נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

11/03/2015 - הרצאה של מיכה לינדנשטראוס

מפגש מועדון 11 במרץ, 2015 : מרצה - מבקר המדינה לשעבר כבוד השופט מיכה לינדנשטראוס "ביקורת המדינה וביקורת פנים"
 
הנשיא המכהן יוסי כפירי פתח את מפגש המועדון ה 29 לשנת הרוטרי 2014/2015 וברך את המרצה האורח, מבקר המדינה לשעבר השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס ורעייתו סימה, את האורחים והאורחות נשות חברינו. בינהן אורנה גן-צבי, מלכה חזון, צביה פורר, עפרה כפירי, תרצה דביר, אביבה לזר ויעל ויטמן  וכן את יוסי ברגמן נשיא מיועד של מועדון רוטרי משגב (בהקמה). כן ברך את האורח המיוחד  יוס צבאנס נציג הרוטרי הבינלאומי מהולנד, נציג הרוטרי פאונדישיין, שבא לבדוק את יישום פרויקט הילדים הצ'כים  שמובאים למחזורי טיפול בים המלח. הנשיא החליף דגלוני המועדון עם הניג ההולנדי שמצידו ברך גם הוא את חברי הנועדון והודה על ארוחו.

את פסוק השבוע הביאה חברתנו ר/אביבה רוטר: ראיתי למתאים לקשור ביו פרשת השבוע לבין הביקור של אורחנו הנכבד כבוד השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס , אשר, לאחר פרישתו מכס המשפט כנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה , שימש כמבקר המדינה משך 7 ‏שנים - בין השנים 2005 ‏ן 2012- ‏. ‏על פעלו של אורחנו - יורחב הדיבור בהמשך ,כאשר יוצג. 

פרשת השבוע - "כי תישא" - חושפת אותנו לאחד מרגעי השפל בתולדות האומה הישראלית. ‏בתוך פחות מ 40- ‏יום ממעמד קבלת התורה  ‏מבקש עם ישראל תחליף למשה שחזרתו מתעכבת ,ועל כן מובילה לחטא העגל. ‏אהרן הוא זה אשר ביקש מהעם זהב כדי ליצור עגל זהב שישמש כתחליף לאיש משה. ‏אהרן- היה נבחר ציבור .  ‏מעשה העגל - היה עבירת על חוק התורה. ‏מעשה העגל פותח פתח לדיון בנבחר ציבור - המצווה על מי שהוא אמון ‏עליהם או מצויים בסביבתו לחטוא ולעבור על החוק . ‏ובהשלכת לימינו - ‏על החובה במשפט הישראלי לציית להוראה של בעל סמכות , עומדים חוקים אחדים כמו : "חוק שירות המדינה (משמעת)" ואחרים. ‏דברי הריבון , המעוגנים בצורה של חוקים, גוברים על הוראה לא חוקית של המנהיג, תשר או ראש הממשלה על הפיקוח על מגוון פעולותיהם של מינהל המדינה וגופים ציבוריים שונים מופקד מבקר המדינה, מכוח חוק יסוד :מבקר המדינה, המעניק לו סמכויות לבקר ,בי ן היתר את פעולות הרשות המבצעת ואת טוהר המידות של אנשיה, בתפקיד רם זה, כיהן אורחנו המכובד משך שבע שנים תמימות.

לאחר ברכות הרעות אותן הקריא נ"ל  נחום לדר, הביא יו"ר האפיק לשרות הבינלאומי, ר/זאב מטר את הברכה הבינלאומית. תחילה פתח באנגלית לכבוד אורחנו מהולנד:
Our Club meeting today welcomes among us two distinguished friends, Micha Lindenstrauss, Corte judge and Israel previous State Controller between 2005 and 2012,and PDG Jos Zwaans who had come from The Netherlands as the representative of The Rotary Foundation - TRF. Wishing you a od stay among us.

הרצאת אורח המועדון מיכה לינדנשטראוס מבקר המדינה לשעבר בנושא בקורת המדינה ובקורת פנים תהיה ללא כל ספק בעלת עניין רב ומשמעותי וכתמיד נשמע מפי המרצה הרצאה בעלת עניין רב לנושא התנהלות רשויות רבות במדינה שלא פעם ולא פעמים זכו בביקורות לא מחמיאות הממשיכות במלאכתם כמו אין בקורת ובקרה וכמו אין שופטים בישראל המתריעים בשער ומבקשים תיקוני נוהל והתנהגות ראויים למדינה כשלנו.
ממועדוננו המארח יצאו שופטים נכבדים שחלקם כבר אינם עמנו אך טוב שוב להזכיר את ד"ר משה לנדוי זכרו לברכה שהתקבל למועדון בשנת הרוטרי  1949-1950 ‏עת כיהן כשופט מחוזי ולימים היה שופט בית המשפט העליון בין השנים 1953-1982 ‏ונשיאו החמישי וחתן פרס 'שראל בתחום המשפט. כמו כן, להזכיר ולא לשכוח את חברנו השופט ד"ר משה עציוני זכרו לברכה שהתקבל למועדון בשנת הרוטרי 1954-1953 ‏שהגיע גם הוא לכס בית המשפט העליון ושנודע בוועדות החקירה שניהל, וכן את נשיא המועדון לשעבר ליאונרד "לני" רבינוביץ לשנת הרוטרי  1959-1960 ‏זכרו לברכה שהיה פרקליט המחוז ולימים השופט המחוזי וכמובן את חברנו השופט פרופסור דן ביין יבדל לחיי טובים וארוכים אשר שמו הולך לפניו בהערכה רבה לפועלו. ‏ומכאן שוב משפט נוסף באנגלית לאורח המועדון:
   PDG Jos Zwaans arrival is my motivation to make the International Toast on behalf of your Rotary Club of Waalwijk and to add to this Toast to our Club members born in the Nederland's and our club member Lawyer Ron Cohen the Dutch Consul of Northern Israel who is the third Dutch Consul from our Rotary Haifa Club after late Past President Abraham Uriel and Rotarian Herbert Serfus.

מכאן שלוחה הברכה הבינלאומית למועדון  Rotary Club of Waalwijk ‏מאיזור 1610 ‏שהתחיל פעילותו בשנת 1973 . ‏המועדון נמנה על 59 ‏מועדונים באזור ובו 2140 ‏ חברים השיך לאזור 13 ‏ברוטרי הבינלאומי. ‏המועדון ובו 42 ‏חבר'ם נפגש בכל 'ום שנ' בשעה 18.00 ‏ב Hotel Waalwijk .  ‏אבקש לצרף לברכה את חברינו הותיקים ילידי הולנד והם המהנדס האזרחי אריה חזון שנתקבל למועדון לפני 44 ‏ שנים בשנת הרוטרי 1971-1972 ‏ואת אשתו מרטה, את חברנו הרברט סרפוס שנתקבל למועדון לפני  41 ‏שנים בשנת הרוטרי 1974-1975 ‏אשר היה קונסול הכבוד של הולנד ונציג קרו לוי לאסן בישראל אשר תרמה כספים לפעילויות שונות ביוזמת המועדון ואחרון חביב את חברנו עו"ד רון כהן קונסול הולנד בצפון הארץ. הבה נרימה כוסית של ברכה למועדון Rotary Club of Waalwijk !
‏ 
 
פרויקט המים אושר על ידי הרוטרי הבינלאומי:
הנשיא יוסי כפירי דיווח לחברים שהפרויקט המיוחד בגינו פנינו לקרן הרוטרי הבינלאומי  בנושא המים, אושר על ידי הרוטריהבינלאומי. שווי הפרויקט הוא 160 אלף דולר, מועדוננו מועדון רוטרי חיפה יהיה "המועדון המארח "של הפרויקט בשיתוף מועדונים בארה"ב, טייואן ועוד מדינות. וכך לאחר שש שנות פעילות זכה הפרויקט סוף סוף להכרה. אמנון שפי שאביו היה נשיא מועדוננו בעבר דיווח על פעילויות בכיתות שונות ברחבי הארץ במסגרת הפרויקט שסוף סוף זכה לאישור, הכרה ותמיכה כספית ניכרת של רוטרי הבינלאומי.
אמנון שפי דיווח על יום פעילות בנושא שנערך בנושא המים: היום היה יום מיוחד במינו בנוער שותה מים ועת נערכה פעילות במקביל של מספר כיתות בכמה בתי ספר בכל הארץ. כתה מכפר סילבר בהובלת המורה ביקרה בבאר האנטילית וביצעה סידרת ניסויים מרתקת, ברמה גבוהה ומעמיקה, בהנחיית אסף אליאסון. והמשיכה למוזיאון הפרדסנות והפעילה שם מנוע שאיבה בבאר שטנגות, ולמדה על שאיבה, לחץ אויר, שאיבה וסניקה. כתה מטמרה ביקרה וביצעה ניסוי במפעל המגופים ברמד, בהובלת המורה ראויה שהשתתפה בהשתלמות המורים בברמד ולימדה את נושא הלחץ וחוקי התנועה של ניוטון, על בסיס המגופים. הדריך את המבקרים צוות מיומן מברמד שעבר הכשרה של נוער שותה מים ודעת, כולל ראובן וינגרטן, ירון שדה ותמר שושני, בלווי המדריך שלנו, המהנדס הצעיר סאהר זערורה, בוגר הטכניון שזכה במלגה בשנה שעברה מטעם הטכניון, בזכות פעילותו בתכנית.
נערך מפגש עם הצוות המנהל את תיכון אריה מאיר בקרית גת, בראשות המנהלת רחל מויאל ורכזי כל המקצועות וצוות ההנהלה ובהשתתפותי ויחד דנו בהרחבת ההשתתפות הפורה של בית הספר בתכנית בגישה רב תחומית בשילוב גאוגרפיה, תנ"ך, של''ח וסביבה, בנוסף למדעים. בית הספר מבצע למידה משמעותית וחקר מעמיק במסגרת הפרויקט ומגיע להישגים מרשימים, והמנהלת רחל יחד עם המועצה המקומית ובעידודה של המדריכה המקומית במדעים דר' פנינה אלבין, מצליחים להרחיב את השימוש בתכנית לשלשה בתי ספר, בעידוד והשתתפות של תאגיד מי גת. במקביל נעשתה היערכות לקראת יום מלא וגדוש שיערך מחר וגם בו תפעלה ארבע כיתות במפגש עבודה וחקר משותף יהודי ערבי של שלש כיתות מחר בתיכון חדש בקיבוץ נען לשם תגענה כיתות מהגזר הערבי מיפו וירושלים, בהמשך לפעילות שלשת הכיתות במחקר איכויות מים במהלך השבועות האחרונים, כשהם אוספות ומנחות דגימות מים מכל הארץ.ובמקביל תבקר גם מחר כיתה מתיכון בגין בגדרה באנטילית האנליטית בנחלת ראובן בנס ציונה זאת בנוסף להיערכות עצמאית לניסויים וסיורים שמתקיימת בתיכון אליאנס בחיפה, בתיכון גלילי ובישיבה בנתיבות, ולתהליכי השלמת מודלים, סיכום ניסויים והכנת דוחות למספר רב של ניסויים ופעילויות שנערכו בשבועות האחרונים והיערכות לניסויים רבים נוספים מאשקלון וגדרה ועד לשעב בצפון.

חברנו ר/נפתלי ויטמן הציג את המרצה האורח מבקר המדינה לשעבר, השופט מיכה לינדנשטראוס:
מיכה לינדנשטראוס נולד ב1937 בברלין ועלה לארץ עם הוריו ממש ערב מלחמת העולם השניה. תחילה גרו בחדר בתל-אביב ואחר 4 שנים עברו לחיפה. בשנת 1965 סיים את הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בתואר מוסמך למשפטים. שירת בצבא בקבע בין היתר כיועץ משפטי בשכם, ג'נין וטול-כרם, ובמילואים שירת כשופט בדרגת אלוף משנה. בשנת 1970 הושאל מצה"ל לשמש כעוזר לשר שמעון פרס לפיתוח השטחים ושיקום הפליטים. מיכה כיהן כשופט בנהלך 33 שנים, החל מתפקיד שופט תעבורה ועד לנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה. חיבר מספר ספרים בתחום המשפטי למשל "על חזקת החפות במשפט הישראלי ובמשפט האמריקאי" וכן חיבר מספר ספרי פרוזה. ייסד ועמד בראש התנועה למען ארץ ישראל טובה, משך למעלה מעשרים שנה. זו הייתה תנועה על מפלגתית לסובלנות ולשיפור איכות החיים והחברה בישראל, תנועה שעשתה דברים יפים וחשובים. במאי 2005 נבחר על ידי הכנסת לתפקיד  מבקר המדינה , תפקיד בו כיהן כחוק  משך שבע שנים תמימות. בשנת 2013 נבחר ליו"ר עמותת שבי"ל- שמטרתה קידום נורמות של אתיקה ושקיפות כחלק מהמאבק לצמצום השחיתות בחברה הישראלית. עמותה זאת הינה השלוחה הישראלית של ארגון "שקיפות בינלאומית" העולמית, ומשנה זו גם החל ללמד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה.  זכה באותו הוקרה ממדינות שונות, והאחרון שבהם לפני כשבועיים עת קיבל את עיטור הכבוד וההצטיינות הגבוה של גרמניה בשם נשיא גרמניה. מיכה נשוי לסימה ולהם 3 בנות- דליה, אילונה ושרון,  כשאילונה מכהנת כיום כשופטת . מיכה-המועדון לרשותך!

המרצה פתח בחיפוש ומתן תשובות לשאלות הבאות:
השאלה הראשונה היא מי מבקר את מבקר המדינה? כיום עובדים במשרד נבקר המדינה כ 650 עובדים , צעירים ומוכשרים, העוסקים בביקורת המדינה, ומפרסמים דוחות ביקורת.  מוסד אחד שיכול לדחות את הדו"ח או לבטל אותו הוא בג"צ , וכל אזרח יכול לפנות לבג"צ אם הוא חש נפגע..מוסד שני הוא ועדת הכנסת לענייני ביקורת מדינה שבראשה  יושב ח"כ מטעם האופוזיציה.
גורם אחר היא התקשורת, אשר לרוב נותנת גיבוי למשרד המבקר ופעולותיו אך יכולה גם לצאת מגדו ונגד מסקנותיו. באירופה קיימת האפשרות שמדינה אחת תבקר את שכנתה ולהפך. כך משרד המבקר של דנמרק יכול לבקר את המשרד של פולין ולהיפך. בארץ זה לא מעשי כי אין לנו מדינות שכנות זמינות לחילופי ביקורת שכאלו.
השאלה השנייה היא האם יש לבצע ביקורות בזמן אמת בסמיכות לאירועים המבוקרים או שיש להמתין עד לסיום הפרשיות המבוקרות? לדעתו יש לבצע את הביקורות בזמן אמת, ולא להמתין.
השאלה השלישית היא כיצד ואיך יש לבחור את מבקר המדינה? לדעתו לא בריא שהכנסת היא שבוחרת את מבקר המדינה וזו לדעתו טעות. יש לדעתו למנות ועדת איתור לבחירת המבקר בדומה לועדות הקיימות למינויי שופטים.
השאלה הרביעית היא אלו "שיניים" יש למבקר המדינה? כאשר גופים מבוקרים לא משתפים פעולה ואינם מיישמים או אף לא מתייחסים לדוחות המבקר.
נושא נציבות תלונות הציבור מהווה אף הוא נדבך  חשוב במשרד המבקר, כי בישראל מבקר המדינה הוא גם נציב תלונות הציבור, וכל אזרח יכול לפנות בתלונות והפנייה היא חינמית ואינה כרוכה בתשלום, וכן המענה אותו הוא מקבל. היתרון הוא שכשמבקר בתפקידו כנציב התלונות מוצא טעם לפגם בתלונה מוצדקת הוא עצמו יכול להורות על הפעלת מערכות הביקורת בנושא באופן מיידי לקיים חקירה מקפת בנושא התלונה מהציבור.

חברנו ר/יורם נאומן הודה למרצה על הרצאתו המעניינת ועל שפרש בפנינו את חשיבות מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור. הנשיא יוסעי כפירי העניק למרצה את דגלון המועדון בתודה ולמזכרת .
---------------------------------------
 
כתב וערך: ר/יורם קנטר
צילומים: ר/יורם נאומן
 
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet