נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

14/01/2009 - דר רונן מיר, מנהל המדעטק

הנשיא המכהן גד כהן פתח את הישיבה  וברך את המרצה האורח  וכן את האורחים הרבים שהופיעו לישיבה. בינהם יש  להזכיר את דן לבנה נ"ל של מועדון מוריה אורחו של נ"ל אורי שנבל, את מנהלת ביה"ס גבריאלי וילדי ביה"ס להם מממן המועדון שיעורי מוזיקה. בהתאם לנוהל בו מעניק הנשיא פרחים לחבר/ת מועדון שיום הולדתו חל ביום המפגש, הוגש זר פרחים ססגוני לחברתנו חביבה רוגל שיום הולדתה חל היום. כן נשלחו ברכות לנ"ל  עודד פלר וזוגתו יוכי פלר להולדת נכדם השלישי (כן ירבו).

פסוק השבוע  הקשור לענייני דיומא  הובא על ידי יוסי כפירי שבחר בפסוקים מספר עמוס פרק א פסוק ו-ז' ומספר תהילים פרק קמ פסוקים ב-ג: "על שלושה פשעי עזה ועל ארבעה לא אשיבנו......ושילחתי אש בחומת עזה ואכלה את ארמנותיה"...." חלצני ה' מאיש רע, מאיש חמסים תנצרני.אשר חשבו רעות הלב כל יום יגורו מלחמות...

נ"ל אורי שנבל הודה לשלמה מרקל ונחום לדר על סיועם בהשגת והעברת פרויקט מרכז למוסיקה יובל, במרכזו העברת כ מאה אלף שח למימון מלגות ל 8 תלמידים  מביה"ס גבריאלי הפועל רבות לקידום ילדים מאוכלוסיות סוציו אקונומיות נמוכות.. דן שגיב מנהל המרכז למוסיקה יובל ומספר נערים ונערות צעירים חניכי המרכז למוסיקה הדגימו לחברי חמועדון את כשרונם המוסיקלי בהפקת צלילים בתזמורת.

ברכות רעות – הובאו על ידי רון כהן, והברכה הבינלאומית על ידי זאב מטר. הבחירה נפלה הפעם על מועדון רוטרי ניירובי שבקניה, אזור 9200. הוא השלישי במספר שהוקם באפריקה ( אחרי מועדוני דרום אפריקה וקהיר). המועדון הוא אחד מ 113 מועדוני האזור, ושם את ראש מעייניו בפרויקטים של מים וסניטציה לבתי"ס ומודות קהילתיים.

נ "ל אדי חי דיווח על התחלת  מפגשי הרעות בסגנון של "ערב ליד האח" בבתי החברים שיארחו אצת חברי המועדון חפי הרשימה שנקבעה מראש. לשבוע הנוכחי ולסוף השבוע כבר מתוכננים חמישה מפגשים שכאלה. המתארחים מתבקשים לאשר את בואם למארחים, שכולם טורחים על אירוח כיד המלך, טעים ונעים אל מול האח הבוערת.

חברתנו ורד אביטן דיווחה על הכנת משלוחים לחיילי יחידת הצנחנים 101 שהמועדון אימץ, נשלחו בגדים ולבנים חמים ללוחמים בעזה.

המרצה האורח ד"ר רונן ניב  מנכ"ל המדע-טק שליד הטכניון בחיפה, הוצג על ידי שלומית קירשטיין.המרצה בוגר תואר ראשון במטמתיקה/פיזיקה באוניברסיטה העברית, ותואר ד"ר למדעים  ממכון וייצמן. משמש גם במרצה אורח בפקולטה להוראת המדעים בטכניון העברי בחיפה. נשוי  + 3 ילדים, היה בשמונה השנים האחרונות מנכ"ל המוזיאון למדע בשיקגו

המרצה הגדיר את המדעטק כ"מדע בכיף". המרכז נוסד ב 1984 וממוקם כיום ב 8 מבנים בקמפוס הטכניוני שבין בית הקרנות לרחוב מסדה בהדר הכרמל, חיפה במסגרת המדעטק  מופעלות תוכניות חינוכיות במדע לילדים ולמבוגרים,  מופעלות ניידות מדע היוצאות לשטח ומקיימות תערוכות ותצוגות דוגמת תערוכת הדינוזאורים המתקיימת כרגע ובה ביקרו עד כה למעלה מרבע מיליון מבקרים..
לקראת שנת 2009 מתוכננת תערוכה בינלאומית על גוף האדם, המשלבת מודלים  ומדגמים של אברי אדם אמיתיים (מתורמים שתרמו גופותיהם למען המדע).  התערוכה תתקיים בשיתוף פעול של הפקולטה לרפואה בטכניון ושל הקריה הרפואית לבריאות האדם – רמב"ם.
המרצה סיפר שבנוסף להדרכת מורים בהוראת המדעים הם מקיימים חוגי נוער רבים והופעות בהדגמת ניסויים מדעיים על עקרונות המדע בפני בני נוער. בשל זה הוא הזמין מספר מתנדבים והדגים להם כיצד חודרת ביצה קשה לבקבוק עם פיה צרה, לאחר שמדליקים בתוכו נייר. השארת הביצה לאחר כיבוי האש התוך בקבוקית, מביאה לשאיפת הביצה אל הבקבוק בשל התכווצות האוויר המתקרר.
נסיונות נוספים עסקו בהפיכת כלים מלאי מים שמכוסים על ידי פיסת קרטון, ואינם נשפכים בהפיכתם (מעל ראשי המתנדבים – מזכירי המועדון בהווה ובעבר..). נפנוף סיבובי של צינורית פלסטיק מדגים גלי קול שונים, בהתאם למהירות הסיבובית של צינור.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet