נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

12/09/2012 - מנשה סמירה

מפגש מועדון 12 לספטמבר 2012 – מרצה אורח מר מנשה סמירה

 פגישת המועדון ביום הרביעי האחרון שלפני ראש השנה נערכה סביב שולחנות ערוכים, מפות לבנות, מפיות חגיגיות, יין אדום משובח, פלחי תפוחי עץ ודבש ביניהם רימונים וסנסיני תמר צהוב.
הנשיא המכהן נחום לדר פתח בהקשה על הפעמון ובירך את אורח הכבוד של המועדון כבוד הרב שאר-ישוב הכהן ורעייתו. למרות שהוא עתה מחלים מניתוח אותו עבר, החליט לבוא כמנהגו מזה שנים בערבי ראש השנה וחג הפסח לתת את ברכתו לחברים ולבני משפחותיהם. הנשיא ניצח על הרמת כוסית לרגל השנה החדשה לשנה טובה. ברכה מיוחדת שלח הנשיא לחברנו המסור ר/שלום וואנו על קבלת פרס איש השנה של חיפה והקריות. שלום עושה ימים כלילות למען הקהילה בהצנע לכת ובהשקט ובבטחה הן במסגרת פעילויות כמזכיר אגודת "לב ללב" והן במסגרת פעילותו בארגון "סחלב" הקולט, משכן, ומשקם נערים ונערות חסרי בית ודואג מדי שבוע לאספקת מזון ולציוד לבית שברחוב חיים, וכן למרכז שבקריית אליעזר. הוא הכתובת אליו פונים אנשי הועד למען החייל לסיוע לחיילים בודדים במצוקה, ועשרות מקרים של מתן סיוע בסתר למשפחות במצוקה לאורך שנים. על פעילותו זו לאורך השנים הוענק לו הפרס בטקס חגיגי באולם רפפורט בחיפה בנוכחות שר התקשורת והרווחה מר שלום שמחון, ראש העיר יונה יהב וראשי עיריות של קריות המפרץ. הנשיא העניק לו זר פרחים וברכה חמה מכל חברי המועדון.
הנשיא דיווח על בחירותו של חברנו ר/אריה מרקל על ידי מערכת עיתון כלכלי כאחד ממאה האנשים המשפיעים השנה. כל הכבוד!

ברכת כבוד הרב שאר ישוב הכהן:
אישי הנשיא, אחיותי ואחיי, חברי המועדון, מוריי ורבותיי. ברוך השם שהחיינו והגיענו רעייתי ואני זו השנה ה-30 לברך את חברי המועדון. אם הגיעי לחיפה הייתי תחילה חבר רגיל במועדון רוטרי חיפה. ומשלא יכול הייתי להמשיך ולתפקד במסגרת המועדון, מיניתם אותי לחבר כבוד של המועדון.
הרבי מלבוביץ' שחסידיו רואים בו את המלך המשיח, באחד המפגשים אמר לי "אנא תן לי ברכה". התפלאתי, בדרך כלל, הוא המברך. ואז אמר לי: "אתה כהן. וברכת כוהנים חשובה יותר". אני מאחל לכם אורך ימים, שנות חיים ושלום, אמן כן יהי רצון. כשאין שלום החיים לא בטוחים. כשאין חיים אין מי שיעשה שלום. ראש השנה הוא חג בינלאומי, ולאו דווקא יהודי. יש מסכת בתלמוד של ראש השנה המזכירה את אחד בתשרי כראש השנה. בעוד שקודם לכן, ראש השנה היה באחד בניסן. הרב סיים שיהי רצון, שנחתן לחיים ארוכים, בריאים ולשלום.

הברכה הבינלאומית הוקראה ע"י חברנו ר/יורם קנטר: הברכה הבינלאומית שלוחה הפעם למועדון "מפלי ניאגרה" שבקנדה. Niagara Fallas Rotary Club  לרגל ההחלטה האמיצה של ממשלת קנדה על ניתוק הקשרים הדיפלומטיים עם איראן. המועדון הנמצא באזור 7090 קיבל את הצ'רטר שלו ב1921. נפגשים בימי שלישי בצהריים במועדון הנופש "אמריקנה קונפרס" ועל דגלם חקוקה הסיסמה "משום שאנחנו מסייעים לילדים". במועדון מספר רב של פעילויות ופרויקטים הקשורים בסיוע לנוער, מוגבלים וסטודנטים. נרימה כוסית של ברכה למועדון נפלי הניאגרה!

את המרצה האורח הציגה מזכירת הכבוד של המועדון ר/יוכי פלר: מנשה סמירה גדל במושב בית עזרא שליד ניצנים . שירת בצהל כ 23 ‏ שנים וסיים שירות בדרגת אל"מ בתפקיד סגן קצין חינוך ראשי ,מפקד הגדנ"ע, ראש מקא"מ- מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות (נערי רפול) השכלה וקליטת עליה בצה"ל. לאחר השירות הצבאי ,כיהן כמנהל בי"ס תיכון אזורי באר טוביה (כ 1600 ‏תלמידים), בית ספר בו למד והחליף את המנהלת שלו. במקביל לניהול ביה"ס מונה כחבר במועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, וכחבר בדירקטוריון חדשות 10  ‏ובחדשות ערוץ  2 ‏לאחר מכן. ‏ב 2003 ‏מונה ליו"ר מועצה הרשות השנייה-הרגולטור המסדיר את שידורי הטלוויזיה והרדיו המסחריים ציבוריים בישראל. בשנת  2005 ‏מונה כמנכ"ל הוועדה הישראלית למדרוג בטלוויזיה, והחל משנת  200 ‏כיהן כמנכ"ל הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו עד 2012 ‏. ‏בתקופה זו עסק בנושאים רבים כגון: משבר ערוץ  10 ‏והמשך שידוריו, הקמת מערך הטלוויזיה הדיגיטלית "עידן+", מכרזים להפעלת 16 ‏תחנות רדיו אזורי ,טיפוח יצירת מקור והשקעה בתוכן מועדף, שדורי חדשות עצמאיים,הנגשת השידורים לבעלי מוגבלויות ועוד. ‏מתגורר במושב בצרון כיום. מניסיוני האישי בשנתיים וחצי השנים האחרונות התרשמתי שמנשה הוא אדם מיוחד במינו, איש חינוך בכל רמ"ח איבריו, שטובת הציבור באשר הוא לנגד עיניו. האכפתיות והמעורבות שהוא מגלה הופכים כל תפקיד שהוא ממלא להכי חשוב, הכי טוב, הכי הכי. אני מאחלת לו בהצלחה בהמשך דרכו ובטוחה שימשיך להצליח בכל אשר יפנה.

המרצה הודה על הזמנתו ופתח בברכת שנה טובה. את נושא ההרצאה העוסק במשבר התקשורת בישראל בחר לנסח בצורה הבאה:
" נעלם כלי השמירה של הדמוקרטיה- המוצא הישר לא יבוא על שכרו". לדבריו, לאחר שחרורו מהצבא, היה מנהל בית ספר תיכון אזורי, וזה התפקיד הכי מעניין. עד שיום אחד, קרה לו מה שמסופר בבדיחה האומרת:"הילד אומר לאמא שמהיום הוא לא רוצה ללכת לבית ספר, האמא עונה לו: אתה חייב ללכת משלוש סיבות-
1.. יש חוק חינוך חובה
2. אתה בן חמישים פלוס
3. אתה המנהל
אולם, באותה תקופה הוא נחשף לתקשורת, וראה ששעה בתקשורת שווה ל40 שעות הוראה של המורה נחמה בתיכון. התקשורת כיום נמצאת בתהליכים של שחיקה ואיבוד עצמאותה. שלל אמצעי התקשורת, גם האלקטרונית, גם הכתובה, וגם במישור האינטרנטי יורדת בתפקודה. התקשורת מטבעה צריכה לבקר ולהציק, ולעשות ביקורת, דבר שהמנהיגים לא אוהבים. מדינת ישראל ומגילת העצמאות הוצגו על קונטרקט בין ציונות מצד אחד, ודמוקרטיה מצד שני כששניהם מתנגשים זה בזו. רק נכונות לקבל, לוותר ולקבוע גבולות ביניהם תסייע להמשכיות. המשולש של הון- שלטון- ועיתוןמיקרפון מהווה את "משלוש ברמודה" של התקשורת. ערוץ 2 וערוץ 10 צריכים להשקיע כל ערב בין שניים לשלושה מיליון שקל על מנת לתפקד כראוי, וצריכים לאזן את זה ע"י פרסומות. ערוץ 10 זקוק ל450 מיליון שח בשנה כש15 מיליון מהם למשכורות. מקורות הכספים והתמיכה לערוצים השונים יכולים להיות משלושה מקורות: אוליגרכים שמשקיעים את הסכום וממשיכים להשקיע- לדוגמה העיתון "ישראל היום" שמחולק חינם ממומן ע"י אוליגרך ידידו של ראש הממשלה ומזוהה כעיתון פרו ביבי.
אפשרות שנייה היא שהציבור ישלם. רשות השידור, ערוץ 1 ותחנות הרדיו עולות 900 מיליון שקל לשנה, והציבור ע"י האגרה ותקציבי הממשלה משתתפים. במסגרת זו קיים פה הסיכון והאפשרות שמינויים פוליטיים לתפקידים בכירים בהנהלת הערוץ ולהשתקפות לחצי המערכת הפוליטית שלטונית בפעולות הערוץ.
האפשרות השלישית היא שוק חופשי שמתבסס על משקיעים ועוגת פרסום רחבה שתכסה את ההוצאות. הבעיה היא שנתח הפרסום לאחרונה הוא קטן יחסית, והפרסום מתמקד בהנחות לאזרח הקטן. קיים חשש שחלק מאמצעי השוק החופשי יאלצו להיסגר עקב חוסר מימון, ואז ישרו רק האמצעים הנשלטים ע"י גורמים מסוימים הקרובים לשלטון.
אם ניקח את ערוץ 10 כמשל, הוא עלה לאוויר ב2002 עם זיכיון, והיה מוגבל לפי יכולת האמצעים האחרים האנלוגיים. עם המעבר לאמצעים דיגיטליים השתפרו האפשרויות, אך למעשה ערוץ 10 קרס מבחינה כלכלית כבר אחרי שנה והמשיך ככישלון עד 2009, כאשר בעלי המניות הזרימו לו כספים רבים כאשר המדינה לא הוציאה אפילו שקל אחד לתמיכה בערוץ. למרות זאת, כ300 מיליון שח הוזרמו ע"י משקיעים כיוסי מילמן, לאודרס ואחרים.
בשלוש השנים האחרונות הערוץ התאושש, אך גורר חוב של 60 מיליון שח חלקו ממיסים שעליו לשלם, וחלקו מתשלומים אותם הוא חייב לרשות השנייה שמפקחת עליו. בשל חוב זה נעשו ניסיונות לאחרונה ע"י גופים הקרובים לשלטון הקיים לסגור את הערוץ בגין חוב פעוט יחסית זה.
כיום לערוץ 10 יש את מערכת החדשות הטובה, פעילות הארץ דינמית יותר וצעירה יותר בהשוואה לאחרים. לנו תקווה שיתאפשר לו להמשיך בפעילותו.
חברתנו ר/חביבה הוגר, אשת תקשורת ורדיו ותיקה בזכות עצמה, הודתה למרצה על ההרצאה המרתקת והמלהיבה. לדבריה אנחנו השכלנו לשמור על אמינות של זכויות האזרח, ולא השכלנו למלא את זכות/חובת הציבור לדעת.

הנשיא המכהן נחום לדר הודה בסיכום אף הוא למרצה על הרצאתו המאלפת, העניק לו כמקובל תעודת הוקרה על ההרצאה וכן את דגלון המועדון שהתנוסס לתפארה במשרדו.  בהקשה באצבע צרדה על פעמון המועדון הסתיימה הישיבה. שנה טובה לכולם!
-----------

כתב וערך:  ר/יורם  קנטר

צילומים:    ר/יורם  נאומן

סיוע הדפסה: מאיה לבנשטיין 
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet