נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

11/02/2015 - ישיבה עסקית

מפגש המועדון- 11 בפברואר, 2015 : ישיבה עסקית, ובחירת זוכה המועדון בתחרות "הנואם הצעיר"

הנשיא המכהן יוסי כפירי פתח את מפגש המועדון במתכונת הישיבה העסקית החודשית. הוא ברך את האורחים נ"ל אלברט לינקולן ואשתו המבקרים כרגע בארץ ואת בנו ג'ושוע, וכן את האורחות נגידת האינרוויל אורנה גן-צבי, ואת גב' נחמה וואנו שבאה לסייע לצידו ביישום תחרות בחירת נציג המועדון לתחרות הנואם הצעיר. הזוכה יעבור לתחרות במסגרת האשכול ולאחר מכן הזוכה  שם יעבור לתחרות הארצית.

את פסוק השבוע חברנו חאתם חורי:
‏נשיאות נכבדה, ‏חברוה וחברים יקרים, ‏אורחינו הצעירים, ‏מורים והורים!
‏היום אנחנו מתכנסים בסימן תחרות "הנואם הצעיר". לכן מצאתי לנכון להביא כפסוק השבוע ציטטות מנאומו המפורסם של אחד הנואמים המבריקים ביותר בהיסטוריה המודרנית שטבע את המושג ""I Have a Dream! ‏יש לי חלום – הו הוא  מרטין לותר קינג.
‏ב  28- ‏באוגוסט 1963 ‏, ניצבו 200,000 ‏ פעילי זכויות אדם ושמעו אה מרטין לותר קינג, נושא נאום חוצב להבות בזכות החופש, השוויון הגזעי , חירויות הפרט והאחווה הכלל -אנושית. יורשה לי לציין שהנאום הזה של מרטין לותר קינג מקבל אצלי משמעות מיוחדת בעצם ימים אלה של מערכת הבחירות של מרץ 2015  ‏כאשר ראשה המכוער של הגזענות ממשיך להתרומם במחוזות מסוימים אצלנו.
‏מרטין לותר קינג אמר בין היתר:  ‏"אל נא נתפלש בעמק הייאוש . אני אומר לכם היום ידידיי: למרות שאנו ניצבים בפני הקשיים של היום ומחר, עדיין יש לי חלום . זהו חלום המושרש עמוק בחלום האמריקאי. יש לי חלום שיבוא יום ואומה זו תקום ותגשים את המשמעות האמיתית של עיקרי האמונה שלה: .... שכל בני האדם נבראו שווים. ‏יש לי חלום שיום יבוא ואפילו מדינת מיסיסיפי, מדינה אשר לוהטת בחום חוסר הצדק, נחנקת בלהט הדיכוי, תהיה לנווה מדבר של צדק וחירות. יש לי חל שארבעת ילדי יחיו יום אחז באומה שלא תשפוט אותם לפי צבע עורם, אלא לפי תוכן אופיים. יש לי חלום היום ! יש לי חלום שיום יבוא באלבאמה, עם גזעניה המרושעים, והמושל שלה ששפתיו נוטפות מילים של שנאה וגזענות - יום אחז באלבאמה ילדים שחורים קטנים וילדות שחורות קטנות, יוכלו לשלב את ידיהם עם ילדים לבנים קטנים וילדות לבנות קטנות כאחים ואחיות. ‏חדורים באמונה זו נוכל לחצוב בהר הייאוש אבן של תקווה. חדורים באמונה זו נוכל להמיר את הצלילים הצורמים באומתנו לסימפוניה יפיפייה של אחווה. ‏תנו לחופש להדהד . וכשזה יקרה, כשנאפשר לו להדהד מכל יישוב וכפר, מכל עיר ומדינה, נוכל להחיש את בוא היום בו יהיו כל ילדי האלוהים - שחורים ולבנים, יהודים ולא יהודים ,פרוטסטנטים וקתולים - מסוגלים לשלב ידיים ולשיר את ‏מילות השיר הכושי הישן: " Free at last! Free at last! we are free at last! Thank d  Almighty-we are free at last!" - ‏ ‏"חופשיים סוף-סוף , חופשיים סוף-סוף, תודה לאל הכול יכול - אנו חופשיים סוף-סוף ! "

לאחר השמעת ברכות הרעות על ידי מזכיר הכבוד ר/עמירם אסמן, הביא את הברכה הבינלאומית  יו"ר אפיק השרות הבינלאומי ר/זאב רוט, שהקדיש אותה לביקור עבודה אותו ערך במינכן לפני שלושה שבועות .כאשר דבר בואו נודע לחברי מועדון השיט בדרום גרמניה החליטו לערוך עבורו מפגש חברים בהתראה קצרה . הזדמן לו להתארח ולהכיר מקרוב אנשים לבביים ובהם את Georg-Maria Hagemeyer ‏ האדריכל המשמש בתפקיד המשנה לקומודור מועדוני השיט הגרמני, את Lutz Sauvant ‏ קומודור מועדון השיט בדרום גרמניה, את  Rudolf Heubach ‏נגיד האזור לשנת הרוטרי 1982-1983 ‏שנסע משך שעה ומחצה בכדי להיפגש עמו ואת Marie-Luise Menzel ‏ האסטרו פיזיקאית שמוצאת זמן לשיט מפרשים בין חקר כוכבים זוהרים. ‏לכן החליט לברך באמצעות מפגש חברי מועדון השיט הגרמני את המועדון אליו משתייך הקומודור. ‏מכאן שלוחה הברכה למועדון  Rotary Club of Munchen-Residenz ‏מאזור 1842 ‏ שהתחיל פעילותו בשנת 2012 . ‏המועדון נמנה על  54 ‏מועדונים באזור ובו 3001 ‏ חברים השיך לאזור 19 ‏ ברוטרי הבינלאומי . ‏המועדון ובו 57 ‏ חברים נפגש בכל יום שלישי בשעה 11.30 ‏. ‏אבקש להרים כוסית ברכה למועדון הרוטרי של מינכן!

הנשיא יוסי כפירי הביע את צערו וצער כל חברי המועדון לשמע הידיעה כי חבר הכבוד של מועדוננו עמנואל גורלי הלך לעולמו. כולנו משתתפים בצער המשפחה.

בשלב זה העביר הנשיא המכהן את שרביט ניהול תחרות הנואם הצעיר לחברנו הנמרץ ר/שלום וואנו. שלום הקדיש  שעות רבות להתרוצצות בין בתי הספר השונים וןלהשתתפות פעילה במיון ובתחרויות שנערכו בבתי הספר השונים הן ביסודיים והן בחטיבות הביניים.בשיתוף עם העזר כנגדו נחמה.
בפני המועדון הופיעו חמשה מתחרים שנבחרו לאחר תחרויות מקדימות שנערכו בבתי הספר השונים. 2 תלמידי בתי ספר יסודי, ושלוש מתחרות מחטיבת הביניים. חבר השופטים שנבחר ותפש את מקומו בשולחן הנשיאות היו חברינו/חברותינו :ר/נפתלי ויטמן, נ"נ יוכי פלר ור/שלומית קירשטיין. ליצירת האווירה המתאימה הופיע נגן הקלרינט המופלא מלך עמיר, שהסכים להנעים את המפגש בנגינת קטעי מוסיקה ושירים מוכרים ונעימים לאוזן. מבתי הספר היסודיים עלו ונאמו לנינו שני תלמידים צעירים ומוכשרים: הראשון שעלה בגורל  היה מבי"ס תל-חי- אלון ואנה, בן ה 11.5. בראיון עימו אמר ש‏עניין הנואם הצעיר" מאפשר לו להביע את העקרונות והדברים בהם הוא מאמין בצורה טובה יותר." נאומו היה בנושא "חשיבות האינטרנט".
‏הנואם השני, מבי"ס ליאו בק –היה  יובל אזרד , בן 11 ‏. בראיון עימו הוא אמר שהוא "‏מאד אוהב את תחום הנאומים ויש לו שאיפה להעלות את המודעות לחשיבות הנאומים." ‏כיצד יעשה זאת?- ינאם במקומות שונים כמו במסגרת "הצופים". הנושא בו בחר לנאום היה על הצורך בשוויון זכויות לנכים בישראל. הוא הגיע לנושא זה  משום שהדוד שלו, נפגע והפך לנכה התלוי בכסא גלגלים (הדוד נכח אף הוא בתחרות), והוא רואה יום עום את הקשיים העומדים בפני דודו הנכה שמתקשה להתגבר על קשיי הגישה למוסדות , במדרכות וכדומה.
לאחר ששני הקטנים הפליאו בדבריהם, ונגן הקלרינט הביא קטע מוסיקלי נוסף,הגיע שלב התחרות של נציגות חטיבות הביניים:
הראשונה שעלתה בגורל הייתה מלק מחול בת 16 ‏. מביה"ס נזירות נצרת שבחיפה. מלק היא ‏משתתפת ותיקה בדיבייט. השתתפה גם במשלחת יהודית ערבית לדיבייט בחו"ל , בנושא של דו קיום. המשלחת כללה 5 ‏תלמידים מביה"ס של הנזירות ו- 5 ‏תלמידים מליאו בק. בראיון עימה אמרה ש‏ע"י הנאומים היא משיגה קהל שמקשיב ומתעניין במה שיש לה להגיד. ‏הנושא בו בחרה היה על אברים להשתלה.
המתחרה השנייה הייתה מביה"ס ליאו בק - מאי טל, בת 15.5 ‏. מאי היא ‏פעילה בנבחרת ביה"ס ליאו בק בדיבייט. לדבריה, ההשתתפות מאפשרת לה להביע את עקרונותיה ‏ואמונותיה בצורה משכנעת ובהירה יותר. הנושא בו בחרה לנאום היה על אפליית הנשים בחברה הישראלית, ורבות מהנוכחות הנהנו לשמע דבריה בהסכמה..
הנואמת השלישית והאחרונה הייתה נציגת ביה"ס התיכון עירוני ה' - גיטל מוניסוב, בת 17 ‏. בראיון עימה אמרה שהנאומים נותנים לה ‏כלים שמפיקה לחיים ,להתנסויות שאינה יכולה לחוות במקום אחר. הנושא בו בחרה היה חשיבות השתלות האברים בישראל.
בשלב זה יצאו השופטים להתייעצות, וברווח שנוצר הביא  יו"ר אפיק הקהילה ר/דב מעיין את סיכום פעילויות האפיק שבראשותו מתחילת שנת הרוטרי ועד כה. הוא דיווח על פעולות הוועדות לרווחה, עליה וקליטה, מלגות , מפעל אמץ תלמיד ופעילות בתי ההזנה. היות ובשל הזמן הקצר לא הספיק לסיים את הדיווח- נביא את הדו"ח המלא בישיבה העסקית הבאה.
בשלב זה שבו השופטים, עם ההחלטה על המנצחים בתחרות המועדונית, אשר  יעלו לתחרות הבאה בשלב האשכול שתיערך בהיכל העירייה בסוף פברואר. המנצח שם יעלה לתחרות הגמר הארצית. בשלב בתי הספר היסודיים זכה אלון ואנה מבי"ס היסודי תל-חי, ובשלב תלמידי חטיבות הביניים זכתה בתחרות גיטל מוניסוב תלמידת תיכון עירוני ה'. השופטים הדגישו שהיה קושי רב לבחור במנצח/ת משום שכולם היו מעולים.

הנשיא המכהן יוסי כפיריהודה לשלום וואנו על הארגון והביצוע של  התחרות, לנגן המתנדב מלך עמיר, לילדים ולנערות המתחרים, ולהורים ולמורים שליוו אותם לתחרות ואיחל הצלחה למנצחים בהמשך הדרך.
  ---------------------------------------

 כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילומים:   ר/יורם נאומן
 

2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet