נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

13/05/2015 - הרצאת פרופסור פרץ לביא - סוד הצלחת הטכניון

מפגש מועדון 13 במאי, 2015 . מרצה אורח: פרופ' פרץ לביא, נשיא הטכניון- המכון הטכנולוגי לישראל.

הנשיא המכהן יוסי כפירי פתח את הישיבה וברך את המרצה האורח פרופ' פרץ לביא, נשיא הטכניון שהסכים להרצות בפני חברי המועדון על תוכניות לפיתוח עתידי בטכניון. כן ברך את האורחים והאת כלל חברי המועדון. הנשיא הודיע שפרויקט המים שמועדוננו פעיל בו עולה ומצליח במשימותיו, ואכן נשלחה לאחרונה מצגת במייל לכל החברים בנושא זה. כמו כן דיווח הנשיא על ישיבותיה של ועדת ההחלטות של רוטרי ישראל שקדמה לוועידה בכרתים. את מועדוננו ייצגו הנשיא יוסי כפירי וגזבר הכבוד טל לזר. הוועדה למעשה הייתה חלק מפעילויות הועידה השנתית. הנשיא הזכיר לחברים את ערב הגאלה הקרוב של מועדון הרוטרי החדש בנשר, וכן את המפגש הבינמועדוני בשבוע הבא במועדון רוטרי דלית אל כרמל.

את פסוק השבוע הביא חברנו ר/יורם נאומן , שהביא פרטים (כמצוטט מהויקיפדיה) לגבי הממשלה בישראל, לרגל הקמתה (סוף סוף..9 של ממשלת קואליציה חדשה על חודו של קול... לקראת הכרזת המדינה, ב-11 באפריל 1948, הוקמה בארץ ישראל  מועצת העם כפרלמנט ביישוב היהודי ומתוך חבריה נבחרו על ידי הנהלת הסוכנות היהודית מנהלת העם, על מנת שינהלו את ענייני היישוב והמלחמה. בראש המינהלה עמד דוד בן-גוריון והיא כללה מלבדו 12 חברים. כשבוע בלבד לאחר בחירתה, ב-18 באפריל חולקו התיקים השונים כאשר בן-גוריון קיבל את תיק הביטחון. ההחלטה החשובה ביותר של המינהלה הייתה דחיית הצעת שר החוץ האמריקאי ג'ורג' מרשל לדחות את ההכרזה על הקמת המדינה וקיומה במועד שנקבע - ה־14 במאי 1948.
ב-14 במאי 1948, עת קריאת מגילת העצמאות על ידי דוד בן-גוריון, הוכרז בין היתר, כי מנהלת העם הופכת להיות לממשלה הזמנית של המדינה. הרכב   הממשלה הזמנית היה זהה להרכב מנהלת העם והיא התקיימה כמעט שנה עד ה-10 במרץ 1949, מועד בו הוקמה הממשלה הראשונה, לאחר הבחירות לכנסת הראשונה.

לאחר קריאת ברכות הרעות על ידי  ר/דב מעיין,  הביא חברנו נ"ל מיכאל פוקס את הברכה הרוטריונית הבינלאומית, שהוקדשה הפעם בשל רעידת האדמה שפקדה את נפאל וצפון הודו למועדון הרוטרי בדלהי- Rotary Delhi Uptown.  מס' המועדון הוא 51374, והוא כולל  78 חברים באזור  3010. המועדון קיבל את הצ'רטר ביוני 1998, ועיקר פעילותו היא בתחומים של מניעת הפוליו, תרומות עיניים ותרומות דם, ונושאי בריאות וחינוך . הם מחויבים עמוקות לרוח הרוטרי  של "שרות מעל לכל", והנשיאה עם חברי המועדון מאמינים שהאנשים השמחים ביותר עם אלו המקבלים יותר, אלא אלה הנותנים יותר. נרימה כוסית של ברכה למועדון דלהי אפטאון שבהודו!

את המרצה האורח, נשיא הטכניון מכון טכנולוגי חיפה, פרופ' פרץ לביא, הציג חברו ר/שלמה מרקל:  ‏פרופסור פרץ לביא נולד בפתח תקווה וגדל בזיכרון יעקב . ‏תואר ראשון בפסיכולוגיה וס‏טטיס‏טיקה באוניברסיטת ת"א ודוקטורט בפסיכולוגיה פיזיולוגית באוניברסיטת פלורידה  1974 ‏את הבתר דוקטורט עשה במחלקה לפסיכיאטריה של אונ' קליפורניה ב ס‏ן-דיאגו. ‏מ 1975- ‏מרצה בטכניון, 1978 ‏מרצה בכיר, 1983 ‏פרופ' חבר וב 1989- ‏פרופ' מלא מן המניין.1981 ‏עד  היה1993 ‏ראש היחידה לביולוגיה של ההתנהגות בפקולטה לרפואה,ומ 1993 ‏עד 1999 ‏ כהן כדיקן בית הספר לרפואה (למרות שאינו רופא). 2001 ‏עד כ 2008   כיהן כס‏גן נשיא הטכניון לקשרי חוץ ופיתוח משאבים, ומאז מכהן כנשיא הטכניון. ‏פרסם  350 ‏מאמרים מדעים, וכתב  8 ספרים שתורגמו גם לשפות רבות. ‏יזם פעילויות בנושא השינה כגון הערוץ השקט במלחמת המפרץ, שעות " 0 ‏" בחינוך וחשיבות שעין הקיץ.  ‏עורך ראשי לכתב העת המדעי בנושאי שינה J Sleep Research ‏וחבר מערכת בכתבי עת מקצועיים רבים ‏הקים את המעבדה לחקר השינה בטכניון ובהמשך המרכז לרפואת השינה המונה כיום 4  סניפים.  בשנת 1997 ‏היה ממקימי המרכז לחקר השינה בהרווארד שבבוסטון ובו המו חברות הזנק ומחקרים. ‏זכה בפר ס ‏ים רבים- ‏ביניהם  ב 1995 בפרס על חדשנות מהטכניון,ב2001  בפרס המדען הרפואי הטוב של משרד הבריאות, וב 2006 בפרס א.מ.ת.  ‏נשוי לד"ר לינה, ביולוגית של התא, שלשה ילדים וארבעה נכדים.‏‏יו"ר ורה - ועד ראשי האוניברסיטאות ומקושר עם מדענים מאוניברסיטת קורנל ומסין, לפיתוח פרויקטים משותפים של מחקר טכנולוגי יישומי.

המרצה האורח פתח ואמר שהוא בר מזל להיות נשיא של אחד המוסדות הטכנולוגים הטובים בעולם. כיום הטכניון נמצא בין 50 המוסדות הנחשבים ביותר בעולם. לדעתו קיימים 3 מרכיבים להצלחה זו:
מרכיב ראשון:- חברי סגל מעולים מהשורה הראשונה.                                                            
מרכיב שני: -סטודנטים מהטובים בארץ עם נתוני הבגרות והמבחנים הפסיכומטריים הגבוהים ביותר בארץ. 
מרכיב שלישי:-תחושת השליחות של כלל הקשורים לטכניון שהיא קריטית להצלחתו.
חיים וייצמן ומרטין בובר היו אלה שהחליטו בתחילת המאה שעברה שיקום ליהודים מוסד הוראה גבוה לטכנולוגיה והנדסה. אגודת "עזרא" בברלין, החליטה שהטכניון העברי ימוקם בחיפה כי בחיפה הייתה אוכלוסיה דוברת גרמנית, השפה בה לימדו בטכניון בשנותיו הראשונות. אבן הפינה לבניין הטכניון בהדר הכרמל הונחה ב 1912 והוא היה המבנה הציבורי הראשון שהוקם בשכונה החדשה, אולם הכיתה הראשונה נפתחה רק ב 1924 .  דוד בן גוריון היה זה שבחר בפקולטה לאווירונאוטיקה כפקולטה הראשונה שהוקמה בקמפוס הטכניוני על הכרמל.
בניגוד למוסדות אקדמיים אחרים בהם המחקר הוא מחקר בסיסי,  הטכניון דוחף ומקדם גם את המחקר היישומי. כבר מנחם אוסישקין היה זה שאמר  ש"מחקר בסיסי ומחקר יישומי- הם שני הצדדים של אותו המטבע". כך שהטכניון שם דגש על המחקר היישומי ומאז 1995 נפתחו והוקמו כ 1600 חברות על ידי בוגרי הטכניון בעולם. חלק מהשליחות הטכניונים היא לשרת את המדינה ואת האנושות, והבוגרים עומדים בכך בהצלחה.
המרצה סיפר על הקשרים עם אירוין ג'יקובס ואוניברסיטת קורנל ששם שנים רבות לא עסקו במחקרים יישומיים, ועל הצלחה במכרז להקמת מרכז מחקר קורנל-טכניון בניויורק בשיתוף עם הטכניון, ובמקביל על ההתקשרויות האחרונות עם לי קאי שין להקמת מרכז טכנולוגי טכניון-סין בקרוב.

הודתה למרצה במילים חמות חברתנו ר/חביבה רוגר, הן על ההרצאה והן על התכנות היפות לפיתוח הטכניון במסגרת הלובלית של ציר קורנל-חיפה-סין. דגלון המועדון מוענק בתודה על ידי הנשיא למרצה האורחהנשיא יוסי כפירי הודה למרצה על ההרצאה המאלפת והעניק לו כמיטב המסורת את דגלון המועדון שיפאר מעתה את שולחן הנשיא בטכניון.
-----------------------------------------------

ערך וכתב: ר/יורם קנטר                                                                                                                                          
צילומים: ר/יורם נאומן
 

 

2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet