נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

11/07/2012 - ישיבת מועדון מס' 2 - חנן ינון

מפגש מועדון 11 ביולי, 2012: הרצאת ד"ר חנן ינון על "סיבים עד הבית-FTTH "

הנשיא המכהן נחום לדר פתח את המפגש מס' 2 לשנת הרוטרי 2012-13 וברך את המרצה האורח, האורחים ואת כלל החברים. בפתח דבריו, חזר והודה לנשיא היוצא צבי ענר על העזרה ושיתוף בפעולה  שסייע לו רבות במהלך חילופי הנשיאים וכניסתו לתפקיד החדש.

את הטקס הרוטריוני פתחו ברכות הרעות שהובאו על ידי ר/שלום וואנו. פסוק השבוע הובא על ידי נ"מ משה גן-צבי: בשבעה עשר בתמוז ... ‏נשתברו הלוחות, ובוטל התמיד, והובקעה העיר, ושרף אפוסטומוס את התורה, ‏והעמיד/והועמד צלם בהיכל ... "
‏למה הכוונה?  ‏חמישה דברים אירעו בי"ז בתמוז
‏•  נשתברו לוחות הברית- ביום ט"ז בתמוז עשו עם ישראל את עגל הזהב ולמחרת ירד משה מהר סיני ושיבר את  לוחות הברית.
‏•  הופסק קורבן התמיד- בכל יום ויום היו מקריבים בבית המקדש שני כבשים, אחד בבוקר ואחד בערב. גם בזמן    המצור על ירושלים היו הכוהנים מקריבים, אולם לפי המתואר בכתבי יוסף בן מתתיהו ‏, בשבעה עשר בתמוז  נבקעו חומות הר הבית וגם הכוהנים נקראו להילחם ולא היה כהן טהור  שיקריב את התמיד.
‏•  נפרצו חומות ירושלים בזמן המצור- באותו יום ממש שבו בוטל קורבן התמיד
•  נשרף ספר תורה על ידי רומאי בכיר בשם אפוסטומוס, מתוך אמונה שרווחה אצל חלק מאויבנו כי עם הספר לא יוכל להתקיים ללא הספר .
‏•  הוכנס פסל עבודה זרה   ‏לבית המקדש. בתלמוד הירושלמי התלבטו לגבי זמן המעשה. ע"פ הגרסה במשנה -   " והעמיד" זהו מעשה של אותו אפוסטמוס, ולפי הגרסה "והועמד" מדובר על הפסל שהעמיד מנשה מלך  יהודה.

הברכה הבינלאומית הובאה על ידי נ"ל מיכאל פוקס שבחר לברך הפעם את מועדון רוטרי ברלין, שבניו-ג'רזי, ארה"ב. המועדון נוסד ב 1938, חברים בו 34 רוטריונים, והוא באזור 7640. נפגשים כל יום שני במסעדת פילומנה קוצי'נה. במועדון זה נהוג להציג את  ,בדיחת השבוע" כחלק מהטקס הרוטריוני המסורתי. נרימה כוס של ברכה  למועדון ברלין בניו ג'רזי!

הנשיא קידם בברכה את חברנו החדש המצטרף היום לקהילת חברי מועדוננו,  שהוצג על ידי נ"ל שלמה אסיף: אסף פוגל, יליד 1966. נ+3. יוצא המשטרה הצבאית ובעל ניסיון נרחב וידע רב בתחום החקירות. אסף פוגל הינו משפטן, בוגר הפקולטה למשפטים במכללת נתניה, חוקר פרטי בעל רישיון למשרד חקירות פרטי ובוגר החוג למנהל ושיווק באוניברסיטת חיפה. בעבר, לקח חלק בפרויקט מחשוב בתי המשפט בארץ . בעל משרד א.א חקירות ושירותים משפטיים. נותן שרותי חקירות  למשרדי ממשלה,חברות ביטוח,עיריות . בחברה 35 עובדים ומרכזה בחיפה עם מערך שרות בפריסה ארצית. הנשיא נחום לדר ענד לחברנו החדש את סיכת הרוטרי, וברך אותו בתפקידו החדש כרוטריון חבר במועדון רוטרי חיפה.

הנשיא  נחום לדר ברך את חברנו ר/אלחנן (חורחה) גרינברג על קבלת תעודת הוקרה  בחתימת יו"ר הסוכנות היהודית אנטולי שרנסקי,  בתודה על פעילותו ופעילות חברי המועדון  בקליטת העולים חדשים. התעודות חולקו ל 5 פעילים נוספים בקליטת העלייה  במסגרת ערב חגיגי בנוה שאנן.

הנשיא דיווח על פעילות במסגרות פרויקט הטריומפ: קבוצה אחת נמצאת עכשיו בארה"ב והקבוצה השנייה מתארגנת ליציאה למחנה באיטליהפירוט נוסף לגבי אופן הרכבת המשלחות ומימונן  יימסר במפגש העסקי הקרוב

המרצה האורח ד"ר חנן ינון הוצג על ידי ר/שמואל אידלמן: ד"ר ינון הנו יועץ ומרצה בנושאי תקשורת סיב-אופטית  בעל תואר ד"ר במדע החומרים בטכניון, נשא מגוון תפקידים בנושאי פיתוח סיבים אופטים, אבטחת איכות, פיתוח ציוד סיבאופטי, תכנון מערכות תקשורת סיב אופטית פסיבית ועוד כיום עיקר עיסוקו בתכנון תשתיות הכבלים הסיבאופטיים לטכנולוגיית ":סיבים עד הבית – FTTH" שזהו גם נושא הרצאתו היום נושא הסיבים האופטים והשימוש בהם להעברת תקשורת אינטרנט נהווה נושא מרכזי כיום לכל משתמשי המחשבים הביתיים,  המחשבים הקבועים והניידים, והטבלואידים למינהם כולל האייפד והאייפוד קצב העברת הנתונים כיום הוא איטי, ועם המעבר לסיבים אופטים הוא ישתנה למהיר ביותר העברת שיחת טלפון צורכת 64 אלף ביט הורדת קובץ מהאינטרנט-  5 מיליון  ( מגה ביט) לשנייה.  ההעברה כיום בקווי בזק  בזמן אמיתי היא בין 5-10 מגה ביט בשניה,  בכבל הימי המבוסס על סיבים אופטים קיימת יכולת העברה של 10 טרה (מיליון מיליונים) ביט בשנייה... השרותים שידרשו על יחדי הלקוחות הביתיים בעתיד לשימושים מתקדמים כגון העברת קבצי תמונות בוידאן, ין-טיוב ועודדורשים רוחב פס דציף של 60 מגה ביט לשניה עם תריכת שיא בהקף של יד 100 מגה בייט לשניה.
הרעיון הראשוני של העברת אור באמצעות צינור התגלה כבר בסוף המאה ה19 כאשר מדענים גילו את תופעת מעבר האור דרך צינור או מוט, הם דימו את התגלית שגילו לזרימת מים בצינור. במהלך השנים נערכו ניסויים ובשנות השלושים של המאה הקודמת התגלה שלמוט זכוכית יש את היכולת להעביר דרכו אור למרחק גדול יחסית גם כאשר מכופפים אותו במידת מה, תופעה זו התקיימה והשתפרה כאשר הגדילו את מספר הסיבים בהדרגה וכאשר נאגדו שהם צמודים אחד לשני, מאז כבר נקראו מוטות אלו סיבים אופטיים. התופעה הפיסיקלית שמתרחשת בתוך הסיב היא החזרה או השתקפות פנימית של קרני האור דרך דופנותיו של הסיב הדק שנותנות אפקט של מראה, קרני האור חוזרות מהדפנות חזרה וקופצות קדימה לכיוון זרימת קרניי האור. קרני האור שרוצות להתפזר פוגעות בדפנות הסיב בזווית מספיק קטנה וחוזרות חזרה ומתקדמות הלאה, כך בעצם נשמרת עוצמת האור בסיב למרחק גדול.השימוש הנפוץ כיום בכבלי הטלפון והחשמל הוא שימוש בכבלי נחושת.  הבעיה בנחושת היא שלאורך התיל הולכת עצמת הסיגנל ונחלשת, עד אלפית הסיגנל לאחר 1 ק"מ. בנוסף בנחושת קיימת קורוזיה, ועלותה גבוהה ביותר. מחיר המחושת בעולם עלה עם עליית חמרי הגלם הגלובלית ולעומתם מחירי הסיבים האופטים ירדו עם התייצבות הידע הטכנולוגי והפסקת המימונים העצומים שנדרשו בעבר לפיתוח  הסיבים וציוד הקצה. בסיב האופטי שהוא דק פי 1.5 מקוטר שערה, עשוי שני חלקים-ליבת זכוכית ועיטוף להגנה. ניתן גם לשלב זכוכית עם פולימר, ועיטוף פלסטי להגנה.  סיבי הזכוכית מיוצרים בחו"ל אך שזירתם לכבלים ועיטופם מבוצעים החברות בארץ. כבר היום חברת הכבלים משתמשת בסיבים אופטים להעברת הסיגנלים מהמרכז שלהם ועד לקופסאות שנמצאות ליד הבתים, ומהם עדיין בחוטי נחושת כחיבור לבתים. טכנולוגית ייצור סיבי הנחושת מסוגלת כיום להתמודד עם רוחבי הפס הנדרשים, אך רק במחיר עלות גבוה ולמרחק של 100 מטר בלבד, כלומר לשימוש פנימי בתוך בניין מגורים. התכניות כיום היא להעביר את הסיבים האופטים לתוך כל בית ובית, תוך שימוש בהתקני מיתוג בכל בית לכל דירה. שכונה ניסיונית שכזו נבנית עכשיו בפתח תקווה שבה כל החיווט הוא בסיבים אופטיים מהמרכז ועד לבית.
פרויקט אחר שמתוכנן הוא להגיע לבית דרך כבלי החשמל, בפרויקט משותף עם חברת החשמל, ולנצל את תקעי הכוח בכל דירה ודירה לשילוב עם סיב אופטי להעברת סיגנלים. התועלת היא שכיום הורדת סרט  DVD ב DSL לוקחת כשעה ושלושת רבעי, ואילו דרך הסיב  האופטי הזמן הנדרש הוא רק 9 דקות.. הורדת קבצי תמונות מ CD ב DSL לוקחת כיום כ 3 שעות בעוד שבשיטת הסיבים לבית ה FTTH זה ייקח רק 56 שניות.

ר/אריה ברגמן יו"ר ועדת התכניות הנכנס,הודה למרצה על העניין הרב ועל העלאת נושא הסיבים שהיה חדש לרבים מאתנו. הנשיא נחום לדר הצטרף לברכות והעניק למרצה את דגלון המועדון ושי צנוע בתודה על ההרצאה המאלפת.  בהקשה על הפעמון הרוטריוני- ננעלה הישיבה.
 -----------------------

כתב וערך: יורם קנטר
צילומים: יורם נאומן 
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet