביטן חיוני ומשמעותי.

קליטת עליה - אנו עוסקים רבות בקליטת עליה, אימצנו את מעון העולים "בית אבא חושי" וסייענו להם בבניית מועדון חברתי-קפה עולה- תרמנו מזגנים, וילונות, כיסאות, פסנתר וכן טלוויזיה גדולה שנתרמה ע"י חברנו נג"ל קני גרדינגר ומחשב שנתרם בעזרתו של חברנו יורם נאומן,כמו כן ארגנו לעולים הצעירים בסיוע עיריית חיפה  סיורים להכרת הסביבה בהדרכתו של חברנו דוד לוקוב, הזמנו אותם להשתתף בארועי המועדון השונים, השתתפנו בחגיגות שלהם וסייענו לעולים חדשים למצוא משפחות שאירחו אותם לחגי ישראל.

החג של החגים -כנס הבנה וסובלנות בין עדתית - אירוע זה מאורגן מידי שנה בשנה ע"י מועדוננו, מהווה ציון דרך בקרוב רוטריונים מכל הארץ לעדות ודתות שונות בישראל. מועדוננו מארגן ומממן אירוע זה בעזרתו המסורה של ר' האני אלפאר ונשיאנו אלברט לינקולן. 

אין לי ספק שלא מניתי את כל פעילויותינו במסגרת המועדון למען הקהילה וכן לא הזכרתי את כל החברים שתורמים ממרצם וממונם לסיוע לקהילה. בשלב זה של המפגש, לאחר כל מהלכי הטקס הרוטריוני על דקדוקיו, דיווחי  ראש אפיק הקהילה, דיווחי ראשי הטריומפ והודעות הנשיר והמזכיר, ניתנה  רשות הדיבור על דוכן הנואמים לנשיא האיזור אורי צייגר.

 הוא פתח ונזכיר שהוא יליד חיפה, ואוהד הפועל חיפה, אשר לאחר אסון מעלות ב 1977 הגיע להחלטה שלהשלמת מטרותיו ושאיפותיו הציוניות הוא  יחיה ויפעל במעלות שבגליל. הוא ציין שבקהל הנוכחים נמצאים שנים ממוריו בתורות הרוטרי- נג"ל אליהו ברכה  שממנו למד מה זה להיות רוטריון ומורה שני- נ"ל אדי חי שלימד אותו ואת אשתו נהיגה בדרכי הגליל. בין פעולותיו האחרונות- העברת דיוני כנסי הרוטרי לאולם משותף אחד ולא בכמה אולמות נפרדים. הוא התלוןנן שבפרסומי הרווטרי האזורי, כעלון הנגיד ובאתר רוטרי של האזור, מועדון רוטרי חיפה עתיר הפעילויות לא בא לידי ביטוי בכל התחומים בהם הוא פועל. (הערת המערכת  - שיפנה לעורכי עתונו ולעורכי האתר שלו- הכל מופיע באתרים שלנו בפרטי פרטים ורק צריך ל"קטוף" את המוכן...). הוא קרא לפעול לגיוס יותר חברים שיהוו את העתודה לדור הבא, לאור העליה בגיל החברים במועדונים הקיימים. לדעתו יש לחיפה אזורים רבים בסביבה שניתן לדעתו לפתח ולהפעיל בהם מועדונים חדשים, ולטענתו שום דבר לא נעשה בנידון.

עם סיום דבריו, העניק לנשיא מועדוננו את דגל הנגיד, והנשיא אלברט לינקולן השיב לו מידה כנגד מידה בהענקת תעודת נטיעת  עץ ביער פול האריס. בשלב זה הישיבה ננעלה, והחבורה פנתה להמשך הסיור וביקור בבית מילר.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet