נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

09/06/2011 - נשיא פולין, לך קצ'ינסקי, מבקר בישראל

לאחרונה ביקר נשיא פולין, לך קצ'ינסקי, בישראל. מטרת הביקור הייתה הידוק הקשרים בין שתי המדינות.

במהלך ביקורו, נפגש נשיא פולין  עם מנהיגי ישראל – הנשיא משה קצב, וראש הממשלה אהוד אולמרט. נשיא פולין הדגיש את תמיכתו בישראל, וגינה את ניסיונותיה של אירן להתחמשות גרעינית. נשיא פולין ידוע באהדתו לישראל ולעם היהודי, ומלחמתו באנטישמיות.

ביום שני, ה- 11.9.2006, נכח הנשיא לך קצ'ינסקי בפתיחת תערוכה לזכרם של חיילים יהודים, אשר לחמו לצד פולין בשלוש מאות השנים האחרונות. התערוכה מתקיימת בבית מורשת מנחם בגין ז"ל בירושלים. כידוע, גם מנחם בגין שרת כחייל פולני בצבא אנדרס, אשר לחם בנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

ביום שלישי,  12.9.2006, נפגש נשיא פולין עם נציגים מטעם יהודים יוצאי פולין בישראל, וכן עם נציגים מאגודת ידידות פולין, אילונה קוזין – יו"ר העמותה ויעקב גרוסמן הגזבר וכן לילי הבר – יו"ר ארגון יוצאי קראקוב.

בקהל המוזמנים נראו גם אנשי הנהלת מוזיאון לוחמי הגטאות, ביניהם המנכ"ל שמחה שטיין. מיכאל שודריך - רבן של קהילות ורשה וקראקוב, פיוטר קדלצ'יק - ראש קהילת יהודי פולין, דר' לורנס ווינבאום מהקונגרס היהודי העולמי, עורכי הדין אורי הופרט ועמיתו רומן קסלר, ורבים אחרים.

כחבר באגודת הידידות, הוזמנתי לשתי קבלות הפנים לנשיא פולין, אשר נערכו במלון "המלך דוד" בירושלים. במפגש עם מספר מצומצם של חברי הארגונים, הצהיר הנשיא: "פולין וישראל הן בעלות ברית של ארה"ב, ולכן אנחנו, הפולנים, חשים קרבה לישראל. ואם ישנו מישהו באירופה שעובדה זו אינה מוצאת חן בעיניו, אז שלא תמצא חן"....

בשיחה קצרה שהצלחתי לקיים עם נשיא פולין, ולאחר שנודע לו כי עסקתי בתרגום סרטים דוקומנטאריים בנושא השואה מפולנית לעברית, התלהב לפתע הנשיא קצ'ינסקי, ואמר בחיוך: תחום הקולנוע קרוב לליבי. אני שיחקתי בסרט בילדותי. זה היה בשנים בהן הקולנוע הפולני היה עדיין במיטבו, לא כמו היום... ואתה יודע מדוע? מאחר ומנהלי האולפנים ורבים מהעובדים היו יהודים, אשר התמחו בהפקת סרטים עוד מלפני מלחמת העולם השנייה.

לא אשכח שמנהל האולפן, מר גולדנברג, שהיה אדם נפלא, עודד אותנו, ודיבר אלינו בפולנית יידישאית. הוא היה אומר לי: תפסיק עם ה"שמונצס", ותתחיל לשחק"..
(על הסרט, בהמשך)

בקבלת הפנים לסיום ביקורו של הנשיא, השתתפו אנשי הסגל הדיפלומטי הפולני בישראל,  ובראשם שגרירת פולין בישראל, הגברת אגניאשקה מאגדזיאק, כמו כן אנשי דת, ו- 200 אורחים. ברך את הנוכחים ראש עיריית ירושלים, מר אורי לופוליאנסקי.

על הסרט: "השניים שגנבו את הירח", פולין 1962
התאומים יארוסלב ולך קצ'ינסקי שחקו בסרט הרפתקאות קומי כאשר היו בני 12.
הסרט, שהפך עם השנים לסרט פולחן בפולין, מספר על שני אחים אשר אינם רוצים ללמוד, אינם רוצים להתרחץ ואינם רוצים לעבוד - הם רוצים לגנוב את הירח ולהתעשר...
אם הצליחו לגנוב את הירח, אין אנו יודעים, אבל לבטח הצליחו לגנוב את ליבם של אזרחי פולין, שבחרו בהם להיות מנהיגיהם.
יארוסלב קצ'ינסקי הינו ראש ממשלת פולין, ולך קצ'ינסקי מכהן כנשיא מדינת פולין.

הכנת הכתבה והצילומים: נפתלי בלבן-אוברהנד, 15.9.2006
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet