נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

11/03/2009 - ערב מלגות

הנשיא גד כהן פתח את המפגש בהקשה על הפעמון הרוטריוני שעל שולחן הנשיאות. הוא ברך את האורחים הרבים, נחמה וואנו, העזר לצידו של שלום וואנו יו"ר ועדת המלגות , אורח חנגיד הרוטראקט בישראל ואת המלגאים ובני לוויתם  שהוזמנו לטכס חלוקת המלגות השנתי של המועדון.על השולחנות החגיגיים עמדו בקבוקי יין אדום שנתרם על ידי מיכל ושלמה פלדהמר לרגל נשואי בנם חן .

המפגש שחל בשושן פורים, תובל בקורטוב של משתה צהלה ושמחת ביחד עם זמינות מוזיקלית של נגינה וחלוקת מלגות לסטודנטים מוכשרים אך נזקקים, חיפאים התורמים לקהילה בה הם חיים ולומדים .
יובל חיימוביץ הצעיר,  מתלמידי מרכז יובל למוסיקה הנתמך על ידי מועדוננו, שסייע בין השאר ברכישת כלי נגינה למועדון , השרה את אווירתה פורים בנגינת שירים פורימיים. בהמשך הטכס השתלב יובל בביצוע קטעים מוזיקלים נוספים.

פסוק השבוע הובא על ידי חברתנו נאווה וילבך : משום שאנחנו בזמן חג הפורים, ועל פי המסופר במגילת אסתר זמם המן להשמיד ולהרוג את היהודים אשר בממלכת פרס,  הכל תוכנן על ידי המן לי"ג באדר. אלא שמשהו השתבש לו בתכנון – ממש באותו יום ובהסכמת המלך יצאה פקודה חדשה שאפשרה ליהודים להתגונן. אסתר בקשה מהמלך אישור ליום לחימה נוסף בשושן הבירה, ביום זה נתלו עשרת בני המן . וכך הפך חודש אדר מיגון לשמחה ומאבל ליום טוב- לעשות אותם ימי משתה ושמחה ומשלוח מנות לרעהו ומתנות לאביונים – ממש "מעשה רוטריוני " .. הנשיא גד כהן העניק לנאוה  זר פרחים בשל יום הולדתה שחל ממש ביום המפגש. את שאר ברכות הרעות המקובלות  הביא צבי ענר.

את הברכה הבינלאומית הביא זאב מטר. הברכה הבינלאומית נשלחה הפעם  למועדון רוטרי  ונציה .Rotary Club Venezia   נמצא באזור 2060 קיבל את הצ'רטר  במרץ 1925 . הוא המועדון השמיני שהוקם באיטליה, כאשר הראשון הוא מועדון מילנו שנוסד ב 1923. במועדון 104 חברים  והוא נפגש כל יום ג'  בערב במלון דניאלי שבונציה. המלון שנבנה כארמון לאחד הדוג'ים בשנת 1450, והפך למלון ב 1700, ומאז הוא מהווה סמל להוד וההדר הונציאני של פעם.  פעילות ייחודית למועדון הרוטרי ונציה היא תמיכה ממושכת באוניברסיטה לגיל השלישי, שחברי המועדון היו בין מייסדיה.הבחירה בונציה מתקשרת אסוציאטיבית  לחג הפורים ולמסכות הקרנבל המפורסם של ונציה. הקשר הוא לא רק דרך המסכות, אלא  גם להוויתם של היהודים בונציה  שנאלצו לחיות סגורים בגטו הראשון באירופה החל ממרץ  1516 ועד לכיבוש העיר על ידי נפוליאון ב 1797, והוא  אשר התיר ליהודים לצאת מהגטו ולהתגורר בשאר חלקי העיר.

שני חברים חדשים התקבלו למועדון :
הראשון -צבי פורר , הוצג על ידי הספונסר שלו משה גן-צבי. צבי  היה עד לאחרונה מנהל איגוד ערים לאיכות הסביבה בחיפה. בדברי הודה צבי על האימון שנתן בו והביע תקוותו שיוכל לסייע ולתרום בעזרה לזולת ולפעילות במועדון .
החבר השני -  דב מעיין,  הוצג על ידי הספונסר שלו חנן שזיפי. הוא סיפר על היכרותו רבת השנים עם דב, מימי בית הספר היסודי בחיפה, דרך ביה"ס לקציני ים בעכו ועד בכלל. דב מעין היה רב חובל ובכך עולה מספר רבי החובלים במועדון המסייעים לניווטו במים הסוערים של הפעילות הציבורית ל 3 חברים.  גם הוא הודה לחברי המועדון על  שאפשרו לו להצטרף, והביע תקווה לסייע לקהיליה ולזולת.  שני החברים כבר עברו את "סיעור המוחות" הרוטריוני בשבוע האחרון, והנשיא גד כהן העניק לכל אתד ואחד את "ערכת ההצטרפות"  כולל עניבת רוטרי,  וענד  על דש בגדם  את סמל החבר ברוטרי.ברכות הצלחה וכה לחי לחברינו החדשים !

את טכס חלוקת המלגות לשנת 2009 הכין, ארגן וניהל יו"ר ועדת המלגות של המועדון חברנו החרוץ והנמרץ  שלום וואנו. בין הענקת מלגה ומלגה, הוקראו ושולבו קטעים רלבנטים לחג הפורים, סמליותו וחשיבותו, כשכל קטע מוקרא על ידי אחד מהחברים באולם.  שלום וואנו הקדיש רבות מזמנו ומרצו למיון מדוקדק של שלל הבקשות למלגות, הערכת ובדיקת המועמדים המתאימים ביותר והעברת ההחלטות על בחירתם במסגרת פעילות הוועדה בראשה הוא עומד.

קבוצת מלגות ראשונה, הוענקה לנציגת מכללת "גורדון". גורדון המכללה האקדמית לחינוך בחיפה רואה חשיבות רבה בהנחלת זיכרון  השואה לסטודנטים מחנכי דור העתיד. לצד הפעילויות השגרתיות המתקיימות במכללה כמו ימי עיון , הרצאות , ביקור במוסדות להנצחת השואה  ושמיעת עדויות נוספו  בשנתיים האחרונות פעילויות נוספות – קורס אקדמי בתולדות תקופת השואה שבסיומו יוצאים המשתתפים לסיור לימודי בפולין -בגטאות במחנות ההשמדה ובערים בהם התקיימו חיים יהודיים תוססים. מכללת גורדון לחינוך היא המכללה היחידה בארץ שמפתחת תוכניות המיועדות לבתי הספר היסודיים, ומציידת את הסטודנטים בכלים להוראת זיכרון השואה לגיל הצעיר .
 2 תלמידות, -נורית טיאר והלנה בטמן נבחרו לקבלת המלגות, ונציגת המכללה  חנה כנר קבלה אותן עבורם, מידי נ"ל  אליהו חכים שהתכבד למסרן בשם המועדון.
שתי מלגות נתרמו והוענקו על ידי נ"ל  שלמה אסיף. האחת לזכר אחיו  הבכור  יחזקאל  ביגלר  ז"ל למלגאית יעל גלטש, סטודנטית לאומנות והשניה לזכר הוריו  יפה וחנוך אוסובסקי  ז"ל הוענקה למורן בצלאל סטודנטית הלומדת לתואר שני בעבודה סוציאלית .
אריה ברנדר,  צעיר חולה סוכרת נעורים מגיל 6, בגיל 23 איבד את מאור עיניו מאז הוא צמוד לכלב הנחייה..  למרות מגבלתו הקשה אריה סיים בהצטיינות לימודי תואר ראשון בחינוך, אך מזה ארבע שנים לא מצא עבודה. הוא מתפקד בעזרת מחשב בסיוע תוכנה מיוחדת לעוורים שנתרמה לו על ידי חברת IBM בישראל. לפני כשנה הסתבר לו שהסיכוי היחיד שלו למצוא עבודה ולהתקיים בכבוד היא לימודי תואר שני בחינוך, שאז לדברי משרד ברווחה יוכל להיות מועסק. אריה מתחיל את לימודי התואר השני בשבוע הבא  בסמינר אורנים, ולסיוע לו בלימודיו הוענקה לו מלגת לימודים צנועה. את המלגה קיבל אריה הנרגש שבא בלוית כלבו הנאמן והוריו הקשישים מידי ראש אפיק המקצוע יורם קנטר .
מילגה נוספת, אחת מחמש שנתרמו למועדון על  ידי  אגודת בני עמל  הוענקה על ידי יו"ר העמותה וחבר מועדוננו  ראיד עוביד. המלגה הוענקה על ידו לסטודנט נזקק מהטכניון- אלפרד זקנון . יתר המלגות תוענקנה במועד חלוקת המלגות השני של המועדון בחודש יוני,  במשות עם חלוקת המלגות בעירית חיפה .
נ"ל בני רודיטי העניק  את המלגה לזכר בתו  שירלי ז"ל , שהייתה תלמידה בביה"ס לגרפיקה ע"ש גורן בנכללת העמקים.  המלגה הוענקה ונמסרה על ידו לאתי אליהו, ילידת קוצ'ין החיננית,   סטודנטית שנה שניה במכללה העמקים הזקוקה למלגה להשלמת התואר בעצוב גראפי שתאפשר לח המשך הצלחתה בלימודיה .
עמירה קרלין העניקה את המלגה לזכר הוריה עליזה ושלמה גלעד , ליוני ספיר בן 26, שלאחר שנות פעילות כנציג הסוכנות בין בני נוער בעולם החל בלימודי הארכיטקטורה .
אברהם קאלאורה הנשיא המיועד של מועדון רוטראקט שלנו קיבל בשם 3 חברי רוטרקט את המלגות  שהוענקו הש ה גם לחברי רוטארקט שנמצאו מתאימים לדרישות ועדת המלגות. התכבד בהענקתם נג"ל אליהו ברכה .
אחרון מקבלי המלגות היה לורן עמר, תלמיד שנה ד' בפקולטה למדעי המחשב. לורן עלה מצרפת ב 2005 ארצה לבדו, והתגייס לצה"ל לשרות קרבי כחייל בודד. משהשתחרר החל בלימודיו, ומתגורר במעונות הסטודנטים כי משפחתו נשארה בצרפת. את המלגה העניק ללורן  עמית הכבוד של מועדוננו מר הרי זסלר .
עם סיום הטכס בניצוחו של שלום וואנו, הודה שלום לכל חברי ועדת המלגות ,הנהלת המועדון ולכל אלו שסייעו במלאכה, למעניקי המלגות המוצהרים ולאלו אשר תרמו בסתר .

דברי תודה חמים לשלום וואנו בשם המועדון  נשא נ"ל אורי שנבל שציין את שלום כדוגמה ומופת לחבר מועדון פעיל, ועל תרומתו והתנדבותו לסייע לזולת..

 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet