נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

10/06/2015 - הרצאה יגאל מאור על רשות הנמלים

מפגש מועדון 10 ביוני 2015 -  מרצה אורח ר"ח יגאל מאור : תמורות גיאופוליטיות אזוריות והשפעתן על הסחר הימי של ישראל

הנשיא המכהן לשנת הרוטרי 2014/15 יוסי כפירי, פתח את המפגש המועדוני הלפני אחרון לשנת הרוטרי הנוכחית, וברך את המרצה האורח, ר"ח ורב חובל יגאל מאור,  מנהל רשות הספנות והנמלים של המדינה. כן ברך את האורחים וכלל החברים במועדון שהגיעו למפגש.
הנשיא הודיע על ערב חילופי נשיאי המועדון שייערך ב 24.06.15 ב 19:30 בערב באולם הים שבהיכל הקונגרסים, ערב חגיגי שבו יעביר את שרביט ניהול המועדון עם הפעמון המיתולוגי לידיה האמונות של הנשיאה הנכנסת,  יוכי פלר.

נ"ל כרמל הכהן, מי שהיה קונסול הכבוד של הפיליפינים, מסר לחברים על האירועים המיוחדים המתוכננים בימים 17-18 ביוני בשיתוף השגרירות הפיליפינית בישראל, ובו תופענה להקום ריקוד מקצועיות מהפיליפינים ויהיה יריד מוצרים ומאכלים אותנטיים. החברים מוזמנים כולם על טפם ובנות זוגם לקחת חלק  בחגיגות.
ב 30/06/15 יתקיים במכון וייצמן ברחובות טכס חילופי נגידי רוטרי ישאל. כרטיסים ניתן להשיג אצל מזכיר הכבוד ר/עמירם אסמן.

את פסוק השבוע הביא הפעם נ"ל גדי כהן:פרשת שלח לך עוסקת בעיקרה בחטא המרגלים.; אותה משלחת מנהיגים שכשלה במשימתה לסלול את הכניסה לארץ וגרמה להסתבכות של ארבעים שנה במדבר. ‏באותו הקשר יש פירוש מושכל אקטואלי- ‏המאמץ העולמי של ארצות ערב, האיחוד האירופי ורבים אחרים, כמעט כל עצרת האומות המאוחדות, הוא מאבק הישרדות של הרוע העולמי, שכוחו יתבטל מן העולם בשוב ישראל לארצו להיות ריבון על מלוא מרחבי ארצו. ועל כן כוחות הרשע בעולם מגייסים כל מאמץ למנוע את שובו של עם ישראל לארצו, ועושים הכול כדי לנשל את בניה ממרחביה. במלחמתו לנשל את עם ישראל מארץ ישראל אין כוח הרע העולמי מסתפק בגיוס האומות בלבד, אלא הוא כעמלק בשעתו מזנב גם בנחשלים מבני עמנו, שהם המרגלים המודרניים המואסים בארץ חמדה ומצטרפים אל הכוחות הפועלים לנשל את ישראל מחלקי ארצו. גם הטענות של מרגלי ימינו דומות לטענות שנטענו בשעתו ע"י המרגלים של אז ,כמו הטענה הצדקנית על העדפה כביכול את קדושת האדמה על קדושת חיי האדם, (כאילו הציונים הראשונים, אנשי העלייה הראשונה והשנייה, לא העדיפו את קדושת האדמה על קדושת חיו האדם, ובאו לארץ למרות הביצות והמחלות וסכנת החיים שהיה בדבר) ולפי "מדרש הגדול" זו הייתה גם טענת המרגלים בשעתם שאמרו: "לתת אותנו ביד האמורי להשמידנו".

לאחר ברכות הרעות שהובאו על ידי חברנו ר/יורם קנטר, הביא יו"ר אפיק השרות הבינלאומי ר/זאב מטר את הברכה הבינלאומית הרוטריונית. הרצאת אורח המועדון רב חובל יגאל מאור בנושא "מינהל רשות הספנות" מאפשר לי לזכור ולהזכיר לחברי המועדון את חברנו ד"ר נפתלי וידרא זכרו לברכה,המנכ"ל המיתולוגי של חברת הספנות הישראלית "צים" אשר הוקמה בשנת 1945 ‏. היה זה וידרא שעסק ברכישת אוניות ופיתוח קוי נוסעים וסחר ובמקביל דאג להכשרת ימאים ‏וחובלים לצי הסוחר .בשנת 1969 ‏מונה חברנו ליו"ר דירקטוריון רשות הנמלים והיה אחראי לפיתוח הטכנולוגי של נמלי ישראל והערכות הנמלים לקליטת אוניות המובילות מכולות.  היה זה נפתלי וידרא שעמד ברשות הועדה שהמליצה על הקמת מוסד מחקר עצמאי בתחום הספנות והתעופה שברבות הימים הפך לגוף אקדמי ‏במסגרת אוניברסיטת חיפה. ‏ומאחר שהמרצה רב חובל איך לא אזכיר את חברנו למועדון רוטרי חיפה, רב החובל זאב הים ששמו הלך לפניו אשר היה בין מייסדי אגודת החבל הימי לישראל בשנת 1936 ‏והיה בין מייסדי בית הספר הימי שליד הטכניון שלימים ‏עבר לעכו והיה לבית הספר לקציני ים עכו, מוסד לתפארת שבין בוגריו חברינו רב חובל דב מעיין ורב חובל חנן שזיפי. ‏ומאחר שעסקינן בתחום הים הרי שאקדיש את הברכה הבינלאומית באזכור הקמת מועדון השיט במסגרת ‏ה International Yachting Fellowship of Rotarian ‏כאשר בתאריך 2 ‏במאי 2015 ‏הוקם מועדון השיט הראשון ביוון בשם Hellenic lonian Fleet ‏בעיר הנמל Preveza ‏, מועדון אותו יזמתי והבאתי עד ל קבלת הצ'רטר. ‏מכאן שלוחה היום הברכה הבינלאומית  למועדון Rotary Club of Preveza ‏מאזור  2484 ‏שהתחיל פעילותו  בשנת 1972. ‏המועדון נמנה על 34 ‏מועדונים באזור ובו 696 ‏חברים השיך לאזור 20 ‏ברוטרי הבינלאומי ‏המועדון ובו 15 ‏חברים נפגש בכל יום חמישי בערב בשעה 20:30  בIonion Restaurant ‏. אבקש להרים כוסית ברכה למועדון Rotary Club of Preveza ‏ ולהוסיף לברכה את נג"ל אליהו ברכה חברנו שהיה מנכ"ל חברת הספנות "אל- ים" של משפחת רקנאטי,  ולהזכיר את חברינו נ"ל אורי ינובסקי מהגדולים שב מומחים בתחום המשפט הימי, את חברנו רב חובל דני צלר, ואת נ"ל כרמל הכהן שהיה נציג צים ברחבי העולם.

את המרצה האורח הציג חברנו רב חובל דני קלר: ‏ר"ח יגאל מאור, לשעבר קברניט פעיל בצי הסוחר הישראלי, שימש בשורת ארוכת של תפקידי ניהול בכירים בתחומי הספנות והנמלים. לאורך שנות עבודתו ניהל יחידות ספנותיות שונות ומגוונות בחברת 'צים' כולל שהות ארוכת בחו"ל (איטליה) וניהול פעילותה של חברת 'צים' בדרום אירופה. כמו כן ובהמשך ,תפקידי סמנכ"לות בכירים במרבית תחומי הפעילות הספנותית בחברת 'צים' עד שנת 2008. ‏בשנת  2009 ‏מונת ר"ח יגאל מאור כמנהל רשות הספנות והנמלים, תפקיד אותו הינו ממלא עד היום כרגולטור של מדינת ישראל לכלל נושאי הספנות והנמלים . ‏מכתן כדירקטור וכיו"ר הדירקטוריון ברשות לחינוך והכשרה ימית האחראית להכשרת כוח האדם הימי המקצועי של מדינת ישראל. ‏ נבחר בעבר לחבר במועצת העיר חיפה שם כיהן בתפקידו עד שנת 2010. ‏יגאל מאור הינו בעל תעודות הסמכה של משרד התחבורה בתפקידיו הימיים, ומחזיק במספר תארים אקדמאים (מוסמך במנהל עסקים, מוסמך ובוגר גיאוגרפיה וספנות באוניברסיטת חיפה).

המרצה פתח באמרו שמה שקורה בארבעת השנים האחרונות מבחינה גיאופוליטית באזורנו הוא כאוס מוחלט. משטרים נעלמים, מדינות נעלמות ויש שינוי מדהים השוואה למה שהיה במאה השנים שלאחר הסכם סייקס-פיקו שקבע את גבולות המזרח התיכון. התנועה הימית בים התיכון משנעת כיום דרך הנמלים כ 80 מיליון Teu's  (יחידת מידה כמותית של מכולות עד 20 טון). הנמלים הקיימים בישראל יגיעו  תוך 5  שנים למיצוי מלא מבחינת התשתיות הקיימות. כבר היום אוניות ומיכליות גדולות מאד אינן יכולות לעגון ברציפי נמלי ישראל. חברות סיניות מפתחות בקצב מהיר את נמל פיראוס, שיהיה מיועד בעיקרו למטענים ומכולות מסין באוניות ענק שלא תוכלנה לשנע ולטעון בישראל.
אפשרויות נוספות הן הגוש התורכי, שעליו לא ניתן כיום לישראל להסתמך, הגוש הלבנוני סורי שבשל המצב הביטחוני באזור אינו ישים לישראלים, כך שמה שנשאר לנו הוא להסתמך על הגוש המצרי. נמל פורט סעיד עובר פיתוח מואץ אף הוא עם בניית עיר חדשה שלמה לפתחו, ועם הרחבת תעלת סואץ לשני מסלולים מקבילים חשיבותו עולה בשטעון המכולות והסחר הימי באזור. השטעון הוא החוליה החלשה בשינוע המכולה מהמקור לארץ.
בארבע וחצי השנים האחרונות התפתח ה"אביב הערבי" עם התאבדותו בשריפה של סטודנט מחאה בטוניס, אך בסופו של דבר ההליך הפך לחורף העבי ללא סמני אביב. חמישה משטרים באזור הוחלפו ונשיאים נעלמו . הגושים הפעילות באזור מבחינת הסחר הימי הם הגוש הקיצוני של טורקיה, קטאר, איראן, הגוש ה"חילוני" של כווית, אמירויות המפרץ והמעצמות השונות כשלאחרונה מנסה רוסיה להגיע לים התיכון וסין הולכת בעקבותיה. ארה"ב משחקת באזור משחק כפול.
כוח עולה מבחינת השטעון ומעבר הסחר הימי היא מצרים. מ 2013 מאז עלה סיסי לשלטון, הוא שם בראש מעייניו את פיתוח מסדרון תעלת סואץ לסחר בין אסיה לאירופה. החודש נחנכה התעלה החדשה המורחבת והמאפשרת מעבר אוניות בו בזמן בשני הכיוונים, וכן מפותחת עיר חדשה ליד פורט סעיד ומואץ פיתוח והרחבת איסמעיליה "החדשה".
נושא נוסף שמפריע לאחרונה לסחר הימי הישראלי הוא החרם הערבי, והיו מספר תקריות בנמלי ארה"ב ששם סרבו לתת שרותי נמל לאוניות ישראליות.
קיימת גם בעיית המעבר במיצרים של באב אל מנדב  ובכניסה לים סוף מול חופי תימן העוברת כרגע מלחמה והשתלטות גורמים איסלמיסטים עוינים על המדינה ונמליה.

ר/דב מעיין הודה למרצה בשם המועדון על ההרצאה המאלפת והמעניינת. נשיא המועדון יוסי כפירי העניק למרצה בתודה ולמזכרת את דגלון המועדון בו נראה מפרץ חיפה והנמל כחלק מהדגל.
----------------------------------
 
כתב וערך: ר/יורם קנטר
צילומים:  ר/יורם נאומן

2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet